Duymadım Görmedim Deme... Cehennem...

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
gezegen10' Alıntı:
(İsra gecesi, nura gark olmuş bir zat gördüm. “Bu kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam, “Dünyada iken Allahü teâlâyı devamlı anan, kalbi camiye bağlı ve ana-babasına asi olmayan bir zattır” dedi.) [İ. Ebiddünya]

(Miracda, Cehennemde kokmuş leş yiyenlerin kim olduğunu sordum. “Bunlar, gıybet ederek insanların etlerini yiyenlerdir” dendi.) [I. Ahmed]

(Mirac gecesi, uğradığım her melek topluluğu, ümmetime hacamatı tavsiye etti.) [Hakim]

(Mirac gecesinde ateşten makasla kendi dudaklarını kesenleri görüp, kim olduklarını sordum. "İlmi ile amel etmeyen din adamlarıdır" dendi.) [Buhari, Müslim]

(Mirac gecesi Cehennemi gösterdiler, çoğunun kadın olduğunu gördüm.) [Tirmizi]

(Mirac gecesi, ekin ekip bir günde biçen bir topluluk gördüm. Biçtiği mahsul yeniden eski haline dönüyordu. “Bunlar kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam, “Bunlar Allah yolunda cihad edenlerdir. Bunların bir iyiliğine yedi yüz misli sevap verilir. Harcadıklarının yerine yenisi verilir” dedi.) [Bezzar]
yani şimdiye kadar ölenler cennet ve cehennemde yerlerin aldılar diyorsun? hani kıyamet gününden sonra olacaktı bu işler :) erkene mi almışlar?! Ayrıca neden ordakilerin çoğu kadın olsun. savaşı başlatanlar ve savaşanlar, katillerin çoğu, fuğuş yapanların çoğu erkek değil mi? ama eminim bu söz içinizi ferahlatmıştır. cehennemde yanma olasılığınızın az olduğunu düşündürtmüştür, huriler çakmak çakmak belirmiştir. Allah insanları affetsin ;)

netame' Alıntı:
Tebliğde usûl gözetmek lazım kardeşim, mümkünse müjdeleyerek. Bu eciş bücüşlerin ağzına sakız ettirmeyelim lütfen.

Hocam haklısın...Buda bir müjde sayılır orda yazılanlar birer hadis hepsi iyiyi emrediyor bunu yaparsan böle ceza alırsın diyor. Yapmassan mukafatı var. Bundan güzel müjde olur mu?

leonardo82' Alıntı:
gezegen10' Alıntı:
(İsra gecesi, nura gark olmuş bir zat gördüm. “Bu kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam, “Dünyada iken Allahü teâlâyı devamlı anan, kalbi camiye bağlı ve ana-babasına asi olmayan bir zattır” dedi.) [İ. Ebiddünya]

(Miracda, Cehennemde kokmuş leş yiyenlerin kim olduğunu sordum. “Bunlar, gıybet ederek insanların etlerini yiyenlerdir” dendi.) [I. Ahmed]

(Mirac gecesi, uğradığım her melek topluluğu, ümmetime hacamatı tavsiye etti.) [Hakim]

(Mirac gecesinde ateşten makasla kendi dudaklarını kesenleri görüp, kim olduklarını sordum. "İlmi ile amel etmeyen din adamlarıdır" dendi.) [Buhari, Müslim]

(Mirac gecesi Cehennemi gösterdiler, çoğunun kadın olduğunu gördüm.) [Tirmizi]

(Mirac gecesi, ekin ekip bir günde biçen bir topluluk gördüm. Biçtiği mahsul yeniden eski haline dönüyordu. “Bunlar kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam, “Bunlar Allah yolunda cihad edenlerdir. Bunların bir iyiliğine yedi yüz misli sevap verilir. Harcadıklarının yerine yenisi verilir” dedi.) [Bezzar]
yani şimdiye kadar ölenler cennet ve cehennemde yerlerin aldılar diyorsun? hani kıyamet gününden sonra olacaktı bu işler :) erkene mi almışlar?! Ayrıca neden ordakilerin çoğu kadın olsun. savaşı başlatanlar ve savaşanlar, katillerin çoğu, fuğuş yapanların çoğu erkek değil mi? ama eminim bu söz içinizi ferahlatmıştır. cehennemde yanma olasılığınızın az olduğunu düşündürtmüştür, huriler çakmak çakmak belirmiştir. Allah insanları affetsin ;)

Hocam hem Allah diyorsun hemde ne biçim kelimeler kullanıyorsun. Burda çoğu kadındı derken Efendimiz kadınların daha dikkatli olması gerektiğini vurgulamıştır. Çünkü kadın günah işlemeye daha elverişli bir yaratıktır. Kendine dikkat etmesi tesettürüne dikkat etmesi gerekir. bu konuda erkek kadar serbest değildir.

