Boşanmaların En Önemli Sebebi Nedir

Kodla Büyü

DaMieN

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Maddiyat en başta gelen sebep...

Daha sonra sosyal medya. Evet maalesef bunu söylemek bana da garip geliyor ama sosyal medyadan dolayı tetiklenen bir sürü anlaşmazlık ve sonrası malum...

Genel olarak insanların birbirlerini tanımadan evlenmesi. Özgürlüğünün kısıtlanması hissi vb. İlk aklıma gelen sebepler...

hocam hayırdır
bir başlıkta eş özelliği sordunuz
bir başlıkta boşanma
ufukta evlilik mi var, boşanma mı var yoksa boşluktan mı?

boşanmanın yüksek nedeni kadının maaşlı olup maaşdan cesaret alıp eşine karşı saygısını yitirmesidir eş de bunu hazmedemeyip tabi haklı olarak.. boşamasıdır.
eşin çalışmasına karşıyım ben

developer' Alıntı:
boşanmanın yüksek nedeni kadının maaşlı olup maaşdan cesaret alıp eşine karşı saygısını yitirmesidir eş de bunu hazmedemeyip tabi haklı olarak.. boşamasıdır.

Aradan çıkayım bana demiyormuşsun da bu olmadı ama hocam. Bir bayanın çalışması gerekir (özel durumlar yoksa eğer) Ben de mesela kesinlikle çalışan bir bayanla evlenmek isterdim (eğer evlenmek isteseydim :mrgreen: )

:)
tercih meselesi tabi hocam belki bizim bakış açısıyla alakalı bilemiyorum tam. Aslında çalışsın isterim.... şöyleki açarım 10-15 tane site bağlarım adsenseye sabah akşam onalrla uğraşsın hem kazanır hem siteleri yönetir hemde zaman geçriir.

Bana göre özellikle öğretmenlerin değil de bayanların bu konu da büyük rol oynadığı. Şimdi bana kızacak bayanlar ama çevremde gördüğüm kadarıyla biraz bayan olarak evine bakan, alçakgönüllü, alttan alarak tevazu gösterdiğiniz zaman erkek milleti ister istemez yumuşayacaktır. Erkeğin de tabi bunu görmesi gerekir. Görmüyorsa o zaman sıkıntı vardır. Ama iki kişi de aynı anda dikine gittiği zaman iş kopuyor maalesef. Özellikle kibir ve gurur yönünden nefis tetiklendiği zaman bu daha da kötü. Aslında burada söylediğim konuları en iyi anlamak için biraz da dinimize bakmak gerekir. Konuyla ilgili çok güzel kitaplar mevcut. Neden okumuyoruz ?

LostParadise' Alıntı:
Bana göre özellikle öğretmenlerin değil de bayanların bu konu da büyük rol oynadığı. Şimdi bana kızacak bayanlar ama çevremde gördüğüm kadarıyla biraz bayan olarak evine bakan, alçakgönüllü, alttan alarak tevazu gösterdiğiniz zaman erkek milleti ister istemez yumuşayacaktır. Erkeğin de tabi bunu görmesi gerekir. Görmüyorsa o zaman sıkıntı vardır. Ama iki kişi de aynı anda dikine gittiği zaman iş kopuyor maalesef. Özellikle kibir ve gurur yönünden nefis tetiklendiği zaman bu daha da kötü. Aslında burada söylediğim konuları en iyi anlamak için biraz da dinimize bakmak gerekir. Konuyla ilgili çok güzel kitaplar mevcut. Neden okumuyoruz ?
çok güzel değinmişsin ben daha da açık yazayım bayan arkadaşlar kızmasın lütfen.

Bayanlar yani maaşlı bayanlar maaşları olduğundan dolayı eşlerine karşı dik başlı olduklarını gözlemleidm eçvremde istisnalar vardır bilemem.

Kadın diyor ki bende kazanıyorum bende çalışıyorum o zaman benimde borum öter.

