Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına (DYK) büyük neşter

Kodla Büyü
Arkalarında DAĞ gibi kolej sahibi, pardon rehber öğretmen bakan var. Olsun o kadar :)

Açık öğretim fakültesine "psikoloji" bölümü açılacaktı. Ağustos ayında karar verildi. Artık lobileri ne kadar güçlü ise açılmadan kapattırdılar. 2020'de çoğu bölüm varken psikoloji gibi teorik içeriğin bol olduğu bir branş nasıl açılmaz anlamak zor. Amerika'da 2000lerin başında meşhurdu "yaşam koçluğu" vs. burada da çoğaldı. Branş değiştirmek için değil merakımdan okuyacaktım. Ona bile engel adamlar. Türkiye'deki tüm pdrciler toplandı, Twitter'ı yıktı. Bilgisayar açılsa nolur, tıp açılsa nolur? Adamlara göre kendi pastaları küçülecek. Ne kadar sığ bir düşünce. Bir alay gerizekalı.

Bir sürü robotik malzeme ile eğlenceli şeyler yapıyorduk parasından çok geleceğe insan yetiştiriyorduk bunca engele rağmen yüzmeyi öğretiyor 7-8 de belki kendisini geliştirir memlekete teknolojik bir ürün üretir kafasındaydim açıkçası. Bakanlık ders adına bir şey yapmadığı gibi aksine bir köstek te kendisi koymuş oldu. Ne diyelim bravo

olması gereken oldu ama yetersiz. daha da azaltılmalı arttırımlı ücret sonlandırılmalı,
öğretmenler arasında özlük hakları açısından eşitsizliğe sebep olduğu için arttırımlı hizmet puanı uygulaması da sonlandırılmalıdır ve bu şekilde verilen sahte hizmet puanlarıda silinmelidir.

Benim çocuk seneye 5 e başlıyor seneye düzelir. Bulunduğum ilde sayılı müziklerden ve resimcilerden kurs almasını elbetteki istiyordum sadece iki kurs biri bir okul biri başka okul ya nasip
egzersiz olarak veya halk eğitim bünyesinde yine açılabiliyor mesele burada arttırımlı ücret ve beleş hizmet puanı ilavesi yoksa kursları veren öğretmenlerin %90 gerçekten verimsiz olduğunu kendi ağızlarıylada defalarca itiraf etmişlerdir. devletin buna göz yumması zaten çok büyük saçmalık çünkü dyk dan ödenen ek ders ücreti türkiye çapından normal derslerden ödenen ücreti zaman zaman geçmiş genel de de başa baş gitmeye başlamıştı sizce sebebi ne olabilir devlet bunu görüyor kursların verimliliğide çocukların sınavlarda gösterdikleri üstün performanstan da zaten belli oldu kısacası devam ettirmenin anlamı yok.

Bakanla alakası yok bence daha öncede öyleydiler
Tabi hocam. Haklısınız. Lobileri baştan beri güçlüydü. Ama daha da güçlendi. Şahtı, şahbaz oldu.

Ankara'daki bilimum öğretim üyesi, MEB'deki daire başkanı veya genel müdürler, hayatında değil köy okulunda görev yapmayı, MEB'de görev bile yapmamışken birleştirilmiş sınıfla ilgili ders anlatıyor, tez yazıyor, yönetmelik hazırlıyor, plan-program yapıyor...

Aynı şekilde kendine psikolojik danışman diyen kendini psikolog sanan rehber öğretmenler de hayatında derse girmeden öğretmene bence şöyle olmalı, böyle olmalı diye direktif, tavsiye verebiliyor.

Sayın bakan da bunlardan biri sadece...

Arkadaşlar bakanlık sadece DYK dan değil de derslerimizi tümden kaldırmak istiyor.
Ama bilişim öğretmenleri için ne yapacağını bilmiyor...

Bu sistemle olmaz. Bu sistem özel okul sahiplerinin, etüt merkezlerinin, özel ders veren hocaların, yayın evlerinin, soru hazırlayanların, eğitimi ticarileştiren öğrenciyi müşteri olarak görenlerin sistemidir. Bundan ülkeye bir fayda çıkmaz.

Parası olan kısa yoldan okur, diğerlerini ezer geçer. Olmayan yine biraz parası varsa sınav sistemini geçmeye çalışır. O imkanı da olmayan erir gider. Arkası olan ite kalka zoraki adam edilir, kendine ayrılan koltuğuna oturtulur. Petrol de bulsan, altın da bulsan en büyük kaynağın insan kaynakları olduğunu anlayamazsan, bunu değerlendirmeyi beceremezsen refah gelmez, para gelse bile refah gelmez.

Emeğini bilgisini teknolojiyle, vatan sevgisiyle birleştirip ülkemize değer katan bir örnek olan Selçuk Bayraktar ın sınav sistemi ürünü olmadığı herkes biliyor. Peki imkanı olmayan böyle kaç tane değerimizi sessiz sedasız kaybediyoruz, bilen var mı?

Eğitimde fırsat eşitliği anayasal bir haktır ve eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldıracak düzenlemer suç teşkil eder. Uyanıp bir işlerin ne hale geldiğine bakmak lazım.

Bir ülkenin eğitim sisteminin gerçek amacından uzaklaşıp, eğitimi öğretimi bırakıp amaçlarını yine kendi ortaya koyduğu sınavlara göre dizayn etmesi düpedüz akıl tutulması ve bir kısır döngüdür. Sadece bir eleme için zihinleri fayda sağlamayacak kadar kalabalıkla doldurmaya çalışmak işkencedir. Öğrencileri bilişsel becerilerine göre değerlendirememe, tespit edememe beceriksizliğinin faturasını tüm ülke yıllardır ödüyor.

Branşımız açısından ise bu sınav sistemi oldukça iyi birşeyler söylemek zor. Sınav sistemi döngüsüne hiç girmeden ilerleyebilecek ve önü açık bilişim ağırlıklı okullar pozitif ayrıştırılarak belki bu sağlanabilir.

Yoksa yılları sınavlarla boşa geçirip 20 li yaşa gelmiş gençleri bir kamu spotuyla bilişim alanında geliştiremezsin. Bilişim teknolojileri alanında büyük şirketler ki hepsi birer devlet gibi, kuramazsın. Ülkendeki büyük şirketleri toplasan nasıl bir google, apple, Facebook etmiyor anlayamazsın. Bu şirketlere sahip ülkelere kafa tutamazsın. Haydi bir milyon istihtam deyip, gir siteye yapıştır sertifikayı, hazırla CV yi ile olmuyor olmuyor. Yıllarımız ve kaynaklarımız tuvalet projeleri ile heba oluyor.

Ha bunların biz farkındayız da üst taraftaki koca koca insanlar yensin içilsin deyip sistemin sürekli kendini doğurmasını sağlıyorlar mı? Sorsan saatlerce de konuşurlar ama çözüm üretemezler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bütün yorumları okudum.. eğer salgindan dolayı alınmış kararsa seneye düzeltirler umarım.. ama yok hep böyle kalıcaksa teknofesti, etkinlikleri, sergileri, projeleri MEB unutsun.. ben kendi cebimden 6-7 bin tl lik 3d yazıcı alacaktım geçende baktım.. neden ? Öğrenciler daha iyi eğitim alsin diye.. ama şimdi görüyorum ki ne MEB, ne bir başka kurum bizleri ciddiye almıyorlar.. kursları para için gören öğretmenlerin Allah cezasını versin... Eğer ki bizim branştan da varsa yazıklar olsun.. kendi cebimden mbotlar aldırdım, ardinuo setler, legolar,, ne için öğrenciler için. bir gün siber saldırıların etkisinde bu insanlar kalırda dersimizin değerini anlarlar

Arkadaşlar bütün yorumları okudum.. eğer salgindan dolayı alınmış kararsa seneye düzeltirler umarım.. ama yok hep böyle kalıcaksa teknofesti, etkinlikleri, sergileri, projeleri MEB unutsun.. ben kendi cebimden 6-7 bin tl lik 3d yazıcı alacaktım geçende baktım.. neden ? Öğrenciler daha iyi eğitim alsin diye.. ama şimdi görüyorum ki ne MEB, ne bir başka kurum bizleri ciddiye almıyorlar.. kursları para için gören öğretmenlerin Allah cezasını versin... Eğer ki bizim branştan da varsa yazıklar olsun.. kendi cebimden mbotlar aldırdım, ardinuo setler, legolar,, ne için öğrenciler için. bir gün siber saldırıların etkisinde bu insanlar kalırda dersimizin değerini anlarlar
Ben zamanında cebimden 2500 TL harcayıp labi düzenledim atilliktan kurtardım bir sene sonra askere gittim geldim çöplükten beter olmuştu sonra da buradan artık bir halt olmaz deyip sınıfı kapattılar demem o ki bundan sonra cebimden de vaktimde de harcamam kimse kusura bakmasın

benim gördüğüm hepsi için tabiki söyleyemem ama bizde idare ile inanılmaz uyumlular,1 aydır okula gelmeyip neden ekdersimizi vermediniz diyebiliyor idareye,bence artık öğrenci bazlı olmayı bırakıp idare bazlı calışmaya başladılar ondan idare ve diğer yerler tarafından seviliyorlar.
Tabi hocam. Haklısınız. Lobileri baştan beri güçlüydü. Ama daha da güçlendi. Şahtı, şahbaz oldu.

Ankara'daki bilimum öğretim üyesi, MEB'deki daire başkanı veya genel müdürler, hayatında değil köy okulunda görev yapmayı, MEB'de görev bile yapmamışken birleştirilmiş sınıfla ilgili ders anlatıyor, tez yazıyor, yönetmelik hazırlıyor, plan-program yapıyor...

Aynı şekilde kendine psikolojik danışman diyen kendini psikolog sanan rehber öğretmenler de hayatında derse girmeden öğretmene bence şöyle olmalı, böyle olmalı diye direktif, tavsiye verebiliyor.

Milli Eğitim Bakanımız ilk göreve geldiğinde bende herkes gibi çok heyecanlanmış, konuşmalarını takdir etmiştim. Hala konuşmalarını takdir ediyorum. O kadar. Allah var iyi konuşuyor.

Fikirlerinizi öneri olarak cimere yazabilirsiniz arkadaşlar, ses olmazsa kimse duymaz
Yazıyoruz hocam yazıyoruz. Da ben yazıyorum sen yazıyorsun üç beş kişi yazıyor. Bunun yazan kişi sayısı ile de alakası yok.

Pandemiden dolayı ötelenen üniversite sınavı o koca çoğunluğa rağmen tekrar geri çekildi.

Ancak bir avuç psikoloji lobisi, kılavuzda bile yayınlanan kontenjanı usülsüz bir şekilde kaldırtabildi.

Demek ki sayıca üstün olmak da pek işe yaramıyor.

Neyse konu başlığı ile alakasız yazmaya başladım özür dilerim. Bilenmişim galiba :)

Son düzenleme:
Dyk olmazsa ne robotik programlama ne tubitak için egzersizle ne de halk eğitimle falan uğraşırım. Okuldaki diğer branşlar güya dyk yapıp çocuklara test çözdürüp ücretlerini alsınlar oysa biz ciddi ciddi ortaya proje çıkarabiliyor çocukların üretkenliklerine katkıda bulunabiliyorduk. Madem dyk ücreti yok kimse kusura bakmasın.

malesef hele hele okul idarecileri yok mu Allah öğretmenleri karaktersiz adi kişiliksiz idarecilerden muhafaza etsin.(İyileri gerçek namuslu şerefli anlayışlı idarecileri tenzih ederiz)

Dyk olmazsa ne robotik programlama ne tubitak için egzersizle ne de halk eğitimle falan uğraşırım. Okuldaki diğer branşlar güya dyk yapıp çocuklara test çözdürüp ücretlerini alsınlar oysa biz ciddi ciddi ortaya proje çıkarabiliyor çocukların üretkenliklerine katkıda bulunabiliyorduk. Madem dyk ücreti yok kimse kusura bakmasın.
Aynen test çözdürmek ile proje yaptırmak aynı şey değil katılıyorum. Test çözdüzmek daha kolay, proje yaptırırken hep yeni fikirler, hayalgücü lazım ve çocuklar yeni beceriler elde ediyor aynı zamanda

En çok ne üzdü biliyor musunuz sayın öğretmen arkadaşlarım. Haberin altına o kadar yorum yazılmış. Bedenci demişler, müzikçi demişler. Yerden yere vurmuşlar. Bir tane yorumda bilişimci dememişler. Toplantılarda müdür dersimizi unutur, öğrenciler en sevdiğiniz ders anketinde unutur. Ama haberin yorumlarında bile dersimizin adının geçmemesi. ne bilim
İşin ilginç tarafıda bu hep bu dersin unutulması acaba neden biri bana da anlatırsa bende öğrenirim diyorum

Office öğretmeye devam o zaman . Yetti artık. Kendimizi yırttıkça engel koyuyorlar . Boşuna uğraşıyoruz. Bizim derse akıllarından çıkarmışlar . Devir bilişim devriymiş pes

Aynen test çözdürmek ile proje yaptırmak aynı şey değil katılıyorum. Test çözdüzmek daha kolay, proje yaptırırken hep yeni fikirler, hayalgücü lazım ve çocuklar yeni beceriler elde ediyor aynı zamanda
Tübitak sergisinde, teknofestte çözdükleri testleri sergilesinler. Müdürlerde kendi aralarındaki gruplarda dyk larda ne kadar test çözdüklerini paylaşırlar artık. Tübitak için egzersiz açabilirsiniz diyecek olan arkadaşlara şimdiden cevap vereyim. Diğer branşlar dyk ile çift ek ders alıyorlarsa benim tek ek dersle proje çıkarmaya hiç niyetim yok. Önceden de 8-10 saat dyk açıp egzersiz açmadan çıkan eserleri Tübitak sergisinde sergiliyordum.

Hocam kesinlikle DYK bundan ibaret gittiğim bütün okullarda aynen böyle oluyor hatta bide dalgasını geçiyorlar
DYK devletin sırtında kamburdan başka bir şey değil. İstisnasız bir kaç öğretmen dışında, bütün öğretmenler test dağıtıp telefona bakıyor... öğrenciler ve veliler ise nasıl olsa ücretsiz diye kursu önemsemiyor. Kesinlikle ve kesinlikle dyk lar kaldırılmalı.

WhatsApp Image 2020-10-27 at 20.02.18.jpeg

hadi hayırlı olsun.

Çünkü sayıştay yazısında "beden eğitimi, resim ve müzikten bile kurs açılmış." ıfadesi var... Allahtan bilişim dememiş diyememişler.
çünkü bizim vicdanımız laboratuvarımız olmadığı için devleti soymaya öğrencininde zamanını çalmaya el vermedi.
işte böyledir bizim bilişim öğretmenlerimiz hem namuslu hem şerefli hem vatansever hem devletçi hem dürüst.

Moderatör tarafında düzenlendi:
dyk zaten göze batıyordu pandemiyi fırsat bilip neşteri vurdular.devlette para yok meb öğretmenin 3 kuruş dersine göz diker ama bir yandan yandaş müteahhitlere kamu kaynaklarını su gibi akıtırlar.bölüm olarak ülke genelinde beraber hareket edebilsek birçok kazanımımız olacak ama ne yazık ki birbirimizin kuyusunu kazmakla meşguluz.örnek olarak bilişim öğretmeni idareyle sorun yaşayıp tepkisini hiçbir işe yardım etmeyerek tamir vs işlerle uğraşmayarak koyar ve idareci tanıdık bir bilişim öğretmeniyle işlerini halleder.ne yazık ki böyle olaylar oluyor.değil ülke genelinde bir olmak çalıştığımız ilçelerde bile bütün olamıyoruz

Cimer mimer boş işler, kimi kşme şikayet ediyorsunuz.

Pandemiden önce ilimizi temsil etmek, teknofeste proje hazırlamam için çok uğraştırlar. Baskı kurmaya çalıştılar. Ama kesin bir dille reddettim.

Daha önce FLL turnuvalarına katılmış, en objektif derece olan robot performans birinciliğini almış, ödüller almış, birçok ulusal basında haberlerimiz çıkmıştı. Milli eğitim 1 kuruş yardım etmediği gibi birçok yerde mevzuatta yeri yok diye işler zorlaşmıştı. Her sene ne çektiğimi, psikolojik yıprammamı ben bilirim.

Teknofest için ısrarla reddedince işin aslı ortaya çıktı. Hocam fena mı olur gider antepi gezeriz, sıra gecesi yaparız, ciğer yeriz..... vs vs eğlenir geliriz. Dedim ki ne güzel valla, desteğe gelince yok, gezmeye gelince haydeee.

Cimer mimer boş işler, kimi kşme şikayet ediyorsunuz.

Pandemiden önce ilimizi temsil etmek, teknofeste proje hazırlamam için çok uğraştırlar. Baskı kurmaya çalıştılar. Ama kesin bir dille reddettim.

Daha önce FLL turnuvalarına katılmış, en objektif derece olan robot performans birinciliğini almış, ödüller almış, birçok ulusal basında haberlerimiz çıkmıştı. Milli eğitim 1 kuruş yardım etmediği gibi birçok yerde mevzuatta yeri yok diye işler zorlaşmıştı. Her sene ne çektiğimi, psikolojik yıprammamı ben bilirim.

Teknofest için ısrarla reddedince işin aslı ortaya çıktı. Hocam fena mı olur gider antepi gezeriz, sıra gecesi yaparız, ciğer yeriz..... vs vs eğlenir geliriz. Dedim ki ne güzel valla, desteğe gelince yok, gezmeye gelince haydeee.

Olayı çok güzel ifade etmişsiniz

Doğru bulduğum hamle. Burada itiraz eden arkadaşların kaçı sınava yönelik dersler dururken kendi çocuğunu bedene müziğe bilişime gönderir ki. Çocuk bilişimden hafta sonu kursuna gidiyor okulda bilgisayar yok,öğretmen akıllı tahtadan codeorg açıyor tospaa vb açıyor. Hak mı şimdi bu

Geri