borsada nasıl para kazanılır

Kodla Büyü

agazi

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bazen duyuyorum borsa ile ilgilenen öğretmenleri ve iyi para kazananları.bende merak ediyorum ama hiç bir bilgim yok içinizde bu işle ilgilenen varsa bizi bilgilendirebilir mi acaba.

Hocam borsa ile ilgili bildiğim bişey var. Bu işi çok iyi bilmiyorsanız alınteri ile kazandığınız üç beş kuruşu riske atmayacaksınız. Çok iyi bilecek kadar bu işle uğraşanların öğretmenliği hangi ara yaptıklarını da ben merak ediyorum.

selmancoskun' Alıntı:
.... Çok iyi bilecek kadar bu işle uğraşanların öğretmenliği hangi ara yaptıklarını da ben merak ediyorum.
+1

eski okulumda bi hocamız ilgilenirdi (Allah rahmet etsin) .. Çokta iyi paralar kazanırdı...baya bi mal varlığı olmuştu ama anlatırdı bütün herşeyini bi gündede kaybetmiş zamanındda... kısacası bu işin piri olmuş artık.. Ama okulda tv nin başından ayrılmazdı borsa takip edicem die..ve genel itibariylede derse geç girmesinin yanında dersin yarısı olurdu hala o tv başında filan... idare kötü olduğu için kimsede ses çıkarmazdı.. Okulun disiplini zayıftı kısacası..

Ve üstelik sınıf öğretmeniydi! Öğrencilerinin dersine girdiğimden biliyorum seviyeleri içler acısıydı..

ama dengeyi kuran yokmudur vardır elbet.. dengeyi kurmak lazım..

Bu tamamen şans işi sayılır aslında.. Ekonominin gidişhatına göre anlık olarak yükselip - düşebiliyor. Sizin hisse senedini aldığınız firma, dönem dönem mali tablolarını borsaya bildirir.. Yapılan kâr ya da zarara göre de sizin senediniz değer kazanır - kaybeder.. Ekonomide oluşan olumlu- olumsuz tablolar ,beklentiler de yine sizin senedinizin değerini artırır-azaltır. Ancak
Ekonomide mükemmel bir gidişhat olsa dahi sizin senedinizin değerinin artacağının garantisi yoktur. Sizin senet ne kadar çok kişi tarafından alınırsa o zaman değeri artar.. Sizin senet ne kadar çok kişi tarafından satılmaya( bozdurulmaya) başlanırsa o zaman da değer kaybeder.. Yani borsadaki bütün senetler değer kazanabilir- borsa tavan yapabilir ama sizin senediniz tam tersi yönde zarar da ettirebilir.. Mesela ötv indirimi uygulanmaya başlayınca arçelik, vestel hiseleri çok değer kazandı. İndirimden dolayı satışların artacağı beklentisi beyaz eşya firmalarının senetlerini uçurdu.
Bence hiç bulaşmayın ama kararlıysanız da senetlerin 1-2 yıl önceki borsa değerine bi bakın..( http://www.ntvmsnbc.com dan bakabiliyorsunuz) O değerin çok çok altında olanları tercih edin ki yükselme ihtimali olsun.. yani atıyorum vestel 2 sene önce 3,2 değrindeyse, şimdi baktığında 2,2 değerindeyse demekki yükselme ihtimali var.. Yatıracağınız paraya ihtiyacınızın olmamasıda önemli.. yani şimdi alayım 1-2 ay sonra şu iş için bozdurayım gibi düşünürseniz olmaz.. Yatıracağınız parayı en az 2 sene yokmuş gibi düşünmeniz lazım bence. Çünkü zarar ettiğinizde kâr için beklemeniz gerekebilir.
Bu arada ben hiç borsa işine girmedim :)

selmancoskun' Alıntı:
Hocam borsa ile ilgili bildiğim bişey var. Bu işi çok iyi bilmiyorsanız alınteri ile kazandığınız üç beş kuruşu riske atmayacaksınız. Çok iyi bilecek kadar bu işle uğraşanların öğretmenliği hangi ara yaptıklarını da ben merak ediyorum.

Katılmıyorum...Kulaktan dolma sözler sarf ediyorsunuz.Borsa ile ilgilenenler bilir o paranın nasıl kazanıldığını....

