e-okul resim boyutu?

Kodla Büyü
KlP1Pg.jpg

ilk önce tüm fotoğraflarınızı PNG ye çevirin.(bu aşamada fotoğrafın boyutu,yüksekliği ve genişliği önemli değil siz yeterki
fotoğraflarınızı PNG olarak çevirin/kaydedin.(bununla ilgili bir çok program mevcut). bundan sonrası e-okula yükleyeceğimiz
fotoğraflarla ilgilidir.
1- Photo Magician 2 adlı programı indirin(ücretsizdir. dil ayarlarında TÜRKÇE mevcuttur)aşina olduğunuz ve toplu çevirme yapan
başka programlar varsa onlarıda kullanabilirsiniz. ben Photo Magician 2 adlı program üzerinden anlatacağım.
2-Masa üstünde farklı isimlerde iki tane dosya açın.isterseniz bu dosya isimlerden biri GİRDİ diyeri ÇIKTI olsun :)
3-daha önce PNG ye çevirdiğiniz tüm fotolarınızı GİRDİ dosyasına atın.
4-Photo Magician 2 adlı programı çalıştırın. sağ üstte dil seçeneklerinden Türkçeyi seçin.
5-programın sol üst tarafında dosya seçimleri var. daha önce girdi ve çıktı adında iki dosya oluşturmuştuk. burada girdi klasör
için GİRDİ klasör yolunu, çıktı klasör içinde ÇIKTI klasör yolunu programa tanıtın/seçin
5-Profil seç kısmında/ayarlarında 'Özel genişlik ve yükseklik' ayarını seçin
6-Resimleri ölçeklendir kısmında/ayarlarındaki boşluklarının ilk alananına 171 ikinci alana 133 sayılarını/değerlerini girin(171x133)-(171*133)
(galiba bu programda yükseklik ile genişlik karıştırılmış :))
7-programın en altında bulunan ''resimleri işle' butonuna basın. tüm fotoğraflarınızı toplu olarak 171x133 px ve 50 ile 56 kb olarak
ÇIKTI dosyasına PNG uzantılı olarak atacaktır.Bize lazım olan ise PNG uzantılı değil JPG uzantılı foğraflardı. bunun içinde
8-ÇIKTI klasörünün içinde bir metin belgesi açıyoruz. bu metin belgesinin içine ren *.png *.jpg yazıyoruz ve bu metin dosyasını farklı kaydet deyip
bu metin belgesinin adını değiştir.bat olaralak kaydediyoruz. şimdi ÇIKTI klasörünün içinde değiştir.bat adında Windows Toplu İş Dosyası (.bat) oluştu.
bu oluşturduğunuz değiştir.bat adında Windows Toplu İş Dosyasına çift tıklayın. tüm fotolarınızın JPG ye dönüştüğünü göreceksiniz. hem de kb ı değişmeden
9- tüm bu anlatılanlar çok uzun sürecek gibi görülebilir ama bir iki denemeden sonra bu işlemlerin 10-15 dakikada bittiğini göreceksiniz!!!

bat dosyaları ekte verilmiştir. dosyanın resimlerle aynı klasörde olması lazım. iki kere tıklayın tüm klasördeki dosya uzantıları değişir.

Ekli dosyalar

• JPG TO PNG.rar
    93 bayt · Görüntüleme: 264
  • PNG TO JPG.rar
    93 bayt · Görüntüleme: 391
aynı sıkıntıyı ben de yaşadım max 42 kb a kadar çıkarabilmiştim deneye deneye burada yazılanları deneyecem

teşekkürler

Belki çözüm olur düşüncesiyle e-okul@meb.gov.tr adresine bir e posta attım. Çözüm olmasa da en azından haberleri olur diye düşündüm.
Sayın Yetkili,
e-okul da öğrenci resimlerini girerken "Dosyanın boyutu 50 Kb' dan küçük olamaz!" diye uyarı ile karşılaşıyoruz. Birçok Bilişim Teknolojileri Öğretmeni benzer sorunu yaşıyor, kullandığımız programlarla sorunu çözmekte zorlanıyoruz.Kaldı ki BT öğretmeni olmayan okullarımızdaki öğrencilerin e-okul resmi güncellemesi imkansız hale gelmektedir.
133x171 boyutundaki jpg formatındaki bir resim için 50kb çok fazla diye düşünüyorum.

