Btr en az okulunda kac saat derse girmeli?

Kodla Büyü
BTR LİSE DE OLSA ORTAOKULDA OLSA TOPLAM OKULDA 30 SAAT Mİ KALIYOR ARKADAŞLAR YOKSA LİSEDE 8 SAAT HERGÜN ORTAOKULDA İSE 7 SAAT HERGÜN OLACAK ŞEKİLDE Mİ KALIYOR?

ne alaka hocam ya. 21 saat girince pek vakit kalmaz işte. dümdüz bunu söylemek istedim. devlet millet sakarya ne alaka cidden? dersten kaçıp yatmak istesem idareciliği birakmazdim.
seni kastetmiyorum hocam genel olarak söyledim yani sizlik bir durum değil, idarecilerimiz maalesef böyle yorumlayıp şube müdürlerine öyle aktarıyorlar

BTR LİSE DE OLSA ORTAOKULDA OLSA TOPLAM OKULDA 30 SAAT Mİ KALIYOR ARKADAŞLAR YOKSA LİSEDE 8 SAAT HERGÜN ORTAOKULDA İSE 7 SAAT HERGÜN OLACAK ŞEKİLDE Mİ KALIYOR?
30 saat değil hocam. Ortaokulda 35 saat anadolu lisesinde 40 saat. İlk dersle başlar son dersle biter. Dyk, egzersiz vs saatlerinde okulda kalmak gibi bir durumumuz da yok.
Ekleme yapayım. Diyelim ki ilkokulda da görev verdiler. İlkokulda günde ders altı saat olduğu için orada görevli olduğunuz günler 6 ders saati okulda kalmış olursunuz

Son düzenleme:
Merhabalar ben matematik öğretmeniyim. BÖTE bitirip bu sene BTR olmayı amaçlıyordum. Ders yükümüz okulda öğretmen başına 20-22 saat civarında. Bunu almamız gerektigini söyledikleri için vazgeçtim bende.

BTR normal öğretmen mevzuatına tabiidir.Ögretmen nasıl maksimum 30 saat derse giriyorsa BTR maaş karşılığını doldurduktan sonra kalan saatleri 30 a tamamlanacak şekilde görevini yürütür

BTR normal öğretmen mevzuatına tabiidir.Ögretmen nasıl maksimum 30 saat derse giriyorsa BTR maaş karşılığını doldurduktan sonra kalan saatleri 30 a tamamlanacak şekilde görevini yürütür
30 değil 21 saate kadar zorunlu hocam genel liselerdeki bütün öğretmenler. yani 21 saatten fazla girmek istememek yasal hakkınız.

Kusura bakmayinda neresi saçma okul müdürü,formatorumuz btr olmak istiyorsan 21 saat derse girmelisin diyor,
sizin yerinize dışarıdan bir okey masası arkadaşını getirecektir o yüzden sizi caydırmaya çalışıyor sonra arkadaşını getirincede dışarıdan gelince kendi okulunda ne kadar girdiği bizi ilgilendirmez der kapatır meseleyi sizde yerseniz

Hocalarım şöyle bir durumla karşılaştık:

Okul müdürü ders normunu zorunlu dersler üzerinden hesaplıyor ve normu düşük tutuyor. Ancak daha sonra ders programı yapılırken verebildiği kadar seçmeli ders veriyor ve bunu da "devleti zarara uğratmama" ilkesine sığındırıyor. Şöyle ki 12 saat zorunlu dersinize 14 saat de seçmeli ekliyor. Diyor ki "bu ders başkasına verilemez zira hem sizin branşınız hem de siz zaten öncelikle okul derslerini almalısınız. Siz almazsanız başkasına ek ders ödenmesi gerekir." Aslında mantıklı bir yanı da yok değil ama 4 saat için BTR olunmalı mı, hadi oldun neyi sıkıştıracaksın o süreye? Bu arada bu hesaba göre okulda 8 saat bilişim dersine bir 20 ( 4 saat 5. sınıf seçmeli, 4 saat 6. sınıf seçmeli, 6 saat 7. sınıf seçmeli, 6 saat 8. sınıf seçmeli) daha rahatlıkla eklenebiliyor. Başkasına ekders ödememek için Bilişim dersleri nasılsa burası boş denip eklenebiliyor bizim programa.

Tabi bu arada 21 saati geçtiği için başka okula BTR görevlendirilmesi ihtimali de düşüyor. Yani her türlü o okula ve programa muhtaç hale geliyorsunuz.
Bu arada programda 3 saat boşluğa nöbet verilmesi de cabası. Şimdi "Hayır, verilemez" diyeceksiniz. Gel de anlat.

Acaba ben mi bir yeri kaçırıyorum. Yoksa burada bir ketenpere mi var?

30 saat değil hocam. Ortaokulda 35 saat anadolu lisesinde 40 saat. İlk dersle başlar son dersle biter. Dyk, egzersiz vs saatlerinde okulda kalmak gibi bir durumumuz da yok.
Ekleme yapayım. Diyelim ki ilkokulda da görev verdiler. İlkokulda günde ders altı saat olduğu için orada görevli olduğunuz günler 6 ders saati okulda kalmış olursunuz
bu arada şu 35 saat olayı da ayrı mesele. Ben bunu 30 saat diye biliyorum. Haftalık ders programınıza 35 veya 40 saat işletip imzalatıyor musunuz?

Son düzenleme:
bu arada şu 35 saat olayı da ayrı mesele. Ben bunu 30 saat diye biliyorum. Haftalık ders programınıza 35 veya 40 saat işletip imzalatıyor musunuz?
Çalıştığım tüm okullarda ders programına sadece girdiğim dersler yazılıyordu. Nöbet, sınıf, kulüp konusu dediğiniz gibi ayrı sorun. İşleyişin nasıl olduğunu anlatsanız dahi bir şey olmaz hocam deyip kendi bildiklerini yapıyorlar. Normalde o gün 1 saat dahi boşluğunuz olsa nöbet yazılamaz. Çünkü o boş saatte btr göreviniz vardır. Btr görevi olan zamanda da başka görev verilemez.

Hocalarım şöyle bir durumla karşılaştık:

Okul müdürü ders normunu zorunlu dersler üzerinden hesaplıyor ve normu düşük tutuyor. Ancak daha sonra ders programı yapılırken verebildiği kadar seçmeli ders veriyor ve bunu da "devleti zarara uğratmama" ilkesine sığındırıyor. Şöyle ki 12 saat zorunlu dersinize 14 saat de seçmeli ekliyor. Diyor ki "bu ders başkasına verilemez zira hem sizin branşınız hem de siz zaten öncelikle okul derslerini almalısınız. Siz almazsanız başkasına ek ders ödenmesi gerekir." Aslında mantıklı bir yanı da yok değil ama 4 saat için BTR olunmalı mı, hadi oldun neyi sıkıştıracaksın o süreye? Bu arada bu hesaba göre okulda 8 saat bilişim dersine bir 20 ( 4 saat 5. sınıf seçmeli, 4 saat 6. sınıf seçmeli, 6 saat 7. sınıf seçmeli, 6 saat 8. sınıf seçmeli) daha rahatlıkla eklenebiliyor. Başkasına ekders ödememek için Bilişim dersleri nasılsa burası boş denip eklenebiliyor bizim programa.

Tabi bu arada 21 saati geçtiği için başka okula BTR görevlendirilmesi ihtimali de düşüyor. Yani her türlü o okula ve programa muhtaç hale geliyorsunuz.
Bu arada programda 3 saat boşluğa nöbet verilmesi de cabası. Şimdi "Hayır, verilemez" diyeceksiniz. Gel de anlat.

Acaba ben mi bir yeri kaçırıyorum. Yoksa burada bir ketenpere mi var?
Zorunlu dersler üzerinden norm hesabı olursa köy okullarındaki hemen hemen tüm öğretmenler norm fazlası olur. Nitekim geçmiş yıllarda çalıştığım beldedeki lise idaresi buna benzer bir şey yapmıştı. Çoğu öğretmen yıllarca merkeze gitmeye çalışıp gidemezken bu olay sonucunda norm fazlası olup gitmişti. Sonrasında öğretmen kadrosunun tamamlanması bir kaç yılı buldu.

Hocam köy okulunu bırakın merkezlerde bile öğretmen kalmaz. 12 saatle bölge normundan norm fazlası olmuştum geçen yıllarda. Eğer tüm 5. sınıflar hazırlık sınıfı olursa branşımızın büyük çoğunluğu norm fazlası olacak zaten. Btr nin kadrosu yok arkadaşlar, öncelikle okulda bilişim normunuzun olabilmesini sağlayan yeterli ders saatinizin olması gerekiyor. Bağımsız bölgelerde 6 saate norm verilir ama bölgelere bağlıysanız işin içine hesap kitap girer. Bölgedeki tüm ders yükü 21 saate bölünür ve oluşan norm dersi fazla olandan itibaren dağıtılmaya başlanır. Kalan artık dersler bazen bölgede normu olan bir öğretmenin ihtiyacını karşılayamaz ve tek öğretmen olduğu halde güncelleme sonrası norm fazlası olabilir. Okulumda 24 saat bilişim dersi varken hazırlık sınıfına dönüşünce 12 saate düştü. Maaş karşılığını tamamlayayım diye kılı kırk yarıyorum. Norm fazlası olmak da çok sıkıntılı bir süreç. Allah kimseye göstermesin...

Madde 71 2. Fıkrada

"(2) Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmeni olarak görevlendirilen öğretmenler, mevzu-
atı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra, eğitim öğre-
tim saatleri içerisinde, kalan zamanlarında bu görevi yürütür. Görevlendirilen öğretmenin
yerine ücretli veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmez. 21 saatten fazla ders
görevi olan öğretmenlere okulu dışında Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği görevi
verilmez"
Yazıyor.

Daha yeni bir yazı varsa paylaşır mısınız?
Okulunda tek öğretmen, 30 saat BT dersi var ve BTR olmak istiyorsa,
a) 21 saatten fazla ders istemiyorum ve BTR olmak istiyorum diyebilir.
b) 30 saat derse girer, sonra isterse BTR olur.

Alıntıdaki maddeye göre hangisi olur?

a
Okulunda tek öğretmen, 30 saat BT dersi var ve BTR olmak istiyorsa,
a) 21 saatten fazla ders istemiyorum ve BTR olmak istiyorum diyebilir.
b) 30 saat derse girer, sonra isterse BTR olur.

Alıntıdaki maddeye göre hangisi olur?
A. 21 saat derse girer ve Btr olabilir.
B. 30 saat dersi varsa sadece kendi okulunda BTR olabilir. Başka okula gitmez.

Öğretmen istemezse 21 saatten fazla ders almaz.
"Görevlendirilen öğretmenin
yerine ücretli veya başka bir öğretmen talep etme yoluna gidilmez. 21 saatten fazla ders
görevi olan öğretmenlere okulu dışında Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği görevi
verilmez"

Ek ders yönetmeliği gereği öğretmen istemezse 21 saatten fazla derse girmez. Ancak üstteki maddede ne demek istiyor. Bilen birisi açıklayabilir mi?
Ek ders yönetmeliği ile BTR yönergesi 3. maddesi çelişiyor sanki.

Son düzenleme:
"Görevlendirilen öğretmenin
verilmez"

Ek ders yönetmeliği gereği öğretmen istemezse 21 saatten fazla derse girmez. Ancak üstteki maddede ne demek istiyor o zaman?
Ders saatiniz 21 saatin altındaysa btr olursanız sadece sizin okul değil başka okulların da sorumluluğu veriliyor. Ders programınızda gün boşaltılıp başka okula da bir gün gidersiniz, tahtaları sıkıntılıysa bakımını yaparsınız. 21'in üzerindeyse sadece okulunuzda kalırsınız. 28 saat dersiniz dahi olsa okulunuzdaki dersleri almak durumundasınız, yerinize öğretmen görevlendirilmez. Btr olup olmamak size kalmış. 26 saatle btr olduğumu bilirim. Sadece tahtalarsa sorun değil yetişiyordum ama şu anki durumda sosyal medya, etkinliklerde mutlaka görev alma, fotoğraf çekme, deneme sınavında çocukların başında durma, konferans salonunda etkinlik öncesi pc ayarlama, projeksiyonun kumandasına basma(!), boş derslerde diğer öğretmenler gibi sınıf sorumluluğu verilmesi gibi saçma sapan bir sürü şey olunca şu anda 12 saatle bile btr olmayı pek düşünmüyorum. İdare yönetmeliğe aykırı bile olsa sizi boş eleman gibi görüyor. Şahsen nefret ettim.

Ders saatiniz 21 saatin altındaysa btr olursanız sadece sizin okul değil başka okulların da sorumluluğu veriliyor. Ders programınızda gün boşaltılıp başka okula da bir gün gidersiniz, tahtaları sıkıntılıysa bakımını yaparsınız. 21'in üzerindeyse sadece okulunuzda kalırsınız. 28 saat dersiniz dahi olsa okulunuzdaki dersleri almak durumundasınız, yerinize öğretmen görevlendirilmez. Btr olup olmamak size kalmış. 26 saatle btr olduğumu bilirim. Sadece tahtalarsa sorun değil yetişiyordum ama şu anki durumda sosyal medya, etkinliklerde mutlaka görev alma, fotoğraf çekme, deneme sınavında çocukların başında durma, konferans salonunda etkinlik öncesi pc ayarlama, projeksiyonun kumandasına basma(!), boş derslerde diğer öğretmenler gibi sınıf sorumluluğu verilmesi gibi saçma sapan bir sürü şey olunca şu anda 12 saatle bile btr olmayı pek düşünmüyorum. İdare yönetmeliğe aykırı bile olsa sizi boş eleman gibi görüyor. Şahsen nefret ettim.
İşte bu açıkladığınız durum ek ders yönetmeliğiyle çelişiyor. Ek ders yönetmeliği 21 saatten fazla girmek zorunda değilsin diyor.

İşte bu açıkladığınız durum ek ders yönetmeliğiyle çelişiyor. Ek ders yönetmeliği 21 saatten fazla girmek zorunda değilsin diyor.
hocam çelişen bir şey yok. genlgede btr gorevini yapacak kişi var olan derslere girer diyor. yani 21 saate kadar girer diye ayrıca yazmasına gerek yok. genel bir ifade kullanmis. 21 saatten fazla istememe hakkimiz yönetmeliğe göre var. yani yönetmelik bunun çerçevesini çizmiş.

hocam çelişen bir şey yok. genlgede btr gorevini yapacak kişi var olan derslere girer diyor. yani 21 saate kadar girer diye ayrıca yazmasına gerek yok. genel bir ifade kullanmis. 21 saatten fazla istememe hakkimiz yönetmeliğe göre var. yani yönetmelik bunun çerçevesini çizmiş.
Dediğiniz gibi genelgeler yönetmeliğe uygun hazırlanması gerekir. Yönetmelik istemezsen 21 gir diyor. Ancak BTR yazısındaki 3. maddede okulda 22-30 arasındaki saatlere de gir sonra BTR ol, 21 üstü girmezsen BTR olamazsın anlamı çıkıyor.

Son düzenleme:
Zorunlu dersler üzerinden norm hesabı olursa köy okullarındaki hemen hemen tüm öğretmenler norm fazlası olur. Nitekim geçmiş yıllarda çalıştığım beldedeki lise idaresi buna benzer bir şey yapmıştı. Çoğu öğretmen yıllarca merkeze gitmeye çalışıp gidemezken bu olay sonucunda norm fazlası olup gitmişti. Sonrasında öğretmen kadrosunun tamamlanması bir kaç yılı buldu.
Köy okulları bağımsız bölgedeyse 6 saate 1 norm verilir. Kimse norm fazlası filan olmaz. Merkeze 10 km köy okulunda 6 saat dersle norm sorunu olmadan çalışırken, 5 yıldır ilçe mekezinde 16 saat dersle sürekli norm fazlasıyım.

Köy okulları bağımsız bölgedeyse 6 saate 1 norm verilir. Kimse norm fazlası filan olmaz. Merkeze 10 km köy okulunda 6 saat dersle norm sorunu olmadan çalışırken, 5 yıldır ilçe mekezinde 16 saat dersle sürekli norm fazlasıyım.
Hocam köy okullarında genellikle her sınıftan 1 şube olur. Bizim ders için düşünelim. 5. ve 6. sınıflarda var dersimiz. 2 şer saatten 4 saat yapar. Bak norm fazlası oldun. Ki 5. sınıflar da hızla ingilizce ağırlıklı oluyor.

Son düzenleme:
Bu yeni çıkan genelgeye dayandırılıp okul dersimizle beraber başka okullara görevlendirme çıkardılar 21saate tamamlatıyorlar btr dahi olsak. Bu ne saçmalık ya

Geri