borsada nasıl para kazanılır

Kodla Büyü
derinlikli borsa ekranı olmadan girmek faciadır..

bir de vemeyince Mabud, ne yapsın sultan Mahmud....

hocam derinlik merinlik hikaye. adamlar rakamları gösterip siliyorlar,
bence hisse uzun vadeli takip edilmeliki hareketleri iyice ezberlenmeli. Tahta yapıcısının nasıl düşündüğü, nasıl hareket ettiği kestirilebilmeli. Bu ara, borsa uzmanı gibi konuşmuş olmayayım, değilim. 1 ayda (ağusto2011) 14 000 ytl kazandım. Sonraki ayda -16 000 ytl zarara girdim. 30 000 ytl lik fark oluştu. siz ne kadar göstergelerini, teknik analizlerini, derinliklerini incelesiniz de akıl mantık bir yere kadar. Teknik analizler haricinde bizim borsa oynama mantığımız şuna benziyor.

Köylü Ahmet Ağa, eşeğini satmaya karar vermiş. Kıymeti taş çatlasa 50 milyon lira etmeyen eşek için pazarlık payı da ekleyerek 100 milyon lira fiyat koymuş.
Komşu köyden acilen eşşeğe ihtiyacı olan Mehmet ağa 100 milyon ödeyip eşşeği pazarlıksız satın almış.
Köylü Ahmet eşşeğini satmış ama akşam da gözüne bir türlü uyku girmemiş…Gece boyunca düşünüp, durmuş.
‘Mehmet ağa 50 milyon liralık eşeğe niye 100 milyon lira verdi ? diye. İçi rahat etmeyince ertesi gün eşeğini geri almaya karar vermiş.
Pazara gitmiş Mehmet ağayı bulmaya ama, bir de ne görsün eşşek 200 milyon liradan satışa çikarilmis… İyice sıkıntı basmış ve kesin karar vermiş, geri alacak eşeğini…200 milyon lira pazarlıksız ödeyip geri almış.
Aynı olay bu defa Mehmet ağa’nın başina gelmiş, o da uyuyamamış. ‘Allah Allah… Ahmet niye 100 milyona sattığı eşşeği 200 milyona geri aldı???Var bu işin içinde bir iş…’ diye gece boyunca düşünüp, durmuş.
O da ertesi gün eşşeği geri almaya karar vermiş Ahmet Ağa ile anlaşip 400 milyon lira vererek geri almış eşeği… Bu alışveriş her gün fiyat arta arta devam etmiş…
Bir kaç gün sonra pazara bir başka köyden Hüseyin gelmiş. Hüseyin pazardaki kalabalığın arasına dalınca bir de ne görsün ; ‘al, al, al, sat, sat, sat’ bağrışmaları arasında bir yaşlı eşek ve bu eşeğin tam 1 milyar TL satış fiyatı!!!…
Yanındakine sormuş, ‘Hemşerim, nedir bu iş???? Bu yaşlı eşek 1 milyar lira eder mi yahu??!!’
Adam hemen yanıtlamış; ‘Valla grafikler ortada, bu eşeğin fiyatı bir haftada 50 milyon liradan başladı, 950 milyon liraya geldi. Şöyle bir teknik analizine bakarsan görürsün. Eşşeğin fiyatı 1 milyardaki direncini bi kırarsa, 1.5 milyara kadar yolu var.. ‘
Ve bir gün pazarda eşeğe gerçek değeri olan 50 milyondan fazla verilmediğinde kriz çıkıyor ve eşeği en son elinde bulunduran da batıyor herhalde

empati52' Alıntı:
borsayla ilgilenen biri olarak, dostuma tavsiye etmem. Sebebi hasatalık oluyor.
Borsayı bilmeyen birine hiç tavsie etmem. Sebebi paranı alırlar.
Nasıl paramı alırlar diyeceksen; küçük yatırımcı genel olarak küçük hisselerle ilgilenir. Kısa sürede çok kazanmak için. Bu hisselerin de spekleri adamı ayakta uyuturlar. Kısaca.., 10 liraya alırsınız, kademe kdeme aşağı çekerler, panik yaptırırlar sattırırlar. Ya da yukarıya doğru çekerler, ''ooooo bu hisse çıkıyoo'' dedirtip küçük yatırımcı alır. Alış o alış kucağında kalır. Fiyat aşağılarda. Dönen dolaplar dudak uçuklatan tipten.
Büyük hisselere girerim derseniz; onlara gireceğinize gidin dolar euro altın gibi yatırım araçlarına yönelin.
Daha fazla bilgi için borsa forumlarına bakabilirsiniz.
:+1: kısa ve net