Bu imani bir meseledir, leonardo da iman etmediğini yazmış, ancak dalga geçmesi ona af ve tövbe kapısını kapatabilir, bir insan inanır ama yapmaz, Allah affetsin der o ayrı, ama bu hem inanmıyor hem dalga geçiyor.

İnsan nereden geldiğini, nereye gideceğini bilmesi lazım, yoksa eşref-i mahlukat iken haşerât-ı muzırra olur.

yuca' Alıntı:
leonardo82 hocam fikirlerinizi açıkça söylesenizde ona göre konu şekillense
Fikrim gayet açıktır. Ölümden sonrası tamamen bir belirsizliktir. Yaşamdan öncesiyle ilgili hiçbir şey yapamadığımız gibi, öldükten sonra da yapabileceğimiz bir şey yoktur. Herşey bizim açımızdan belirsiz ve çaresizdir. Ama yaşarken yapabileceklerimiz vardır. İyi bir insan olmak, doğayla barışık insanca bir yaşam sürmek gibi.... tek tek saymaya gerek yok. iyi ve kötü bellidir...anlamak isteyenler için...

leonardo82' Alıntı:
yuca' Alıntı:
leonardo82 hocam fikirlerinizi açıkça söylesenizde ona göre konu şekillense
Fikrim gayet açıktır. Ölümden sonrası tamamen bir belirsizliktir. Yaşamdan öncesiyle ilgili hiçbir şey yapamadığımız gibi, öldükten sonra da yapabileceğimiz bir şey yoktur. Herşey bizim açımızdan belirsiz ve çaresizdir. Ama yaşarken yapabileceklerimiz vardır. İyi bir insan olmak, doğayla barışık insanca bir yaşam sürmek gibi.... tek tek saymaya gerek yok. iyi ve kötü bellidir...anlamak isteyenler için...

hocam süpersin harikasın...Bak düşüncelerin ne güzel. Bir bak bakalım bu dediklerinin tersi bir şeyi İslam emrediyor mu? Alkol içmek günah mı ? evet peki sağlığa zararlı mı evet? en basit örnek sana İslam iyiliği emreder kötülükten de nehyeder. Bunu anlamamak anlamsızlaştırmak için uğraşmamak , kabullenmek gerek. nasıl dünyada yaptığın iyi işlerin mükafatı varsa imanlı kimsenin hem dünyada hem ahirette mükafatı vardır.

serkanaytekin' Alıntı:
Bu imani bir meseledir, leonardo da iman etmediğini yazmış, ancak dalga geçmesi ona af ve tövbe kapısını kapatabilir, bir insan inanır ama yapmaz, Allah affetsin der o ayrı, ama bu hem inanmıyor hem dalga geçiyor.

İnsan nereden geldiğini, nereye gideceğini bilmesi lazım, yoksa eşref-i mahlukat iken haşerât-ı muzırra olur.
iman etmediğimi nerde yazdım? inandığım değerlerin sizden farklı olması iman etmediğimi mi gösterir? insancım kimseyi ilgilendirmez söylemem gerekir ki Allah'a inanırım. Söyleme sebebim şu! Allah'a inanan birine iman etmemiş demek "inancınıza" göre en hafif ifadeyle iftira değil midir? kul hakkına girmez mi, cehennemlik olmaz mısınız? insancınız ve düşüncelerinizle bu kadar uyumsuzken nasıl bu hayattan zevk alabiliyorsunuz? Ben de bunları merak ediyorum.

Buyrun haşr'in ispatı:
1 Kâinatın her tarafında görünen gayet haşmetli ilahî saltanat isbat eder ki ona itaat eden kullarına Cennet gibi bir mükâfatı, isyan eden asilere Cehennem gibi bir ceza evi bulunacaktır. Bu dünyada olmadığına göre âhirette olacaktır.

