Debriyaj Balatası sıyırmış

Kodla Büyü
pegeout partner tepee var bizde 2011 model 52.000km
garantisi hala vardı servis 1050 tl istedi sonra özel indirim filan dediler 750 tl ye indirdiler.
sanayide 300 debriyaj takımı 200-250 de el emeği toplam 500-550 tl dediler.
sonra cevredekiler usta sağlam yapmayabilyor veya yan sanayi takabiliyor deyip işkillendirdiler biz de servise 750 TL ye taktırdık.
plaka 200.00km de de gidebiliyormus 1000km de de... usta diyo ki sadece ve sadece vites değişimi sırasında debriyaj kullanın onun dısında ışıkta filan viteste bekletmeyin boşa alın, seyir halinde iken ayağınız debriyajın üstünde filan milim dahi olmasın kenara koyun

içime kurt düştü şimdi ya.. ben baştan beri hep yanlış kullanıyorum, ustaya göstermem gerekiyo galiba.. ben kesinlikle otomatik vites kullanmalıyım onu anladım..

cyln' Alıntı:
pegeout partner tepee var bizde 2011 model 52.000km
garantisi hala vardı servis 1050 tl istedi sonra özel indirim filan dediler 750 tl ye indirdiler.
sanayide 300 debriyaj takımı 200-250 de el emeği toplam 500-550 tl dediler.
sonra cevredekiler usta sağlam yapmayabilyor veya yan sanayi takabiliyor deyip işkillendirdiler biz de servise 750 TL ye taktırdık.
plaka 200.00km de de gidebiliyormus 1000km de de... usta diyo ki sadece ve sadece vites değişimi sırasında debriyaj kullanın onun dısında ışıkta filan viteste bekletmeyin boşa alın, seyir halinde iken ayağınız debriyajın üstünde filan milim dahi olmasın kenara koyun

750 isteseler iyi.. 1500 balatalar+ 200 çekici ücreti..

Hocam peki yavaşlamak istediğimizde sadece frene basmak aracı istop ettirmezmi.. O durumda ne yapacağız...

ozlem22' Alıntı:
içime kurt düştü şimdi ya.. ben baştan beri hep yanlış kullanıyorum, ustaya göstermem gerekiyo galiba.. ben kesinlikle otomatik vites kullanmalıyım onu anladım..

Bence de en güzeli otomatik...Bundan sonraki arabamı inş. otomatik alacağım...

eyolcu' Alıntı:
bayanlara genellikle otomatik önerilir:)))
Çünkü erkeklerin hepsi formula pilotu :) Bana ehliyet kursunda hocam yavaşlayacağın zaman mutlaka debriyaja da bas demişti. Eşim sağolsun hatalarımı düzeltmişti.

bende çok usta sayılmamda yokuşta durduysam el frenini çekiyorum,1. vites debriyajda beklemiyorum, hareket edeceğim zaman el freniyle kalkıyorum 1 e atarak .Durucağım zamanda vites küçülterek duruyorum .motor freni ile 4-3-2, debriyaj fren , sonra boşa alıyorum. Vites değiştirdikten sonra kesinlikle sol ayak debriyajın sol yanında yere basılı bir şekilde duruyor, debriyajın üstünde havada değil yani.Yanlış diyen arkadaşlardan da eleştiri alabilirim...
Bu arada geçmiş olsun hocam...bende samandağdayım

motor freninini sadece kışın buzlu ve karlı yollarda kullanıyorum birde uzun rampa inişlerinde fren yerine düşük viteste iniyorum

Accipiter' Alıntı:
kırmızı ışıkta, yokuşta vs frene basmadan debriyaj ve gazla aracanızı durduruyorsanız debriyaj balatası sıyırma olayı başınıza gelebilir. çok yapılan bir hata maalesef.

biraz açabilirmisin hocam? gazla debriyajla araba nasıl durdurulur?

wertyu6' Alıntı:
Accipiter' Alıntı:
kırmızı ışıkta, yokuşta vs frene basmadan debriyaj ve gazla aracanızı durduruyorsanız debriyaj balatası sıyırma olayı başınıza gelebilir. çok yapılan bir hata maalesef.

