Duymadım Görmedim Deme... Cehennem...

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
leonardo82' Alıntı:
osmangazi38' Alıntı:
Bu arada iki satır siz yazın leonardo82 bizde görelim. Kuran-ı Kerim Allah tarafından korunuyor zaten...

Ama eminim Risalelere dil uzattığınız kadar ne bilgilisiniz ne de onlara benzer iki satır yazmaya muktedirsiniz. Boş vesveselerle kitapları eleştirmeye hakkınız yok...
Tahmin ettiğinden çok daha fazla risale okumuşluğum vardır ;)

Risale-i Nur'un haşri isbat eden hangi delili size mantıksız geliyor veya yanlış, yazın da bilelim.

şeffaf' Alıntı:
"summun bukmun umyun fahum la yerciğun" un muhattabları her devirde olucuk olmalı, imtihan yeri burası. Ama artık bu tür konuların açılmaması tarftarıyım, zira bazı yorumları okuyunca kalbim sıkışıyor :( sürekli aynı kişilerden aynı tepkiler, bence gerek yok artık, mutlaka iyi niyetle açılmış bir konudur ama mukaddesatımızla dayga geçilmesine mahal vermeyelim artık... buradaki her yoruma yazacak cevabım var ama görüyorum ki sonuç yok bir değil iki değil bu tablolar...
Hocam buraya tıklıyorsunuz ucp.php?i=zebra&mode=foes, malum konulardan seçip bu eşek cennetine inananların isimlerini ekliyorsunuz, mesajları kapalı gözüküyor, tavsiye ederim.

netame' Alıntı:
şeffaf' Alıntı:
"summun bukmun umyun fahum la yerciğun" un muhattabları her devirde olucuk olmalı, imtihan yeri burası. Ama artık bu tür konuların açılmaması tarftarıyım, zira bazı yorumları okuyunca kalbim sıkışıyor :( sürekli aynı kişilerden aynı tepkiler, bence gerek yok artık, mutlaka iyi niyetle açılmış bir konudur ama mukaddesatımızla dayga geçilmesine mahal vermeyelim artık... buradaki her yoruma yazacak cevabım var ama görüyorum ki sonuç yok bir değil iki değil bu tablolar...
Hocam buraya tıklıyorsunuz ucp.php?i=zebra&mode=foes, malum konulardan seçip bu eşek cennetine inananların isimlerini ekliyorsunuz, mesajları kapalı gözüküyor, tavsiye ederim.
:alkis: :alkis:

Hocam yormayın kendinizi biz ne demek istediğinizi gayet iyi anlıyoruz.

Allah peygamber lafını ağzından düşürmeyip her işe bu lafları sokarak yer edinen ve utanmadan sizi dinsiz imansız ilan edip yalnızlaştırmaya çalışanları çok gördük.
Cehalet kötü, okuduğunu anlamamak çok daha kötü. Cahil insan yorumlayamaz, işin özünü anlamazsa şekilcilik çıkar ortaya.
Birşey geldi aklıma sinirlerim bozuldu ; Şu müslümanlığın sonsuz yaşandığı ülkelerden hangisindeydi veda seksi kabul edilmişti. Ölmüş eşleriyle iğrençç..İşte kafa çalışmazsa olacağı budur. Bu adamlarada sorsan Allah adını ağızlarından düşürmezler. Ya da alevi diye sokak ortasında müslümanlar tarafından tecavüze uğrayan kadın. Ne diyim ne diyim, anlatmaya gerek bile yok. Allah belalarını versin.
İnsan içinde hissetmeli bazı şeyleri, vicdanlı olmalı, iyi kalpli olmalı. Emirle yasakla korkutmayla olacak iş değil.
Bu arada bir kişi diğerine inançsızsın, imansızsın dediğinde ikisinden biri mutlaka imansızdır ama hangisi :wink:
Neyse konu uzun ve derin ama şu dönemde gerçekten iğrenç bir ortam var. Sırf bu gösterişciler yüzünden biz ağzımıza Allah adını almaya korkar olduk.

