Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına (DYK) büyük neşter

Kodla Büyü
Pandemiden dolayı sadece merkezi sınavlarda çıkan derslere ağırlık veriliyor, çok normal bir durum bence.

DyK dediğiniz şey öğrenciye zerre katkısı olmayan, öğretmenin kredi taksitlerini ödemesi için icat edilmiş tam bir saçmalık. Fotokopi çekip öğrenciye dağıt, sen telefonda takıl. Yüzde 90 DyK kursu bu. 10 öğrencinin altına düşünce kurs kapanır diyor yönetmelik, ben daha 10 öğrencinin üstünde DyK görmedim çalıştığım okullarda. Üç öğrenci beş öğrenci ile DyK kursu . İdare ile öğretmen al gülüm ver gülüm.
DyK lar kapansın kesinlikle. Destekliyorum
İyide hocam kapanmadiki,ben anlamyrum matematik yada Türkçe dersinde dünya ortalamsinin artindayiz biri çıkıp neden demez?Bunlar branş dersleri de biz bunu neden anlatanyruz demezler daha çok kurs verelim derler de versekte bisey olmuyor kimse demez?birlik olmaya gelince örnek verirsem, gitmediği halde rehber öğretmen ek ders verildi yada bazıları istedi başka , bilişim öğretmenleri böyle bişey istese brandasimiz karşı çıkar iyi de yapar,3;5 dengesiz var diye tüm bölümü kötülemeyelim.

Doğru bulduğum hamle. Burada itiraz eden arkadaşların kaçı sınava yönelik dersler dururken kendi çocuğunu bedene müziğe bilişime gönderir ki. Çocuk bilişimden hafta sonu kursuna gidiyor okulda bilgisayar yok,öğretmen akıllı tahtadan codeorg açıyor tospaa vb açıyor. Hak mı şimdi bu

8. Sınıf öğrencilerine ders vermiyorduk ki zaten. 6. Sınıflar yetiyordu bize. 5 te temel atıp 6da ilk katı atıyorduk.

Son 5 yıldır sürekli yerel ve ulusal festivallerde yarışmak üzere robotik ve yazılım projeleri geliştiriyorduk. Şimdi hangi zaman diliminde yapacağız bunu?

Hem bir meslektaşını o dediğin code.org mevzusunu yaparken görüp de yanlış yaptığını söylemediysen hata sende.

Ama sanki aynaya bakarak yazıyorsun gibi geldi bana...

Ha şunu da ekleyeyim,
DYK kapatılacaksa kökten kapatılmalı. Seni bilmem ama benim branşım diğerlerinden değersiz değil..

DyK dediğiniz şey öğrenciye zerre katkısı olmayan, öğretmenin kredi taksitlerini ödemesi için icat edilmiş tam bir saçmalık. Fotokopi çekip öğrenciye dağıt, sen telefonda takıl. Yüzde 90 DyK kursu bu. 10 öğrencinin altına düşünce kurs kapanır diyor yönetmelik, ben daha 10 öğrencinin üstünde DyK görmedim çalıştığım okullarda. Üç öğrenci beş öğrenci ile DyK kursu . İdare ile öğretmen al gülüm ver gülüm.

Bu dediğiniz işlemleri yapan kişiler dyk ya özel değil derste de aynını yapıyordur. Dersleri de kaldırmak lazım bu mantıkla gidersek.

Sistem sulandırılmış mıdır? Kesinlikle evet. Çözüm doğru mudur? Kesinlikle hayır? Soru sorup yanıtlayarak görebiliriz bunu.

-----
Sorun: Dyk kurslarını istismar eden öğretmenler var, Öğretmen fotokopi dağıtıyor, öğrenci sayısı azalıyor ama kurslar kapanmıyor.... bu sorunları nasıl çözeriz?

A) Denetimleri artıralım B) Bazı sınıf seviyelerinde ve derslerde kursları kapatalım ...Şıklar çoğaltılabilir

Sorun: Dyk Kurslarının maliyeti çok fazla hazineye yük olmaya başladı bu sorunu nasıl çözeriz?

A) Denetimleri artıralım B) Bazı sınıf seviyelerinde ve derslerde kursları kapatalım ... Şıklar çoğaltılabilir
----

Daha detaylı olarak fikrimi beyan edebilirdim ama saat geç oldu. Sanırım yeterli olarak fikrimi beyan etmişimdir.

