Btr en az okulunda kac saat derse girmeli?

Kodla Büyü
Arkadaşlar bakanın en son açıklamalarını takip edin. Öğretmenlerin 21 saat derse girmesi yönünde. Daha az giren öğretmenlerin başka okullara görevlendirilmesi istedi.
Yani bu sene bize geçmiş olsun 15 saat dersi bulamayıp norm fazlası oluyorduk. Bu sene durumlar daha da karışacak. Muhtemelen öğretmenimizin okulu bakanın açıklamasına istinaden 21 saat diye söylüyor
1000063151.jpg

Ama bununla da celisiyor
Evet çelişiyor ama zaten btr görevlendirmeleri bir çok şeyle çelişiyor. Yapılana doğru demiyorum ama bu sene nur topu gibi bir sorun daha bizi bekliyor gibi. Bakanın açıklamaları çok net. Okullara yakında bununla ilgili çalışma yazısı da gidecektir. Her il, her ilçe farklı yorumlayacak. Yine bizim branşta sıkıntı yaşayanlar mutlaka olacaktır

Benim de bir kaç yıldır ders saatim 15in altında. Müdür her sene bildirdiği için bir ders tamamlama için ikinci bir okul görevlendirmesi çıkıyor. Benimle aynı ilçede görev yapıp 2 saat 6 saat dersi olup, müdürleri bildirmediği için ders tamamlama görevi çıkmayan arkadaşlar var. Bu sene de BTRde şöyle bir uygulama çıktı, ders saati az olanlara 2. okulda BTR görevi verildi. Herkes kendine göre takılıyor, yönetmelik genelge hak getire.

Önceki yönetmelikte net bir şekilse başka okulda derse giremez ibaresi vardı 3-4 yıl önce çıkan yönetmelikte bu ibare kaldırıldı, böyle olunca da ders tamamlaması lazım diyerek mem ler başka okula da gönderiyorlar

Önceki yönetmelikte net bir şekilse başka okulda derse giremez ibaresi vardı 3-4 yıl önce çıkan yönetmelikte bu ibare kaldırıldı, böyle olunca da ders tamamlaması lazım diyerek mem ler başka okula da gönderiyorlar
O yönetmeliği bulma şansımız var mı hocam,15 e mi 21 emi tamamlamak lazım sizin bildiginiz

Madde 71 2. Fıkrada

"(2) Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmeni olarak görevlendirilen öğretmenler, mevzu-
atı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra, eğitim öğre-
tim saatleri içerisinde, kalan zamanlarında bu görevi yürütür. Görevlendirilen öğretmenin
yerine ücretli veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmez. 21 saatten fazla ders
görevi olan öğretmenlere okulu dışında Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği görevi
verilmez"
Yazıyor.

Daha yeni bir yazı varsa paylaşır mısınız?

Madde 5c
Madde 6b

Kısaca, ihtiyaç durumunda ilçede veya bölgede* ihtiyaç varsa toplamda 21** saate kadar ders verilebilir. Ihtiyaç yoktur, müdürünüz saatinizi geç bildirmiştir, diğer okul istememiştir, ilçe mem uğraşmıyordur... o ayrı.
Okulunuzda 6 saat ile bile konu kapanabilir yada başka okullarda 21 saati tamamlatabilirler. Tek net olan 21 saatten fazla dersiniz varsa 2.okula BTR olamazsınız.

*ilçe büyükse bölgelere ayrılır,
** bizde BTR yazsada diğer öğretmenlerde 15 saat maaş karşılığı, 6 saat zorunlu ekders görevi, 9 saat isteğe bağlı ek ders görevi...

15 saat meselesi şu, ~2007 formatör görevlendirilmesinde 15 saatten fazla verilemiyordu. Formatörlük okullarda şuan yok. BTR var ve görev tanımları tamamen farklı. Formatöe ile alakası yok. Sanırım 2012 den beri...12 yıl olmuş..

Yukarıdaki resmi yazıların günceli şuan yok. Varsa lütfen ekleyiniz.