Bu kadar !

Arkadaş bu konuyu açarak cihad ettiğini sanıyor.
Allah kabul etsin. :)
Facebook'ta durmadan "bismillah çek 500 günahın silinsin", " salavat getir melekler ağlasın", "yok şu yazıyı 70 kişiye gönderirsen cennetliksin" gibi paylaşımlardan hiçbir farkı yok.
Mezara çaput bağlayan kocakarılardan biraz farkımız olsun.
Mesele, meselenin gerektirdiği ciddiyet ile ele alınmazsa, futbol maçı kritiğine döner. Herkes ağzına geleni söyler.
Başlık ne öyle hem? Pazar çığırtkanı ağzı gibi. "Param olsada ben alsaaammm"
Konuyu açan arkadaş ya ciddiyetsiz ya da çok "romantik" bir olmalı.

Bir diğer arkadaş da Risale-i Nur'dan alıntı yaparak, "işte isbatı" diyor.
Burası Risale Forum mu arkadaş? İspat getirdiğin kaynak herkes tarafından muteber kabul edilmeyebilir. Öyle ki "zırva" denilmiş. Şimdi iyi birşey mi yaptın yani?

Penguen dergisine, uykusuz dergisine uyuz olurdum. Kutsallarımızı küçümsedikleri için.
Sizden müthiş malzeme topluyorlar demekki?
Valla şimdi daha iyi anlıyorum...

gezegen10' Alıntı:
netame' Alıntı:
Tebliğde usûl gözetmek lazım kardeşim, mümkünse müjdeleyerek. Bu eciş bücüşlerin ağzına sakız ettirmeyelim lütfen.

Hocam haklısın...Buda bir müjde sayılır orda yazılanlar birer hadis hepsi iyiyi emrediyor bunu yaparsan böle ceza alırsın diyor. Yapmassan mukafatı var. Bundan güzel müjde olur mu?
Hocam böyle mesajlar esas olarak inananları ilgilendirir.
İnanmayanlar şöyle bir bakar geçer
Örneğin ben Otomobil konusuna
Arkadaş benim arabam yok niye ikide bir otomobil konusu açıyorsunuz
hatta böyle bir başlık var diye feryat figan etmiyorum.
yada aklına bir şey takıldıysa usulünce sorar.
Bu tarz bir haberi açan arkadaşa tepki verilmesinin
bazılarının sebebi;
içimizde bastıramıdığımız Allah aşkından(gün içindeki meşgalelerden dolayı?) kaynaklansa gerektir!
Kalp ancak Allah'ı anmakla tatmin olur.
SAygılar ve Sevgiler...

leonardo82' Alıntı:
gezegen10' Alıntı:
(İsra gecesi, nura gark olmuş bir zat gördüm. “Bu kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam, “Dünyada iken Allahü teâlâyı devamlı anan, kalbi camiye bağlı ve ana-babasına asi olmayan bir zattır” dedi.) [İ. Ebiddünya]

(Miracda, Cehennemde kokmuş leş yiyenlerin kim olduğunu sordum. “Bunlar, gıybet ederek insanların etlerini yiyenlerdir” dendi.) [I. Ahmed]

(Mirac gecesi, uğradığım her melek topluluğu, ümmetime hacamatı tavsiye etti.) [Hakim]

(Mirac gecesinde ateşten makasla kendi dudaklarını kesenleri görüp, kim olduklarını sordum. "İlmi ile amel etmeyen din adamlarıdır" dendi.) [Buhari, Müslim]

(Mirac gecesi Cehennemi gösterdiler, çoğunun kadın olduğunu gördüm.) [Tirmizi]

(Mirac gecesi, ekin ekip bir günde biçen bir topluluk gördüm. Biçtiği mahsul yeniden eski haline dönüyordu. “Bunlar kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam, “Bunlar Allah yolunda cihad edenlerdir. Bunların bir iyiliğine yedi yüz misli sevap verilir. Harcadıklarının yerine yenisi verilir” dedi.) [Bezzar]
yani şimdiye kadar ölenler cennet ve cehennemde yerlerin aldılar diyorsun? hani kıyamet gününden sonra olacaktı bu işler :) erkene mi almışlar?!
bende bunu merak ettim. cevap verebilecek olan var mı?

