Ev alıyor gibiyim:) Tecrübelilerden destek istiyorum.

Kodla Büyü
ygencay' Alıntı:
Hocam bende ev almak istiyordum ama bazı hesaplar yaptıktan sonra vazgeçtim. Türkiyede insanlar son yıllarda ev alma yarışına girdiler. Ev almak için ise bankaları zengin ettiler. Ev alacağız diye bütün varlarını yoklarını bankalara yedirdiler. Piyasada para dolaşmaz oldu. Memurlar ayın 16'sına boş ceplerle girdiler. İyi birşey yapıyorlarmış gibi herkese telkinlerde bulundular.
Sonunda gencecik insanlar 10 yılda tükendiler. 1 tl'nin hesabını yaparak hayatlarını çekilmez boyutlara taşıdılar. Çocuk yapmaktan vazgeçtiler. Kariyer yapmaktan vazgeçtiler.
En sonunda kiradan kurtuldular ama kaybettiklerinin farkında bile değilller.

Eğer kredi çektiğinde aylık ödeyeceğin miktarı biriktiremiyorsan(kirayı düştükten sonra) boşuna gençliğine yazık etme hocam.

Şimdi bir hesap yapacağım.
Mesela nakit ödemen haricinde 100.000 krediye ihtiyacın var.
100.000 kredi çekip, 120 ayda ödeyeceksin.
Aylık ödemelerin yaklaşık 1.500 olacak. 1.500X120=180.000 masraflarla 185.000
Diyelimki oturduğun evin kirası 600.
Bankaya 1.500 ödemek yerine, 2 yıl boyunca 600 kiranın yanına 900 biriktirdin. (Bankaya mecbur ödeniyor ama biriktirilmiyor sözlerini çok duydum. Sonuçta ikisinde de aynı para cebinden çıkyor. Kendinizi kandırmayın bu tamamen psikolojik.)
900X24=21.600 (2 yılda biriken para, ayrıca bu parayı başka şekilde değerlendirip artırabilirsin)

2 yıl sonra biriktirdiğin parayı çekmen gereken tutardan düştüğünde 100.000-21.600=78.400 kredi çekmen gerekecek.
78.400 kredi çektiğinde yaklaşık 1.300 ödeyeceksin. 1.300X96=124.800 masraflarla en fazla 130.000 olsun

sonuç olarak 10 yılda 185.000 ödemek yerine aynı süre içinde
130.000 kredi + 1.500(kira+biriktirilen para)X24=36.000 ödeyeceksin
130.000+36.000=166.000

Şimdi bu hesap sonucunda 2 yılda yaklaşık 20.000 kar ettiniz ve 2 yılın ardından aylık ödemeniz 200 azaldı.

Hocam bu hesaba birçok eleştiri yapılacak. 2 yıl içinde evin fiyatı artabilir ya da faizler yükselebilir v.b.
Ama bunların karşılığında sizin de alım gücünüz artabilir ya da biriktirdiğiniz parayı değerlendirebilirsiniz.
Sonuç olarak bu değişkenleri hesaba katarak hesap yapmamız çok zor. Ancak bugünki durum üzerinden hesap yapabiliriz.

Son tahlilde kiranız ne olursa olsun, ne kadar kredi çekerseniz çekin bir banka bir konut kredisinden en az %20 kazanıyor. Zaten böyle olmasa bu işe girmez. Bankalar insanların sırtından geçiniyor. (Zaten faiz de bu yüzden haram.) Ben size bunu göstermek istedim.

Benim önerim, para biriktirerek küçük bir evden başlayıp zamanla daha iyi bir ev alınabilir, toki ya da bir kooperatife girilebilir. Herşeye rağmen kredi çekilecekse bile evin fiyatının en az yarısı nakit olmalı.

Aynen katılıyorum.. Kredi akıllı işi değil aslında. Ödeyeceğiniz faizi bir düşünsenize. 100 bin 120 bin - bu rakamlar kolay mı kazanılıyor. İçim cız eder benim bu parayı bankaya ödediğimi düşününce.
Yine de illa kredi çekilecekse :Kredi 3 seneden fazla da olmamalı bence.. 5 -10 yıl dediğin zaman aşırı faiz ödeniyor. En makul u gene 3 seneyi aşmayanlar.