2 Hadsiz bir şefkat ve ikram sahibi olduğunu insanlar ve tüm canlı varlıklara sürekli gönderdiği rızıklarla ve her türlü ihtiyaçlarını karşılayarak gösteriyor. Elbette o şefkat ve kerem dönmemek üzere ölüp gitmeye müsaade etmez. Öyleyse ölüm, yokluk değil yeni bir hayata geçiştir.

3 Kâinatın umumunda ve içindeki bütün varlıklarda tam bir denge ve ölçülü yaratma görülürken birtek insanların amellerinde bir ölçüsüzlük, aşırılık ve zulümler görünüyor. Ekseriya zâlim izzetinde, mazlum zilletinde kalıp, buradan göçüp gidiyorlar. Demek âhiretteki mahkeme-i kübraya bırakılıyor, te’hir ediliyor. Yoksa, bakılmıyor değil.

4 Şu âleme dikkatle bakıldığı zaman bütün her yerde ve her işte hikmet, mânâ ve fayda görünüyor. Zâhiren bir yokoluş gibi görünen ölüm ise bunun tek istisnasıdır. Öyleyse ölüm de mânâsız ve lüzumsuz bir yokoluş olamaz. Demek ölümle ebedî bir âleme göçülüyor.

5 Allah u Teâlâ’nın nihayetsiz bir cömertliği olduğuna, nihayetsiz ikram ve ihsanları şehâdet ederken ölüm verilen bütün o nimetlerin insafsızca geri alınması olamaz. Olsa olsa daha fazla ikramların olacağı bir âleme geçiş kapısı olabilir.

6 Yeryüzünde ve bütün âlemde yaratılan bunca güzellikler isbat eder ki insan gibi en değerli ve en güzel bir varlık dâimî yok olmak gibi en büyük bir çirkinlikle karşılaşmayacaktır. Burdaki güzelliklerin asıllarının ve menbalarının bulunduğu âhirete gideceklerdir.

7 Allah u Teâlâ’nın kendisini tanıtmak, sevdirmek için bu kadar güzelliklerle ve sanat mucizeleriyle yarattığı bu kâinatın delâletiyle, insanlardan onu tanıyıp seven ve ona iman eden ve onun gizli cemâline müştak olan mümin kullarını elbette ölümle yok etmeyecek ve nihayetsiz güzelliğini görmekten mahrum etmeyecektir. Belki ebedî Cennette ebedî sevenleri ve seçkin muhatabları olacaklar ve o nihayetsiz güzel Zât’ı görmekle müşerref olacaklardır. (Allah bizleri de o bahtiyarlardan eylesin!)

8 İnsanlardan onu tanımamak, inkâr etmek, nimetlerine nankörlük etmek hatta ona ve dinine düşmanlık etmekle karşılık verenlerin de elbette ölümle kaçıp kurtulmalarına müsaade temeyecektir. Onları da ebedî hapsi olan Cehennemine atacaktır. (Allah bizleri o kötü âkıbetten korusun!)

9 En basit bir sineğin bile ihtiyaçlarını ve duâlarını şefkat ve merhametle yerine getiren Allah, elbette en sevgili kulu olan Muhammed (asm)’ın en büyük duâsı ve arzusu olan ebedî bir saadet âleminde Rabbine kavuşmayı, o en sevdiği kuluna ihsan edecektir. Haşir ve kıyâmetin ve Cennetin hiç başka bir sebebi olmasaydı bile o sevgili Habibinin bu duâsının kabulü ve onun yokluktan kurtulup ebedî bir saadeti kazanması için Cenneti yaratacaktı. Yine onun gibi duâ edip kavuşmayı isteyen bütün ehl-i iman kullarının da bu umumî duâlarını kabul edecektir. Ve onları ebedî bahtiyâr edecektir.

10 Şu âlemin gidişatından anlaşılıyor ki o yaratıcın pek büyük haşmetli bir saltanatı ve nihâyetsiz hazineleri vardır. O saltanatın bu ölümlü, fânî, şerlerle karışık dünya hayatında tam tezâhür etmesi mümkün değildir. Demek ki O’nun saltanatının haşmetli ve pek parlak bir şekilde ortaya çıkacağı ve halkının orada bâkî kalarak o haşmete ebedî hayran olacağı dâimî bir Cenneti olacaktır.

11 Başta Hz. Muhammed (sav) olarak bütün peygamberlerin lisanıyla ve başta Kur’ân, bütün semâvî kitablarıyla vaad ettiği âhiret hayatını elbette yaratacaktır. Ve onu yaratmaya kaadir olduğuna delil bu koca âlemi yaratıp her an kudretiyle mükemmel bir düzen üzere muhafaza etmesidir.

