Debriyaj Balatası sıyırmış

Kodla Büyü
cuma günü ben de sanayiye götürcem arabayı, bakalım benim debriyaj balatasının da sıyırması yakın mı.. ben de kafayı sıyırcam artık arabanın sorunlarından:((

Son durum:
baskı balata değişimi: 500
çekici ücreti:200

1700 den 700 e düştüler... :) Müşteri hizmetlerini de aradım mağduriyetimi bildirdim. onlarda arayıp duruyorlar. servisle konuşup biraz daha indirim yaptıracaklarını söylediler...

ozlem22' Alıntı:
cuma günü ben de sanayiye götürcem arabayı, bakalım benim debriyaj balatasının da sıyırması yakın mı.. ben de kafayı sıyırcam artık arabanın sorunlarından:((

Hocam yaptıracaksanız bilginiz olsun baskı balata fiyatları özelde 200-300 arası değişiyor.. işçilikte 100 ile 200 arası max= 500 ona göre pazarlık yapın... fazla paranızı kaptırmayın...

SHİFT+DEL' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:

Hocam yaptıracaksanız bilginiz olsun baskı balata fiyatları özelde 200-300 arası değişiyor.. işçilikte 100 ile 200 arası max= 500 ona göre pazarlık yapın... fazla paranızı kaptırmayın...

teşekkür ederim..inşallah gerek kalmaz öyle bişeye :((

Geçmiş olsun hocam. Bu arada arabayı durdururken veya yavaşlarken debriyaja basıp ardından frene basmak kadar doğal bir şey yok. Ama hafif bir yavaşlamaya ihtiyacınız varsa hiç debriyaja basmadan hafifçe frene de dokunarak yavaşlarsınız. Önemli olan debriyajı iki arada bir derede basılı bırakmamak mesela arabayı kullanırken ayağını üzerinde tutup sürekli hafif hafif basmak gibi. Baskı balata çok çabuk biter.

Nasıl bi şom ağzım varsa dün yazdım başıma geldi diye bu sabah okula gelirken debriyaja bi bastım daha geri gelmedi :mrgreen:

garantili araçtan nasıl bu ücreti alıyorlar anlamıs değilim bende 2012 opel astra j yeni kasalardan var garanti kapsamında bir sıkıntı oldugunda anında servise götürüyorum tek kuruş almadan sorunumu çözüyorular hatta geçen ay akü problemi ile gittim sıfır akü taktılar 400 tl değerinde

benim de balata gidik sanırım bugün dik bir yokuşta devir yükselmesine rağmen araba pek hızlanmadı. Sonra yokuş aşağı viteste bıraktım el freni çekmeden baktım gıdıım gıdım ilerledi. Gidik heralde değil mi yolda kalmayalım sonra

benim araba da hafif yokuşlu yolda hızlanmıyo bi türlü, ben onu çekiş gücünün düşüklüğüne bağlıyordum hep ama bu başlığı okuduktan sonra ve internetten okuduklarıma göre anladım ki debriyaj bitmek üzere.. ayağımı hep üstünde tutarsam olucağı bu tabii.. 1e çok zor geçiyor cebelleşiyorum resmen ve geri viteste de dişli sesi duyuyorum..üff..

ozlem22' Alıntı:
benim araba da hafif yokuşlu yolda hızlanmıyo bi türlü, ben onu çekiş gücünün düşüklüğüne bağlıyordum hep ama bu başlığı okuduktan sonra ve internetten okuduklarıma göre anladım ki debriyaj bitmek üzere.. ayağımı hep üstünde tutarsam olucağı bu tabii.. 1e çok zor geçiyor cebelleşiyorum resmen ve geri viteste de dişli sesi duyuyorum..üff..
Sayın hocam bahsettiğiniz şeyler debriyajla alakalı olmayabilir. Zira yokuş yukarı hızlanmaması arabanın yakıtı, gücü, çekişi, doğru viteste kullanılmaması gibi şeylerle alakalı olabilir. Geri vitese geçerken zorlanırsa ayağını debriyajdan çekip tekrardan basarsan düzelir büyük ihtimalle. 1. vitese bazı araçlarda özellikle sabahları ilk kullanmaya başlayınca motor ısınana kadar zor geçme olayı görülebiliyor. sonrdan düzelmesi lazım.

ozlem22' Alıntı:

arabanın motoru düşükse hızlanmaz yani eğer devir yükseliyorda hız artmıyorsa o zaman debriyaj balatasındandır yalnız o dişli sesi varya hocam sen bittin :lol:

kaybil' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:

arabanın motoru düşükse hızlanmaz yani eğer devir yükseliyorda hız artmıyorsa o zaman debriyaj balatasındandır yalnız o dişli sesi varya hocam sen bittin :lol:

yaa moralimi bozmayın zaten param yok yaptıramam da..motor yağ yakma olayından sonra bu hiç iyi olmadı..arabayı yok pahasına satıcam sanırım :(

İkinci el aldığında arabanın önceki sahibinin nasıl kullandığını hangi hataları yaptığını ve aracın daha önce çıkan ve daha sonra çıkabilcek sorunlarını bilemiyorsun. 0 aldığında ise kullanımda kendi yaptığın hataları biliyorsun ve çıkabilecek sorunları az çok önceden tahmin edebiliyorsun.

bu başlığı okuyunca bayandan araba alınmayacağına karar verdim. bayanlar kaportayı döşemeyi temiz tutuyorlar ama motoru mahvediyorlar.

herkes benim gibi değildir..bi kişiye göre tüm bayanlar için genellemeniz yanlış ;)

şehir içinde 3 vites ile giderken debriaja bi basarsın ve basılı kalır, frene basarsın araba viteste olduğu için gitmeye devam eder, önünde kırmızı ışıkta duran arabalar vardır, bir adrenalin , hızlı kalp atışı ve hızlı düşünme sayesinde sağ ayak basılı kalan debriajın altına sokularak yukarı kaldırılır ve hemen ardından sol ayakla debriaja tekrar basılır ve vites boşa alınır. kaza ucuz atlatılır , yolda debriaja basmayı gerektirecek unsurlarla( kırmızı ışığı görünce yeşile denk getirebilmek için yavaşlama - hızlanma taktikleri) karşılaşmama umuduyla o şekilde sanayiye gidilir ve debriaj teli değiştirilir , parçaya 100 TL işçiliğe 40 TL verilir, yaşanan problemin baskı balatadan kaynaklanmadığına şükredilir.

Benim de bir sorum olsun ,
arabamı aldığımda 130 000 km 'de idi şuan ise 220 000 km ' de aracın 3. sahibiyim , daha önce baskı balata mutlaka değişmiştir lakin kaç km de değiştiği hakkında bir fikrim yok, baskı balatamın ne zaman değişmesi gerektiğini nasıl anlarım. rakamsal olarak belli bir km 'den ziyade arabanın hangi davranışları baskı balatanın değiştirme zamanının yaklaştığı hakkında ip ucu verir?

ejdeharr' Alıntı:
şehir içinde 3 vites ile giderken debriaja bi basarsın ve basılı kalır, frene basarsın araba viteste olduğu için gitmeye devam eder, önünde kırmızı ışıkta duran arabalar vardır, bir adrenalin , hızlı kalp atışı ve hızlı düşünme sayesinde sağ ayak basılı kalan debriajın altına sokularak yukarı kaldırılır ve hemen ardından sol ayakla debriaja tekrar basılır ve vites boşa alınır. kaza ucuz atlatılır , yolda debriaja basmayı gerektirecek unsurlarla( kırmızı ışığı görünce yeşile denk getirebilmek için yavaşlama - hızlanma taktikleri) karşılaşmama umuduyla o şekilde sanayiye gidilir ve debriaj teli değiştirilir , parçaya 100 TL işçiliğe 40 TL verilir, yaşanan problemin baskı balatadan kaynaklanmadığına şükredilir.