çekilen kredi evin yarısını geçmemeli bence de.

bende ev almayı düşünüyorum.şu sıralar krediler yüksek.yaza düşermi.evin 4te bir parası var elimde.ne yapıcam bilmiyorum.ev almayı çok istiyorum.en az 5 yıllığına krediye girerim düye düşünüyorum.evli değilim tek başıma altından kalkabilirmiyim??

araba falan almak istemiyorum.kendi hayatımı yaşamak istiyoryum .bugüne kadar evlenicem diye herşeyi erteledim.sadede bana ait bir düzenim olsun istiyorum.

bizde 2 yıl önce banka kredisiyle bir ev sahibi olduk sayılır. Ev aldığımız dönemde 800 tl civarı kira ödüyorduk bir de 5-10 lira için ev sahibinin konuşmaları bizi çileden çıkardı. Kendi evimizi aldık. 130 bin çekerek 0.86 faizle. 5 yılda 40 bin faiz ödememiz gerekiyodu. 5 yıl kirada kalsak ev sahibinin kirayı arttırmayacağı düşünülse bile 50 bine yakın kira ödeyecektik. Yani bizim için ev almak daha avantajlı oldu. Hem de kendi evmizide oturma imkanına sahip olduk. O yüzden ev alırken kar zarar hesabı iyi yapılmalı ve ödemeler iyi planlanmalı çünkü her an hesapta olmayan masraflar çıkabiliyor. Ucu ucuna para denkleştirip kredi ödemek zorunda kalmak insanın psikolojisini evi olmamasından daha çok yıpratır.

2009 Nisan ayında 70.000 TL (Evin fiyatı), 7 yıl vade ile kredi çekerek ev aldım ve eylül ayında yapılandırma yaparak vadeyi 5 yıla düşürdüm. Çok şükür ki bu ay (mart) yarısını tamamladım. Herkes hesap yapıyor ben de yapayım. 70000 TL'ye toplamda ödeyeceğim miktar (faizi, yapılandırma, tapu, abonelikler vs. masraflar dahil) yaklaşık 100.000 TL. Ama bu durum evin bana 100.000 TL'geldiği anlamına gelmez. Evi almadan önce ödediğim kira miktarı 400 TL idi. Bu kiranın 5 yıl boyunca hiç artmadığını varsayarsak 400*60=24000 TL yapar. Yani 24000 TL zaten benden çıkacaktı 5 yılda (o da kirayı sabit tuttuğumuzu varsayarsak). Dolayısıyla 100000-24000=760000 TL yapar ki. Benim çektiğim miktar 700000 TL, 5 yıl sonunda ödeyeceğim miktar 76000 TL. Ödeyeceğim faiz 5 yıl için 6000 TL. (Not aldığım ev sıfır, tamamen yapılı ve hiçbir masrafı yoktu, ayrıca tapusu kat mülkiyeti).

sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Arkadaşlar bir ev beğendim(sıfır). Kredi çekip alacağım. Kredi oranları biraz yüksek geçen yıllara göre ama artık kafaya koydum. Geciktirdikçe olmuyor.
Sizden şu konuda yardım istiyorum.
-Evi alırken hukuki açıdan madur olmamak için nelere dikkat etmeliyim.
-Tapu işlemlerinde nelere dikkat etmeliyim.
-Resmi olarak genel dikkat etmem gereken şeyler nelerdir.
-Yakın zamanda ev alanlar varsa kredi oranını ve ve diğer bilgileri yazabilirler mi?

Teşekkür ederim.

hocam burayı oku ondan sonra ev al istersen
bakara 275
Faiz yiyenler mahşerde ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, "Zaten alışveriş de faiz gibidir" demelerindendir. Oysa Allah alışverişi helal, faizi haram kıldı. Kime Rabb'inden bir öğüt gelir de faizcilikten geri durursa, geçmişi kendisinedir, onun işi Allah'a aittir. Kim faizciliğe dönerse, işte onlar cehennemliktir, onlar orada temelli kalacaklardır.

bakara 276
Allah faizi eksiltir, sadakaları bereketlendirir. Allah pek nankör olan hiçbir günahkarı sevmez

ARKADASLAR HER HARAM BİR MAHRUMİYET DOĞURUR. UNUTMAYIN.

bende ev için malatyada memursen( :verymad: )- toki :+1: tarafından yapılacak evlerden almak istedim 10 00 peşinat verdik 1,5 yıl oldu hala bişey yok daha ne sözleşme ne kura bişey olmadı, hemde o zaman altın bozdurup(70 tlden yalnış htırlamıyosam) vermiştim peşinatı :verymad:
yeni yeni temel atılmış sanırım gidip bakmadım bile sinirden. sözleşmeyi, kurayı inşaatın %50 si bitince yapıcaz dediler.acaba bunun sebebi ne olabilir? birde proje 800 konut+cami+alış veriş merkezi şeklindeydi ama başvuru az olduğu için 350 konut+cami+alışveriş merkezi şeklinde olacakmış. sizce konut sayısının azalması bizim ödeyeceğimiz parayı arttırır mı? ilk başvuruda 115000 tl olacak ev fiyatı diyordu.
ha birde o zaman kuradan sonra ödeme başlayacak diyodu ama başvuru az olunca arttırmak için ödemeler teslimattan sonra başlayacak dediler ama resmi bir yazı falan görmedim bununla ilgili bundan vazgeçtik derlerse yapabileceğimiz bi itiraz varmı?

oraya faiz yazdım ama katılım bankasından destek almayı düşünüyorum.bank asya, türkiye finans gibi.

mübarek sendika yamuk yapmazlar hocam...şaka bi yana da ..peşinatı falan geri vermezler hiç sanmam;sözleşme -protokol vs...vs.. yazılı bi dayanak yoksa işiniz zor..bu kadar büyük bi projede bu lakayıtlık pek iyi niyetli değiller gibi geldi bana...