İş aslında öyle değil, evet eşitlik eşler arasında mutlaka olmalı. Kadının görüşlerine saygı duyulmalı değer verilmeli ama son sözü erkek söyler evin reisi erkektir.

Bitti.

En büyük sebep yine kadınlarla alakalıdır. Eski kadınlar neyde... Şimdiki kadınlar sefa sürer ama hala hayattan memnun olmaz. Çok konuşuyorla çokkk. Geçen eski yeşil çam artığı 4 sanatçı kadın tv kanalında diyorlarki para kadın için vardır diyor. Parayı erkek ne yapacaki diyor. :puhaha:

DaMieN' Alıntı:
Maddiyat en başta gelen sebep...

Daha sonra sosyal medya. Evet maalesef bunu söylemek bana da garip geliyor ama sosyal medyadan dolayı tetiklenen bir sürü anlaşmazlık ve sonrası malum...

Genel olarak insanların birbirlerini tanımadan evlenmesi. Özgürlüğünün kısıtlanması hissi vb. İlk aklıma gelen sebepler...
:+1:

dersimizvar' Alıntı:
öğretmenlerde özellikle eşlerin her ikisinin çalışması boşanmanın başlıca sebeplerinden birini oluşturuyor. Sebebi nedir
dedim ya hocam senin paran benim param ... kadın erkekden çok alıyorsa sorun oluyor ki ben sorun ederdim yapı meselesi... erkek dediğin üstün olmalı.. bana göre

developer' Alıntı:

Evet doğru bir tespit. Ama günümüzde çalışmayan bayanların da maalesef (geçimsiz olanlar için söylüyorum) çalışanlardan aşağı kalır yanı yok. Çevremdeki tanıdıklarıma bakarak söyleyebiliyorum. Çalışmayanların da erkeği sıkıştırmak için dayanak noktası (yine geçimsiz olan bayanlar için söylüyorum) alacağı tazminat + nafaka.

Yani bir bayan evlendikten sonra maddi özgürlük istiyor ve sosyal hayatında kısıtlanmamak istiyor. Eğer çalışıyorsa kendi maaşına güveniyor, çalışmıyorsa alacağı tazminat+nafakaya güveniyor, tabii erkek de aşırı baskıcı davranıyorsa boşanma kaçınılmaz oluyor.

Bu tür sonların yerine eşlerin birbiri ile ölene kadar beraber yaşamayı arzu ettikleri birliktelikler kurulmalı. Aile danışmanlıkları varmış. Gerek hastanelerde, gerek aile yaşam merkezlerinde veya gençlik merkezlerinde gerekse de müftülüklerde. Oralara mutlaka ama mutlaka 3-5 ay devam edilmeli ve ondan sonra evlenilmeli. Yoksa evlilik çok riskli bir iş.

AKADEMİA' Alıntı:
developer' Alıntı:

Evet doğru bir tespit. Ama günümüzde çalışmayan bayanların da maalesef (geçimsiz olanlar için söylüyorum) çalışanlardan aşağı kalır yanı yok. Çevremdeki tanıdıklarıma bakarak söyleyebiliyorum. Çalışmayanların da erkeği sıkıştırmak için dayanak noktası (yine geçimsiz olan bayanlar için söylüyorum) alacağı tazminat + nafaka.

Yani bir bayan evlendikten sonra maddi özgürlük istiyor ve sosyal hayatında kısıtlanmamak istiyor. Eğer çalışıyorsa kendi maaşına güveniyor, çalışmıyorsa alacağı tazminat+nafakaya güveniyor, tabii erkek de aşırı baskıcı davranıyorsa boşanma kaçınılmaz oluyor.