12 Her baharda ölmüş kurumuş koca yer yüzünü dirilten Allah, haşrin baharıyla da kıyâmetle ölmüş olan âlemi ve insanları yeniden diriltecektir.

13 Allah’ın başka bâki bir memleketi olup bizi onun için çalıştırdığını ve oraya nakledeceğini; manevîyat uzmanları olan bütün peygamberler ve bütün evliyâlar ittifakla haber veriyorlar. O asla yalan söylemez kâmil insanların en büyüğü ve reisi olan Peygamberimiz (sav) ise miraç gecesi bizzat Cennete girmiş ve Cehennemi görmüş ve bizlere haber vermiştir. “Kim gitmiş gelmiş?” diyenlerin dikkatlerine arzolunur!

14 Allah’ın yeryüzünde bir halifesi olarak en üstün bir yaradılışta yarattığı en harika sanat eserleri olan insanlar elbette ölümle abes, manasız bir surette yok olup gitmeyecekler, üstün yaradılışlarına münasib bâkî bir âlemde, Rabb-i Rahîmlerine perdesiz kavuşavcaklardır.

15 Midedeki açlık nasıl nimetlerin varlığını gerektiriyorsa; yani Allah, nimetleri yarattığı gibi insanda onlara yönelik bir iştahı da yaratmışsa; aynen onu gibi insandaki en büyük arzu olan sonsuz yaşama arzusu ebedî bir âhireti açıkça gösteriyor.

Burada saymaya çalıştığımız deliller denizden bir damla hükmündedir. Bu delillerin iyice anlaşılması, ancak Allah’ın isim ve sıfatlarının kâinat üzererindeki tecellîlerinin iyi okunmasına bağlıdır. Onucu Söz Risâlesi bu tecellilerin nasıl mütalaa edilebileceğinin çok hârika nümuneleriyle doludur. Yazımızı Üstad Hazretleri’nin yukarıda geçen bir cümlesiyle bitiriyoruz. “(Onuncu Söz) imanımızın kurtulmasına kâfi gelir. Fehmettiğimiz (anladığımız) miktarına memnun olup tekrar mütalaa ile izdiyadına (arttırılmasına) çalışmalıyız.”

“Gizli, kusursuz kemal ise; takdir edici, istihsan edici, mâşâallah deyip müşahede edicilerin başlarında teşhir ister. Mahfî, nazirsiz cemal ise; görünmek ve görmek ister. Yani, kendi cemalini iki vecihle görmek:

Biri, muhtelif âyinelerde bizzât müşahede etmek.

Diğeri, müştak seyirci ve mütehayyir istihsan edicilerin müşahedesi ile müşahede etmek ister. Hem görmek, hem görünmek, hem daimî müşahede, hem ebedî işhad ister. Hem o daimî cemal, müştak seyirci ve istihsan edicilerin devam-ı vücudlarını ister. Çünki daimî bir cemal, zâil müştaka razı olamaz. Zira dönmemek üzere zevale mahkûm olan bir seyirci, zevalin tasavvuruyla muhabbeti adavete döner, hayret ve hürmeti tahkire meyleder. Çünki insan, bilmediği şeye ve yetişmediği şeye düşmandır. Halbuki şu misafirhanelerden herkes çabuk gidip, kayboluyor. O kemal ve o cemalin bir ışığını belki zayıf bir gölgesini, bir anda bakıp doymadan gidiyor. Demek bir seyrangâh-ı daimîye gidiliyor...” Kaynak : Risale-i Nur Külliyatı-(10. Söz)

leonardo82' Alıntı:
serkanaytekin' Alıntı:

iman etmediğimi nerde yazdım? inandığım değerlerin sizden farklı olması iman etmediğimi mi gösterir? insancım kimseyi ilgilendirmez söylemem gerekir ki Allah'a inanırım. Söyleme sebebim şu! Allah'a inanan birine iman etmemiş demek "inancınıza" göre en hafif ifadeyle iftira değil midir? kul hakkına girmez mi, cehennemlik olmaz mısınız? insancınız ve düşüncelerinizle bu kadar uyumsuzken nasıl bu hayattan zevk alabiliyorsunuz? Ben de bunları merak ediyorum.