Konu 6 sayfa olmuş, okumak zor geldi, bilmiyorum ev aldın mı almadın mı ben de ev alacaklara yol göstermek isterim. 3 tane evim var, bu konularda tecrübeli sayılırım :)

1- Evin en azından kat irtifakı (kat mülkiyeti daha iyi ama olmasa da sorun değil, sonradan da olur.) ve yapı kullanım izin belgesine (iskan belgesi) sahip olup olmadığını sorun, tapusuna ve iskan belgesine bakın.
2- Evin söylenen metrekaresinin net mi brüt mü olduğunu tam öğrenin.
3- Tapu masraflarını konuşun, hepsini ödemeye kalkmayın. (Yarısını siz yarısını ev sahibi ödeyecek. Rayiç bedele göre hesaplanır.)
3- Bankaya gidin, adresi ve gereken belgeleri verin, gerisini onlar halleder.
4- Bankanın yönlendireceği eksper alacağınız eve bir değer biçer, banka en fazla %75ini size kredi olarak verir.
5- Bu da tamamsa evin tapusunu almak için önce belediyedeki emlak servisinden evin rayiç bedelini çıkartın. Ev sahibi ile tapuya gidin, evrakları verin (tapu, nüfus cüzdanı v.s.), tapu masrafını bankaya yatırın, tapuyu alın. (Bankadan bir görevli avukat yada personel orada hazır olacak.)
6- Su, elektrik, doğalgaz abonelikleri için tapu ve iskan belgesinin fotokopilerini hazır tutun.
7- Hayırlı uğurlu olsun, güle güle oturun.

by_rebel' Alıntı:
Konu 6 sayfa olmuş, okumak zor geldi, bilmiyorum ev aldın mı almadın mı ben de ev alacaklara yol göstermek isterim. 3 tane evim var, bu konularda tecrübeli sayılırım :)

1- Evin en azından kat irtifakı (kat mülkiyeti daha iyi ama olmasa da sorun değil, sonradan da olur.) ve yapı kullanım izin belgesine (iskan belgesi) sahip olup olmadığını sorun, tapusuna ve iskan belgesine bakın.
3- Tapu masraflarını konuşun, hepsini ödemeye kalkmayın. (Yarısını siz yarısını ev sahibi ödeyecek. Rayiç bedele göre hesaplanır.)
4- Bankanın yönlendireceği eksper alacağınız eve bir değer biçer, banka en fazla %75ini size kredi olarak verir.
5- Bu da tamamsa evin tapusunu almak için önce belediyedeki emlak servisinden evin rayiç bedelini çıkartın. Ev sahibi ile tapuya gidin, evrakları verin (tapu, nüfus cüzdanı v.s.), tapu masrafını bankaya yatırın, tapuyu alın. (Bankadan bir görevli avukat yada personel orada hazır olacak.)
6- Su, elektrik, doğalgaz abonelikleri için tapu ve iskan belgesinin fotokopilerini hazır tutun.
Çok güzel özetlemişsiniz. Teşekkür ederim. Konuyu açtığımda bir evi alacak gibiydik. Ancak olmadı. Halen araştırıyorum. Şu anakadar 15 kadar eve baktım. Acelem yok. Kanaat getirdiğim evi alacağım. Konuyu açmış olmam sitedeki birçok kişiye de klavuzluk edecektir. Bilgilendiren nerkese teşekkürler.

Bu arada kat irtifaklı ile kat mülkiyetlinin farkı nedir? GEnelde yeni binalar kat irtifaklı. Kat irftifaklı olub olmadığını nasıl anlarız?

sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Bu arada kat irtifaklı ile kat mülkiyetlinin farkı nedir? GEnelde yeni binalar kat irtifaklı. Kat irftifaklı olub olmadığını nasıl anlarız?

satan kişiye sorarak :) kat irtifakında arsaya ortaksın daireye değil.. kat mülkiyetindede daireye ortaksın..

yüzlerce eve baktım 8 ay gezdim durdum.. sen bekleme hemen al alacaksan evler sürekli pahalanıyor..

craxx' Alıntı:
Denizli de şu şekilde yapılıyor
10 ortak bulunuyor.
Arsa alınıyor
1-1.5 ödemelerle eve başlanıyor
burdan sonrası takipçi arkadaşın işini iyi yapmasına kalıyor
Bende Peşinat olan kısmı biriktirdikten sonra (Arsa payı)
Bu şekilde ödemelerin zor olmayacağını düşünüyorum.