Soruyu soran arkadaşımda araştırmalısın baştan tüm terimleri kağıtları v.s baya zaman alır ama söyleyeyim.Borsa anlık bir iş değil zaman ister

hisse kagitlarini takip et hocam birkac taneyi gozune kestir.dusene yukselene bak taban fiyatı goren hisse gordunmu alicaksin sora bekleyise gececeksin.

besiktas hisseleri gecen sene 1.83 ten 14.50 lera kadar cikti 3 ay icinde 8 kat artti yani para 8 e katladi. sora ne oldu su anda 5.00 civarinda yani tavan dayken alanalar buyuk zarar etti ama taban dayken alanlar buyuk kâr etti riskli is. bi gece de milyarlar kazanan oldugu gibi milyarlar kaybeden lerde var.

Genel olarak çok kazandığını söyleyen kendini avutmak için yükseleceğine ve çok kazandığına kendinide başkasınıda inandırır.
.. falan..... hisse senedi iyidir diyen kendiside aldığı ve elinde patladığı için söyler.

taban fiyatı görünce diyen sayın YULİAN hocam.Tabanın tabanıda var ve onunda tabanı var.
Gelin borsa ile aile huzurunuzu bozmayın bu yalan dünyada.Önce ağzınıza bir parmak bal çalınır.Sonra cigeriniz çalınır.
Meşhur bir söz var"borsaya giren para borsada kalır"neden çünkü borsadaki daki herkes zararını kurtardığı anda çıkacağına yeminlidir.Ama çıkamaz çünkü asla kurtaramaz .Gerçek yatırımcı olmak zorunda kalır.Yani parasını yatırır ve batırır.Sonrasımı ?
Bekler bekler ve beklerler.

tavsiyeleriniz için hepinize çok teşekkur ederim arkadaşlar. ben bu işi biraz daha araştırayım..

eğer yüksek bir iraden varsa ve sabretmeyi biliyorsan ufak paralarla ilgilenebilirsin ilk etapta

Hocam borsayı öğrenmek için bir borsayla yıllardır uğraşan emekli bulacaksın. Onun yanında borsaya gidip, hangi hisse nasıl hareket eder, ne zaman düşer, ne zaman çıkar bunu öğreneceksin. Bankaların veya Yatırım ortaklıklarının il merkezinde seans salonları vardır. Orada zaman geçireceksin. Kimler hangi kağıda oynuyor onları izleyeceksin. Sonra bilgisayarına IBS real trade net programını kuracaksın. Süper bir borsa programıdır. Tabi izlemek için bu progrmaı kullanan bir banka veya yatırım ortaklığından hesap açmış olman gerekir. Böylelikle borsaya adım atmış oluyorsunuz. :) Mümkün olduğunca uzaktan izlemek en güzelidir o ayrı.

imkb toparlanmaya gidiyor gibi. yine 70000 leri görecek miyiz? hazır ucuz hisselerde varken
Şimdi alınabilecek uzun orta kısa vadeli hisseler nelerdir? sevgili borsacı arkadaşlar

şu anda en iyi borsa kumar oynamak nedir söyleyeyim mi?
İyi kötü bir ev alın kredi çekin ne yapın edin ödeyin.İlerde emekliliği takmazsanız ilerde maaşınız yaşlanmadan ceninize kalır.Ben ev aldım muhit süper evin 4 tarafı bulvar ve cadde.Herkes bana fazla para vermişsin dedi.1 yıl 2 ay oldu daha şimdiden 35 bin kazandım.

Hocam borsaya bilmiyorsanız eğer hiç bulaşmayın, ama girecekseniz de paranıza kısa vadede ihtiyacınızın olmaması lazım.
2 aydır beklettiğim hisse senedi vardı, değerinin çok çok altına indi, para lazım oldu baktım yükseleceği de yok sattım ve satıştan 2 gün sonra tekrar tavan yaptı, 2 ay boşuna bekledim ve yine de zarar ettim. Sabır şart olduğu kadar düzgün tüyolarda bilmelisiniz.