Sadece Allah a iman edip, peygamberi ve haberlerini, ahiret gününü inkar eden adam iman etmiş sayılmaz. İmanın şartı 6 dır, yukarıda yazdım. Bunlardan sadece 1. si Allah a imandır.

Cehenneme inanmadığınızı kendiniz söylemediniz mi? Peygamberimizin hadisleriyle dalga geçmediniz mi? Öyle ben Allah a inanıyorum deyip, sonra bol keseden atmak, imanın değil, şeytanın sizinle dalga geçtiğinin bir göstergesidir.

Unutma 6 şarta iman edersen iman etmiş sayılırsın.

risale-i nur tahmin edeceğin üzre benim için zırvadır ve ispat olamaz :) o kadar lafımın üstüne bunu bana ispat diye yutturacaktınız az daha :))

leonardo82' Alıntı:
risale-i nur tahmin edeceğin üzre benim için zırvadır ve ispat olamaz :) o kadar lafımın üstüne bunu bana ispat diye yutturacaktınız az daha :))

Haddini bil, terbiyesizlik yapma. Zırva diyemessin, ben okumuyorum, o görüşlere katılmıyorum diyebilirsin, ama terbiyesizlik yapamassın. Unutma Risale-i Nur Kuran-ı Kerimin manevi bir tefsiridir, neye zırva dediğini iyi düşün zırto.

serkanaytekin' Alıntı:
leonardo82' Alıntı:
serkanaytekin' Alıntı:

Sadece Allah a iman edip, peygamberi ve haberlerini, ahiret gününü inkar eden adam iman etmiş sayılmaz. İmanın şartı 6 dır, yukarıda yazdım. Bunlardan sadece 1. si Allah a imandır.

Cehenneme inanmadığınızı kendiniz söylemediniz mi? Peygamberimizin hadisleriyle dalga geçmediniz mi? Öyle ben Allah a inanıyorum deyip, sonra bol keseden atmak, imanın değil, şeytanın sizinle dalga geçtiğinin bir göstergesidir.

iftiralar yağma yağma geliyor. okuduğumuzu anlayalım. cehenneme inanmadığımı ne zaman söylemişim? :) ben belirsiz dedim. yani olabilir ya da olmayabilir. işinize geleni çekmişsiniz. hadisler rivayettir. her önüme geleni hadis diye kabul edemem ki diyanet son 10 senede yüzlerce belki de binlerde hadisi(!) silmiştir. önce mantık. insan önce bir düşünmeli "acaba bunu söyleyen peygamber olabilir mi ya da "peygamber bunu söyleyebilir mi?" diye. Ayrıca benim imanımın kabul olamayacağını söyleyerek kendinizi "Allah" yerine koyduğunuzu ve bunun da şirk olduğunu idrak edemiyor musunuz? Ayrıca ben şeytana inanmam. en azından sizin gibi. insanların yapmadığı pislik yok, sonra neymiş efendim şeytan yaptırmışmış. o zaman şeytanı cehenneme atalım yeter...fikirlerini beğenmediğiniz herkesin içine şeytan kaçmış muamelesi yapmak da ayrı bir komedi. Bana bunları şeytan söyletiyor demek :) bir de orta çağ Avrupa zihniyeti derler geçmişe atıfla. bence henüz geçmemiş ve geçmeyecek...insanlar varoldukça...

serkanaytekin' Alıntı:
leonardo82' Alıntı:

Haddini bil, terbiyesizlik yapma. Zırva diyemessin, ben okumuyorum, o görüşlere katılmıyorum diyebilirsin, ama terbiyesizlik yapamassın. Unutma Risale-i Nur Kuran-ı Kerimin manevi bir tefsiridir, neye zırva dediğini iyi düşün zırto.
cevap verilecek bişey de değilsin ama hem terbiyesizlik yapma diyor hem de cümleyi zirtoyla bitiriyor. Bari araya bir gün girsin bu çelişkilerin. insan bir cümle sonra kendini inkar eder mi? biraz daha karakter bütünlüğü iyi gelebilir... utanmasa Kuran'ın eşdeğeri diyecek risalalare. zaten öyle davranan da çok!

leonardo82' Alıntı:
"Bilişim Teknolojileri" ile ilgilenenlerin daha aydın kafalar olmasını bekliyor insan ama nedense özellikle öğretmenlik branşında "dar" kafalar biraz fazla. Bilgisayar mühendisi olan birinin ne bu siteyi ne de bu konuyu takip edeceğini sanmıyorum.

leonardo82' Alıntı:
hemen ötekileştirme, yaftalama. çokça "zaman"(saman) okuyorsun sanırım! hemen "onlar", "inanmayanlar", "cehennemlikler" oluveriyoruz :D

kim yapıyormuş dediğini? konuda daha ilk mesajında yapmışsın... :-1:

Tam olarak bir şey söylememeniz inanamadığınızın göstergesidir zaten. Allah'a inanıyorum diyorsunuz bakın ne güzel, o zaman sizin mantığınızla inanmıyorum demedim oladabilir olmayadabilir demeniz gerekirdi. Sadece amacınız insanların kafasını karıştırmak. Şeytanın varlığıda islamiyette kesindir. Ama onun insanların fiillerinden sorumlu olmayacağı ortadadır, o sadece vesveseyi verir bırakır... İşi veya fiili yapan şahıstır. Onu dinleyip dinlememe özgürlüğü ve iradesine sahiptir.

Önce mantık derseniz buda saçma olur hayatta mantıkla açıklayamayacağınız milyonlarda olay meydana geliyor. Mantığı da yaratan Allah değil mi?

Peygamber bunu söyler mi diye yorum katmak dine bidat sokmalara sebebiyet verir. Zaten sahih yollarla ulaşan hadisler alimler tarafından tesbit edilmiştir. Neden sürekli hadis konusunda şüphe uyandırma gayretiniz var anlayamıyorum. Sizin akibetinizi ve imanınızı Allah bilir evet. Fakat yazılarınızdan üyeler sadece hissettiklerini yazmışlar. Sizi yargılayıp cehenneme atan kimse olmaz merak etmeyin burda.

Fikirleriniz keşke insana birşey katacak fikir olsa, vesveselerinizi insanlara düşünceleriniz olarak aktarmayın lütfen.

Bu arada iki satır siz yazın leonardo82 bizde görelim. Kuran-ı Kerim Allah tarafından korunuyor zaten...

Ama eminim Risalelere dil uzattığınız kadar ne bilgilisiniz ne de onlara benzer iki satır yazmaya muktedirsiniz. Boş vesveselerle kitapları eleştirmeye hakkınız yok...

alican44' Alıntı:
leonardo82' Alıntı:
"Bilişim Teknolojileri" ile ilgilenenlerin daha aydın kafalar olmasını bekliyor insan ama nedense özellikle öğretmenlik branşında "dar" kafalar biraz fazla. Bilgisayar mühendisi olan birinin ne bu siteyi ne de bu konuyu takip edeceğini sanmıyorum.
aydında olsan, dar kafalıda olsan, alimde olsan, cahilde olsan öleceksin..ve de göreceksin :lol:

:+1:

osmangazi38' Alıntı:
Bu arada iki satır siz yazın leonardo82 bizde görelim. Kuran-ı Kerim Allah tarafından korunuyor zaten...

Ama eminim Risalelere dil uzattığınız kadar ne bilgilisiniz ne de onlara benzer iki satır yazmaya muktedirsiniz. Boş vesveselerle kitapları eleştirmeye hakkınız yok...
Tahmin ettiğinden çok daha fazla risale okumuşluğum vardır ;)

Oh Yeahh bunları izleyince nurlandım imanım bir arttı bir arttı sormayın gitsin :-1:

Dip Not: Beni dinsizlikle suçlayacak olan olursa şimdiden söyleyeyim Allah onları bildiği gibi yapsın çünkü başka yorumum olmayacak bu konuya :p

Evet kardeşler
Bu çok önemli bir ikaz
İmani konular, iman edilmesi gereken konular
ALLAH’ın varlığı, birliği, ahiret, melaike,ve hakeza konular münakaşa edilerek konuşulmaz.
Çünkü münakaşa tarzında konuşulurken,
Ola ki birisi sizin fikrinize muhalif bir şey söyleyeceğim diye
hiddetinden yanlış şeyler söyler, veya duygusal bir tavra girer.
Duygusallığından dolayı size itiraz eder.
Ve iman gibi hassas bir konuda imana zarar gelebilir.

