Debriyaj Balatası sıyırmış

Kodla Büyü

SHİFT+DEL

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar dün şehir dışına çıkıyordum.. yolda kırmızı ışıkta durdum. Debriyaja basar basmaz debriyaj pedalı içine girdi. basılı kaldı.. Vites atmaya çalıştım vites geçişleri kilitlendi.. neyseki durur vaziyetteydim.. Aracı hemen iterek yolun kenarına aldım... Sonra fordun 7/24 yol yardımını aradım.. ilk aklıma gelen o oldu.. ilk önce bir servis gönderdiler. servis balatanın sıyırdığını ve şanzımanın sökülmesi gerektiğini söyledi..onun için burda yapılacak bir iş değil çekiciyle çekilmasi gerek dediler.. çekiciyle servise çekildi..

200 lira çekici ücreti
1500 lirada baskı balata değişimi ücreti istediler...

Şok oldum.. Araç garantili. 2011 model ford focus dizel..

sadece sanzımanın sökülmesine 500 tl işçilik parası istiyorlar..
sizce bu fiyatlar çok değilmi??
Ben araç garantilidir. yetkili servis güvenilir diye onlardan yardım istedim.. onların yaptığı hiç hoş değil.. özel bir servis bukadar almaz... Ayrıca işin garip tarafı balatanın değişmesi lazımkken sadece.. Tüm baskı balatayı değiştirmeye çalışıyorlar..

Siz ce ne yapmalıyım...bu iş işin nekadar ücret gider. işleme başlattırmadım..araç bbekliyor..

Özel servisten usta çağırıp baktırın eminim bunlardan çok daha ucuza halledeceklerdir.
İyi de iki yıllık araba baskı balatayı nasıl sıyırır onu da anlamış değilim. Geçmiş olsun bu arada.

çok pahalı hocam... yazık ya tuttuklarını üzerinize alınmayın geçiriyorlar..

habbe' Alıntı:
Özel servisten usta çağırıp baktırın eminim bunlardan çok daha ucuza halledeceklerdir.
İyi de iki yıllık araba baskı balatayı nasıl sıyırır onu da anlamış değilim. Geçmiş olsun bu arada.

daha 20000 de hocam... geçen haftada bakımdaydı araba..

Hocam farkında olmadan aracı yarım debriyajda çok fazla mı kullanıyorsunuz. Ondan kaynaklanabilir. Geçmiş olsun yine de buna şükür hareket halinde Allah korusun kaza falan riski de var.

kırmızı ışıkta, yokuşta vs frene basmadan debriyaj ve gazla aracanızı durduruyorsanız debriyaj balatası sıyırma olayı başınıza gelebilir. çok yapılan bir hata maalesef.

1. Hangi ildesin? O ildeki arkadaşlar tanıdıkları kaliteli ustaların telefonlarını verirler ve onlara da danışırsın. Çok daha uyguna halledersin.

2. Debriyaj ve gazın takılı kalmaması için şoför mahalindeki paspası arabayı çalıştırmadan önce sürekli geriye çekerim.

3. Ben her zaman yanımda bir kaç sağlam ustanın telefonunu bulundururum. Sorun olursa gece 3'te bile gelebilecek kişiler. Servis soyguncularına gideceğine dürüst esnafa gitsin.

4. Servise yaptırsan bile ayrıntılandırılmış fatura iste. O faturayı servisin bir üst merciine göndereceğini ve danışacağını söyle. Bakalım aynı tavırlarını devam ettirebilecekler mi? Bir arkadaş geçen akşam çocuğunu gece saatinde özel bir hastanenin aciline götürmüş. Çıkışta 70 lira istemişler. O da ayrıntılandırılmış fatura istemiş. İçeriye gidip danışmış hemşire ablamız. Dönüşte de demişki: "Afedersiniz. Yanlışlık olmuş. İlaçları ve serumları devlet karşılıyormuş zaten. Muayene ücreti olan 10 lira da acilden giriş yaptırdığınız için yine devlet tarafından karşılanıyor. Geçmiş olsun."

Geçmiş olsun.. :shock:
kasgo yokmuydu, cekiciye bari para vermeseydin..
2 yıl boyunca hep debriyajda takılı olsa sıyırmaması lazımdı heral sıfır araba.
Sen yine de bir bilene danış..
Danışan dağlar aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.