mesela 3 le gidiyorken vitesi 2 ye düşürüp ayağını debriyajdan çekersen araba yığılır sonra 1 e düşürürsen araba yine yığılır ve hiç gaza basmazsan araba rolantide gidebileceği bir hıza düşmüş olur

kaybil' Alıntı:
wertyu6' Alıntı:
Accipiter' Alıntı:

mesela 3 le gidiyorken vitesi 2 ye düşürüp ayağını debriyajdan çekersen araba yığılır sonra 1 e düşürürsen araba yine yığılır ve hiç gaza basmazsan araba rolantide gidebileceği bir hıza düşmüş olur

bu debraj balatalarına zarar vermez diye biliyordum. bahsettiğiniz şey motor fren. kinetik enerjinin motorrun devri ile azaltılması. hız ile uygun olan bir vitese geçiriliyorsa motor frenin zararı olmaz arabaya.

yukarıda yazdığınızda; 2. vites den 1. vitese araba hareket halindeyken geçmez ki zaten. birde ben şöyle kullanıyorum, mesela duracağım, 4. vites 80 km ile diyorken gazdan ayağımı çekerim ARABA 60 KM ALTINA KADAR YAVAŞLADIĞINDA sonra vitesi 3 e alırım debrajdan çekeri yavaşça araba biraz yığılır. ama hızm vitese uygun olduğu için çok yığılma olmaz. 3. vites 55 km hızla gidiyorken gazdan çektiniz ayağınızı araba yavaşladı hızı 40'ın altına düştüğünde 2. vitese aldınız debrajdan ayağınızı çektiniz yavaşca gaz vermediniz.. araba 20 km hıza kadar yavaşladı sonra debraja ve frene basarak durulur. ani bir duruş yapmayacaksam frene en son basıyorum hiç gaza basmıyorum. ama uzun mesafede durulur böyle. hemen durmam gerekiyorsa debraja ve frene basarım. durduğumdada vitesi boşa alır ne gaza ne frene ne debraja basarım. yokuşta durmuşsan sadece frene basılı tutarım. kalkış yapıyorkende debrajdan aniden çekmem yavaş yavaş kavrama yaptırırım.

tayinci42' Alıntı:
dervisahmet' Alıntı:
Vites sırayla değilde i 5 ten 2 ye düşürerek motor freni yapsak nasıl zararı olur?

tiriger kayışı kopar.
2. vites için uygun devire düşürdüysen zararı olmaz ancak 90 km/s hızla giderken 2 ye atıp ayağını debriyajdan çekersen hem motora hem de debriyaj baskı balatasına büyük zarar verebilirsin hatta lastikler kabaksa veya yolda gevşek malzeme varsa araç kaymaya başlayıp (teker dönüş hızıyla araç hızı orantısız olduğundan) kaza da yapabilirsin.
-ışıkta beklerken aracın viteste olmasının bir zararı olmaz ancak debriyaja tam basmalısınız aksi takdirde baskı balatayı aşındırır.
-hızla giderken önce debriyaj sonra fren yapmanın baskı balataya zararı yoktur ancak debriyaja basmak aracı boşa almaktır, bu nedenle yokuş aşağı inerken durmanız gerektiğinde debriyaja basarsanız araç hız kazanacaktır ve durma mesafeniz artacaktır. bu durumda fren balatalarınız da aşınacaktır. en ideali hızlı giderken önce fren yapmak durmaya yaklaşınca debriyaja basmaktır. düz yolda giderken de önce fren sonra sonra debriyaj yapın. debriyaja bastığınız anda kontrol sizden çok araçtadır. bu durum vitesi boşa almak içinde geçerli. örneğin 500 m ilerde kırmızı ışığı görüyorsunuz, kesinlikle aracı boşa alıp gitmeyin.
-son olarak bazı sürücüler seyir halinde sol ayaklarını sol tarafta bekletmek yerine debriyajın üzerinde bekletirler. çok hafifte olsa bastıklarını düşünürsek debriyaj balatası için en büyük hata budur.
---aracınızı kazasız belasız kullanmanızıı dilerim. varsın olan debriyaj balatasına olsun. :wink:

kaybil' Alıntı:
wertyu6' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
dervisahmet' Alıntı:
Vites sırayla değilde i 5 ten 2 ye düşürerek motor freni yapsak nasıl zararı olur?

tiriger kayışı kopar.

triger kayışı ile bu durumun ilgisi yok hocam.

triger kayışı ile doğrudan ilgili neden ilgisi olmasın?