Leonardo yaptığım hesaplamalara göre büyük ihtimalle cehennemliksin...Ama merak etme yanında einstein, hugo chavez, ghandi , adrinana lima vs bir sürü kafa dengi arkadaş olacak. Bizim tarafta hüseyin üzmez ,suriyede silahsız insanın kalbini çıkarıp yiyen el nusralı mücahit, bursada ilköğretim öğrencisine yıllarca tecavüz eden tövbekar müslüman memurlar , süleyman mercimek , tekbir sesleri arasında alevilerin kafasını kesip havaya kaldıran el kaideli keratalar,sivasta canlı canlı insan etinden mangal yapan minnoşlarda bizim tarafta olacak...Çok fazla üzülme yanık merhemini al git arkadana da bakma..

duyu80' Alıntı:
Leonardo yaptığım hesaplamalara göre büyük ihtimalle cehennemliksin...Ama merak etme yanında einstein, hugo chavez, ghandi , adrinana lima vs bir sürü kafa dengi arkadaş olacak. Bizim tarafta hüseyin üzmez ,suriyede silahsız insanın kalbini çıkarıp yiyen el nusralı mücahit, bursada ilköğretim öğrencisine yıllarca tecavüz eden tövbekar müslüman memurlar , süleyman mercimek , tekbir sesleri arasında alevilerin kafasını kesip havaya kaldıran el kaideli keratalar,sivasta canlı canlı insan etinden mangal yapan minnoşlarda bizim tarafta olacak...Çok fazla üzülme yanık merhemini al git arkadana da bakma..
adrianana da lima da mı? Yazık değil mi melek gibi kız:lol:

duyu80' Alıntı:
8)

üf illa bikaç uyuz çıkacak başkalarının düşüncelerine ve inançlarına katlanamayan... Arkadaş inanmıyorsan ne diye bu konuyu okuyor ve yorum yapıyorsun? Ayrıca sorsan aydınlık ne demek diye, aydınlığın ne olduğunu bile tarif edemez. Konuyu açan kardeşim, teşekkür ederiz hatırlattığın, bilgilendirdiğin için ve kendini bilmez kişilerin boş yazılarını da görmezden gel, onların amacı bu zaten.

"summun bukmun umyun fahum la yerciğun" un muhattabları her devirde olucuk olmalı, imtihan yeri burası. Ama artık bu tür konuların açılmaması tarftarıyım, zira bazı yorumları okuyunca kalbim sıkışıyor :( sürekli aynı kişilerden aynı tepkiler, bence gerek yok artık, mutlaka iyi niyetle açılmış bir konudur ama mukaddesatımızla dayga geçilmesine mahal vermeyelim artık... buradaki her yoruma yazacak cevabım var ama görüyorum ki sonuç yok bir değil iki değil bu tablolar...

erakcora' Alıntı:
duyu80' Alıntı:
adrianana da lima da mı? Yazık değil mi melek gibi kız:lol:
bu tarafta şansımız olmadı andria ile acaba o tarafta olurmu :mrgreen:

leonardo82' Alıntı:
serkanaytekin' Alıntı:
leonardo82' Alıntı:
serkanaytekin' Alıntı:

iftiralar yağma yağma geliyor. okuduğumuzu anlayalım. cehenneme inanmadığımı ne zaman söylemişim? :) ben belirsiz dedim. yani olabilir ya da olmayabilir. işinize geleni çekmişsiniz. hadisler rivayettir. her önüme geleni hadis diye kabul edemem ki diyanet son 10 senede yüzlerce belki de binlerde hadisi(!) silmiştir. önce mantık. insan önce bir düşünmeli "acaba bunu söyleyen peygamber olabilir mi ya da "peygamber bunu söyleyebilir mi?" diye. Ayrıca benim imanımın kabul olamayacağını söyleyerek kendinizi "Allah" yerine koyduğunuzu ve bunun da şirk olduğunu idrak edemiyor musunuz? Ayrıca ben şeytana inanmam. en azından sizin gibi. insanların yapmadığı pislik yok, sonra neymiş efendim şeytan yaptırmışmış. o zaman şeytanı cehenneme atalım yeter...fikirlerini beğenmediğiniz herkesin içine şeytan kaçmış muamelesi yapmak da ayrı bir komedi. Bana bunları şeytan söyletiyor demek :) bir de orta çağ Avrupa zihniyeti derler geçmişe atıfla. bence henüz geçmemiş ve geçmeyecek...insanlar varoldukça...

Hocam size tek soru: Cennet var mı?

alican44' Alıntı:
leonardo82' Alıntı:
aydında olsan, dar kafalıda olsan, alimde olsan, cahilde olsan öleceksin..ve de göreceksin :lol:
Zeki Müren de bizi görecek mi? :eek:

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri