Fatih Projesi Paylaşımları

Kodla Büyü
İhale iptali ile ilgili yanlış bilgiler, daha doğrusu bilgi kirliliği var. Ben 15.05.2012 tarihi itibari ile FATİH eğitici eğitimimi aldım.

Orada Eğitek de bu işlerle yetkili kişilerin ihale iptali ile ilgili söylediği ayrı bir durum söz konusu. İhalesi iptal olan Vestel Akıllı TV ler değil,
E-Book (Tablet demiyorum buraya dikkat sadece E-Book) ihalesinin ihaleler yasasına aykırı olmasından dolayı bir iptalin söz konusu olduğudur.
Ayrıca her yerde tablet PC diyerek, gerçekte projenin E-Book üzerine kuruluyor olmasıda ayrı bir durumdur.

Yine eğitimin başında bize söylenen Eylül ayının sonuna kadar Vestel 85 000 TV yi sınıflara (Lise) takacak ancak alt yapı Telekoma ait o ne zaman biter
onunla ilgili bir bilgim yok.

Ayrıca proje başlangıcında Tablet PC dağıtılmasının sebebi, pilot uygulama icin gerekli 12 000 istenilen özellikli E-Book un piyasada mevcut olmamasıymış.

Yazdıklarımın hepsi Eğitek te bu işlerden sorumlu kişilerin söylemleridir.

kazuo' Alıntı:
halukk' Alıntı:
...en altta yer alan videoda MEB Yetkilisi EBA portaldan ve içerikleri hazırlayan yazılımcı, grafiker ve alan uzmanı 110 kişilik bir ekipten bahsediyor. Bu konuda bilgisi olan var mı ? Kimdir bunlar, öğretmen midir ? ne zaman bu işe alındılar, başladılar ? kaç tanesi böteci ?
Bakanlıktaki bilişimcilerin hangi kritere göre istihdam edildiğini ben de çok merak ediyorum.

Bu ekibin yeterliliklerinin ne olduğunu da, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin web siteleri için bir cms bile yazamamalarından tespit edebiliyoruz.

Hocam burada işler karışmış MEB'i okul gibi düşünmeyin yada düşünün yahu istiklal marşını BEDEN EĞİTİMİ öğretmeninin iyi yönetememesi sonucu MÜZİK ÖĞRETMENİNE çatmak gibi birşey bu sizin yaptığınız.

EBA için çalışanlar YEGİTEK içinde bir grup CMS işi ise Bilgi İşlem Grup Başkanlığı içinde bir grup ve alakaları yok birbiriyle.

e book ve tablet pc arasındaki farklar pek bilinmiyor....Bariz farkları bir arkadaş anlatabilir mi?

ist_koord' Alıntı:
Hocam burada işler karışmış MEB'i okul gibi düşünmeyin yada düşünün yahu istiklal marşını BEDEN EĞİTİMİ öğretmeninin iyi yönetememesi sonucu MÜZİK ÖĞRETMENİNE çatmak gibi birşey bu sizin yaptığınız.

EBA için çalışanlar YEGİTEK içinde bir grup CMS işi ise Bilgi İşlem Grup Başkanlığı içinde bir grup ve alakaları yok birbiriyle.
Hocam karışan filan yok.

Benim merak ettiğim konu; bakanlığın hangi biriminde olursa olsun, bilişimcilerin hangi kriterlere göre bulundukları göreve getirildikleri. Gökten zembille mi indiler bu adamlar? Eminim ki, BT öğretmenleri arasında onlardan kat kat daha iyi olanlar var, bu seçimlerden, kriterlerden neden kimsenin haberi olmuyor?

Bilgilendirme amacıyla:

Tübitak Fatih Projesi için bir proje hibe açıklaması yaptı. yeni fikirleriniz varsa TÜBİTAK sayfasından bir incelemenizi öneririm...

Ben de şubat tatilinden bu yana 5 başvuru yaptım boşu boşuna yapmışım meğer saçma sapan bir iş sanki alacaklarmış gibi.Üstelik bulunduğum ilçede akıllı tahta kurulumu sadece bizim okulumuza yapıldı ama giden öğretmenler merkezden bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...

kazuo' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:

Hocam karışan filan yok.