nasıl anlatsam ki--
hastalık,hiç merak etmeyin-hiç bulaşmayın...
dakikalar içinde paranızın değer kaybettiğini görmek-alın terinizin,emeğinizin,çocuklarınızın rızkının gitmesine tahammül edebiliyorsanız deneyebilirsiniz..
Birgün 2 lira kazanırsın diğer gün 12 lira kaybedersin..borsada küçük yatırımcı sabretmeyi bilmiyorsa asla kazanamaz....

Dün işBankasından bir hanım aradı tahvil alıp almayacağımızı sordu?Bende hayır dedim.Kısa vadede lazım olabilir dedim.Reddettim.Her an kısa vadede REPO da tuttuğum para var.Arabayı satmıştım yeni araba bakıyorum **.*** gibi .
Şimdi baktım hergün 5.25 olan otomatik günlük repo fazi bir puan düşmüş..Banamı özel oldu acaba?içimde bir kurt var.
30/01/2012 - 02/02/2012 ----3 - 6-- % 4.75
03/02/2012 -------------------7 -----% 5.75
Bendeki BU
Ekranı olan yazabilirmi?

kazanılan kaybedilen paralar bir yana borsaya 5 yılda ayırdığım zamanda iyi bir programcı olabilirdim

ömrümüzden çalıyor

ki bu ömür bir daha geri gelmeyecek

borsada para nasıl kazanılır yerine nasıl borsa oynanır demelisin,
çünkü borsada kazanmak da var kaybetmek de ...
ama kazanmak için önce eşit paylara böldüğün parayı değişik kağıtlara yatırırsın, birinden kazandığını diğerine feda edebilirsin..
ilk öncelleri böyle başlar ama detaya indikçe dünya piyasası felan inceledikçe tüm paranı emin olduğunu kağıda verirsin ve beklersin ...
bir kağıdın (hisse) durumu öyle hemen (ilk yapanların yaptığı gibi) 2-3 günde satılmaz beklenir 2 ay 3 ay ...
tam da bize göre bir iş ama (sürekli PC başında incelemesi de kolay) PARA yok

COBOL' Alıntı:
Dün işBankasından bir hanım aradı tahvil alıp almayacağımızı sordu?Bende hayır dedim.Kısa vadede lazım olabilir dedim.Reddettim.Her an kısa vadede REPO da tuttuğum para var.Arabayı satmıştım yeni araba bakıyorum **.*** gibi .
Şimdi baktım hergün 5.25 olan otomatik günlük repo fazi bir puan düşmüş..Banamı özel oldu acaba?içimde bir kurt var.
30/01/2012 - 02/02/2012 ----3 - 6-- % 4.75
03/02/2012 -------------------7 -----% 5.75
Bendeki BU
Ekranı olan yazabilirmi?
Ben var ise3 iş bankta hesabıb olanlardan yukardaki cevabı bekliyordum arkadaşlar.
Acaba bana özel bir indirimmi yaptılar? Merak ettim.
şeytan vazgeç diyor arabadan ?

Uzun vadeli B tipi yatırım bonolarına yönelin kaybetme riski diye birşey yoktur. Az kazanırsınız ama illaki kazanırsınız :)

Bu arada ben borsayı sevmediğim için İngbanka yatırıyorum günlük faiz veriyor turuncu hesap :) Günlük 13 lira gibi bir getirisi var şimdilik, istediğin zaman üstüne para ekleyip istediğin zaman para çekme olanağın var.