3-4 sene gibi bitiriyorlar.arsa payı burda biraz yüksek 10 daire için 200 civarında
yani 20 olsa girilebir görünüyor.
Şuan takipçileri takip ediyorum
En az fire veren veya sözünde durup başka paralar söylenenin dışında çıkarmayanları takip ediyorum.
ee 4 sene ödesek 1.5 tan 72 yapar 20 de arsa payı eder 92

Bizim arkadaşlardan birisi girdi şuana ev 4+1+Kiler
95 e mal olacak ve 7 ay olmuş başlanalı ve 2013 sonu gibi bitecek

:alkis:

her şey güzelde bu ev sahipleri çok insafsız ev 100000 tl ise ben tapu masraflarına karışmam diyor eğer karışacaksamda ev 102000 tl diyor. eğer bide evi sevdiğinizi almak istediğinizi fark ettiyse hayatta ödemezler.

bu arada 1.05 di faizler şimdi düştü mü arttı mı acaba.

by_rebel' Alıntı:

:+1:

Arkadaşlar bi soru da benden kısmetse evimiz olacak.
Ev sıfır evi 115e aldık. 85.000 tl kredi olacak krediye başvurduk, 1,03 orandan aylık 1906 ödemeli.

Tapu masrafları için inşaat sahibi toplam 3.200 lira gibi masrafın olur demişti. Tapu harcı %3,3 müş. 115.000*3.3/100=3795 + 200 tl falan biyere yatıyormuş toplam 4000 tl filan yapıyor.
Acaba çektiğim kredinin %3.3 ünü mü ödeyeceeğim. öyle olursa 85.000*3,3/100=2805+diger masraflar 3000 tl filan yapıyor ne diyorsunuz.
Arayıp soramadan akşam oldu.

sisss' Alıntı:
Arkadaşlar bi soru da benden kısmetse evimiz olacak.
Ev sıfır evi 115e aldık. 85.000 tl kredi olacak krediye başvurduk, 1,03 orandan aylık 1906 ödemeli.

Tapu masrafları için inşaat sahibi toplam 3.200 lira gibi masrafın olur demişti. Tapu harcı %3,3 müş. 115.000*3.3/100=3795 + 200 tl falan biyere yatıyormuş toplam 4000 tl filan yapıyor.
Acaba çektiğim kredinin %3.3 ünü mü ödeyeceeğim. öyle olursa 85.000*3,3/100=2805+diger masraflar 3000 tl filan yapıyor ne diyorsunuz.
Arayıp soramadan akşam oldu.

Hocam kredinin değil de tapuda beyan ettiğiniz evi alış fiyatınız üzerinden hesaplanıyor diye biliyorum

söyle bişey olabilir mi hocam peşinatın 3.3 çarpanını kendileri ödüyor kredinin 3.3 lük çarpanını alıcı ödüyor. Böyle durumlar oluyor mu hiç unuttum sormayı

her_dem' Alıntı:
bende cuma günü ev aldım faiz oranı 60 ay 1.09tu. 1,04ten bulduysan gerçekten çok iyi.

hocam tapu masrefı evin muayyer bedelinin binde 16.5u. karşılıklı bu alışve satış için. yani binde 33ü. genelde anlaşmada bu masrafları alıcı öder.

ben 80.000 kredi kullandığım için evin bedeli üzerinden 2850 masraf ödedim. sende çektiğin kredinin binde 33ünü ödersin.

birde tapuyu almadan önce peşinat falan vereceksen sözleşme yap. herhangi bir emlakcıdan bu sözleşmeyi bulabilirsin.

Hocam dediğim gibi yapmış demekki böyle uyguluyorlarmış.

sisss' Alıntı:
söyle bişey olabilir mi hocam peşinatın 3.3 çarpanını kendileri ödüyor kredinin 3.3 lük çarpanını alıcı ödüyor. Böyle durumlar oluyor mu hiç unuttum sormayı
Hocam ev sahibi ile aranızdaki pazarlığa bağlı. Maalesef ki çoğunlukla tamamını alıcı ödüyormuş.

Ben de geçen yıl ev almaya niyetlenmiştim. İşin içine girince ; ev fiyatlarının , faiz oranlarının ve ilk hesapta belirtilmeyen bir sürü ek masrafın uçukluğunu görünce bu işi süresiz ertelemek zorunda kaldım. Bu arada öğrendiğim değişik bilgiler yanıma kar kaldı.

Geri