Hocam, bulunduğun yerde başka yetkili servis varsa onlara da göster. Garanti kapsamına neden alınmıoyrmuş size açıklama yaptılar mı? Garanti kapsamındaki araçlarda yol yardım ücretsiz değil mi ford'ta. Arabanın kaskosu var mı? Çekici ücretini kasko karşılar kaskoyu delmeden. Ayriyeten baskı balata değil de debriyaj sistemiyle ilgili basit arıza da olabilir. Mutlaka başka servislere de göster.
Ancak öncelikli hedefin, garanti kapsamına aldırmak olmalıdır. Gerekirse başka illerdeki yetkili servislerle de görüş. Araba ne tam olarak.

rusensahin' Alıntı:
Hocam farkında olmadan aracı yarım debriyajda çok fazla mı kullanıyorsunuz. Ondan kaynaklanabilir. Geçmiş olsun yine de buna şükür hareket halinde Allah korusun kaza falan riski de var.
Hocam eşimde bende bu araç üzerinde kullanmayı öğrendik... yarım debriyaj ve debriyajı kullanmayı çok yapıyor olabiliriz evet... Ama aracı alalı 7-8 ay oldu... çok saolun

Accipiter' Alıntı:
kırmızı ışıkta, yokuşta vs frene basmadan debriyaj ve gazla aracanızı durduruyorsanız debriyaj balatası sıyırma olayı başınıza gelebilir. çok yapılan bir hata maalesef.

Evet hocam durmadan önce debriyaj sonra frene basıyorum... önde araba varsa ve yavaşlamam gerekiyorsa yine debriyaj fren yapıyorum... yokuşta yarım debriyaj yapıyorum.... debriyajı çok kullanıyorum.. Tecrübeli arkadaşlar bu durumlarda nasıl kullanmam gerektiğini söylerseniz yine aynı hatalara devam etmemiş olurum.. ve bilgilenmiş oluruz....

halk' Alıntı:
1. Hangi ildesin? O ildeki arkadaşlar tanıdıkları kaliteli ustaların telefonlarını verirler ve onlara da danışırsın. Çok daha uyguna halledersin.

2. Debriyaj ve gazın takılı kalmaması için şoför mahalindeki paspası arabayı çalıştırmadan önce sürekli geriye çekerim.

3. Ben her zaman yanımda bir kaç sağlam ustanın telefonunu bulundururum. Sorun olursa gece 3'te bile gelebilecek kişiler. Servis soyguncularına gideceğine dürüst esnafa gitsin.

4. Servise yaptırsan bile ayrıntılandırılmış fatura iste. O faturayı servisin bir üst merciine göndereceğini ve danışacağını söyle. Bakalım aynı tavırlarını devam ettirebilecekler mi? Bir arkadaş geçen akşam çocuğunu gece saatinde özel bir hastanenin aciline götürmüş. Çıkışta 70 lira istemişler. O da ayrıntılandırılmış fatura istemiş. İçeriye gidip danışmış hemşire ablamız. Dönüşte de demişki: "Afedersiniz. Yanlışlık olmuş. İlaçları ve serumları devlet karşılıyormuş zaten. Muayene ücreti olan 10 lira da acilden giriş yaptırdığınız için yine devlet tarafından karşılanıyor. Geçmiş olsun."

1- hocam Hatay/Antakyadayım.. varsa bildiğiniz ford özel servisleri veya güvendiğiniz ustalar pmden msj atarlarsa sevinirim..

2- Bende koltuğu ve paspası geride kullanıyorum zaten..

3- Ben yeni söförüm.. 2. el alırkende bana sorun çıkarmayacak sürekli sanayiye götürmeyecek bir araç almak istediğim için 2011 model az kullanılmış bu aracı aldım... daha ilk defa başıma geliyor böyle bişey.. hiçbir ustanın numarası felan yok daha.. ama bundan sonra mutlaka olacak...

