En uygun ev kredisi?

Kodla Büyü
değerli arkadaşlar abim avukat ben onun dosyalarına yardımcı oluyorum. sizlere tavsiyem finansbanka hiç bulaşmayın en fazla masraf çıkaran banka hatta sonradan saçma saçma kalemler çıkarıyorlar.
garanti, akbank, işbank yine aynı şekilde,
vakıf ziraat halkbanktan şaşmayın derim.
yakın bir tanıdığım garanti bankasında genel müdür. önceki sene kredisini vakıftan çekti. bende geçen sene kendisine sordum devlet bankalarından şaşma dedi. demek ki bir
bildiği var adamların :)

bu arada 5 şubatı bekleyin derim. faizlerde bir oynama yapılacak sanırım..
elinizdeki peşinata %15 ekstra bile gelebilir. :mrgreen:

bidene' Alıntı:

birikim hesabına geliyor o dediğiniz %15. artı henüz yasalaşmadı.

ben 0,82 buldum.

T.G.R.L' Alıntı:
bidene' Alıntı:

birikim hesabına geliyor o dediğiniz %15. artı henüz yasalaşmadı.

ben 0,82 buldum.
2 hafta önce arkadaşım 0.88'den aldı. sizinki hangi banka?

huseyinkorkmaz' Alıntı:
ev alma ; yeni düzenleme yapılacak ; biriktirme hesabında para biriktirirsen yüzde 15 katkı sağlanacakmış

maaşlara doğru düzgün zam yapılmıyor hatta doğru düzgününü geçtim bu sene zam yapılmadı. bu %15 seçim için milleti heveslendirmeden başka bir şey değil gibi geldi bana.

5 şubatta faiz indirimi olsa bile ne kadar olur fikriniz var mı bidene hocam

Devlet tasarrufu teşvik için için %15 tarzında haberler uçuruyor. Yani kredi kullanmadan, biriktirerek ev sahibi olmanızı teşvik edeceğiz diyor. Diğer türlü 24 Kasımda öğretmenlere yetiştirme kursları çerçevesinde ek ders ücretlerini %100 artırımlı ödeyeceğiz şeklinde bir haber daha uçurmuşlardı. Bugün günlerden 28 Ocak. Kısacası yazılı olarak (Resmi Gazete'de) yayımlanan, cüzdanınıza direk etki eden durumlar dışında hiç bir habere inanmayın.

Bununla beraber yaklaşık 6 yıl ev almak için beklemiş, ha bugün ha yarın diyerek para biriktirmeye çalışmış biri olarak şunu tavsiye edebilirim. Sizin para biriktirme hızınız ve yetiniz, hiç bir zaman müteahhit'lerin fiyat şişirmesine yetişemez. Onlara da sorarsanız size gerçek enflasyon rakamlarından (Resmi Olmayan) ve her türlü malzemeye gelen zamlardan dem vuracaklardır. Bu yüzden beğendiğiniz evi uygun kredi kullanarak mutlaka satın almaya bakın. Kredi kullanırken daha önce yazmış olan bir arkadaşın dediği gibi Devlet Bankalarından ŞAŞMAYIN. (Kardeşim Finansbankta, Kuzenim Yapı Kredi Bankasında çalışıyor.)

Tanıdık çevreniz varsa müteahhit veya emlakçı'dan ev almak yerine Taşerondan ev almaya bakın. Tanıdığınız yoksa beğendiniz sitelerin havuzlarını yapan havuz firmalarını, pencere ve kapılarını yapan pimapen firmalarını öğrenip onlarla iletişim kurabilirsiniz. Pazarlık şansınız süper yüksek oluyor, hele birde Taşeron nakite sıkışmış ise.

Son olarak siz ev aldınız mı diyecek arkadaşlar için: Hasari hocamla (bu konunun ilk açıldığı tarihlerde) aynı dönemde kredi aramaya çıktım, beğendiğim bir sitedeki evi Pimapen firmasından müteahhitin diğer dairelere verdiği rakamın %15'u oranında daha uygun fiyata, Halk Bankasından 0,87 oranında 60 aylık kredi kullanarak aldım. Şu anda 7'uncu taksidini ödedim. Kaldı 53 ay. Ödemelere ne zaman başlarsanız o kadar çabuk bitirirsiniz unutmayın.

Bi cümle Rabbim ev almak isteyen herkesin yar ve yardımcısı olsun, ödeme kolaylığı versin.

Ev almak için para biriktirin demek çok mantıklı gelmiyor bana. hem para biriktir hem kira öde, o iş yürümez. En uygun olduğunu düşündüğün ve bütçene uygun ödeme planını bulup evi alacaksın..

Devlet guzel bi finansman buldu 5 yil biriktir devlet kullansin parayi sonra %15 versin

kadelli33' Alıntı:
Ben de ev almayı düşünüyorum ama kararsızım. Yaza kadar faizler düşer mi acaba?

Hocam yüksek ihtimal faizler duser bence ama bu seferde ev fiyatlari artar diye düşündüm, simdi aldim evi faizler düşerse yapılandırma yaparim

phantosos' Alıntı:
Devlet tasarrufu teşvik için için %15 tarzında haberler uçuruyor. Yani kredi kullanmadan, biriktirerek ev sahibi olmanızı teşvik edeceğiz diyor. Diğer türlü 24 Kasımda öğretmenlere yetiştirme kursları çerçevesinde ek ders ücretlerini %100 artırımlı ödeyeceğiz şeklinde bir haber daha uçurmuşlardı. Bugün günlerden 28 Ocak. Kısacası yazılı olarak (Resmi Gazete'de) yayımlanan, cüzdanınıza direk etki eden durumlar dışında hiç bir habere inanmayın.

Bununla beraber yaklaşık 6 yıl ev almak için beklemiş, ha bugün ha yarın diyerek para biriktirmeye çalışmış biri olarak şunu tavsiye edebilirim. Sizin para biriktirme hızınız ve yetiniz, hiç bir zaman müteahhit'lerin fiyat şişirmesine yetişemez. Onlara da sorarsanız size gerçek enflasyon rakamlarından (Resmi Olmayan) ve her türlü malzemeye gelen zamlardan dem vuracaklardır. Bu yüzden beğendiğiniz evi uygun kredi kullanarak mutlaka satın almaya bakın. Kredi kullanırken daha önce yazmış olan bir arkadaşın dediği gibi Devlet Bankalarından ŞAŞMAYIN. (Kardeşim Finansbankta, Kuzenim Yapı Kredi Bankasında çalışıyor.)

Tanıdık çevreniz varsa müteahhit veya emlakçı'dan ev almak yerine Taşerondan ev almaya bakın. Tanıdığınız yoksa beğendiniz sitelerin havuzlarını yapan havuz firmalarını, pencere ve kapılarını yapan pimapen firmalarını öğrenip onlarla iletişim kurabilirsiniz. Pazarlık şansınız süper yüksek oluyor, hele birde Taşeron nakite sıkışmış ise.

Son olarak siz ev aldınız mı diyecek arkadaşlar için: Hasari hocamla (bu konunun ilk açıldığı tarihlerde) aynı dönemde kredi aramaya çıktım, beğendiğim bir sitedeki evi Pimapen firmasından müteahhitin diğer dairelere verdiği rakamın %15'u oranında daha uygun fiyata, Halk Bankasından 0,87 oranında 60 aylık kredi kullanarak aldım. Şu anda 7'uncu taksidini ödedim. Kaldı 53 ay. Ödemelere ne zaman başlarsanız o kadar çabuk bitirirsiniz unutmayın.

Bi cümle Rabbim ev almak isteyen herkesin yar ve yardımcısı olsun, ödeme kolaylığı versin.
Beklediğime çok pişman oldum keşke öyle veya böyle geçen sene alsa idim. Fiyat gitgide arttı parada biriktiremedik ayrıca kirada ödedik velhasıl çok ama çok zarar ettik. Bu sefer gözüm kara alacağım.

Eğer kredi çekme konusunda sıkıntınız yoksa tavsiyem fazla geç kalmayın. Krediler düşünce ev fiyatları artıyor. Ben 1.05 den çektim yazın. Şimdi yapılandırma yaptım ve 0.87 ye denk geldi. Şimdi aynı evi o fiyattan alma şansım yok ama kredi yapılandırmasında 14 bin karim oldu

tomreader2010' Alıntı:
kadelli33' Alıntı:
Ben de ev almayı düşünüyorum ama kararsızım. Yaza kadar faizler düşer mi acaba?

Hocam yüksek ihtimal faizler duser bence ama bu seferde ev fiyatlari artar diye düşündüm, simdi aldim evi faizler düşerse yapılandırma yaparim
mu_korkmaz' Alıntı:
Eğer kredi çekme konusunda sıkıntınız yoksa tavsiyem fazla geç kalmayın. Krediler düşünce ev fiyatları artıyor. Ben 1.05 den çektim yazın. Şimdi yapılandırma yaptım ve 0.87 ye denk geldi. Şimdi aynı evi o fiyattan alma şansım yok ama kredi yapılandırmasında 14 bin karim oldu
bana da mantıklı geliyor... krediler düşerse ev fiyatları artar sanırım...
şubatta krediler düşse ev fiyatları nisandan önce artar mı dersiniz? ne zaman etkisini gösterir?

eğer krediler düşerse sizde yeniden yapılandırma yaparsınız. banka uyanıklık yapar kalan tutarın %2 sini ve refinansman komisyonunu alır sizde dava açıp hepsini alırsınız..

Hocam içinize sinen, düzgün bir semtte ev buldunuz ve her ay kiraya ödeyeceğiniz rakamlara karşılık kredi taksitleriniz de bütçenize göre ödenebilecek durumda ise hiç düşünmeden şimdi alın. Arkadaşların da belirttiği gibi ileride faizler daha düşük rakamlara gelince yapılandırma şansınız var . İyi bir yerde bulunan yeni binalardaki ev fiyatları 12 aylık sürelerde sizin bir yılda yapacağınız birikimin çok üzerinde artıyor. Faizler yükselip 1.0 gibi rakamlara yaklaşınca ev fiyatları bir süre sabit kalıyor, 0,80 in altına düşünce anormal artışlar yapılıyor.

karı koca öğretmeniz. bir maaşın tamamını aylık krediye versek nasıl olur? tecrübe paylaşırmısınız ev kredisi ödeyen arkadaşlarım.

syangela' Alıntı:
karı koca öğretmeniz. bir maaşın tamamını aylık krediye versek nasıl olur? tecrübe paylaşırmısınız ev kredisi ödeyen arkadaşlarım.
Rahat rahat yaşarsınız hiç korkunuz olmasın. Bizde öyleyiz ve aylık 3500 liraya yakın ev kredisi ödüyoruz. Sadece eski alışkanlıklarınızı bir süreliğine bırakmanız lazım (Ev kredinizin taksitleri sizi yormamaya başlayıncaya kadar.) Migros gibi marketler yerine bim tarzı marketlere gidiyorsunuz (Benzer ürünlerden oluşan aynı sepeti oluşturun, ne kadar fazla ödeme yaptığınıza inanamayacaksınız), manav yerine semt pazarından alışveriş yapıyorsunuz. Giyim tarzı alışverişleri en azından 2 seneliğine durduruyorsunuz. Kredi kartıyla harcama yapmaya bir son verip, mümkün olduğunda nakit alışveriş yapıyorsunuz. Son bir tavsiye, kredi kullanırken her türlü olumsuzluğu göz önüne alıp 2 aylık taksit kadar fazla kredi kullanıp yedek olarak saklayın. İnsanın başına ne geleceği belli olmaz, sıkışırsanız o yedek bütçeden takviye alırsınız.

syangela' Alıntı:
bende ev alalı 6 ay oldu hocam.birimizin maaş krediye gidiyor. almadan geçen hergün zarar. bunu beş sene bekledikten sonra anladım. faizlerin düşmesini sakın beklemeyin ters mantık işliyor çünkü.

Arkadaşlar ben haziranda 0.94 le ziraat banktan çektim. yapılandırmaya pek yanaşmıyorlar şu aralar faizlerin düşmesine rağmen. yeni yakın ziraatten yapılandıran veya oran düşürmeyi başaran varmı aranızda.

unteach' Alıntı:
Arkadaşlar ben haziranda 0.94 le ziraat banktan çektim. yapılandırmaya pek yanaşmıyorlar şu aralar faizlerin düşmesine rağmen. yeni yakın ziraatten yapılandıran veya oran düşürmeyi başaran varmı aranızda.
Başka banka ile anlayabilirsiniz hocam

parssan' Alıntı:
unteach' Alıntı:
masraflar özellikle yüzde ikili ceza. yüzü astarını ge.iyor hocam o şekilde

unteach' Alıntı:
parssan' Alıntı:
unteach' Alıntı:
masraflar özellikle yüzde ikili ceza. yüzü astarını ge.iyor hocam o şekilde

Hocam sizinle neredeyse aynı durumdayız ben de hesap ediyorum içinden çıkamadım. ben de haziran da 0,93 ten halkbanktan çektim yapılandırma yaparlarken nazlanıyorlar.
başka bankaya gitsem 1700 lira kredi kapama ücreti istiyorlar üstüne başka bankada masraf alacak en az 500tl. toplamda birbirine denk gelecek gibi.
acaba başka bankaya kredimizi taşırken (bana çıkarılan bedel 1700 tl) kredi kapama bedelini geri alma ihtimalimiz olabilir mi alan arkadaş var mı?

Geri