denizlerb' Alıntı:
leonardo82' Alıntı:
gezegen10' Alıntı:
(İsra gecesi, nura gark olmuş bir zat gördüm. “Bu kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam, “Dünyada iken Allahü teâlâyı devamlı anan, kalbi camiye bağlı ve ana-babasına asi olmayan bir zattır” dedi.) [İ. Ebiddünya]

(Miracda, Cehennemde kokmuş leş yiyenlerin kim olduğunu sordum. “Bunlar, gıybet ederek insanların etlerini yiyenlerdir” dendi.) [I. Ahmed]

(Mirac gecesi, uğradığım her melek topluluğu, ümmetime hacamatı tavsiye etti.) [Hakim]

(Mirac gecesinde ateşten makasla kendi dudaklarını kesenleri görüp, kim olduklarını sordum. "İlmi ile amel etmeyen din adamlarıdır" dendi.) [Buhari, Müslim]

(Mirac gecesi, ekin ekip bir günde biçen bir topluluk gördüm. Biçtiği mahsul yeniden eski haline dönüyordu. “Bunlar kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam, “Bunlar Allah yolunda cihad edenlerdir. Bunların bir iyiliğine yedi yüz misli sevap verilir. Harcadıklarının yerine yenisi verilir” dedi.) [Bezzar]
yani şimdiye kadar ölenler cennet ve cehennemde yerlerin aldılar diyorsun? hani kıyamet gününden sonra olacaktı bu işler :) erkene mi almışlar?!
Zaman ve mekan kavramı biz yaratılanlar için var edilmiş.

The Formator' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
leonardo82' Alıntı:
gezegen10' Alıntı:

yani hz. muhammed'e gelecek mi gösterilmiş? eğer öyleyse, sonunda ne olacağı zaten belliyse neden bu hayatı yaşıyoruz?

kim neye inanır ya da inanmak ister onu bilemem ama şunu çok iyi biliyorum.
kardeşlerim ölümden sonra Vallahi de Billahi de Tallahi de cennet cehennem var..
bu tür paylaşımların imanımızı biraz daha güçlendirdiğini düşünüyorum.o yüzden teşekkür ederim hocam :alkis:

kıyamet öldükten sonra değil.. ama ameline gore kabir azabı cekmek yada cekmemek var... yani kıyamet gününe kadar kalacagın o yerde... daha cennet ve cehenneme girmeden.. kabirde benzer azabı veya rahatıgı yasayacaksın.. Allah ıslah etsin...

su devirde... bu şekilde inanmayan insanları görünce üzülmemek imkansız.. teknoloji cagı bilgi cagı.. helak olmus nice kavimlerin cesetleri tek tek bulunup ortaya cıkarken.. firavunun cesedi aynen söylendiği gibi secde eder vaziyete denizde bulunurken.(suan müzede)
hala inanmyanlar..ne yasikki kalbi mühürlenmiş.. gönül gözleri kör.kendi gözleri haramdan baskasını görmeyen..

Allah ıslah etsin...doğru yola ulaşmayı nasip etsin..

insanlara kaynak verecekseniz.. risale den falan değil.. Kurandan ve salih hadislerden veriniz.. tek bir kaynak kullanacaksanız..

aksi takdirde.. verdiklerininz havada kalacaktır.

Anaaaaaâââm. Bu ne. Hocam yandık gittik desene. Hepsi de çok korkunç ifadeler. İçim ürperdi. :eek:

Bu mesajın üstüne bir hocamız da tövbe etme yollarını paylaşsa iyi olur. Valla işimiz yaş. :cry:

denizlerb' Alıntı:
The Formator' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
leonardo82' Alıntı:
gezegen10' Alıntı:

yani hz. muhammed'e gelecek mi gösterilmiş? eğer öyleyse, sonunda ne olacağı zaten belliyse neden bu hayatı yaşıyoruz?

bu hayat senın sıınavın.. diğer tarafa hazırlık.. iyi ders calıs hocaaaaa... kader konusunu arastır... külli ve cüzi irade nedir b ir arastır.. her akıl sarmaz.. her gonul inanmaz..