Hocam daha önce farklı düşünceler ifade etmiştik sizinle. Belki birbirimize kızdık. Ama bu mesajınıza katılıyorum.

Hocamın söyledikleri biraz sert olmuş ama maalesef haklı. Bizim branşta açan arkadaşların fotokopi meselesi olamayacağından bizi ayırıyorum ama aynen söylediği gibi kursların %90ı böyle..

Özellikle ortaokulda velilerin öğrencileri kursa yollamasının sebebi ise çocuk evden uzak kalsın da kafam birkaç saat daha rahat etsin. Yoksa 10-11 yaşındaki çocugun 35 saat dersten sonra haftaiçi veya haftasonu saatlerce okul kursuna katılmasının bir anlamı yok.

Bu dediğiniz işlemleri yapan kişiler dyk ya özel değil derste de aynını yapıyordur. Dersleri de kaldırmak lazım bu mantıkla gidersek.

Sistem sulandırılmış mıdır? Kesinlikle evet. Çözüm doğru mudur? Kesinlikle hayır? Soru sorup yanıtlayarak görebiliriz bunu.

-----
Sorun: Dyk kurslarını istismar eden öğretmenler var, Öğretmen fotokopi dağıtıyor, öğrenci sayısı azalıyor ama kurslar kapanmıyor.... bu sorunları nasıl çözeriz?

A) Denetimleri artıralım B) Bazı sınıf seviyelerinde ve derslerde kursları kapatalım ...Şıklar çoğaltılabilir

Sorun: Dyk Kurslarının maliyeti çok fazla hazineye yük olmaya başladı bu sorunu nasıl çözeriz?

A) Denetimleri artıralım B) Bazı sınıf seviyelerinde ve derslerde kursları kapatalım ... Şıklar çoğaltılabilir
----

Daha detaylı olarak fikrimi beyan edebilirdim ama saat geç oldu. Sanırım yeterli olarak fikrimi beyan etmişimdir.
Özgür hocam, kesinlikle haklısınız.
Meslek lisesindeyim, o yüzden hiç DYK açma şansımız olmadı, olmayacak gibi de görünüyor. Buna rağmen adım adım yok olmaya giden DYK ile öğretmenlerin bir gelir kalemi daha, bir özlük hakkı daha elinden alınıyor. Denetim mekanizmasını sağlıklı oluşturmayıp, oluşan problemleri çözmek yerine kesip atma anlayışı en hafif tabirle aymazlıktır.
Bu durumu doğru bulan arkadaşlara da şaşırıyorum. Öğretmene verilmeyen ücretin kendilerine mi ödeneceğini düşünüyorlar ya da daha iyi işlere mi harcanacağını düşünüyorlar bilmiyorum ama tecrübelerimden o paraların da birilerinin cebine aktarılacağından şahsen ben eminim.
Neyse yazılacak çok şey var da, inşallah bir gün o sarı öküzü vermeyecektik sözünü söylemek zorunda kalmayız.

Bizim okulda hafta ici mesai saatinde 4 gün dyk var. Müdür hangi ara ders anlatıyor, hangi ara müdürlük yapıyor bilemedim . Biz meslek lisesiyiz dyk var diye meslek derslerinin % 7 falan anca okulda işleniyor, diğer dersler icin uzaktan bogusuyoruz. Dyk var diye normal eğitim öğretime başlayamadık. En azından yarı yarıya yüzyüze yapılabilirdi. Sorunca virüs var ondan meslek derslerini acmiyoruz diyor. Dyk ya virüs yok, meslek derslerine virus var. Hafta sonu, hafta ici mesai sonrasi yapilsin dyk . Ama çocuklara dyk ile ilgili bir baski olmasin. Ya da cocuklar, ders disindaki bazi vaadlerle kursa gelmesin. Gercekten faydalanmak isteyen gelsin. Ben dyk acamiyorum brans itibariyle ama dersler idarecilerin ahbaplari arasında paylaşılmasin , isteyen herkese adaletli, dengeli dagitilsin. Öğretmenin anlatıp anlatmaması , vicdanlarina kalmis ama denetim mekanizması da çalışmalıdır kurslarda. Ben dyk nin amacından tamamen saptırıldığını dusunuyorum.

Herkes için mi konuşuyorsunuz? Bizim branş bu dediklerinizi en az yapan branştır. Bence diğer branşların forumlarına üye olup onlara söyleyin. 5-6 senedir hiç bir sınıfım 10'un altına düşmedi. Geçen yıl 10.000 tl paramın 6.000 tlsini sadece hafta sonu kursunda çalışma yapabilmek için harcadım. Mbot, 3d yazıcı filament v.s v.s. DYK'dan aldığım para ne ki bunun yanında. Tenefüslerde bile sınıftan ayrılmayıp ders yaptım. Sınıfı 3 gruba ayırdım. Sırayla onlarla ilgileniyordum. 6 saat üst üste kursta 10 d'lık bir kahve molam vardı. Daha çok anlatacak şey var da boşver. Bence bu mesajını kafandan sil.

Bir kız meslek lisesine hizmet içi eğitim için kursiyer olarak gitmistim. Katilim azdı .

Hafta sonuydu ve o gün hem MAOL yuznyuze derslerin hem de DYK derslerinin olduğu bir gündü .

il nem denn denetime geldiler. ilk baktıkları şey dyk oldu. ha, meslek hocaları da blok adi altında (blok nedir biliyoruz bunlar bildiğin dükkânı kapattı) kaçıp gitmişlerdi .ama dyk bazı şubeleri kapattı bazı şubeleri ise birleştirdi .

neden? çünkü maol x saat ücreti alıyorsa dyk 2x... İş paranın miktarında bitiyor. Esas nokta bu.

başka bir okulumda köyde cpal de maol açmışlar ona bile ilce müdürü gelip bakıyor öğrenci yok yine bir şey demiyor, çünkü dyk daha göz önünde .

Bana kalırsa maaş karşılığı diye bir şey olmamalı, ama saat ücreti 100 TL olmalı. Ütopik gelebilir. Ama öyle çift,artirimli falan yok.

Ha bence bu 100 TL adil bir hesaba gore sınıf mevcuduna gore de değişmeli, ancak min miktar bu olmalı.

15saat derse giren öğretmen haftalık 1500, ayda 6000 TL kusurati var. Çok mu? Dersini hakkini vererek yapan için hic de çok değil. Hatta az bile.

Eğitim bölgesinde ya da ilçede maaş karşılığı dolduramiyor mu? Ver branşı ile ilgili bir göreve, branş dışı görev olmamalı. Kurul/komisyon olur, proje olur... Bizim okulda müzik öğretmeni türkçe dersine giriyor. Boyle bir şey olabilir mi ya :) Öğrenciye ayrı öğretmene ayrı üzülüyorum.

MTAL, CPAL, Anadolu Lisesi ve ortaokulda çalıştım. METEM/MESEM de az çok fikrim var.

En basitinden teknik öğretmenlere verilen tazminatta bile haksızlık var. Elektrik elektronik, makine, mobilya ,metal ile Bilişim bir tutulmuş. Bu tazminat yıpranma ve isin riskine gore veriliyor. Sizce adaletli mi? Bence değil.

Koordinatörlük ise apayrı bir mesele hic girmeyeyim :)

Daha söylenecek çok şey var da, dinleyen kim?

Mobildeyim çok hata olmuş yazım konusunda şimdiden özür dilerim .