Bu 50 kb"lık sınırı daha aşağı çekemezmisiniz? "En az/fazla 10 kb" yada bunu sağlayacak bir program tavsiye edebilirmisiniz.

tenten' Alıntı:
PS da yeni 35*45 dosya oluşturdum.
vesikalığı bu çerçeveye sığdırdım
tif olarak kaydettim. (jpg olarak kaydettiğimde en fazla 22 kb olan bir resim vardı, tif olarak 68 kb kaydetti.)
uzantısını jpg olarak değiştirdim. ancak çok oyalayıcı bir çözüm oldu. inşallah robores gibi bir program yazar arkadaşlar.
e5E9yR.png
bu yolu deneyipte yapamayan var mı? tif kaydedip uzantıyı jpg yapınca oluyor. bunun için toplu bir işlem dosyası yazabile arkadaş yokmu...yaw

arkadaşlar ben şimdilik çözümü şunlarla buldum.
önce ekteki program ile resim boyutların 133x171 yaptım.
sonra cemilelci arkadaşımızın (hocama teşekkürler :) ) paylaştığı dosya şişirme programı ile tek tek yapılıyor ama yine de sonuca ulaştım :)

Ekli dosyalar

• ISOshop.rar
    20.9 KB · Görüntüleme: 268
  • Dosya Sisir.rar
    181.6 KB · Görüntüleme: 526
yes_im' Alıntı:
sonra cemilelci arkadaşımızın (hocama teşekkürler :) ) paylaştığı dosya şişirme programı ile tek tek yapılıyor ama yine de sonuca ulaştım :)

Teşekkürler arkadaşım. :++:

yes_im' Alıntı:

şu an için en mantıklısı bu galiba hocam, teşekkürler paylaşım için.

3-4 sınıf kalmıştı, ilk hafta yapacaktım, başka işlerle uğraşmıştım :s Uğraşmaz olaydım... burada 2-3 gündür yazan mesajları mebbis olarak algılıyordum e-okulmuş... Şoktayım...

RoboRes diye program vardı yüz tanıma özelliği vs çok güzeldi.. O tarz bişey inşallah yaniden yapılır :S

avasoli' Alıntı:
KlP1Pg.jpg

ilk önce tüm fotoğraflarınızı PNG ye çevirin.(bu aşamada fotoğrafın boyutu,yüksekliği ve genişliği önemli değil siz yeterki
fotoğraflarınızı PNG olarak çevirin/kaydedin.(bununla ilgili bir çok program mevcut). bundan sonrası e-okula yükleyeceğimiz
fotoğraflarla ilgilidir.
1- Photo Magician 2 adlı programı indirin(ücretsizdir. dil ayarlarında TÜRKÇE mevcuttur)aşina olduğunuz ve toplu çevirme yapan
başka programlar varsa onlarıda kullanabilirsiniz. ben Photo Magician 2 adlı program üzerinden anlatacağım.
2-Masa üstünde farklı isimlerde iki tane dosya açın.isterseniz bu dosya isimlerden biri GİRDİ diyeri ÇIKTI olsun :)
3-daha önce PNG ye çevirdiğiniz tüm fotolarınızı GİRDİ dosyasına atın.
4-Photo Magician 2 adlı programı çalıştırın. sağ üstte dil seçeneklerinden Türkçeyi seçin.
5-programın sol üst tarafında dosya seçimleri var. daha önce girdi ve çıktı adında iki dosya oluşturmuştuk. burada girdi klasör
için GİRDİ klasör yolunu, çıktı klasör içinde ÇIKTI klasör yolunu programa tanıtın/seçin
5-Profil seç kısmında/ayarlarında 'Özel genişlik ve yükseklik' ayarını seçin
6-Resimleri ölçeklendir kısmında/ayarlarındaki boşluklarının ilk alananına 171 ikinci alana 133 sayılarını/değerlerini girin(171x133)-(171*133)
(galiba bu programda yükseklik ile genişlik karıştırılmış :))
7-programın en altında bulunan ''resimleri işle' butonuna basın. tüm fotoğraflarınızı toplu olarak 171x133 px ve 50 ile 56 kb olarak
ÇIKTI dosyasına PNG uzantılı olarak atacaktır.Bize lazım olan ise PNG uzantılı değil JPG uzantılı foğraflardı. bunun içinde
8-ÇIKTI klasörünün içinde bir metin belgesi açıyoruz. bu metin belgesinin içine ren *.png *.jpg yazıyoruz ve bu metin dosyasını farklı kaydet deyip
bu metin belgesinin adını değiştir.bat olaralak kaydediyoruz. şimdi ÇIKTI klasörünün içinde değiştir.bat adında Windows Toplu İş Dosyası (.bat) oluştu.
bu oluşturduğunuz değiştir.bat adında Windows Toplu İş Dosyasına çift tıklayın. tüm fotolarınızın JPG ye dönüştüğünü göreceksiniz. hem de kb ı değişmeden
9- tüm bu anlatılanlar çok uzun sürecek gibi görülebilir ama bir iki denemeden sonra bu işlemlerin 10-15 dakikada bittiğini göreceksiniz!!!

Hocam çok teşekkürler işe yaradı :)

Re: Ynt: e-okul resim boyutu?

Bende şöyle bir çözüm buldum kendimce;
Photoscape programında toplu biçimlendirme bölümünde işlem yapılacak klasörü seçip 133x171 boyutunda kırpıyor, farklı kayıt seçeneğinden *.png olarak kaydediyorum. Ren komutu ile jpeg haline dönüştürüyorum. 1 2 foto hariç 52-55 kb arası jpeg haline geliyor. Dosya sisir ile o 1 2 dosyayı elle duzeltiyorum.

arkadaşlar bunu ek bir program kullanmadan yapabilmek mümkün değilmi, yani bu iş böyle olacaksa tüm iş bize kaldı, hadi kendi okulumu geçtim başka okullardan da soruyolar ben onlara bunları nasıl anlatayım anlamazlar ki..

bence var ya hani ülkede e okula bakıp kitap okuma oranı şu kadar arttı kişi başına düşen kitap sayısını çıkarıyolar ya...
aynen onun gibi çocuklar obez de olsa kibarlaştırmaya uğraşıyolar, hint filimlerine artist arayışı gibi bişey.
ne kadar evrak ne kadar şekillllll.
adamlar gördüm elbiseleri yok,
neçe elbise gördüm içinde adam yok... misalı

yes_im' Alıntı:

Hocam Çok teşekkürler dünden beri uğraşıyorum bir tek senin yöntemin işe yaradı bende saollll :alkis:

Ben daha basit ve düz mantık kullanarak çözüyorum bu sorunu. Sof-Ge Photo programı ile sınıf sınıf belirlenen ölçülerde ve bitmap olarak fotoğraf çekip kaydediyorum. Zaten hepsi 60kbyte ciavrı oluyo. Daha sonra klasörlerin içine girip ren komutu ile ren *.bmp *.jpg deyip toplu uzantı değiştirme ve hoop e okula kayıt. bu kadar basit. düz mantık:))

Bu mantıklı aslında fotoğrafları dijital ortamda saklarken verilerin sıkıştırılmış olmaması daha iyi.

:++: teşekkürler hocam
mystreous' Alıntı:
Ben çözdüm olayı.
Yapamayanlar için açıklayayım:
1. Batch Image Resizer programı ile 133x170 ve bmp yapıyoruz.
2. bmp yaptığımız resimleri jpg yapıyoruz. (jpg yaparken klasörünün tamamını tek hamlede yapmak için DOS taki REN komutunu kullandım)
c:/Klasörün içine girip />ren *.bmp *.jpg
Bu şekilde yapınca 133x170 ve 65KB-70KB civarında oluyor.

Benden bu kadar. Daha kolayını bulabilene kadar en kolayı bu :)

Geri