e-okul resim boyutu?

Kodla Büyü

Demhar

Seçkin Üye
Seçkin Üye
bir haftadır resim çekiyorum webcam ile 10kb altında olsun diye. bu gün resim ekle dedim hop e-okul 50kb altını kabul etmiyormuş! eskiden max 10kb değil miydi bu? ben şimdi aklımdan geçenleri nerelere yazayım...

Hiç sorma hocam ya... az önce müdür yardımcıma program kurdum anlattım nasıl yapılacagını... az önce aradı ki hocam olmuyor diye... baktımki değişmiş 133x171 piksel boyutunda ve 50 kb altında olmayacak diye... yeni program çıkana kadar photoshop'a devam :oops:

arkadaşlar biz de aynı sorun var: 50-150 kb arası yapsam bu sefer 133*171 ebatlarında istiyor. 133*171 ebatlarında yapsam ve kaliteyi de 100 de 100 yapsam buseferde 50 kb den aşağı olamaz diyor.

Bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Bilgisayarımda Ps kurulu değil onda deneyemedim. Fakat diğer resim küçültme programlarında olmuyor. yani 133X171 yaptığımda 50 kb altında kalıyor. Yapabilen arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

ben şu an öğrenci foto giriyorum 10 kb üstünü kabul etmiyor. 50 kb'ye kadar neresi kabul ediyor? e-okul mu?

son zamanlarda denemedim ama İrfan viev in bir eklentisi riot.dll onu kurduktan sonra file Batch Conversion /rename yi seçin ordan options u tıkladığınızda açılan pencerede son seçenek dosya boyutu ile alakalı orda kaç kb yaparsanız o boyuta getiriyor.

Ben daha basit ve düz mantık kullanarak çözüyorum bu sorunu. Sof-Ge Photo programı ile sınıf sınıf belirlenen ölçülerde ve bitmap olarak fotoğraf çekip kaydediyorum. Zaten hepsi 60kbyte ciavrı oluyo. Daha sonra klasörlerin içine girip ren komutu ile ren *.bmp *.jpg deyip toplu uzantı değiştirme ve hoop e okula kayıt. bu kadar basit. düz mantık:))

Ben daha dün ekledim 105*120 5 kb altı kabul etti 8)
la daha dün ekledim oluyodu şimdi niye olmuyo :|

batch image resizer programı ile 105* 120 yi 133*152 yaptım formatı da bmp yapınca hepsi 60 kb oldu :D

önceki 105*120 yani en boy 7x8,
şimdiki 133*171 yani en boy oranı 7x9

resmin kalitesini arttırmaya çalışıyorlar gözüküyor ama farkında olmadıkları bu oran!! 130*195 yani 2x3 oranı falan yapsalar, en azından makinelerde bu ayar var... ona göre daha pratik ...
yada bts-destek-f52/tek-tikla-e-okul-fotograflari-ayarlama-t118397.html deki gibibir program üretip e-okula atsalar..
Yanlız Sonu Fed gibi olmasın da...

Ekli dosyalar

• e-okul resim.jpg
    e-okul resim.jpg
    98.1 KB · Görüntüleme: 17,496
biz 1.dönem bütün öğrenci fotolarını güncellemiştik şimdi yeniden mi yapmamız gerekiyor. Resimler görünüyor boyut değiştirmek için hepsini yeniden yapmaya gerek var mı ? :?

Bu arada "öğrenci fotoğraf standartları" ne demek?
Ben arka fonu beyaz olan bildiğimiz vesikalık fotograf şeklinde çekiyorum.

Yok arkadaş çıldıracağım :verymad: photoshopta çevirdiğim resimlerin boyutu 40 ile 60 arası oluyor. En az 50kb sınırı nedir

arkadaşlar çözüm bulan yok mu bu işe ya? bana da müdür yardımcısı tekrar güncellemem gerektiğini söyledi? bu meb bızı uğraştırmayı ne çok seviyor böyle :( :( :(

sahininces' Alıntı:
Ben daha dün ekledim 105*120 5 kb altı kabul etti 8)
la daha dün ekledim oluyodu şimdi niye olmuyo :|
aynen hocam. Ben de dün 10k altında ekleme yaptım. Eksik sınıfları da bugüne bırakmıştım. Bırakmaz olaydım.
istediği koşulları sağlamak zor. Biz zorlanıyorsak, başka kimler zorlanır acaba ??

Batch Image Resizer
iras
VSO Image Resizer
xat.com JPEG Optimizer
Image Optimizer
Professional Image-Optimizer

Bu programların hepsini denedim. Hiçbiri e-okulun istediği gibi yapmıyor. Şaka gibi ya. Hem 50k dan küçük olmasın diyor, hem de
133x170 olsun diyor. Yapabilen varsa lütfen paylaşsın.

Hocam Yaptığım İşlemler;
1- Ps foto boyutlarını toplu bir şekilde 133*171 yapmak
2- Ps de hepsini .png olarak kayıt
3- Son işlem fotoların uzantılarını .jpg olarak değiştirmek.

herkese kolay gelsin..

35KB de kaldım gene. :(
bence e okul şaka yapıyor. Yarın düzeltirler bu saçmalığı.

Arkadaşlar JPEG uzantısıyla işlem yaparken kesme biçme keskinleştirme gibi bu özellikleri JPEG dosya içerisinde barındırıyor. Doğal olarakda dosya boyutu büyük oluyor. JPEG iken BMP yada diğer formatlara 1 kez dönüştürüp tekrar JPEG yaptığınızda kaliteden ödün vermeseniz bile dosya boyutunun azaldığını göreceksiniz.

Boyut konusunda da heralde pasaport standardı getiriyolar. 3,5cmx4,5cm imiş oda 132 kusure x 170 pixel yapıyor.

PS da yeni 35*45 dosya oluşturdum.
vesikalığı bu çerçeveye sığdırdım
tif olarak kaydettim. (jpg olarak kaydettiğimde en fazla 22 kb olan bir resim vardı, tif olarak 68 kb kaydetti.)
uzantısını jpg olarak değiştirdim. ancak çok oyalayıcı bir çözüm oldu. inşallah robores gibi bir program yazar arkadaşlar.
e5E9yR.png

hocam bu programı dene 105*120 5 kbnin altında. her zaman kullnaırsın. mebbiste 5 kbnin üstünde kabul etmiyor.

Ekli dosyalar

• RoboRes.rar
    1.6 MB · Görüntüleme: 361
Ben çözdüm olayı.
Yapamayanlar için açıklayayım:
1. Batch Image Resizer programı ile 133x170 ve bmp yapıyoruz.
2. bmp yaptığımız resimleri jpg yapıyoruz. (jpg yaparken klasörünün tamamını tek hamlede yapmak için DOS taki REN komutunu kullandım)
c:/Klasörün içine girip />ren *.bmp *.jpg
Bu şekilde yapınca 133x170 ve 65KB-70KB civarında oluyor.

Benden bu kadar. Daha kolayını bulabilene kadar en kolayı bu :)

Geri