Bu tür sonların yerine eşlerin birbiri ile ölene kadar beraber yaşamayı arzu ettikleri birliktelikler kurulmalı. Aile danışmanlıkları varmış. Gerek hastanelerde, gerek aile yaşam merkezlerinde veya gençlik merkezlerinde gerekse de müftülüklerde. Oralara mutlaka ama mutlaka 3-5 ay devam edilmeli ve ondan sonra evlenilmeli. Yoksa evlilik çok riskli bir iş.
hocam ben normalde girmeyecektim bu konuya ama siz söyleidğiniz için giriyorum. Benimde 2 ay önce birlikteliğim bu yüzden sona erdi.

Maaş ve sosyal medya kısıtlaması kaldıramayan bayanlar var.

Sana bir şey söyleyeyim mi en iyisi dergahtan böyle dinine çok bağlı bir bayanla yuva kurmak. Çünkü eçvremde böyle olanlar çok güzel ilişkileri var.

Eskiden ne güzeldi di mi kadın çalışmadığı için söz hakkı da yoktu, erkeğin her istediği oluyordu. Ah bu kadınlar yok mu çalışmaya başladı dilleri uzadı eşlerine karşı gelmeye başladılar.Sonra da boşanmalar aldı başını yürüdü.

Yukarıdaki yazdıklarıma pek çok erkek katılacaktır muhtemelen ve ben de onların penceresinden baktım olaya.

Ancak bu fikirde değilim. Bir erkeğin evlilikte ne kadar söz hakkı varsa kadının da aynı derecede söz hakkı vardır. Eskiden kadınlar çalışmadıkları için herşeyi sineye çekerlerdi, boşanmak ayıptı ve aileleri katiyen bunu kabul etmezdi. Çalışmayan kadın da buna cesaret edemezdi tabi. Ama kimse ona mutlu olup olmadığını sormazdı, varsa yoksa erkek egemenliği. Pek çok kadın yıllarca mutsuz evliliğini ekonomik özgürlüğü olmadığı için devam ettirmek zorunda kaldı.

Kusura bakmayın beyler kadın ve erkek birbirini dengelemedikten sonra o evlilik yürümez. Her zaman alttan alması gereken kadın değildir. Erkekler de yeri geldiğinde alttan almayı bilecek. Siz erkeksiniz diye Allah katında bir ayrıcalığınız yok. Bırakın artık kadınlar da birey olsunlar...

amdturion' Alıntı:
Eskiden ne güzeldi di mi kadın çalışmadığı için söz hakkı da yoktu, erkeğin her istediği oluyordu. Ah bu kadınlar yok mu çalışmaya başladı dilleri uzadı eşlerine karşı gelmeye başladılar.Sonra da boşanmalar aldı başını yürüdü.

Yukarıdaki yazdıklarıma pek çok erkek katılacaktır muhtemelen ve ben de onların penceresinden baktım olaya.

Ancak bu fikirde değilim. Bir erkeğin evlilikte ne kadar söz hakkı varsa kadının da aynı derecede söz hakkı vardır. Eskiden kadınlar çalışmadıkları için herşeyi sineye çekerlerdi, boşanmak ayıptı ve aileleri katiyen bunu kabul etmezdi. Çalışmayan kadın da buna cesaret edemezdi tabi. Ama kimse ona mutlu olup olmadığını sormazdı, varsa yoksa erkek egemenliği. Pek çok kadın yıllarca mutsuz evliliğini ekonomik özgürlüğü olmadığı için devam ettirmek zorunda kaldı.

Kusura bakmayın beyler kadın ve erkek birbirini dengelemedikten sonra o evlilik yürümez. Her zaman alttan alması gereken kadın değildir. Erkekler de yeri geldiğinde alttan almayı bilecek. Siz erkeksiniz diye Allah katında bir ayrıcalığınız yok. Bırakın artık kadınlar da birey olsunlar...
kısmi olarak katılıyorum eklemek istediklerim var...

kadın erkek fikir beyan etmede eşittir amenna.... ama evin reisi erkektir.
erkek son sözü söyler son söz neyse o olur ama erkek son sözü söylemeden kadınını dinlemeli keisnlikle dinlemeli ....

developer' Alıntı:
amdturion' Alıntı:

erkek son sözü söyler son söz neyse o olur ama erkek son sözü söylemeden kadınını dinlemeli keisnlikle dinlemeli ....

Anlaşılamayan her konuda en son erkeğin dediği olur diyorsunuz yani?

amdturion' Alıntı:
developer' Alıntı:
amdturion' Alıntı:

bakın bende bu hususta özel sorunlar yaşadım.. dikkat edin ince bir çizgi var orda.. erkek kadınının dediğini can kulağıyla dinler saygı gösterir ve erkeğin dediği olur. eğer gerçekten mantıllıysa zaten erkeğin son sözü karısının söylediği sözdür.

developer' Alıntı:
amdturion' Alıntı:
developer' Alıntı:
amdturion' Alıntı:

bakın bende bu hususta özel sorunlar yaşadım.. dikkat edin ince bir çizgi var orda.. erkek kadınının dediğini can kulağıyla dinler saygı gösterir ve erkeğin dediği olur. eğer gerçekten mantıllıysa zaten erkeğin son sözü karısının söylediği sözdür.

bu cinsiyetçiliği bırakmadığınız sürece o çok aradığınız mutlu evlilikleri zor bulursunuz hocam. Bi kere kadın olsun erkek olsun karşısındakine sevgi ve en önemlisi saygı gösterecek. Ben maddiyatı evliliğin bitirilmesinde bahane olarak görmüyorum doğrusu. Gerçekten biririni seven insanlar ne yapar eder o sorunu birlikte aşar. Kadın kenara çekilip evi geçindiremiyor diye erkeği zorluyorsa o evlilikte zaten problem vardır. Neyse çok uzatmaya gerek yok evlilik denen şey hayatı iyisiyle kötüsüyle paylaşmaktır, karşı tarafa üstünlük kurmak değildir. Bazen siz istemesenizde karşı tarafı mutlu etmek için(kadın ya da erkek) istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda kalabilirsiniz. Tek taraflı tavizler zamanla volkana dönüşür bunu da bilin...

1. sebep flört
2.sosyal medya
3.bayanların eşlerine karşı bağımsızlık mücadelesi
yani ben özgürüm karışamazsın
yersiz kıskançlıklar ve bunaltma

developer' Alıntı:
:+1:

Milliyet'te Cengiz Hortoğlu'nun çok güzel yazıları var bu konuyla ilgili. Tavsiye olunur :roll:

"Daha önce benim beğenip de almadığım hiç birşey olmadı." diyen bir bayan neyi kastediyordur. İlk görüşte bunu söyledi ve olay bitti.

Günümüzde artık her şey para,maddiyat oldu.Evliliği anneler babalar yönetir çekip çevirir oldu.Eskiden olduğu gibi küçük ama mesut bir evde, mütavazi edilen kahvaltılar, pazar günü evde oturulup tv izlemeler yerini başka şeylere bıraktı.Hedef sadece çocukları geleceğe yetiştirmek değil hep daha iyi bir caddede ev, hep daha iyi bir sıfır araba almak oldu.
Bu yüzden ben evlenmedim.Bunları hissedemediğim bayanlara da evet demiyorum içimi de açmıyorum.

bilalca' Alıntı:
"Daha önce benim beğenip de almadığım hiç birşey olmadı." diyen bir bayan neyi kastediyordur. İlk görüşte bunu söyledi ve olay bitti.

Sizi kastetmis, eğitim mermisi sıkmış, hedefi bulmuş, ama tesiri yok. Gururundan belkide beğendiğini böyle dile getirmiştir hocam. Kızlar direkt söyleyemez.

Evlenmeden edinilen mallar; evlenip boşandıktan sonra ortak oluyor mu?Ben de böyle bir soru sorayım.Evlenmeden ev aldım araba aldım mersinden yazlık aldım eşya aldım yani kızımız bana sadece elbiselerini alıp gelecek.Cevapları alayım.

Geri