Dışardan bir insan olsam bütün bunlara inanırım fakat ben içerden biriyim dostum. Tabi insan bazen bazı şeylere kendi bile inanabiliyor , o yüzden yazdiklariniza inanarak yazdiginizi düşünüyorum. Kolay gelsin.
Ben de zamanında DYK verdim, şimdi de açık lise dersleri veriyorum ... Tamamı verimsiz , öğretmene ek gelir sağlamak için yapılmış öğrenciye zerre katkısı olmayan işler. Bak her ikisinden de para kazanmış biri olarak söylüyorum. Madem eleştiriyorum Peki neden para kazanıyorum öyleyse ? Çünkü sen gerizekalı misin da kurs acmiyorsun yattigin yerden ayda 1000 lira kazanacaksın diyenler sussun diye . Yemin olsun sırf bu yüzden zamanında DYK açtım. Şimdi meslek lisesine geçtim aynı sesler cikmasin diye şimdide açık lise açıyorum. Sırf kimse sen salaksın , gerizekalisin demesin (yatarak para kazanmadigim için) diye kurs aciyorum düşün gerisini sen. Ya arkadaş git sokaktaki adama anlat bunları bana niye anlatıyorsun. Yıllardır MEB de yim ben. Bu gözler neler gördü neler. Senin anlattıklarına mi inanacagim yoksa gözümün gördüğüne mi. Sizi dinleyen de finlandiya da yaşıyoruz sanir. Her sene sergilenen projeler ortada, komik ötesi saçma sapan şeyler. Elin oğlu neler yapıyor bizimkiler neler yapıyor . Mış gibi görünmek böyle oluyor işte.
Hocam seni o kadar iyi anlıyorum ki :) 2 donem maol yüz yüze ders almadim gelen tipleri az çok biliyorsun dur, 24 saat yerine 20 saat orgun ders aldım dersler 2 güne sigsin diye, o aradaki 4 saat için bile neler neler söylendi ve söylenmiş, hem yüzüme karşı hem arkamdan .

Simdi BTR yim nöbet istemiyorum 3 saat için diyorum yazı var vs yok hocam ek dersini alacaksın vs zaten bir şey yapmiyorsun. Uzaktan izle yeter diyor :) Sussunlar diye iste çok güzel ozetlemissin.

Dışardan bir insan olsam bütün bunlara inanırım fakat ben içerden biriyim dostum. Tabi insan bazen bazı şeylere kendi bile inanabiliyor , o yüzden yazdiklariniza inanarak yazdiginizi düşünüyorum. Kolay gelsin.
Ben de zamanında DYK verdim, şimdi de açık lise dersleri veriyorum ... Tamamı verimsiz , öğretmene ek gelir sağlamak için yapılmış öğrenciye zerre katkısı olmayan işler. Bak her ikisinden de para kazanmış biri olarak söylüyorum. Madem eleştiriyorum Peki neden para kazanıyorum öyleyse ? Çünkü sen gerizekalı misin da kurs acmiyorsun yattigin yerden ayda 1000 lira kazanacaksın diyenler sussun diye . Yemin olsun sırf bu yüzden zamanında DYK açtım. Şimdi meslek lisesine geçtim aynı sesler cikmasin diye şimdide açık lise açıyorum. Sırf kimse sen salaksın , gerizekalisin demesin (yatarak para kazanmadigim için) diye kurs aciyorum düşün gerisini sen. Ya arkadaş git sokaktaki adama anlat bunları bana niye anlatıyorsun. Yıllardır MEB de yim ben. Bu gözler neler gördü neler. Senin anlattıklarına mi inanacagim yoksa gözümün gördüğüne mi. Sizi dinleyen de finlandiya da yaşıyoruz sanir. Her sene sergilenen projeler ortada, komik ötesi saçma sapan şeyler. Elin oğlu neler yapıyor bizimkiler neler yapıyor . Mış gibi görünmek böyle oluyor işte.
Hocam nasıl bir kafa yapisindasiniz merak ediyorum,benim de örnek aldigim bilişim öğretmenleri var robot yapan vb. Şimdi bazıları yatıyor diye bunlarıda kapatın,ingilizce dersinde yıllarca aynı konuları aynı şekilde anlatıyorlar biri demiyor ya bu ülkede ing oranı neden bu kadar az,sizinki özeleştiri değil baltalama,ver testi kurtul derken diğer branşlarda kimse sizin gibi komple kapatılsın demiyor.denetleme olsun hatta bana kalırsa teog benzeri sınav olsun proje cikartmayana yada sınav sonuçları ortalamanın altında ise başka kursa gitsin cozum olarak öğrenci ama kapatililsim sacma

Sivrisinekleri yok ederek onlardan kurtulamazsiniz , bataklığı kurutmak zorundasınız. MEB için en büyük bataklık DyK dir. Öğrenciyi okuldan tiksindirmis durumda, öğretmeni tüccar kafasına itmiş durumda. Sırf öğrenci DyK ya gelsin diye normal derste ders anlatmayan öğretmenler gördüm, DyK da yazılı sorularını veren öğretmenler gördüm. Bu meslekteki insanların karakterini bozdu. Daha fazla kurs açabilmek için şark kurnazliginin daniskasini yapandan tut da , veliyi ikna edebilmek için elli takla atanina kadar. Okul idaresine yalakalikta sınır tanimayanlari saymıyorum. Bütün mesele en fazla DyK yi açabilmek çünkü iki kat ekders var. Çünkü kendisinin ve bilgi birikiminin beş para etmediğini bildiği halde MEB in bu hatası sayesinde binlerce lira kazanabildigi farkettigi için. Her türlü saklabanlik karaktersizlik diz boyu. DyK laradan uzak durana da geri zekalı olarak bakarlar o da ayrı mesele.

Kesinlikle bir an önce kapatılmalı ve bir daha asla acilmamali. MEB in en büyük kara deligidir DyK lar. Zaten bir öğretmen olarak ek ders kavramına da karşıyım . Herkese vereceksin 6000 TL ve herkes 30 saat derse girecek. Dersi olmayanı en yakın okula gönderip orda tamamlatacaksin. Eşitlik ve adalet kavramı bunu gerektirir. Matematik öğretmeni ekders DyK vs alıyor 8000 lira para müzik öğretmeni 4500 liraya takım ediyor. Sebep? Zaten ekders kavramı yeteri kadar adaletsizlik doguruyordu bir de DyK çıktı. Bir öğretmen olarak onurlu şekilde bu adaletsiz işleyişe dur demenizi beklerken yok efendim ben çok çalışıyorum. Dersinde çok çalış bilader illa kurs mu olmali, iki kat ekders mi olmalı. Cok idealistsen kurs açmadan yap onları. Para talep etmeden. Eğri oturup doğru konuşun . Herkes DyK yi para için açıyor ve onun için türlü maymunluklar sergiliyor. Ben olayları genelliyorum çünkü istisnalar kaideyi bozmaz. Genel manazara bu.
Hocam dedikleriniz mantıklı değil,karaktersiz insandan bahsetmişsiniz ki bence dyk olmazsa ders programı için oda olmazsa okulda rahat etmek için herşeyi yapan var.sube toplantısında siz nasıl isterseniz müdürüm,siz nasıl isterseniz müdürüm diye diye toplantıyı bitirmis kişide gördüm.ben dyklardan memnundum 15 kişi geliyordu.aurdinio calistryordum.Sonuc olarak farkında deiksiniz ama kapatılmadi sadece haklarımızın bazıları alındı.Gene Türkçe veya ing dersi açılacak.Bilisim dersi gene yok,ama çağımız bilişim ,30 senedir İngilizce anlattılar,30 yıldır Türkçe öğretemediler ama 10 yılda bilişime şans verilemedi.idealist insan ne demek,siz fazladan 1 saat anlatırsınız anlarımda öğrenciyi okula çağırıp yolda bişey olsa müdürün 2 lafıyla hareket etmiyorsunuz resmiyette yapıyorsunuz.

İnsanın çıkarlarına menfaatine ters düşen ona mantıksız gelir zaten. Ben bu sistemden yıllarca para kazanmış ve hala kazanan biri olarak biran önce kaldırılmalı diyorum , çünkü benim cikarlarim memleketin çıkarlarından daha önemli değil. Robot yapan öğretmenler var diyor adam dalga geçer gibi , ülkede Tübitak robot yapamıyor bu 6. Sınıf öğrencilerle robot yapıyoruz diyor. Senin yaptığın hazır kitlere çakma yazılımlar yükleyip düğmeye basmak. Geçen 9. Sınıf öğrenci diyor ki hocam biz 5 ve 6 sınıfta scratch kullandık, robot yaptık vs... Bir kaç soru sordum bomboş adam. Yazılım nedir donanım nedir bilmiyor, bir tane işletim sistemi şöyle diyorum yüzüme bakıyor . Bu tahtalardaki işletim sistemi hangisi diyorum Vestel diyor. Ama ağalar ardinio çalışmış scratch de kod yazmış.

Sonuç : tüm DyK lar bir an önce kapatılmalı. Adaletsizliği körükleyen, öğretmeni kisiliksizlestiren , öğrenciyi okuldan soğutan , devleti ekonomik zarara uğratan ve daha sayamadigim bir sürü şeye sebep olan bir garabet çünkü..

Ayrıca sadece DyK değil meslek liselerindeki Açık lise kursları da acilen kapatılmalı . Üç haftadır tek bir öğrenci gelmediği halde 8 saat ek ders yazılıyor bana ve bu beni aşırı rahatsız ediyor, almasan geri zekalı muamelesi yapiliyor..
Hocam sen keşke başka bölüm okusaydin,dykdan para kazandım kardirilsin,senin dersin egzersizi bile yapılmıyor,ders dışı etkinliğin yok,lafa gelince memlketin kazanci diyorsunda memleket için ne doğru onu bile tek gözle bakacak kadar çalışmaktan bir habersin,dyk olmasada robot yapan yapar,madem o kadar boş adamlar bilişim dersini nasıl anlatıyorlar,dediklerinde mantıksızlık hat safhada,kite yazılım yüklemek.yazmissin Avrupa'da nasıl anlatılıyor önce ona bak.hem para kazanıyorum hemde gereksiz diyorsan önce vicdanını dinleyip alma para onun yerine millet ne der diye almışsın,bu karakter olarak güçlü olmadığını gösterir.

Sivrisinekleri yok ederek onlardan kurtulamazsiniz , bataklığı kurutmak zorundasınız. MEB için en büyük bataklık DyK dir. Öğrenciyi okuldan tiksindirmis durumda, öğretmeni tüccar kafasına itmiş durumda. Sırf öğrenci DyK ya gelsin diye normal derste ders anlatmayan öğretmenler gördüm, DyK da yazılı sorularını veren öğretmenler gördüm. Bu meslekteki insanların karakterini bozdu. Daha fazla kurs açabilmek için şark kurnazliginin daniskasini yapandan tut da , veliyi ikna edebilmek için elli takla atanina kadar. Okul idaresine yalakalikta sınır tanimayanlari saymıyorum. Bütün mesele en fazla DyK yi açabilmek çünkü iki kat ekders var. Çünkü kendisinin ve bilgi birikiminin beş para etmediğini bildiği halde MEB in bu hatası sayesinde binlerce lira kazanabildigi farkettigi için. Her türlü saklabanlik karaktersizlik diz boyu. DyK laradan uzak durana da geri zekalı olarak bakarlar o da ayrı mesele.

Kesinlikle bir an önce kapatılmalı ve bir daha asla acilmamali. MEB in en büyük kara deligidir DyK lar. Zaten bir öğretmen olarak ek ders kavramına da karşıyım . Herkese vereceksin 6000 TL ve herkes 30 saat derse girecek. Dersi olmayanı en yakın okula gönderip orda tamamlatacaksin. Eşitlik ve adalet kavramı bunu gerektirir. Matematik öğretmeni ekders DyK vs alıyor 8000 lira para müzik öğretmeni 4500 liraya takım ediyor. Sebep? Zaten ekders kavramı yeteri kadar adaletsizlik doguruyordu bir de DyK çıktı. Bir öğretmen olarak onurlu şekilde bu adaletsiz işleyişe dur demenizi beklerken yok efendim ben çok çalışıyorum. Dersinde çok çalış bilader illa kurs mu olmali, iki kat ekders mi olmalı. Cok idealistsen kurs açmadan yap onları. Para talep etmeden. Eğri oturup doğru konuşun . Herkes DyK yi para için açıyor ve onun için türlü maymunluklar sergiliyor. Ben olayları genelliyorum çünkü istisnalar kaideyi bozmaz. Genel manazara bu.

hocam sen buradaki bunca insanın tepkisini yanlış anlamışsın.

Biz DYK faydalıdır DEMİYORUZ.
Diğer branşlar DYK verirse biz de vermeliyiz diyoruz.

Ama sen kendi branşına ve hatta kendine bile saygı duymuyorsun. O işe yaramıyor dediğin derslerde insanlar neler neler yaptı, yapıyordu. Sen hala millet uzaya çıktı onlar hep aynı projeler diyorsun.

ALLAH aşkına madem bu kadar hakkaniyetlisin, Sen Ne Yaptın Bugüne Kadar da milleti beğenmiyorsun...

Sanki tüm DYK lar kapatılmışta biz ona isyan ediyoruz.

Bilişim Dersi Değersiz Değildir demeye çalışıyoruz.

Diğer branşlar DYK verebiliyorsa biz de vermeliyiz diyoruz.

Geri