Hocam tövbe etmenin en güzel yolu yanlış olan davranışı bir daha tekrarlamamaktır. Geçmiş günahların affı için Allah'a yalvarmak gerekekir. Gıyabında konuştuğunuz insanlardan helallik almanız da doğru bir davranış olacaktır.

theghost83' Alıntı:
kıyamet öldükten sonra değil.. ama ameline gore kabir azabı cekmek yada cekmemek var... yani kıyamet gününe kadar kalacagın o yerde... daha cennet ve cehenneme girmeden.. kabirde benzer azabı veya rahatıgı yasayacaksın.. Allah ıslah etsin...

su devirde... bu şekilde inanmayan insanları görünce üzülmemek imkansız.. teknoloji cagı bilgi cagı.. helak olmus nice kavimlerin cesetleri tek tek bulunup ortaya cıkarken.. firavunun cesedi aynen söylendiği gibi secde eder vaziyete denizde bulunurken.(suan müzede)
hala inanmyanlar..ne yasikki kalbi mühürlenmiş.. gönül gözleri kör.kendi gözleri haramdan baskasını görmeyen..

Allah ıslah etsin...doğru yola ulaşmayı nasip etsin..

insanlara kaynak verecekseniz.. risale den falan değil.. Kurandan ve salih hadislerden veriniz.. tek bir kaynak kullanacaksanız..

aksi takdirde.. verdiklerininz havada kalacaktır.

yani cevap yazmasam çatlayacağım. siz türkçe anlamıyorsunuz sanırım arapçamı anlatsam bayılırsınız anlamadığınız bir dilden konuşulduğunda.
anladığınız dilden anlatayım şöyleki; ben arap kökenli aynı zamanda seyit kızıyım. biz imansız değiliz ya da sizin söylediğiniz her sözü eleştiren herkes dinsiz imansız değil, ne kadar bayılıyorsunuz kendinize, ne kadar kibirlisiniz ya. bence Allah sizin tüm duyularınızı kapamış hatta anlayışınızı bile yok etmiş. yazdıklarımızı bi doğru anlayın.
adam hala ne diyor "ne yasikki kalbi mühürlenmiş.. gönül gözleri kör.kendi gözleri haramdan baskasını görmeyen.. " kim o anlattığın sen mi biz mi. ya sabır ya..
sizin gibileri görünce insanın ülkeyi hatta dünyayı terkedesi geliyor be üff..

Herkese önemli bir uyarı. Bir kuran ayetini inkar eden, inanmadığını söyleyen Allah'ı inkar etmiş sayılır. Bu hadislerle sabittir. Nasıl bir tehlikeye atıyorsunuz kendimizi Allah hepimize hidayet versin.

yok ben susuyorum yoksa kanser olucam. bu platformdaki bazı insanları da gözümde fazla büyütmüşüm. daha okuduğunu anlamayan alakaya maydanoz insanlar.
tamam kardeş görürüz diğer dünyada inşallah. sizinle aynı tarafta olmamak dileğiyle :) (bunu da nasıl anlarsınız bilmem, espri anlayışınız ve algınız sıfır olduğundan)

leonardo82' Alıntı:
"Bilişim Teknolojileri" ile ilgilenenlerin daha aydın kafalar olmasını bekliyor insan ama nedense özellikle öğretmenlik branşında "dar" kafalar biraz fazla. Bilgisayar mühendisi olan birinin ne bu siteyi ne de bu konuyu takip edeceğini sanmıyorum.
İnsanları çok bilimsel sınıflandırmışsın. Seni aydın seni.