vaoov demek istiyorum..öyle bi durumda benn küüüüt diye bindirmiştim öndeki arabaya:) peki bişiy sorucam öyle bişeyle karşılaşıldığında durmak için el frenini çeksek ne olur???

hocam debriyaj basılı olduğuna göre vitesi boşa alıp frene bassaydınız, niye tekrar kaldırıp basmak gerekti debriyaja merak ettim

ozlem22' Alıntı:
herkes benim gibi değildir..bi kişiye göre tüm bayanlar için genellemeniz yanlış ;)
özlem hocam.. hiç kafaya takmayın. arabada hiç bi sorununuz yok bence. hiç sanayiye falan gitmeyin. gidecekseniz bile bi baskı balataya baktıracaktım ne alemde diye diyin. yoksa sizi gördüklerinde hemen değiştirelim. şöle olur, böle olur derler. kafanızı bulandırırlar. arabada herşei akmaacaksın hocam kafana.
bu arada focus1 kullanıyorum bende. sanırım sizde de fiesta vardı.
ford arabalarında kronik bir olay viets geçişleri hocam. vitesle biraz oynayacaksın. mesela geri vites için önce 4. vitese falan takıp ondan sonra geri vitesi dene.
dediğim gibi normal bakımları hariç arabanızı çok ellettirmeyin.
saygılar...

hocam çok adrenaline gerek yok.
adrenalin fazlalaşırsa (özellikle bayanlar için) -->
frene basıınızda araba yavaşlayacaktır. sizin anlattığınız durumda da ayağını frrenden çekmeyeceksin . zaten araba stop eder. bi de ardından el freni.. sorun olmaz. 8)

massoud' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
özlem hocam.. hiç kafaya takmayın. arabada hiç bi sorununuz yok bence. hiç sanayiye falan gitmeyin. gidecekseniz bile bi baskı balataya baktıracaktım ne alemde diye diyin. yoksa sizi gördüklerinde hemen değiştirelim. şöle olur, böle olur derler. kafanızı bulandırırlar. arabada herşei akmaacaksın hocam kafana.
bu arada focus1 kullanıyorum bende. sanırım sizde de fiesta vardı.
ford arabalarında kronik bir olay viets geçişleri hocam. vitesle biraz oynayacaksın. mesela geri vites için önce 4. vitese falan takıp ondan sonra geri vitesi dene.
dediğim gibi normal bakımları hariç arabanızı çok ellettirmeyin.
saygılar...

hıhı sizin söylediğiniz gibi yapıcam zaten..bi bakın dicem yani sorun olduğunu söylemicem..ya aslında aldığımdan beri hiç bakım yaptırmadım yani 15bin km oldu ben alalı en azından bi yağ filtresi vs. onları değiştirtsem iyi olurdu..ama işte herşeye para buluyorum arabaya bulamıyorum :D

ozlem22' Alıntı:
Hocam sizin araba da fiestaydı galiba. Ben de fiesta aldım geçen sene. birinci vites araba soğukken hafif zorlanma ile geçiyor. Geri vites ise bu arabada kronik bir sorun, sizinki ile ilgili değil sadece. Hızlanma da ki sorun sürüş veya motor ile ilgili olabilir. hızlanmaya düşük viteste 2000 devirden sonra başlar. 2000 den sonra (yük de fazla değilse tabi) atağa kalkar. Bunlara rağmen hızlanmıyorsa Motor hava girişinde, turboda( 2000 devirden sonra turbonun sesini duyabilirsin.) veya enjektörde sorun var demektir. Motor hava girişinde pislenme varmış benimkinde 10 tlye temizledi araba düzeldi. Enjektör veya turbo sorunun varsa 2.000 TL den aşağı kurtaramazsın.

