Fatih Projesi Paylaşımları

Kodla Büyü
Akilli tahta kurulan okullarda alt yapi ihalesi 4 eylulde yapilacak. İhaleyi alan firma 180 gun iceresinde is teslimi yapacak. Alt yapi olmadan tablet olmaz Tablet ihalesinden ise ses seda yok.

Bir ihtimal 2 yaridan sonra dagitilabilir.

Pilot okulların tüm öğretmenlerine 8 saatlik bir seminer verilecek okullar açılana kadar. Kursun adı Fatih Projesi Etkileşimli Tahta Kullanım Semineri. Yazısı, çerçeve planı ve imza sirküsü ektedir.

Ekli dosyalar

• eylül_tahta_seminerleri.rar
    273.9 KB · Görüntüleme: 228
cat33' Alıntı:
Akıllı tahta montesi tamamlanan liselerde, 17 Eylül'de okulların açılmasıyla 9. sınıf öğrencilerine tablet dağıtımı yapılacak mı? Tabletler dağıtılırsa markası ne olacak? Geçtiğimiz yıl gibi, Samsung dağıtılan illerde samsung, GM dağıtılan illerde de GM dağıtılmaya devam edilecek mi? Yoksa tek marka mı olacak?
Şimdilik öyle bir süreç yok zaten altyapı ihalesinde olduğu gibi böyle bir ihale gerçekleşecek olsa bunu www.meb.gov.tr adresinde bulabilir doğru adresten bulacağınız bilgi ile bilgilenebilirsiniz.

sanalomer' Alıntı:
Arkadaşlar fatih projesi büyük bir fiyaskodur. Neden?

1- Aşırı derecede radyasyon yoğunlaşması yaşanacaktır.
2- Okullarımızın fiziki alt yapı iyileştirmeleri lazımken bu kadar çok paranın tabletlere harcanması doğru mudur?
3- Sınıflar çok kalabalık, sınıfların sayısının artırılması, öğretmen alımlarının yapılması gerekiyorken bu kadar çok paranın fatih'e harcanması doğru mudur?
4- Okul bahçesi bulunmayan okullarımız bile varken, yeni okul ihtiyaçları varken bu kadar çok paranın fatih'e harcanması bize ne kazandıracak ne kaybettirecektir?
5- Sonuç itibariyle siz suni bir hedef olan ölçücülüğü sürekli artışmalı olan, ezbere dayalı bir sınav sisteminde çocukları bu hedefe doğru koştururken bunu yeşil tahta yerine dijital tahta ile yapsanız değişen ne olacaktır? Gittiğiniz hedef sadece koca bir hiç iken, bu hedefe giderken eşşekten inip, jetle gitmenin mantığı nedir?

Arkadaşlar öncelikle eğitim sistemimizin sınavlardan arındırılması gerekmektedir. 4. sınıftan itibaren çocukların branşlaştırılıp, yeneklerine göre ders ve tecrübe kazandırılmaları sağlanarak en geç 17 yaşında bir mesleğe kavuşmasını sağlayacak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır. Böylece okulundan kaçan, şiddet uygulayan, hayattan nefret eden öğrencilerin yerini, hayat dolu, enerji dolu, sevgi dolu, okulundan hiç ayrılmak istemeyen öğrenciler alacaktır. Tüketen değil, üreten okullar yapılmalıdır. Okulların endüstri ile entegresyonu sağlanarak her okulun bünyesinde döner sermaye yapıları kurulmalıdır.

Bu tarz projelere ne kadar para harcansa da önemli olmaz. Fakat en geç 1 yıla kadar demode olacak sistemlere bence hiç gerek de yoktur.

Hadi Google girip nereden geliyor bu projenin bütçesi nereye harcanabiliyor demeye üşendiniz bu forumdaki fatih projesi ile ilgili başlıkları okusanız söylediklerinizin konu ile alakasız olduğunu sizde görebilirdiniz.

Valla Hamit Hoca sen ve ben ne kadar doğrucu davut olup burayı düzeltmeye kalsak ta boşuna uğraş abicim. Bu arada zannımca yakınz amanda tablet dağıştmıyacak daha ağ ihalesi yani yapılıyor.

kzengin67' Alıntı:
eogrenim.meb.gov.tr sitesine nasıl giriş yapılıyordu.

varan
3_clr_e0.gif

Arkadaşlar okulumuza akıllı tahtalar bu yaz takıldı. Ama internetten araştırmalarım sonucunda e-içerik konusunda yok denecek kadar az döküman buldum. Bu arada öğretmenler durmadan bana içerik nasıl olacak nereden bulacağız nasıl anlatacağız diye soruyorlar.

bende geçici alternatif çözüm olarak meb vitamini öneriyorum (detaylı bilgi http://www.bilgisayarhatasi.com/ ). Sizin önerileriniz nedir?

adalim' Alıntı:
Tablet ihalesi ekimde yapilacak. Liselerde 2 donem tam anlamiyla fatih hazir olacak sanirim.
Bilginin kaynağı bakanlıktan bir meslektaşımızsa ismini bizlerle de paylaşabilirseniz sevinirim hocam.

İhale ilani resmi gazetede yayinlandi. Bakanligin sitesinde de var. Alt yapi ve tablet ihalesi kamu ihale kurumu kapsamindan cikarildigi icin sadece ihale ilani var. Baska hic bir bilgi yok.

Tahminen ikinci donem baslar benim yorumumdu.

Starboard programı basit kaçmış promethanla birlikte verilen Activeboard kursak Vestel etkileşimli ekranda sıkıntı çıkarır mı?

Her öğrenciye tablet ve her sınıfa akıllı tahta uygulaması ertelendi mi?

...

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in ifadesiyle Fatih Projesi “Neresinden tutarsak tutalım ölü bir proje. Ancak Sayın Başbakanımızın seçim vaadi olduğu için en az zararla bu iş kotarılmaya çalışılacak.”

Bu ifadeleri Bakan Dinçer, dar bir kapsamda yakın mesai arkadaşlarına söyledi.

Bakan Dinçer, Fatih Projesi’nden rahatsızlığını her fırsatta arkadaşlarıyla paylaşıyor. Sayın Bakan’ın bu projede en az kabahatli olan isim olduğunu da vurgulayayım. Proje tamamen Başbakan Erdoğan’a ait ve Dinçer seçim vaadi olan bu kötü projeyi bir şekilde hayata geçirmek zorunda kalacak. İhalenin ertelenme nedeni ise ortaya çıkacak aksaklıkları en aza indirmek. Basının ve kamuoyunun diline düşmemek.

...

Haberin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

http://t24.com.tr/haber/her-ogrenciye-t ... ndi/212631

http://dersicerik.eba.gov.tr/ adresine e-içerikler, ders kitapları ve etkileşimli materyaller yüklenmiş. 100GB lık bu içeriği okullardaki tüm tahtalara bugüne kadar kurmuş olmamız gerektiğini Cuma günü arayıp söylediler. İldeki Fatih Projesi sorumlusu sinirli bir şekilde arayıp yardım istedi seminer verdiğim okullara kurmam için. 100 GB ne demek haberleri yok sanırım. İlgili okullara indirdiğim veri 30 GB ve bir tahtaya yüklemek neredeyse 1 saat sürüyor. Seminerler sırasında söylenseydi bugüne yetişebilirdi ve öğretmenlere de gösterilirdi ama hangi iş doğru ki... :?:

saçma sapan işler yapıyorlar bizim okula daha kablo ve data altyapısı tamamlanmadan kurmamı istediler :(( ama tahtalar açılmıyor bile... bence kimse ne yaptığını bilmiyor hala..artı 9. sınıflara tablet gelmedi herhangi bir duyum alan varmı ?

Akıllı tahta kullanımında bazı etkinlik ve özelliklerin kullanımında sınırlama getiriyor. Tahta üzerinde yönetici profili mi var bilmiyorum ama bu sıkıntıyı nasıl aşabilirim. Denetim masasına bile giremiyorum, yetkiniz yok diyor. Yardımcı olabilir misiniz?

istanbulda akıllı tahta kablolama ihalesi iptal oldu diye bir duyum aldım müdürden bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

falloosely' Alıntı:
Akıllı tahta kullanımında bazı etkinlik ve özelliklerin kullanımında sınırlama getiriyor. Tahta üzerinde yönetici profili mi var bilmiyorum ama bu sıkıntıyı nasıl aşabilirim. Denetim masasına bile giremiyorum, yetkiniz yok diyor. Yardımcı olabilir misiniz?
hocam yönetici şifresi var il formatöründen yada ilçe formatöründen isteyiniz.

FATİH Projesi Altyapı İhalesi Sonuçlandı
FATİH Projesi’nin ilk ayağı olan, “Okulların Altyapı İhalesi” Ankara’da 10 firmanın katılımıyla gerçekleşti. İhaleye, Türk Telekom’un yanı sıra Koç Sistem, Anel, Sentim, Probil, Akfa, Surat Teknoloji, Vestel, İşkaya, Topaz A.Ş. teklif veren firmalar. Verilen tekliflerin açılması sonucu oluşan fiyatlarda, en düşük fiyat Anel tarafından sunuldu. İhale kapsamında, 3 Coğrafi Bölge için ayrı ayrı verilen teklifler şu şekilde;

Anel: 1. Bölge 46 Milyon; 2. Bölge 46 milyon; 3. Bölge 44 Milyon
Türk Telekom: 1. Bölge 99 milyon; 2. Bölge 95 milyon; 3. Bölge 109 milyon
Sentim: 1. Bölge 60 milyon; 2. Bölge 59 milyon; 3. Bölge 63,5 milyon
Koç Sistem: 1. Bölge 75 milyon; 2. Bölge 75 milyon; 3. Bölge 75 milyon
Probil: 1. Bölge 84 milyon; 2. Bölge 86 milyon; 3. Bölge 86,5 milyon
Akfa: 1. Bölge 69,5 milyon; 2. Bölge 71,5; 3. Bölge 83 milyon
Topaz: 1. Bölge 80 milyon; 2. Bölge 69,5 milyon

İhaleye katılan firmalardan; Vestel, Surat Teknoloji ve İşkaya fiyat sunmadılar.

İlk aşama ihaleyi kazanan Anel yetkilileri; "Anel olarak bu ihalelere ilgi gösterdiklerini amaçlarının FATİH projesinden kesinlikle para kazanmak olmadığını söyledi. Bu proje, Türkiye’de elektronik sektörünün önünü açacak muazzam bir proje. Bizim hedefimiz tabletten de para kazanmak değil. Yüksek volümde sipariş alarak Türkiye’de bir LG bir Samsung gibi elektronik devi yaratmanın hayalini kuruyoruz. Ankara’nın da nihai hedefinin bu olduğunu biliyoruz." dediler.

Fatih projesi altyapı ihalesinde verilen fiyatlar son fiyatlar değil. Bu teklifler değerlendirildikten sonra tüm firmalar tekrar pazarlığa çağrılacak. Yani en yüksek fiyatı veren Telekom bile bu ihaleyi alabilir. Anel altyapı işlerinde rakipleri şaşırtan fiyatlarla ihaleler alıyor, burada da benzer bir yol izlemişler. Bilmeyenler için Anel Alcatel'e bağlı bir şirket.

Bu işler hiç de öyle sanıldığı kadar kolay değil. İnşallah başarılı olurlar. Kimse de üzülmez.

eleni' Alıntı:
falloosely' Alıntı:
hocam yönetici şifresi var il formatöründen yada ilçe formatöründen isteyiniz.

hocam ozelden yaz bende şifresi var :)

- http://ninite.com/ adresine giriniz.
Şu programların tamamını işaretleyiniz demişler ya internet olmayan yerde indirilemediğinden ben hepsini cache den alıp sıkıştırdım yaklaşık 500 mb

http://www.gigasize.com/get/vc2onfjtnpb

o Firefox o Chrome o Vlc player
o K-lite codecs o Flash o Flash (IE)
o Java o .net o Silverlight
o Air o Shockwave o Paint.net
o İrfon View o OpenOffice o Reader
o PDFCreator o Dropbox o Evernote
o GoogleEarth o 7-zip o FileZilla
o Notepad++ o WinSCP

suleyman_izmir' Alıntı:
- http://ninite.com/ adresine giriniz.
Şu programların tamamını işaretleyiniz demişler ya internet olmayan yerde indirilemediğinden ben hepsini cache den alıp sıkıştırdım yaklaşık 500 mb

http://www.gigasize.com/get/vc2onfjtnpb

o Firefox o Chrome o Vlc player
o K-lite codecs o Flash o Flash (IE)
o Java o .net o Silverlight
o Air o Shockwave o Paint.net
o İrfon View o OpenOffice o Reader
o PDFCreator o Dropbox o Evernote
o GoogleEarth o 7-zip o FileZilla
o Notepad++ o WinSCP
:alkis: :alkis: :alkis:

Geri