İnsanı hasta eder bu borsa, düştü çıktı kar ettim zarar ettim kafa ağrısı, bir daha tövbe..

biliyorsunuz ki burda yazılanlardan işlem yasağı vs yiyebiliriz. o yüzden arkadaşlar yatırım tavsiyesi değildir.
ben bu işi merak ediyorum diyorsan 1000 tlyi atarsın çöpe gider birkaç kağıda girersin ufak ufak. sonra abicim kulağın delik olur, haberler duyumlar vs. onları takip edersin, hissedeki hacimi ve aracı kURUM vs gördükten sonra dalarsın.
Allah'a şükür kaybettiğimiz günler de oldu kazandığımız günlerde... 10 yıldır borsadayım, ne biliyorsun desen, bi halt bilmiyorum, niye... çünkü kaağıt kar eder yükselmesi gerekir, yok. zarar edene bakmışsın tavan tavan. Borsa olmasa tek maaşla ne yapsın bu gariban.
eğer 3000-5000 tlye ağlıacaksan, üçbeş kuruş için aile huzurunu bozacaksan, yukarda dendiiği gibi çocukların hakkına gireceksen hiç bulaşma.
hs açmak iç in de işbanka hiç yanaşma sattıkları ve aldıkları fiyat borsa ile anlık değil. komisyon bizde binde iki. bu iş hiç belli olmuyor zaten bugün yabancılar girmiş %4'e yakın yükseliş var ve onlar da bankalar. Sonra bizim bankalar almış vs. Para babası onlar. keşke günlük %10 kazandıracak kağıdı bilsek, nafile. alıp beklemek en iyisi.
şu an ben de kutpo ve çok azda avgyo var.. Yatırım tavsiyesi değildir. çünkü insanlara kazandırırsın, senden iyisi yoktur. 1 kuruş kaybedince "Allah belanı versin"

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    41.8 KB · Görüntüleme: 2,600
acemiyim o nedenle az miktarla bir yıldır oynuyorum.
6.70 ten sahol almıştım , düşmek için fırsat kollayan bir kağıt çıkarkende tıslaya tıslaya çıkıyor , hiç sevmedim .
5-6 aydır elimde. aldıktan sonra 5.40 lara düştü ama hiç satmayı düşünmedim şuanda düşünmüyorum biliyorumki aylar sonra mutlaka 7 belkide 8 leri bulur ama dediğim gibi kimbilir kaç ay sonra.

birazda halkbak almıştım , çok hoş bir kağıt inip inip çıkıyor :) 10.00 dan almıştım bir kaç hafta evvel , şimdi %15 kar yapmış ama ben en az 6 ay belkide 10 ay sabredecem , düşerse belkide bir iki yıl beklerim ama mutlaka karla satarım . para acilen lazım değilse borsaya yatırıp yapıp beklemek acemi işi . tavsiye ederim.

günlük alım satımlar ultra prolar için
haflaık alım satımlar pro lar için
aylık alımlar ise uzman ve normal kullanıcılar için diğe düşünüyorum.

borsayı iş edinenler sanırım geceleri abd , japonya ülkeleri takip ediyorlar vs

çok makale okudum, çok yorum ve analiz okudum hepsi ucu açık yorumlar, kesin konuşan çok az. Kimse kaybettiğini yazmıyor ama kazananlar biri bin yapıyor.

bence 1000 tl ile başlayın ama sabırlı olur. borsada satmadığınız sürece zarar etmiş sayılmazsınız. düşse bile satmayın bekleyin

kolay gelsin

Hocam borsacı adam her zaman üzgündür. Aldığın kağıt düşer üzülürsün, almayı düşünüpte almadığın kağıt çıkar üzülürsün, sattığın kağıt tavan tavan gitmeye devam eder üzülürsün, karda satmazsın biraz daha cıksın dersin düşer üzülürsün, zarar açıklayan şirket tavan yapar, kar açıklar düşer vs. Yani Ancak sen sattıktan sonra düşecekki o zaman mutlu olasın :D
Kısa vadede ihtiyacın olmayacak kadar para yatırırsan , zararla asla satmıycam diye kafaya koyarsan 2 sene de olsa satmıcam dersen sorun yok. Eğer ki kağıdı tarihinin zirvesinde almazsan illa bi gün büyük ihtimalla kar edersin diye düşünüyorum. Kısa vadeli için ise zarar kes seviyelerini bilmen lazım...

alpaygunes' Alıntı:
borsayı iş edinenler sanırım geceleri abd , japonya ülkeleri takip ediyorlar vs

çok makale okudum, çok yorum ve analiz okudum hepsi ucu açık yorumlar, kesin konuşan çok az. Kimse kaybettiğini yazmıyor ama kazananlar biri bin yapıyor.