serdemir' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
Hocam sizin araba da fiestaydı galiba. Ben de fiesta aldım geçen sene. birinci vites araba soğukken hafif zorlanma ile geçiyor. Geri vites ise bu arabada kronik bir sorun, sizinki ile ilgili değil sadece. Hızlanma da ki sorun sürüş veya motor ile ilgili olabilir. hızlanmaya düşük viteste 2000 devirden sonra başlar. 2000 den sonra (yük de fazla değilse tabi) atağa kalkar. Bunlara rağmen hızlanmıyorsa Motor hava girişinde, turboda( 2000 devirden sonra turbonun sesini duyabilirsin.) veya enjektörde sorun var demektir. Motor hava girişinde pislenme varmış benimkinde 10 tlye temizledi araba düzeldi. Enjektör veya turbo sorunun varsa 2.000 TL den aşağı kurtaramazsın.

turbo murbo, enjektör menjektör anlamam ben, yok benim beyaz güvercinimin hiç bişeyciiiğiii :(

seldabal' Alıntı:
hocam debriyaj basılı olduğuna göre vitesi boşa alıp frene bassaydınız, niye tekrar kaldırıp basmak gerekti debriyaja merak ettim

hocam debriaj basılı kaldı ama araba viteste yani boşa geçmedi , yani baskı balata ayrılmadı , evet frene kuvvetli basarak ve ya el frenini çekerek arabayı stop ettirip durdurabilirdim ama önce bi şansımı denemek istedim , şayet olmasaydı sonuna kadar frene basacaktım .o an yalnız el frenini çekmek tehlikeli olabilirdi çünkü araba vitesteyken el freni çekilirse olduğunuz yerde daire çizebilme imkanınız var :)

ozlem22' Alıntı:
turbo murbo, enjektör menjektör anlamam ben, yok benim beyaz güvercinimin hiç bişeyciiiğiii :(
:D Hocam turbo murbo, enjektör menjektör anlamam diyorsan alacaksın bir murat; Senede bir hava filtresi, yağ ve yağ filtresini değiştirip bineceksin. :D

ozlem22' Alıntı:
serdemir' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:

tamam hocam bizde bir şeyi yok dedik zaten. beyaz güvercininiz gayet iyi.. :puhaha: :puhaha:
yalnız güvenilir bir arkadaşınıza sorun, oralarda güvenilir biR usta sölesinler size.
bide hocam her 10 bin de bir yağı, yağ filtresini, hava filtresini ve polen filtresini muhakkak bakımdan geçirttirin. 15 bin fazla olmuş. bu sıralar yaptırın bu işlemleri. ve ondan sonra her 10 bin km de veya bir yıl sonunda ama muhakkak. performansın değiştiğinide göreceksiniz.
selamlar beyaz guşa.. :puhaha:

massoud' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:

tamam hocam bizde bir şeyi yok dedik zaten. beyaz güvercininiz gayet iyi..
yalnız güvenilir bir arkadaşınızaq sorun oralarda güvenilir bi usta sölesinler size.
bide hocam her 140 bin de bir yağı, yağ filtresini, hava filtresini ve polen filtresini muhakkak bakımdan geçirttirin. 15 bin fazla olmuş. bu sıralar yaptırın bu işlemleri. ve ondan sonra her 10 bin km de veya bir yıl sonunda ama muhakkak. performansın değiştiğinide göreceksiniz.
selamlar beyaz guşa.. :puhaha:

benim arabanın sorunları bitmez..az önce arkadaşım arkamdan geldi..özlem sabah eşimle geliyoduk arkandaydık, eşim dedi ki, senin araba fena yağ yakıyomuş, beyaz duman atıyo seni uyarmamı istedi dedi..ühühühü :( ben biliyorum zaten bu durumu ama yaptırıcak param yok napiyim yanii..yağ ekleye ekleye binilmez mi arabaya sizce???

Geri