5. viteste birden bire 2. vitese düşülürse yani mesela 110 la giderken birden 2. vitese alınırsa yük motora biniyor. motoru döndürende kayış. tekerlerin dönmesindeki gücü motora bindirirken arada kayış gücü aktarıyor. kayış iyice geriliyor kopabilir. ancak arkadaşın sorduğu hızı yavaşlatarak sırasıyla viteş düşürürsek ne olur demiş.. o zaman bişey olmaz. frene en az basarak en az yakıt harcayarak durulmuş olur. yani 11 la giderken gazdan ayağınızı çekeceksiniz hiç bir şeye basmıyorsunuz araba yavaşlıyor. zaten 80 km hızın altına grldiğinde vites düşürmeniz gerekecek sonra debrajdan ayağınızı çekersiniz yavaşca yük yine motora biner yani tekerlerdeki dönüşü kayış alarak motoru döndürür. tabi motor gaza basmadığımız için normal sürtünme ve hareketiyle bu enerjiyi tüketir. araba yavaşlar. sonra böyle böyle uygun hızlara düştükçe vites küçülterek yavaşlanabilir hiç frene basılmadan. ancak bu yokuş aşağı giderken yapmak doru değil düz yolda yapılır. yokuş aşağı giderken hem varolan bir kinetik enerjine ek olarak birde potansiyel enerji vardır. bunun hepsini motora yüklersek motor bu enerjiyi tüketemeyebilir yani araba yavaşlamayabilir. bu durumda ara ara sadece frene basılarak yavaşlanılır. süreükli frene basılı tutmayın. balatalar ısınır şişerlerse frenler hiç tutmaz. çok uzun yokuş aşağı inişlerde olabilir bu ancak.

denizlerb' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
dervisahmet' Alıntı:

tiriger kayışı kopar.
2. vites için uygun devire düşürdüysen zararı olmaz ancak 90 km/s hızla giderken 2 ye atıp ayağını debriyajdan çekersen hem motora hem de debriyaj baskı balatasına büyük zarar verebilirsin hatta lastikler kabaksa veya yolda gevşek malzeme varsa araç kaymaya başlayıp (teker dönüş hızıyla araç hızı orantısız olduğundan) kaza da yapabilirsin.
-ışıkta beklerken aracın viteste olmasının bir zararı olmaz ancak debriyaja tam basmalısınız aksi takdirde baskı balatayı aşındırır.
-hızla giderken önce debriyaj sonra fren yapmanın baskı balataya zararı yoktur ancak debriyaja basmak aracı boşa almaktır, bu nedenle yokuş aşağı inerken durmanız gerektiğinde debriyaja basarsanız araç hız kazanacaktır ve durma mesafeniz artacaktır. bu durumda fren balatalarınız da aşınacaktır. en ideali hızlı giderken önce fren yapmak durmaya yaklaşınca debriyaja basmaktır. düz yolda giderken de önce fren sonra sonra debriyaj yapın. debriyaja bastığınız anda kontrol sizden çok araçtadır. bu durum vitesi boşa almak içinde geçerli. örneğin 500 m ilerde kırmızı ışığı görüyorsunuz, kesinlikle aracı boşa alıp gitmeyin.
-son olarak bazı sürücüler seyir halinde sol ayaklarını sol tarafta bekletmek yerine debriyajın üzerinde bekletirler. çok hafifte olsa bastıklarını düşünürsek debriyaj balatası için en büyük hata budur.
---aracınızı kazasız belasız kullanmanızıı dilerim. varsın olan debriyaj balatasına olsun. :wink:

hocam bende bahsettiğiniz gibi kullanıyorum ancak şu kırmızı renkte yazdığınız yerde şu şekilde yapıyorum.

hızlı giderken (özellikle yokuş aşağı ve kavisli yollarda) söylediğiniz gibi önce frenen sonra debraja basıyorum ancak siz durmaya yakın debraja basılır demişsiniz. nasıl oluyor bu olmazki. mesela 5. vites 120 ile giderken durmak için önce frene bassanız hızınız 80-70'in altına indiğinde hala araba 5. vitesde ise vitese zarar verir bu durum. ben 80-70 km hızın altına kadar araba yavaşladığında artık debrajada basıyorum. ama sizin söylediğiniz gibi 5. vites 120 ile gidiyorken hiç debraja basmadan 20 km hıza kadar düştükten sonra mı debraja basıp sonra durunca boşa alıyorsunuz? böyle yapınca herhangi bir zararı olmazmı arabaya? bunu bir ustaya sormam lazım. olmayacaksa en kısa mesafede söylediğiniz şekilde durulabilir.

tayinci42' Alıntı:
hızlı giderken (özellikle yokuş aşağı ve kavisli yollarda) söylediğiniz gibi önce frenen sonra debraja basıyorum ancak siz durmaya yakın debraja basılır demişsiniz. nasıl oluyor bu olmazki. mesela 5. vites 120 ile giderken durmak için önce frene bassanız hızınız 80-70'in altına indiğinde hala araba 5. vitesde ise vitese zarar verir bu durum. ben 80-70 km hızın altına kadar araba yavaşladığında artık debrajada basıyorum. ama sizin söylediğiniz gibi 5. vites 120 ile gidiyorken hiç debraja basmadan 20 km hıza kadar düştükten sonra mı debraja basıp sonra durunca boşa alıyorsunuz? böyle yapınca herhangi bir zararı olmazmı arabaya? bunu bir ustaya sormam lazım. olmayacaksa en kısa mesafede söylediğiniz şekilde durulabilir.
20 ye kadar düştükten sonra hala 5 vitesdeyse ve debriyaja basmamışsanız zarar verir. zaten öyle bir durumda tıkır tıkır dişli sesleri gelmeye başlar. ben tahminen 30-40 arası frene basıyorum. ama küçük vitesteysem (3 gibi) debriyaja bastığımda tahminen hız 10-20 arası bişeydir..

bir de arkadaşlar yetkili servis sanayideki ustadan daha iyi bilir diye bişey yok. iyi bir usta gidip yetkili seviste 1000-1500 tl ücretle çalışmaz. sanayide daha iyi ustalar olabilir. ama üçkağıtçısına denk gelirseniz yandınız. yetkili servislerde çok fazla masraf çıktığından ben hep tanıdığım ustalara götürüyorum arabayı.

Hocam 20000 de debriyaj balatası bitmesi imkansız bence kesinlikle garanti kapsamına girmeli. bende focus kullanıcısıyım 100.000 km civarı değiştirdim. dışarıda yaptırırsan 400-500 liraya yaptırabilirsin(işin ehli birini bulmanı tavsiye ederim).
5. vitesten 2. vitese uygun hızda olmadan geçerseniz pistonları ön kaputta görebilirsiniz. uygun olanı frenle birlikte vitesleri tek tek küçültmek.
Yokuş yukarı gaz debriyaj ile fren yapmak aracı geri kaçırmayı engeller ama debriyajıda bitirir. Birde 2. viteste falan kalkış yaparsanız debriyav hemen biter.

wertyu6' Alıntı:
Accipiter' Alıntı:

Bahsettiğim şey aslında şu hocam. Hafif eğimli bir nokta düşünün, siz de duruyorsunuz. kırmızı ışık mesela. debriyaj ve frene basmak yerine araç geri kaçmasın ve kalkışı hemen yapabileyim diye gaz ve debriyajla aracı dengede tutuyorsunuz. işte bu olay çok zararalı. eskiden ben de çok yapardım babamın aracında, aynen debriyaj balatasının işini bitirince öğrenmiş oldum :)

denizlerb' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
dervisahmet' Alıntı:

tiriger kayışı kopar.
sonunda birisi doğru bir şeyler söylemiş, neredeyse ben kavramaya hiç basmıyorum diyenler çıkacak neden koyulmuşsa artık oraya, önemli olan basınca seri ve tam basmaktır, aşırı motor freni kullanmak baskı balataya zarar verir fren kullanmak ise fren balatasına bence ucuz olan tercih edilmelidir..

Hocam aynı olay benim başıma geldi. Usta geldi birinci viteste çalıştırır çalıştırmaz gitti sonra da hızına göre vites değiştiriyordu, durunca stop ediyordu öyle öyle geldik sanayiye. Debriyajın bağlı olduğu halat kopmuş(Bisikletlerdeki fren halatları var ya onun biraz kalını) öyle balata filan değil yani yarım saatte halletti.

2004 de aldığım 0 focus şuan 80.000 de baskı balata hala iyi. Sizin durumunuzun bir açıklaması olmalı.
Geçmiş olsun

btrci' Alıntı:
Hocam aynı olay benim başıma geldi. Usta geldi birinci viteste çalıştırır çalıştırmaz gitti sonra da hızına göre vites değiştiriyordu, durunca stop ediyordu öyle öyle geldik sanayiye. Debriyajın bağlı olduğu halat kopmuş(Bisikletlerdeki fren halatları var ya onun biraz kalını) öyle balata filan değil yani yarım saatte halletti.

Eskiden babamın kartalı vardı bir keresinde arabayı kaçırdığımda bende halat kopardım mal gibi kaldım yolun ortasında.. Hocamın sorunu buda olabilir işin içinde servis olduğu için insan işkillenmiyor değil

tanıdık bi usta bulun acilen ayrıca araç tamir olurken başında bekleyin yoksa eski parçayı temizleyip yada bi şekilde işler duruma getirebiliyorsa getirip geri takan çok. yeni parasını da kat kat almayı unutmuyorlar.

Geri