COBOL' Alıntı:
Genel olarak çok kazandığını söyleyen kendini avutmak için yükseleceğine ve çok kazandığına kendinide başkasınıda inandırır.
.. falan..... hisse senedi iyidir diyen kendiside aldığı ve elinde patladığı için söyler.

taban fiyatı görünce diyen sayın YULİAN hocam.Tabanın tabanıda var ve onunda tabanı var.
Gelin borsa ile aile huzurunuzu bozmayın bu yalan dünyada.Önce ağzınıza bir parmak bal çalınır.Sonra cigeriniz çalınır.
Meşhur bir söz var"borsaya giren para borsada kalır"neden çünkü borsadaki daki herkes zararını kurtardığı anda çıkacağına yeminlidir.Ama çıkamaz çünkü asla kurtaramaz .Gerçek yatırımcı olmak zorunda kalır.Yani parasını yatırır ve batırır.Sonrasımı ?
Bekler bekler ve beklerler.
:+1:

eses' Alıntı:
COBOL' Alıntı:
Genel olarak çok kazandığını söyleyen kendini avutmak için yükseleceğine ve çok kazandığına kendinide başkasınıda inandırır.
.. falan..... hisse senedi iyidir diyen kendiside aldığı ve elinde patladığı için söyler.

taban fiyatı görünce diyen sayın YULİAN hocam.Tabanın tabanıda var ve onunda tabanı var.
Gelin borsa ile aile huzurunuzu bozmayın bu yalan dünyada.Önce ağzınıza bir parmak bal çalınır.Sonra cigeriniz çalınır.
Meşhur bir söz var"borsaya giren para borsada kalır"neden çünkü borsadaki daki herkes zararını kurtardığı anda çıkacağına yeminlidir.Ama çıkamaz çünkü asla kurtaramaz .Gerçek yatırımcı olmak zorunda kalır.Yani parasını yatırır ve batırır.Sonrasımı ?
Bekler bekler ve beklerler.
biltek2007 HOCAM TEŞEKKÜRLER
Geciktiler hocam beni kimse kurtaramaz.Ben iflah olmam ya. Yine yapacağımı yaptım .Bu oranlarla kısa dönem beklenmez. Borsadan alım yaptım .SMS le onayı geldi.Teletext %1,72 kâr diyor.Şöyle %3-4 olursa yarısını satarım.Sonrada gerisini.

hocam kısa süreli yatırım yaparsan ki bu işin erbabı olman lazım hatta oda yetmez birde şanslı olman lazım zengin olursun. ama bu şeklini tavsiye etmem.
bence sen küçük bir miktar paranı yatır.
önce alacağın hissenin yıl içindeki grafiklerini incele (bütün hisselere bakma iki üç tanesini gözüne kestir)
çoğu hisse zaten belli aralıklarla yükselip iner . indiğinde al sakın acele etme yükselmesini bekle yükseldiğinde sat.
ha birde sana uzun süre lazım olmayacak bir parayı yatır.

bir örnek vereyim BİM 'in hisse fiyatları sürekli 50.00 ile 56.00 arasında değişmekte
sürekli takip et 50 civarlarına indiğinde al yükseldiğğnde sat. tabi bazen 49 larada iniyor biraz sabretmen lazım zarardayken satma.
birde mynet te Borsa yarışması var bir dene istersen sana başta 100 000 tl veriyorlar oynuyorsun tabi sanal para

bugün face de rastladım borsa ile ilgili esprili ama gerçek bir anektod.
Spekülatörlerin ve büyük şirketlerin küçük yatırımcılara nasıl katakulle yaptığını iyi açıklamış.

Ekli dosyalar

• borsa.jpg
    borsa.jpg
    85.1 KB · Görüntüleme: 859
8 yıldır bir fiil içerisindeyim...NE kendim nede tanıdığım hiçkimse bir kuruş para kazanamadı... 3 verdiyse bir gün 5 götürdü ertesi gün... SAdece zaman kaybı...
Kişisel fikrim, HİÇ BULAŞMAYIN....

bu küçük yatırımcılara çerez adı verilir bizdeki borsa aslında bu çerezlerin paralarını yolma amaçlıdır. bizim borsanının güvenirliliğide tartışılır. büyük balık küçük balığı devamlı yutar

broker_2007' Alıntı:
8 yıldır bir fiil içerisindeyim...NE kendim nede tanıdığım hiçkimse bir kuruş para kazanamadı... 3 verdiyse bir gün 5 götürdü ertesi gün... SAdece zaman kaybı...
Kişisel fikrim, HİÇ BULAŞMAYIN....

98'den beri işin içindeyim...
borsa olmasa öğrencilik yıllarım zor biterdi. cep delik 100 markla başladım 11 milyon, 28 oldu. ilk kağıdım asuzu unutmam. eğitim fak. 3.sınıf davut vardı, sağolsun o bulaştırdı.
yorumları okudum, dediklerinizin çoğu doğru küçük yatırımcı çerezdir. para benim yeni yeni çoğaldı heralde çerezlikten çıktık, çünkü artık kazandığımızı biliyoruz. para parayı çeker dedikleri doğru.
paran varsa git arsa al, ev al. ama benim gibi ev alacak paran bile yoksa git borsaya dal. her kağıda dalma.
düşün ev alalım dedik, adam iki sene sonraki teslim edeceği eve şu an 90 peşin diğer 90i taksit diyor. tek maaşla yapacağın ne senin, borsaya devam...
ha şu da bir gerçek bu iki senede altında borsa da kazandırdı. 2 sene önce aldığn 10 tl lik altın bu sene 22 tl
2 sene önce aldığın 10 tlik netas bu sene 23 tl. kazanç oranı eşit.

empati52' Alıntı:
Köylü Ahmet Ağa, eşeğini satmaya karar vermiş. Kıymeti taş çatlasa 50 milyon lira etmeyen eşek için pazarlık payı da ekleyerek 100 milyon lira fiyat koymuş.
Komşu köyden acilen eşşeğe ihtiyacı olan Mehmet ağa 100 milyon ödeyip eşşeği pazarlıksız satın almış.
Köylü Ahmet eşşeğini satmış ama akşam da gözüne bir türlü uyku girmemiş…Gece boyunca düşünüp, durmuş.
‘Mehmet ağa 50 milyon liralık eşeğe niye 100 milyon lira verdi ? diye. İçi rahat etmeyince ertesi gün eşeğini geri almaya karar vermiş.
Pazara gitmiş Mehmet ağayı bulmaya ama, bir de ne görsün eşşek 200 milyon liradan satışa çikarilmis… İyice sıkıntı basmış ve kesin karar vermiş, geri alacak eşeğini…200 milyon lira pazarlıksız ödeyip geri almış.
Aynı olay bu defa Mehmet ağa’nın başina gelmiş, o da uyuyamamış. ‘Allah Allah… Ahmet niye 100 milyona sattığı eşşeği 200 milyona geri aldı???Var bu işin içinde bir iş…’ diye gece boyunca düşünüp, durmuş.
O da ertesi gün eşşeği geri almaya karar vermiş Ahmet Ağa ile anlaşip 400 milyon lira vererek geri almış eşeği… Bu alışveriş her gün fiyat arta arta devam etmiş…
Bir kaç gün sonra pazara bir başka köyden Hüseyin gelmiş. Hüseyin pazardaki kalabalığın arasına dalınca bir de ne görsün ; ‘al, al, al, sat, sat, sat’ bağrışmaları arasında bir yaşlı eşek ve bu eşeğin tam 1 milyar TL satış fiyatı!!!…
Yanındakine sormuş, ‘Hemşerim, nedir bu iş???? Bu yaşlı eşek 1 milyar lira eder mi yahu??!!’
Adam hemen yanıtlamış; ‘Valla grafikler ortada, bu eşeğin fiyatı bir haftada 50 milyon liradan başladı, 950 milyon liraya geldi. Şöyle bir teknik analizine bakarsan görürsün. Eşşeğin fiyatı 1 milyardaki direncini bi kırarsa, 1.5 milyara kadar yolu var.. ‘
Ve bir gün pazarda eşeğe gerçek değeri olan 50 milyondan fazla verilmediğinde kriz çıkıyor ve eşeği en son elinde bulunduran da batıyor herhalde
:puhaha: :puhaha: :puhaha:
bu kadar güzel özetlenemezdi
yine de ihtiyaç duyulmayan kenardaki para ile oynananabilir borsa.. hisse aşağı inince satmak zorundada olmadığın için ve elbet bir gün yükseleceği için sabırla bekleyen alır karşılığını... bu da benim görüşüm.

borsaya girecek arkadaşlara tavsiyem zararkes noktası oluşturmalısınız... çünkü 3 liraya aldığınız hisseyi 2.90 ile satmazsanız bu hisse 1 liraya düşer 1 liradan alan spekler bunu 1.5 liraya satar siz yıllarca beklersiniz 3 liraya çıkması için... hisse 3 liraya çıkıncaya kadar enflasyon canavarı paranızın değerini yarıya düşürür.

mutlaka belli miktar zararı görünce satmak lazım

çünkü borsada düşüşün de çıkışın da sonu yoktur

ayrıca bir hisseye aşık olup ona bağlanmamak gerek borsada fırsatlar bitmez

Bu işe yıllarını vermemiş kişiler için borsa çok riskli. Çalışıp emek vermeden parayı kısa sürede bir kaç katına çıkarmak kolay iş değil
En garanti yol kendinize bir altın hesabı açtırıp elinize para geçtikçe 1 gram da olsa 5 gram da olsa birikim yapmak. Altının uzun vadede zarar ettirdiği hiç olmamış.

Üniversitede öğrenci iken ailesinden aldığı harç parasıyla borsa oynayan zarar edince de, harcın son ödeme günü geçmeden üstünü tamamlamak için arkadaşlarından borç isteyenler vardı.

Hocalarım olay sadece al bekle kazanırsın olayı değil bir de BEDELLİ SERMAYE artırımı var ki... Başınıza gelirse o zaman para gitti demektir...

konu ile alakalı arkadaşlarımız bilgilerini paylaşmışlar. ''Sabır'' konusunu açıklama gereği duydum. Evet sabır çok çok önemli yalnız, akılcı sabır diyelim ki yeni olan arkadaşlar sabır kavramını yanlış anlamasın. Diyelim ki 20 liraya hisse aldınız ve hisse düşüşe geçti, periyodik olarak iki gün % 1-1,5 düşüp bir gün 0.5 çıkıyor. Böyle bir durumda siz bir gün çıkacak diye sabır derseniz 20'den aldığınız hisse 10-9 lira gibi değerlere gelebilir.
Öncelikle kendinize kar için hedef fiyat, zarar için hedef fiyat belirlersiniz. belirlenen hedeflere gelince güncel dünya ve ülke ekonomik göstergelerine, hissenin göstergelerine değerlendirir, karar verirsiniz.
Borsayla ilgilenen çoğu demiştir ''keşke şu fiyata gelince satsaydım, şu kadar kar ederdim ya da zararım bu kadar büyük olmazdı.''

aşağıya bir alıntı eklemek istiyorum.
Daryl Guppy’ nin Share Trading isimli kitabında açıkça ifade ettiği gibi “bir aptal bile piyasaya girebilir. Tüm gerekenler para, bir broker ve hisse satın alma isteğidir”. Acemi yatırımcılar arsında bir hisseyi almada içgüdüsel davranmalar, bilgili bir taksi şoföründen yararlı bir tiyo veya komşunun kayınbiraderinden iyi olduğu konusunda güvence almalar sıklıkla görülen bir durumdur. Daha sonra meraklı bir şekilde aracı kurumunuzun web deki sayfasının başına çömelir ve hissenizin gökyüzüne doğru roketlemesini ve hedefi vurmasını beklersiniz.
Fakat.... her zaman bir fakat vardır. Ne zaman çıkmalısınız ?

Hisse fiyatları aşağıya doğru kaydığında içgüdüleriniz kaybetmeye dayanamadığı için hisseleri tutmaya devam edersiniz. Daha sonra....
Eğer aldığınız fiyattan daha aşağıya satarsanız para kaybedersiniz böylece satmaz ve kaybetmezsiniz !.....
Çıkma zamanını bilmek nasıl ve ne zaman girmeyi bilmekten daha önemlidir. Bundan dolayı stop-loss fikrini çıkış noktasını belirlemede kesin bir kural sağlamak için kullanıyoruz.
Bu iki önemli görevi yerine getiriyor ;

1- yatırımlarınızı koruyor, böylece fiyatlar düştüğünde kaybetmeyeceksiniz.
2- yukarı bir fiyat trendi kaçınılmaz bir şekilde aşağıya döndüğünde makul bir çıkış noktası sağlıyor.
Tanım ; stop-loss : fiyatlar belirli bir seviyeye düştüğünde hisseyi satmaktır.
Stop-loss talimatı geçerli hisse fiyatının altında bir stop noktası belirlemenizi sağlar ve o fiyat aşağıya geçilir geçilmez hisse satılır. Stop noktaları asla aşağıya doğru düzeltilmez. Sadece yukarıya doğru hisse fiyatını takip edecek şekilde düzeltilir. Eğer hisse büyük bir kazanç sağlarsa sizde son fiyattan çok aşağıda bir stop loss fiyatı koyarsanız hiçbir anlamı olmaz.

Bir stop-loss nasıl seçebilirim ?

Stop-loss birkaç yaklaşıma göre belirlenebilir. Temel olarak iki tür stop-loss vardır.
Sabit stop ve sürüklenen stop.
Sabit stoplar şöyle tanımlanabilir : bir hisse aldığınızda stop-loss’ unuzu belirler ve periyodik olarak stop-loss pozisyonunuzu güncelleştirirsiniz. Haftada bir veya iki haftada bir yukarı trend doğrultusunda stop-loss noktanızı yukarı doğru geliştirirsiniz.
Sürüklenen stop, fiyat hareketlerini takip için önceden belirleme metodudur. Uygun stop-loss noktasını hesaplamak için basitten karmaşığa kadar bir çok teknik vardır. Hepsinin aynı hedefi vardır, riski sınırlamak ve tarafsız bir çıkış noktası sağlamak.
Biz “countback” adı verilen özel bir metot üzerinde çalışacağız. Bu metot bono yatırımcısı Joseph Stowell tarafından geliştirilen 3-Bar Nett isimli metodun Daryl Guppy tarafından geliştirilmesiyle olmuştur.
Her sürüklenen stop metodu küçük dönüşlerden ve trend değişimlerinden koruma sağlayabilir ve ani fiyat hareketlerini dikkate alır. Countback metodu bunu başarılı bir şekilde uygular ancak, her şeye yarar bir hint yağı gibide algılamayın. Bunu yararlı bir teknik olarak görebilirsiniz.
Bir countback oluşturmak
Bir countback hesaplamak için adımlar aşağıda gösterilmiştir. Bu işleme başlamak için akşamın ilk saatleri olduğunu, bu güne ait fiyatları henüz aldığınızı ve yarın sabah aracı kurumunuza al talimatı vermeye karar verdiğinizi farz edin.

Adım 1- bu günün düşük fiyatından geriye doğru, daha düşük fiyatlı bir günle karşılaşıncaya kadar yatay bir çizgi çizin bu sizin birinci countback’ iniz olacak.
Adım 2- bu yeni düşük günün düşük fiyatından geriye doğru tekrar bir başka düşük güne gelene kadar yatay bir çizgi çekin. Bu sizin ikinci countback’ iniz olacak.
Adım 3- bu ikinci düşük günün düşüğünden ileri bu günkü tarihe kadar yatay bir çizgi çekin bu sizin talimat verdiğinizde stop-loss noktanız oluyor.

Ekonomisi kötüye gidenler için.Bırakın otomobili satın, toplu ulaşım yapın.
Yakında 2B den gelen paralarda biter satcak bişey kalmadı .Zaten cep telefonuna 100 TL zam geldi.Eylül - kasım arasındada bastırırlar.Toplu ulaşıma geçin.Senet sepet satın .3 ay lık faize yatırın en iyisi.Ev araba için Kredi çeken yanar;
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VtBlike6k3g

Geri