Btr ek ders olarak 18 saat alıyor peki maaş karşılığı alınacak ek dersi nedir? Dediğniz gibin21 saate giriyorsa da 18 saat girmiyorsa da 18 saat mi alır?

Btr ek ders olarak 18 saat alıyor peki maaş karşılığı alınacak ek dersi nedir? Dediğniz gibin21 saate giriyorsa da 18 saat girmiyorsa da 18 saat mi alır?
hocam btr rehber öğretmeni olarak görevlendirildiyseniz okulunuzda norm fazlasıylasanız bile 18 saat ek ders ücreti alırsınız ayrıca nöbet alırsanız 18+nöbet ücreti+rehberlik veya kulup varsa oda eklenir öyle ücret alırsınız btr demek ders tamamlamak demek değildir öğretmenlikten tamamen ayrı bir görevlendirmedir dersinin olup olmamasına bakılmaz, istersen haftada 100 saat derse gir eğer btr olarak görevlendirildiyseniz alabileceğin ek ders ücreti 18 saattir gerisini fahri yapmış olursunuz, btrehber öğretmen olarak görevlendirilecek kişinin öncelik bilişim teknolojileri öğretmeninindir ama sertifika bir şekilde almış olanlar okul idareleriyle araları iyiyse (dernek vakıf cemaat hernagi bir örgüt kuruluş ticari ilişkileri varsa-hepsi değil tabi bazı kişiler bilişimle yatıp kalkan kendini geliştirmiş müstesna çok nadir kişiler var onları tenzih ederekten) sizin istediğiniz okul kadronuzun olduğu okul bile olsa bir bahaneyle sizi saf dışı bırakabiliyorlar milli eğitimde idarecilerin bu yüzden görevden alınıp ahlak etik kamu ahlakı görev bilinci eğitimine tabi tutulup bütün kutsalları üzerine yemin ettirilip (görevini şerefiyle namusuyla ahlak ile yapanlar hariç olmaz üzere) sınav yapılıp 85 ten aşağı alanları görevlendirmemeleri lazım bir öğretmenin başına ne geliyorsa ahlaksız idarecilerinden geliyordur başka sebep aramasın. suçluyu uzaklarda aramayın size en büyük zararı sizin üzerinizde söz söyleme hakkı olanlar veriyor çünkü.

Son düzenleme:
Madde 71 2. Fıkrada

"(2) Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmeni olarak görevlendirilen öğretmenler, mevzu-
atı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra, eğitim öğre-
tim saatleri içerisinde, kalan zamanlarında bu görevi yürütür. Görevlendirilen öğretmenin
yerine ücretli veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmez. 21 saatten fazla ders
görevi olan öğretmenlere okulu dışında Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği görevi
verilmez"
Yazıyor.

Daha yeni bir yazı varsa paylaşır mısınız?
Bu maddeye göre örnek okulunda 24 saat ders varsa, hepsine girip okulunda btr olması gerekiyor diye anlıyorum.
Yani 21 saat üstünde ders varsa başkasına verme gir, sonra btr ol diyor.

Bu maddeye göre örnek okulunda 24 saat ders varsa, hepsine girip okulunda btr olması gerekiyor diye anlıyorum.
Yani 21 saat üstünde ders varsa başkasına verme gir, sonra btr ol diyor.
aynen öyle kendi normuna ait derslere sahip çıkmayan öğretmen her kimse zaten btr görevlerini de adam gibi yapmayan yapamayacak kişidir.
21 saate kadar idare kendisine verebilir ama öğretmen yok 3saat içinde dışarıdan kimse gelmesin 1 veya 2 sınıf için öğrenciler arasında ayrım olmasına derse daha yakışık ve şık olur. bunu yapacak öğretmenlerde vardır zaten ayrıca 30 saate tamamlama dışında zaten btr ye ek bir görev verilemez idarede öğretmene 24 saat ders verdiğinin vermek zorunda olduğunun bilincinde olsa zaten gereksiz şeyler için rahatsız etmez kalan 6 saatte de et ve genel durumla ilgili yapabildiği kadarını yapar ek dersini ful alır ilgili arkadaş.

ayrıca ders yükü çoğunluğu kimdeyse btr de öncelik o kişinindir eğer birden fazla öğretmenseniz bunun yönetmelik maddeside vardı bu şekilde yapılması yönünde.dersi az olanda başka okula btr olup kendi okulunda verilen kadar dersine girer.

Konu ne kadar uzamış anlam veremiyorum, sanki BTR Öğretmenlik görevlendirmesi Bakanlığın en ihtiyaç duyduğu görevlendirme ve bu görevi isteyecek olan öğretmenler bu görev için sanki başka ülkelerdeki üst düzey görevlerini bırakıp buraya geliyorlar... Alt tarafı daha az derse girip daha fazla ek ders ücreti almak isteyenlerin başvuru yaptığı, mesainin büyük çoğunluğu, genel ortalama olarak, bekleyerek-oturarak geçirilen bir görev...
BTR Öğretmenlik kadrosu olsa tamamen okul PDR öğretmenliği ile kıyaslanıp daha verimli olabilir.
İllerdeki komisyonlar eğitim bölgesindeki tüm Bilişim Teknolojileri derslerine BT öğretmeni görevlendirmesi yapılmadan BTR Öğretmenlik görevlendirmesi yapılmamasını uygun görebilir.
Zaten okullara gelen başvuru formu ve diğer eklerde, çoğunlukla BTR Öğretmenlik görevlendirmesi olan öğretmene bölgede ihtiyaç duyulması halinde 21 saate kadar ders görevi verilebileceği açıkça yazar. Son gelen yazılara bakmanız yeterli...
Okulunda 21 saatten daha fazla ders görevi olan öğretmene BTR Öğretmenlik görevlendirmesi verilmeyebilir...
Bunlar olması gereken mantıklı şeyler düşününce...
Benim düşünceme göre şimdilerde excel dosyası hazırlama, usb bellek virüs temizleme vb... basit işlerdeki yardımlar bile idarecilerin gözünde büyük rehberlik ve yardımda bulunma fedakarlığı olarak görülüyordu. Okul güvenlik kamerası vb... özel işlerden de acil ihtiyaç halinde anlayan öğretmenler el üstünde tutulurdu.
İdareciler ve üst düzey yöneticilerin, BT Öğretmenliği geçmişi olan, eskiden BTR Öğretmenlik görevi yapmış olan öğretmenler veya yeterli BT becerilerine sahip olmaları halinde vb... BTR Öğretmenlik görevlendirmesinin bu kadar özel ve sevabına yapılan bir iş olarak BT Öğretmenleri tarafından öne sürülemeyeceğini düşünüyorum. Zaten bir anket yapılsa da şu andaki algı herkes tarafından görüntülenebilse...
Ders saatlerinin artmasını isteyenler BTR Öğretmenlik görevlendirmesi istemese, BTR Öğretmenlik kadrosu isteyenler buna yönelik ısrarcı olsa, sonuçta ya ders saatleri artsa ya da BTR Öğretmenlik kadrosu gelse... En hayırlısı bu olacak gibi.. Yoksa özel durumlar veya isteyen onu isteyen bunu (seç beğen al) olsun düşünce fırtınaları son bulmuş olur. PDR veya diğer branşlarla aynı şekilde tek bir uygulama...

Maaş karşılığı 15 saat ama bu BTR için geçerli değil. 6 saate girdiğim de oldu. 28 saate girdiğim de. 18 saat haftalık ek ders alırsınız. Değişen bir şey olmaz.
Size en fazla 21 saat ders verebilirler fazlasını istememe hakkınız var.
Geçen sene lisenin bilgisayarcısı yoktu müdürü PC labı kuracağım diye 18 saat seçmeli ders seçmiş. Bana ilçeden dedilerki 12 kendi okulunda dersin var 18 ders de lisede gireceksin. Girmem dedim çıktım ilçe memden. Başka okuldan bir arkadaşa, bana ve lisenin fizikçi BTR sine 6 şar saat bölerek vermişler.
Şimdi liseye öğretmen atandı kurtulduk.

BTR olunca başka okullara gidilmiyor ancak BTR olmazsan başka okullara gorevlendirme yapılıyor
Çok da taktıkları yok. Geçen sene BTR olduğumuz halde ders tamamlama adı altında başka okula görevlendiriler. İlçe müdürü ters gidilecek biri değildir.
Cevap da hazır öğretmen varken ücretli öğretmen mi tutalım.

Çok da taktıkları yok. Geçen sene BTR olduğumuz halde ders tamamlama adı altında başka okula görevlendiriler. İlçe müdürü ters gidilecek biri değildir.
onlar taş mı yesin tabiki tutsunlar sağda solda garip işler peşinde koşan onca insan var vatana millete faydalı bir iş yapmaları kötü birşeymiş gibi gösteriliyor. kamu tasarruf vs demesin kimse bütün tr de bütün ücretli öğretmenleri toplasan bir tane büyük ihalede dağıtılan avanta kadar etmiyor.

En azı en çoğu yok sayın hocalarım yönetmeliklerde bu konuda her şey açıkça yazıyor okuldaki toplam zümrenizin ders saatine okuldaki öğretmen sayısına bölersiniz ve gireceğiniz ders saati ortaya çıkar yani öğretmenler arası eşitlik gözetilir bir kişinin BTR olması o kişinin daha az derse girebileceği anlamına gelmez ve suçtur... Bunun yanında başka okulda btr görevi alan öğretmenler 21 saat üzerinde dersi varsa görev alamaz kendi okulunda btr olan öğretmenler için böyle bir durum yoktur ders saatine bakılmaz...

Bazen çok iş bilen idareciler ve btr olan öğretmen arkadaşlar az ders alıyor veya idare az ders veriyor diğer öğretmenler biraz daha fazla ek ders alsın veya btr ne zaman istersek yanımıza gelsin dersim var bahanesi olmasın gibi düşüncelerle bakınız az ders almayı kabul etmeyin veya böyle bir isteğiniz olmasın müfettiş denetiminde ceza alırsınız... Özellikle bilişim dışı branşlardan btr alan öğretmenler arasında bu ders saati sorun oluyor çünkü yönetmelik gereği ders yükü öğretmenler arasında eşit bölünür öğretmenler birisi daha az derse girince doğal olarak bu durumdan rahatsız olabiliyor ve bazen iş cimer üzerinden şikayete kadar gidiyor bu durumda hem idareci hem öğretmen ceza alabilir...

En azı en çoğu yok sayın hocalarım yönetmeliklerde bu konuda her şey açıkça yazıyor okuldaki toplam zümrenizin ders saatine okuldaki öğretmen sayısına bölersiniz ve gireceğiniz ders saati ortaya çıkar yani öğretmenler arası eşitlik gözetilir bir kişinin BTR olması o kişinin daha az derse girebileceği anlamına gelmez ve suçtur... Bunun yanında başka okulda btr görevi alan öğretmenler 21 saat üzerinde dersi varsa görev alamaz kendi okulunda btr olan öğretmenler için böyle bir durum yoktur ders saatine bakılmaz...

Bazen çok iş bilen idareciler ve btr olan öğretmen arkadaşlar az ders alıyor veya idare az ders veriyor diğer öğretmenler biraz daha fazla ek ders alsın veya btr ne zaman istersek yanımıza gelsin dersim var bahanesi olmasın gibi düşüncelerle bakınız az ders almayı kabul etmeyin veya böyle bir isteğiniz olmasın müfettiş denetiminde ceza alırsınız... Özellikle bilişim dışı branşlardan btr alan öğretmenler arasında bu ders saati sorun oluyor çünkü yönetmelik gereği ders yükü öğretmenler arasında eşit bölünür öğretmenler birisi daha az derse girince doğal olarak bu durumdan rahatsız olabiliyor ve bazen iş cimer üzerinden şikayete kadar gidiyor bu durumda hem idareci hem öğretmen ceza alabilir...
hocam branş dışı btr görevi yapan öğretmen zaten bilisim dersine giremezki. diğer yazdıklarınıza katılıyorum.

ücretli tutmasın elbette ama 21 saat ders verip btr olmanızı isterse hangi arada bu görevi yapacaksınız? kalan 9 saatte mi? bir tahta formatı yeri geliyor 2-3 ders saati sürüyor. yani tamir bakım işleri öyle ha deyince olmuyor ki. geciktirsen bu defa da öğretmenler homurdanır.

Maaş karşılığı 15 saat ama bu BTR için geçerli değil. 6 saate girdiğim de oldu. 28 saate girdiğim de. 18 saat haftalık ek ders alırsınız. Değişen bir şey olmaz.
Size en fazla 21 saat ders verebilirler fazlasını istememe hakkınız var.
Geçen sene lisenin bilgisayarcısı yoktu müdürü PC labı kuracağım diye 18 saat seçmeli ders seçmiş. Bana ilçeden dedilerki 12 kendi okulunda dersin var 18 ders de lisede gireceksin. Girmem dedim çıktım ilçe memden. Başka okuldan bir arkadaşa, bana ve lisenin fizikçi BTR sine 6 şar saat bölerek vermişler.
Şimdi liseye öğretmen atandı kurtulduk.
hocam işin doğrusu btr olacak kişi en fazla 15 saat girmeli ki kalan zamanda verimli bir şekilde btr işini yürütsün. 21 saat baskısı bransimizi btr olmaktan soğutur. okullardaki tahtalar da 1 seneye kalmaz pert olur.

hocam branş dışı btr görevi yapan öğretmen zaten bilisim dersine giremezki. diğer yazdıklarınıza katılıyorum.
Hocam atıyorum İngilizce öğretmeni olup btr olan arkadaşları kast ettim... En büyük sorun bilişim dersi dışındaki öğretmen arkadaşlarda yaşanıyor bu ders yükleri konusunda demek istedim...

ücretli tutmasın elbette ama 21 saat ders verip btr olmanızı isterse hangi arada bu görevi yapacaksınız? kalan 9 saatte mi? bir tahta formatı yeri geliyor 2-3 ders saati sürüyor. yani tamir bakım işleri öyle ha deyince olmuyor ki. geciktirsen bu defa da öğretmenler homurdanır.
hiç acelesi yok hocam kendinizinde insan olduğunuzu 21+ neyse dersinizin olduğunu elinden geldiğince yapacağını söyle gönder.
önce kendine değer ver , kendine değer vermeyene hiç kimse değerde vermez saygı da göstermez...................

hocam işin doğrusu btr olacak kişi en fazla 15 saat girmeli ki kalan zamanda verimli bir şekilde btr işini yürütsün. 21 saat baskısı bransimizi btr olmaktan soğutur. okullardaki tahtalar da 1 seneye kalmaz pert olur.
devletin işi hiç bir zaman aksamaz geç olur ama olur o yüzden bu anlayışa çözüm için doğru yöntem değil zaten bunu diyince dersten kaçıp yatmak istediğinizi düşünüyorlar

Okulunuzda 6 saat bilişim dersi olduğunu düşünelim. Ve sizin btr göreviniz de var. Günde 7 ders saatinden haftada 35 ders saati okulda görevlisiniz. 30 saatin üzerine ek ders verilmiyor zaten. Yani 30 ders saati görev yerine getirmiş oluyorsunuz. 15 saat ek ders alıyor btr görevi olan öğretmen. Yani btr olarak görevli olduğunuz 9 saat maaş karşılığına sayılıyor olmalı. En azından ben böyle düşünüyorum.

devletin işi hiç bir zaman aksamaz geç olur ama olur o yüzden bu anlayışa çözüm için doğru yöntem değil zaten bunu diyince dersten kaçıp yatmak istediğinizi düşünüyorlar
ne alaka hocam ya. 21 saat girince pek vakit kalmaz işte. dümdüz bunu söylemek istedim. devlet millet sakarya ne alaka cidden? dersten kaçıp yatmak istesem idareciliği birakmazdim.

Geri