Benim merak ettiğim konu; bakanlığın hangi biriminde olursa olsun, bilişimcilerin hangi kriterlere göre bulundukları göreve getirildikleri. Gökten zembille mi indiler bu adamlar? Eminim ki, BT öğretmenleri arasında onlardan kat kat daha iyi olanlar var, bu seçimlerden, kriterlerden neden kimsenin haberi olmuyor?

Eğitek için söyliyeyim eskiden web tabanlı içerik geliştirme yarışması yapılırdı ve orada dereceye girenlere haftasına sizi merkez ekibe alalımmı diye teklif gelirdi,
bunlardan biri de benim action script hocam Dursun İŞLER'dir fen bilimleri alanında hocadır ama Flash ve Action dedinmi değme adam taş çıkartır(en son kitap basacaktı umarım olmuştur)
neyse gene yarışmaya girecekti EĞİTEK ekibi 2008'de benim yanınmda sitemle karışık çıkışmıştı " Hocam her sene derece yapıyorsun, gel diyoruz gelmiyorsun, biz buradan seçilecek arkadaşlar arıyoruz, gelmeyeceksen ee girme sınava yahu diye"
Dursun hocada güldü " giricem" dedi gitti ertesi sene gene girdi gene derece yaptı gene gitmedi EĞİTEK'e :)

Buarada hocam ben yetenekliyim neden ben orada değilim diyorsanız ki sanırım diyorsunu, yeteneğinizi(yaptığınız-geliştirdiğiniz projeyi) bana gönderin ben orada olmanız için ANkara'ya gittiğim direk Genel Müdür Yardımcılarımızla görüşürüm.

ist_koord' Alıntı:
kazuo' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:

Hocam karışan filan yok.

Eğitek için söyliyeyim eskiden web tabanlı içerik geliştirme yarışması yapılırdı ve orada dereceye girenlere haftasına sizi merkez ekibe alalımmı diye teklif gelirdi,
bunlardan biri de benim action script hocam Dursun İŞLER'dir fen bilimleri alanında hocadır ama Flash ve Action dedinmi değme adam taş çıkartır(en son kitap basacaktı umarım olmuştur)
neyse gene yarışmaya girecekti EĞİTEK ekibi 2008'de benim yanınmda sitemle karışık çıkışmıştı " Hocam her sene derece yapıyorsun, gel diyoruz gelmiyorsun, biz buradan seçilecek arkadaşlar arıyoruz, gelmeyeceksen ee girme sınava yahu diye"
Dursun hocada güldü " giricem" dedi gitti ertesi sene gene girdi gene derece yaptı gene gitmedi EĞİTEK'e :)

Buarada hocam ben yetenekliyim neden ben orada değilim diyorsanız ki sanırım diyorsunu, yeteneğinizi(yaptığınız-geliştirdiğiniz projeyi) bana gönderin ben orada olmanız için ANkara'ya gittiğim direk Genel Müdür Yardımcılarımızla görüşürüm.
genel müdür gibi konuşmuşsun hocam. Bakanlık merkez teşkilatını tanımasam söylediklerine inanacağım.

ist_koord' Alıntı:
Burada mesela ben değilim ki, tüm BT öğretmeni olan arkadaşlar. Neden birilerinin bize referans olmasına ihtiyacımız olduğunu anlayamıyorum. Meb, birçok kurum için sınavlar yaparken, kendi bünyesinde çalıştıracağı bilişimcileri vs. "referansla" seçmesi bana saçma geliyor.

kazuo' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:
Burada mesela ben değilim ki, tüm BT öğretmeni olan arkadaşlar. Neden birilerinin bize referans olmasına ihtiyacımız olduğunu anlayamıyorum. Meb, birçok kurum için sınavlar yaparken, kendi bünyesinde çalıştıracağı bilişimcileri vs. "referansla" seçmesi bana saçma geliyor.
Hocam referans falan yok yani varsada o ben olamam ben size şunu dedim bir proje geliştirmişseniz ben bakanlıktakilerin bunları görmesi için uğraşırım,
ayrıca sonunu yakalamışsınız ama 2008,2009da yapılan yarışmalarla derece alanlar merkez teşkilata çağırıldı hatta gelmeyenlere abi niye yarışmaya giriyorsun dendi diye anlatıyorum siz neden referans diyorsunuz oldumu şimdi :)

ist_koord' Alıntı:
kazuo' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:

Hocam karışan filan yok.