bence 1000 tl ile başlayın ama sabırlı olur. borsada satmadığınız sürece zarar etmiş sayılmazsınız. düşse bile satmayın bekleyin

kolay gelsin

aynen katılıyorum. mesela her gün saat 23 te abd piyasalarını takip etmek zorundasın, ya da sabahın altısında ekran başına.
ancak alıp bekleme taraftarı değilim hiç birzaman... çünkü öyle hisseler var ki etrafımdaki insanlar 3 senedir bekliyo. örneğin migros arkadaş 2011 sene başında 35 'ten 28 e düştü al, yabancılara satıldı dedi. şu an 13 tl. yükselince satacaksın, düşmeye başlarsa ne kadar zarar edeceğini hesaplayım, yeter dedikten sonra zararla satacaksın. beklemek akıl kari değil. Örneğin halkbank demiş hocam. yanılmıyorsam 14 leri gördü. inmeye başladğı anda gönder. para zaten sende. aşağıdan geri kağıdını yerine koyarsın.
bir kağıda da takılmıyacaksın, çünkü 300 tane kağıt var. bir kağıda gir çık gir çık insanı bitiriyor.
bir de hocanın dediği gibi zararını yazan yok... ekimden bu tarafa zararım 8000-10000 arası. herkesin süslü sözlerine aldanma. kimse senin babanın oğlu değil, forumlarda vs insanları yönlendirerek para alan çok insan var.

crescent' Alıntı:
imkb toparlanmaya gidiyor gibi. yine 70000 leri görecek miyiz? hazır ucuz hisselerde varken
Şimdi alınabilecek uzun orta kısa vadeli hisseler nelerdir? sevgili borsacı arkadaşlar
hocam aksa,otkar ttrak sise önerebilirim

mustafa431' Alıntı:
crescent' Alıntı:
hocam aksa,otkar ttrak sise önerebilirim
aksa konusunda kaıtlıyorum, diğerleride uzun vadede katılıyorum, bir araştırma yaptım ve borsaya para yatırıp zarar etmeden çıkan kişiler genelde yabancılar oluyor tam para kazanacakken bizler bırakıp gidiyoruz sabır gösteremiyoruz... :mrgreen:
bende 3-4 yıldır ilgileniyorum, çok para yok ama genelde taktik olarak uzun vadede bir hissem olur ortalama 9-12 ay, orta vadede bir hissem olur bu da genelde bilançoya yakın zamanlara denk gelen zamanlarda olur, bir de temettü hisselerim vardır ki bunlarda en fazla 2 ay, yani hergün bakıp durmaya gerek yok, benim taktiğim bu,
örnek vererek açıklayayım uzun vadede; 58 kuruştan mndrs almıştım bir buçuk sene olmadan 92 kuruştan sattım şu an 1,12 lerde :oops:
Orta vadede spor hisselerim oldu genelde ancak bunların dışında taşıdığım hisseler aksa, klima..vb sağlam diyebileceğim hisseler,
birde kısa vadecilerim varki bunlar temettücü hisseler arclk, froto...vb hisseler...
Yatırım Tavsiyesi Değildir...bu arada bir gurup arkadaş aylık olarak bir hisse alıyorlar birde aralarında sözleşme imzalamışlar ağır yemek cezaları koymuşlar bu işten vazgeçene :lol: aylık 100 tl lik alıyorlar bir yıldan uzun zaman oldu yıllık temettülerini alıyorlar düştümü yükseldimi umurlarında da değil bence böyle bir yatırım olmalı temettüsü olan 5-10 yıllık lazım olamayacak para ile ancak...

the_korsan' Alıntı:
Hocam borsaya bilmiyorsanız eğer hiç bulaşmayın, ama girecekseniz de paranıza kısa vadede ihtiyacınızın olmaması lazım.
2 aydır beklettiğim hisse senedi vardı, değerinin çok çok altına indi, para lazım oldu baktım yükseleceği de yok sattım ve satıştan 2 gün sonra tekrar tavan yaptı, 2 ay boşuna bekledim ve yine de zarar ettim. Sabır şart olduğu kadar düzgün tüyolarda bilmelisiniz.

İnsanı hasta eder bu borsa, düştü çıktı kar ettim zarar ettim kafa ağrısı, bir daha tövbe..

:+1: Kesinlikle bulaşmayın. Bizim borsa tamamen yabancıların elinde, ve küçük yatırımcıları soymak için fırsat kolluyorlar.

boşa paran varsa önüne gelen değerlenecek hisseyi alıp değerlenince satarak. tabiki geçen arkadaş 4 yıldır biriktirdiği 50 bin tlsinden 24 bin tl kaybetti borsada adamın dediği şey bunları kurtarayım borsadan çıkacam bir daha asla girmeyecem borsa böyle birşey. kaybetmeden evvel 70binleri görmüştü tabi.

bahsedildiği kadar kötü değil arkadaşlar.bende 3 senedir ciddi ilgileniyorum ama oynayıcı değil yatırımcı olarak .ekgyo , thyao tavsiyemdir kozaa yı kaçırdık :).

Borsada kazanmanın yolu nedir ? Cevabı çok basit

Başkalarının kaybetmesidir. Başkaları kaybettikçe kazanırsınız. O yüzden bazı durumlarda kumardan farkı yok. Borsada oynamış birisi olarak söylüyorum bunu.

Tabi olayın dini hassasiyeti olanlar içinde farklı boyutu var. Haram olmayan içki, faiz , banka senetlerinin alınmaması gerekir. Vicdani boyutu var, çok kazanmak için ortamı koklayıp senet satılırken toplamak , herkes almaya başlarken satmak v.s bir sürü dümeni var. Bütün bu olup biteni online takip etmek gerek. Bunlarda vicdanı değil. İşte ilk girenler genelde bir kaç kuruş kazanınca otorite olduklarını zannederler , sonra düşükken alır yüksekken satarlar bunu belki bir kaç dakika içinde yaparlar sonra büyüklerin oyununa düşer keriz silkeleme operasyonuna maruz kalıp ne var neyok kaybederler

Ama ideali belkide vicdani olanı ilk 10 veya ilk 30 denen borsada başı çeken büyük firmaların senetleri alınabilir ve anlık alış satış yerine uzun vadede bekletilir bu zaman zarfında gelen kar payları temettüler alınır yüksekse paraya ihtiyaç varsa satılır.

Borsanın içinde olan bir öğretmen olarak KESİNLİKLE KESİNLİKLE KESİNLİKLE BULAŞMAYIN arkadaşlar küçük bir miktar para ile gir derler girersin aldığın kağıt kar eder bu bir kaç defa karlı olur sonra aaa bu iş basitmiş dersin kendine güven gelir yemi yemişsindir artık elindeki diğer paralardan da giriş yapar portföyü artırırsın sonramı ne olur senin karlar gitmiştir ve zarar yazmışsındır sonramı ne yaparsın elindeki kalan paradan tekrar giriş yaparsın zararda olan kağıdını alttan alım yapar ortalamanı düşürürsün zararı hemen çıakartayım diye artık her düşüşde zararı katlarsın sonramı ne olur ekran başından kalkamazsın sosyalliğin biter okulda kimse ile görüşmezsin daima ekran başında olursun. Sonra bakarsın bütün birikimlerin erimiş gitmiş ALLAHINI SEVEN BORSAYA BULAŞMADI İSE GİRMESİN DİYORUM BAŞKA BİŞEY DEMİYORUM.

Alternatif yatırım önerim: Arkadaşlar sıfır kağıt üzerinden beğendiğiniz bir evi satın alın evin bitimine yakın satışa çıkartın kesinlikle kazancınız olacaktır.

borsayla ilgilenen biri olarak, dostuma tavsiye etmem. Sebebi hasatalık oluyor.
Borsayı bilmeyen birine hiç tavsie etmem. Sebebi paranı alırlar.
Nasıl paramı alırlar diyeceksen; küçük yatırımcı genel olarak küçük hisselerle ilgilenir. Kısa sürede çok kazanmak için. Bu hisselerin de spekleri adamı ayakta uyuturlar. Kısaca.., 10 liraya alırsınız, kademe kdeme aşağı çekerler, panik yaptırırlar sattırırlar. Ya da yukarıya doğru çekerler, ''ooooo bu hisse çıkıyoo'' dedirtip küçük yatırımcı alır. Alış o alış kucağında kalır. Fiyat aşağılarda. Dönen dolaplar dudak uçuklatan tipten.
Büyük hisselere girerim derseniz; onlara gireceğinize gidin dolar euro altın gibi yatırım araçlarına yönelin.
Daha fazla bilgi için borsa forumlarına bakabilirsiniz.

Geri