benim ANLAMADIĞIM site admnleri neden bu tartışmaya hala göz yumuyor, biri kalkıyor hakaret içerikli yorumlar yapıyor ve saygısızlığın alasını yapıyor, hala adminler bu konuyu kilitleyip susturmuyorlar. LÜTFEN herkesin inancı kendine inanmayan varsa inananlara laf atıp terbiysizlik etmesin. Birde her mesajın arkasını gülücük işareti koyarak laubaliliği artırmış dalga geçmiş. İlk 3 sayfayı okudum daha ilerleyemedim sinirden,

kimin imanlı kimin imansız olduğunu ancak Allah bilir. Herkes inandığını yaşamak konusunda özgürdür bence. kimseyi kendi inandığınız gibi yaşamıyor diye eleştiremezsiniz. hani islam hoşgörü diniydi.!!! kim nasıl yaşıyorsa kendini bağlar( başkalarına zararı olmadığı müddetçe). kimse dini gösteriş için yaşamasın. kimse ibadetini başkası için yapmasın. din de korkutularak değil sevdirilerek öğretilmeli ki kalıcı olsun. korkarak yapılan şeyin çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. insanlara ister inançsız deyin ister inançlı deyin bu sizin karar verebileceğiniz birşey değildir. din kimsenin tekelinde değildir.....

havin.de' Alıntı:
yok ben susuyorum yoksa kanser olucam. bu platformdaki bazı insanları da gözümde fazla büyütmüşüm. daha okuduğunu anlamayan alakaya maydanoz insanlar.
tamam kardeş görürüz diğer dünyada inşallah. sizinle aynı tarafta olmamak dileğiyle :) (bunu da nasıl anlarsınız bilmem, espri anlayışınız ve algınız sıfır olduğundan)

Sayın hocam benim yazdıklarım size değil idi, aslında kimseye değildi, konu başlığına binaen "ahirete inanmayanlara" hitaben yazdım zaten. Neden alınıyorsunuz diyeceğim, önceki mesajları tekrar okuyunca ortamın gergin olmasından kaynaklandığını anladım. Aslında haklısınız biraz alakaya maydonoz olmuş mesajım. Ama yazdığım alakaya maydonoz, ben değil! Kimseye hakaret etmeden genel bir şey yazayım dedim, ona da pişman oldum. Siliyorum.

Anladım ki bu forumda inanç adına hiçbirşey yazılmaz.

hacılar bırakın cehennemi cenneti düşünün hurileri felan içinizi karartmayın :wink:

amdturion' Alıntı:
kimin imanlı kimin imansız olduğunu ancak Allah bilir. Herkes inandığını yaşamak konusunda özgürdür bence. kimseyi kendi inandığınız gibi yaşamıyor diye eleştiremezsiniz. hani islam hoşgörü diniydi.!!! kim nasıl yaşıyorsa kendini bağlar( başkalarına zararı olmadığı müddetçe). kimse dini gösteriş için yaşamasın. kimse ibadetini başkası için yapmasın. din de korkutularak değil sevdirilerek öğretilmeli ki kalıcı olsun. korkarak yapılan şeyin çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. insanlara ister inançsız deyin ister inançlı deyin bu sizin karar verebileceğiniz birşey değildir. din kimsenin tekelinde değildir.....

Yazdıklarınızın altına imza atacaktım sadece bir yerine tam olarak katılmıyorum. Din korkutularak değil sevdirilerek öğretilmeli, bu doğru fakat bu çocuklar için geçerli. İnsan ölene kadar korku ve ümit arasında olmalı. Kuran hem cennetten hem cehennemden bahseder, kuran genelinde de bu denge vardır.

Aslında en makbul, sevabı daha çok olan ibadet korku ile değil, Allah sevgisi ile yapılan ibadettir. (Sizin yazdığınızı bu biraz daha tamamlıyor.) Allah'ı gerçekten seven O'nun azabından çok O'nun emrine karşı gelip O'nu kırmaktan korkmalı.

Lütfen artık dinle ya da iyi niyetle dini bir şey paylaşanla alay edilmesin. İnancı ne olursa olsun şu ortam, üslub hiç bir öğretmene yakışmıyor.

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri