En uygun ev kredisi?

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Bu aralar ev almak mantıklı mı ve en uygun ev kredisi veren banka hangisi?

halkbankası 1,05 di ama mantıklı değil hocam ev için yazı bekliyoruz 0,75 lerden çıktı düşmüseni beklemek gerek hemi para biriktirir. daha az kredi çekeriz .

bu aralar kredi cekilecek zaman degil.. hocam 1-2 sene sabredin derim

Hocam kendi oturacağınız evi alacaksanız ve bulduğunuz evin çevresi uzun vadede içinize sindi ise(komşular, ulaşım ,otopark, okul...) şartları zorlayın. Kredi oranları düşünce ev fiyatları çok artıyor, kredi oranları yükselince de ev fiyatları düşmeyip yerinde sayıyor. Evin fiyatı bütçenize göre aylık ödeyebileceğiniz sınırlarda ise alın. Kredi oranları düşünce tekrar yapılandırırsınız. Oturduğunuz şehirdeki piyasayı bilmiyorum ama 1 yıl sonra kredi oranları çok cazip rakamlara inse bile aynı evin 25-30-40 bin pahalanma durumu var.

Yıllardır emlak balonu olduğu söyleniyor ama ev fiyatları bir yılda yapabileceğiniz birikimin çok üzerinde artıyor.

Güncel kredi oranları için donanımhaberdeki http://forum.donanimhaber.com/m_4556552 ... m#90971905 başlığını takip edebilirsiniz.
Kredi hesaplaması için de bu sitedeki hesap makinasını kullanabilirsiniz http://www.kredisayar.com/
Bankacılarınki ile aynı değerleri veriyor.

Haklısınız faizler çok yüksek biraz daha beklesem iyi olacak. :)

Ama şu da var. Şimdi 1.09 dan çeksende 1 yıl sonra faizler 0,75 e düşüerse sen gidip tekrar yapılandırabilirsin. Bu senin yasal bir hakkın.

ben 0.95 ten almıştım( akbank). daha sonra yeniden yapılandırma yapım 0.63(iş-banksaı). fakat aynı masrafı tekrar ödedim. birde şunu unutmayın taksitleri ödemeye başlayınca önce faiz ödeniyor. sonra anapara. ben vade uzatmak için yapılandırma yaptım.

1 2 sene bekleyeceksen eminevime gir hocam 100 bine 5 bin alıyorlar

nereden ev alacağına bağlı... urfa ve antepte gibi illerde evler gittikçe pahalanıyor. ne zaman erken alırsan o kadar iyi.. eğer alacağın ilde 1-2 sene içinde ev fiyatı anormal oranda artacağını düşünüyorsan yüksek faiz bile olsa bence al...zaten ilerde faiz düşerse yapılandırabilirsin...

krediyi garanti bankasından çekme :)

muhalif33' Alıntı:
nereden ev alacağına bağlı... urfa ve antepte gibi illerde evler gittikçe pahalanıyor. ne zaman erken alırsan o kadar iyi.. eğer alacağın ilde 1-2 sene içinde ev fiyatı anormal oranda artacağını düşünüyorsan yüksek faiz bile olsa bence al...zaten ilerde faiz düşerse yapılandırabilirsin...

krediyi garanti bankasından çekme :)
Bu illere yakınım bu sebeple tırsıyorum. :)

fatihtasoz' Alıntı:
1 2 sene bekleyeceksen eminevime gir hocam 100 bine 5 bin alıyorlar
İslami boyutu yerine maddiyatı düşünüyorsan eminevim mantıklı değil.
Örn:
130bin için 0 peşinatla 25. Ayda teslim ediyorlar. 48 ay ödeme.
600tl lik evde otursan 600x25 = 15.000
6500 organizasyon ucreti
Toplamda 21.000 faiz (diyelim) ödüyorsun.
130.000 48 aylık kredi çeksen 170.000 gibi bişey ödüyorsun. 19.000 verdiğin faiz fazla gibi gözükse de
Eminevimden alacagın parayı 25 ay sonra alıyorsun ve aldıgın zaman bugun begendiğin evi 130 a almıyorsun yarın 130 a alabileceğin bir ev alıyorsun. Çünkü ev fiyatları 2 senede yükselir kesinlikle.
Ama bankadan faizle aldıgında belki eminevime göre 19bin fazla vermiş olursun ama en azından bugun içine sinen evi 130 almış olursun. Ki 2 seneye kadar ev de prim yapar (senin evin) 19.000 pata olmuş olur

Re: Ynt: En uygun ev kredisi?

Garanti hakkında ben de pek olumlu şeyler okumadım bu forumda

krediler düşse de talep fazla olduğu için ev fiyatları yükseliyor.krediyi uygun fiyata getirseniz de ödeyeceğiniz faizi artan ev fiyatına ödüyorsunuz.
bana göre -tabi ki olursa - şimdi evi alıp faizler önümüzde 6 ay içinde düşerse tekrar yapılandırmaktan geçiyor.

Konut kredisi düşmesini bekle diyen arkadaşlara çok katılamayacağım, çünkü aradaki faizden kar edeceksin güya ama müteahhit üzerine hemen yapıştıracak en az 30-35, kira vereceksin iki senede en az 10-12, nereden bakarsan bak faizden zarar edeceksen de bu tutardan fazla olmaz zararın.
Ne kadar önce alırsan o kadar önce başlarsın ödemeye ve nihayetinde önce bitirirsin (elbette imkanlar dahilinde), hem kendi evinde oturmak gibisi var mı ya. Bazı ev sahipleri var gerçekten kötü komşudan daha çabuk ev sahibi yapıyor insanı, bendeki gibi, sıfır peşinatla aldım evimi.
Faizler düşer ya da yükselir, kriz olur fiyatlar düşer ya da 2 senede ikiye katlar, vs.vs. herbirini düşünürsen ev alamazsın. İçine sinen buldun mu imkanların elveriyorsa alıp geçeceksin.
Son tavsiyem, sıfır yerine 1-2 yıllık ev al; içini yaptırmakla (mobilyalar, kombi vb.), aboneliklerle, karşılaşabileceğin eksiklerle uğraşmazsın.

Başka bir endişem eve o kadar para verip tam borcunu bitiriyoruz derken 5 sene sonra evin git gide değer kaybetmesi. Sizce değer kaybı çok olur mu şuan normal bir ev bakarsak 3+1 160 TL civarı 4+1 ler 170 ten başlıyor beğendiklerimiz 190-200 TL. Faiziyle birlikte 5 sene içerisinde bu evin bize maliyeti 190 (evin değeri )+ 95(5 senelik faiz) = 285 TL olacak. Bazen bu kadar para verilmez kiracı olarak gezmek daha mantıklı diyorum. :)

hangi bankanın, hangi oranlarına göre 95 bin faiz miktarı ortaya çıkıyor? dediğiniz gibi ise çok ama çok fazla 5 sene için ödenecek faiz. geçen sene Türkiye finanstan 0,70 oranla 108 vade ile 80 bin kullanmıştım. şuan miktarlar çok yüksek gibi.

mustitosya37' Alıntı:
hangi bankanın, hangi oranlarına göre 95 bin faiz miktarı ortaya çıkıyor? dediğiniz gibi ise çok ama çok fazla 5 sene için ödenecek faiz. geçen sene Türkiye finanstan 0,70 oranla 108 vade ile 80 bin kullanmıştım. şuan miktarlar çok yüksek gibi.
Şuan faiz çok yüksek en düşük oran %1.10 civarında. Bankaların sitelerinden bir hesaplama yap. :)

hasari' Alıntı:
mustitosya37' Alıntı:
Şuan faiz çok yüksek en düşük oran %1.10 civarında. Bankaların sitelerinden bir hesaplama yap. :)

Bankaların sitelerindekiler güncel olmuyor, kampanyalarla ve kişiye özel olarak faiz çıkardıkları için niyeti ciddi arkadaşların bankaya giderek teklif almaları daha gerçekçi olur diye düşünüyorum.

Kredi çekip faizi ile beraber evin fiyatı 285 olur demiyeceksin evi kaçı aldın onu hesaplayacaksın yoksa işin içinden çıkamasın ki sonuçta kredi çekiyorsun ne zaman ev almaya kalkışsan kredi çekip yine faizi ödeyeceksin. 1 yıl önce 140-150 alabileceğin ev şuan 190-200 civarı artı kirada ödüyorsun ne kadar faiz oranı düşsede şu aradaki 40-50 binlik farkı kapatmaz artı evinde değerlenir. Biliyorsun son 5-6 yıldır hiç ev fiyatları düştüğü görülmedi. Bizim buranın şartlarına göre mantıklı olan bir an önce ev almak :)

hocam çift maaşlı iseniz kiracı olarak istediğiniz yerde istediğiniz bir evde oturur beğenmezseniz rahatlıkla değiştirebilirsiniz

bence daha uygun fiyatlı ev alıp 120 civarı ödeyince satıp başka ev almak
bullarda bi laf vardır ilk alınan ev satılır derler :D

hasari' Alıntı:
Başka bir endişem eve o kadar para verip tam borcunu bitiriyoruz derken 5 sene sonra evin git gide değer kaybetmesi. Sizce değer kaybı çok olur mu şuan normal bir ev bakarsak 3+1 160 TL civarı 4+1 ler 170 ten başlıyor beğendiklerimiz 190-200 TL. Faiziyle birlikte 5 sene içerisinde bu evin bize maliyeti 190 (evin değeri )+ 95(5 senelik faiz) = 285 TL olacak. Bazen bu kadar para verilmez kiracı olarak gezmek daha mantıklı diyorum. :)

285/60:4,75 öğretmen bu kadar aylık ödemeyi nasıl yapar sayın hocam.

geceyolcusu2002' Alıntı:
krediler düşse de talep fazla olduğu için ev fiyatları yükseliyor.krediyi uygun fiyata getirseniz de ödeyeceğiniz faizi artan ev fiyatına ödüyorsunuz.
bana göre -tabi ki olursa - şimdi evi alıp faizler önümüzde 6 ay içinde düşerse tekrar yapılandırmaktan geçiyor.
Bencede en mantıklısı bu..

arda5544' Alıntı:
hasari' Alıntı:

285/60:4,75 öğretmen bu kadar aylık ödemeyi nasıl yapar sayın hocam.
Peşinatın olmazsa değer bu! Yada 10 senelik çekeceksin.

Elinde doğru düzgün para yokken gidip 200.000 evlere bakmak mantıklı değil çünkü faizi çok artıyor. Ben olsam 130.000 civarı bir ev alır otururdum. Faiz oranları düşse ev fiyatları artıyor emin ol daha zararda oluyorsun artı kira ödüyorsun. Benim dediğim civarda bir ev alınırsa 90000 tl sini konut kredisi çeksen 60 ay vadeli faiz düşsede 6-7000 zararın oluyor( Çoğu banka yapılandırma yapıyor). Evi almazsan bu farkı kiraya verirsin. ve evin fiyatı ne kadar artarsa o kadar zararın olur.

Geri