4- bende yarın müşteri hizmetlerini arayıp şikayette bulunacağım zaten.. aracı onlardan aldım.. bakımları onlara yaptırdım.. kaskoyu onlara yaptırdım.. onlar bu şekilde davrandıkları için bidaha yolum düşmez onlara....

bozo0660' Alıntı:
Geçmiş olsun.. :shock:
kasgo yokmuydu, cekiciye bari para vermeseydin..
2 yıl boyunca hep debriyajda takılı olsa sıyırmaması lazımdı heral sıfır araba.
Sen yine de bir bilene danış..
Danışan dağlar aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.

saolun hocam... kasko vardı. ama kaza felan olmadığı için o aklıma gelmedi.. ilk aklıma gelen ford 7/24 yol yardımı diyip diyip duruyorlardı.. hemde ücretsiz .. onları aradım... 150 km ileriye yolda yardıma geldiler ama burda bişey yapılamayacağını söylediler... servise çekilmesi gerek dediler.. çekiciyi kaskoyu arayın felan diyede hiç uyarmadılar. bende bilmiyordum kaskonun bunu karşıladığını başımıza gelmediği için.. çekicide geldi.. çekici şöförü bana söyledi artık.. keşke kaskonu arayıp onlardan çekici isteseydin diye....

sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Hocam, bulunduğun yerde başka yetkili servis varsa onlara da göster. Garanti kapsamına neden alınmıoyrmuş size açıklama yaptılar mı? Garanti kapsamındaki araçlarda yol yardım ücretsiz değil mi ford'ta. Arabanın kaskosu var mı? Çekici ücretini kasko karşılar kaskoyu delmeden. Ayriyeten baskı balata değil de debriyaj sistemiyle ilgili basit arıza da olabilir. Mutlaka başka servislere de göster.
Ancak öncelikli hedefin, garanti kapsamına aldırmak olmalıdır. Gerekirse başka illerdeki yetkili servislerle de görüş. Araba ne tam olarak.

Hocam var servisler yarın onlara danışacağım.. ayrıca peugeot yetkili servisi müdürü tanıdığımız. onlarda şaşırdılar bu fiyata... onlarda biz yapabiliriz dediler.. bi sıkıntı çıkarmı bilmiyorum...

Garanti kapsamına girmeme nedeni kullanıcı hatasından gidermiş debriyaj balatası.. 100000 de bile değişmeyen balatalar varmış... yol yardımı bende ücretsiz biliyordum. yolda yardıma geldiler bi servis gönderdiler. ama bişey yapamadı.. o ücretsiz demekki..çünkü onun parasını istemediler.. çekici ve diğerleri ücretli demek. onların ücretsiz anlayışı, vatandaşı kandırma anlayışları bu...

olay cumartesi gerçekleşti.. yarın kaskoyu arasam zaten oraya gideceğim.. yinede karşılarmı?? bizi aramadınız, biz göndermedimiz için karşılamayız dermi??

Aracım garantili zaten... FOrd focus 2011 collection dizel...

3- Ben yeni söförüm.. 2. el alırkende bana sorun çıkarmayacak sürekli sanayiye götürmeyecek bir araç almak istediğim için 2011 model az kullanılmış bu aracı aldım...

Hocam eminmisin az kullanılmış olduğuna?

Çünkü kolay beri debriyaj balatası sıyrılmaz 20.000 kmlik araçta.

hocam sorun şanzımanda gibi görünüyor, baskı balata ayrı bişey. Yani araban 5-6 yıllık olsa baskı balatanın değişmesini anlarımda bana saçma geldi. Özel servise bi göster hocam, şart değil yetkili servis. Bende de aynı araç var ben özel servisten hallediyorum işimi..

geçmiş olsun..ama çok tutulan yeni sayılan garantisi dolmamış az km yapmış bir araçta böyle bir arıza yaşıyorsanız muhtemelen ilk sahibinde de bu tarz bir sorunu vardı aracın ve bu şekilde satmış arabayı size..
20 bin de baskı balata falan gitmez;gidiyorsa da zaten o markanın hiç bir modeline yanaşılmaz..MArka sattığı malının arkasında duramıyorsa o da çok büyük skandaldır..
İşin peşini bırakmayın hocam;yüklenin ford yetkili servisine...o arabayı sıfırlatırım FORD'a;yada rezil ederim FORD2u 20 bin km. de baskı balata mı sıyırırmış!!

hocam sana ciddi bi kazık atmaya çalışıyorlar aman gözünü seveyim yaptırmıyorum de götür bir ustaya ver malzemeleri kendin al 100-150 tl işçilik alıyorlar sanayide..
ben wv polonun 2 ay önce 280 tlye değiştim komple baskı balata seti

kaybil' Alıntı:
hocam sana ciddi bi kazık atmaya çalışıyorlar aman gözünü seveyim yaptırmıyorum de götür bir ustaya ver malzemeleri kendin al 100-150 tl işçilik alıyorlar sanayide..
ben wv polonun 2 ay önce 280 tlye değiştim komple baskı balata seti
kabul etmeyeceğim hocam bende.. bende öyle düşünüyorum. ama ilk önce müsteri hizmetlerine şikayette bulunacam. ona rağmen bişey yapmazlarsa yaptırmayacağım...

hocam şikatvar'a yaz;FORD'un genel müdürlüğünü ara..Adamlar arabaları satarken servet istiyolar - burunlarından kıl aldırmıyorlar..Nasıl böyle bir sorun olabiliyor? bu kadar mı nazik araçların ? ve nasıl garanti kapsamına alınmayıp 2000 e yakın hesap çıkartılıyor !!anlayamıyorum de...gerekirse tüketici haklarına giderim falan de...o zaman geri adım atacaklardır..kesin servisin işgüzarlığıdır...

spider23' Alıntı:
hocam şikatvar'a yaz;FORD'un genel müdürlüğünü ara..Adamlar arabaları satarken servet istiyolar - burunlarından kıl aldırmıyorlar..Nasıl böyle bir sorun olabiliyor? bu kadar mı nazik araçların ? ve nasıl garanti kapsamına alınmayıp 2000 e yakın hesap çıkartılıyor !!anlayamıyorum de...gerekirse tüketici haklarına giderim falan de...o zaman geri adım atacaklardır..kesin servisin işgüzarlığıdır...

Aynen hocam..yarın arayacağım müşteri hizmetlerini...

Bana haftaiçi ara dediler ama sitesinde 7/24 diyor.. sizce bugünmü yarınmı aramalıyım müşteri hizmetlerini...

geçmiş olsun çok para istemişler ya..öyle bi durumla ben karşılaşsam ne yapardım hiç bilemiyorum..ben 1.5 yıldır araba kullanıyorum ayağımı debriyajdan çekmeye alıştıramadım kendimi hala..yani yavaşlayacağım zaman ayak hemen debriyaja gidiyo, frene de basıyorum tabii..nolcak bu halim nasıl alıştırıcam kendimi..ayağımı kenara koyduğumda panik oluyorum sanki vitesi değiştiremicekmiş gibi hissediyorum, ayağım böyle üstünde kalıyo debriyajın..ışıklarda durduğumda da vites 1de oluyo ve debriyaja basılı halde bekliyorum.. :( son bi kaç haftadır vitesler de zor geçiyor özellikle 1 ve 3.. ne oluyor sizce arabama :(

ozlem22' Alıntı:
geçmiş olsun çok para istemişler ya..öyle bi durumla ben karşılaşsam ne yapardım hiç bilemiyorum..ben 1.5 yıldır araba kullanıyorum ayağımı debriyajdan çekmeye alıştıramadım kendimi hala..yani yavaşlayacağım zaman ayak hemen debriyaja gidiyo, frene de basıyorum tabii..nolcak bu halim nasıl alıştırıcam kendimi..ayağımı kenara koyduğumda panik oluyorum sanki vitesi değiştiremicekmiş gibi hissediyorum, ayağım böyle üstünde kalıyo debriyajın..ışıklarda durduğumda da vites 1de oluyo ve debriyaja basılı halde bekliyorum.. :( son bi kaç haftadır vitesler de zor geçiyor özellikle 1 ve 3.. ne oluyor sizce arabama :(

Hocam bende öyle kullanıyordum. Ama yanlış yapıyormuşum.. Doğrusunu tecrübeli arkadaşlardan bekliyoruz... Benim araçta son zamanlarda vites değiştirirken zorlanıyordu.. Özellikle 1. vitese girerken... Sizinde aynı sorun yoktur umarım...

SHİFT+DEL' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:

Hocam bende öyle kullanıyordum. Ama yanlış yapıyormuşum.. Doğrusunu tecrübeli arkadaşlardan bekliyoruz... Benim araçta son zamanlarda vites değiştirirken zorlanıyordu.. Özellikle 1. vitese girerken... Sizinde aynı sorun yoktur umarım...

ayy nası yaniii ben de mi yaşicam aynı şeyi..yarın nasıl bincem ben arabaya :cry: :cry:

Geri