Benim de action script hocam Dursun hocamdır :) ve dediğiniz gibi değme adamlara taş çıkartır. Sağolsun aksarayda gece 2-3'lere kadar fedakarlık gösterip bize kod anlatmıştı.
Reklam gibi olacak ama varsın olsun :) bu da kitabını alabileceğiniz linki, kitap dolu dolu bu arada.

http://www.dr.com.tr/Kitap/Uygulama...gitim-Basvuru/Bilgisayar/urunno=0000000341064

iskenderenator' Alıntı:
Ben de şubat tatilinden bu yana 5 başvuru yaptım boşu boşuna yapmışım meğer saçma sapan bir iş sanki alacaklarmış gibi.Yine torpili olanlar resen çağrıldılar eğitime kırgınım kızgınım :( Üstelik bulunduğum ilçede akıllı tahta kurulumu sadece bizim okulumuza yapıldı ama giden öğretmenler merkezden bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...
merkeze tayin isteyin hocam siz de o zaman:)

Olcay Büyükçapar' Alıntı:
Evet, projeye karşı değiliz. Hatta bu projeden yıllar önce biz bu ve buna benzer projeler için yetiştirildik. Benim de detaylı düşüncelerim şudur : http://kisaurl.com/?GRO Her ne kadar değinmeyi unuttuğumu fark ettiğim bir çok başlık da olsa, bu kadarını yazabildim. Teknolojiye gıcık kapan memurlar gibi sanmasınlar bizi!
Gercekten guzel bir calisma olmus, tebrik ederim hocam.

arkadaşlar starboard fatih 1.1 programını yüklereceğimiz bir site vardı. şu anda o siteyi bulamadım yardımcı olacak olan varmı.

http://www.kayserifatih.gov.tr/index.ph ... &Itemid=78
starboard var ama 1.1 mi bilmimyorum
eogrenim.meb.gov.tr
yalova eğitiminde varilen site bu burada kesin vardır
birde yazılımı güncellemek için admin şifresi istiyor ama müdürde bilmiyor bize müdürlere verilecek dendi yeni yazılımı kurmak için admin şifresini bilen arkadaşlar özelden mesaj atarlarsa sevinirim teşekkürler

eogrenim.meb.gov.tr adresinde Yazılım İndirme başlığı altında Hitachi Starboard Yazılım 1.1 var. Oradan indirebilirsiniz.

Arkadaşlar size fatih projesi ile seminer verildi mi? ben hala ne seminer aldım ne de başka bir bilgilendirme. Hizmetiçi eğitim seminerlerine başburdum kabul edilmedi. erkes alacak diye söylenti vardı ama hala ses seda yok. pilot okulların öğretmenleri mi alıyor sadece? Zorunlu değil mi?

Arkadaşlar size fatih projesi ile seminer verildi mi? ben hala ne seminer aldım ne de başka bir bilgilendirme. Hizmetiçi eğitim seminerlerine başburdum kabul edilmedi. herkes alacak diye söylenti vardı ama hala ses seda yok. pilot okulların öğretmenleri mi alıyor sadece? Zorunlu değil mi?

Powerpoint'e benzer sunu programı yok malesef. Microsoft Office programını kurmak için de Administrator şifresi istiyor.

Bütün bilgisayarlara Office ve benzer programları kuruyorum şimdi...

Geçen sene pilot okulda görev yaptım. Akıllı tahtalarda ücretsiz olduğu Ms-Office alternatif olarak yüklenen Libre Office var. Libre Office içindeki Impress programı Ms-Powerpointin işlevini tam olmasa da görüyor.

Arkadaşlar fatih projesi büyük bir fiyaskodur. Neden?

1- Aşırı derecede radyasyon yoğunlaşması yaşanacaktır.
2- Okullarımızın fiziki alt yapı iyileştirmeleri lazımken bu kadar çok paranın tabletlere harcanması doğru mudur?
3- Sınıflar çok kalabalık, sınıfların sayısının artırılması, öğretmen alımlarının yapılması gerekiyorken bu kadar çok paranın fatih'e harcanması doğru mudur?
4- Okul bahçesi bulunmayan okullarımız bile varken, yeni okul ihtiyaçları varken bu kadar çok paranın fatih'e harcanması bize ne kazandıracak ne kaybettirecektir?
5- Sonuç itibariyle siz suni bir hedef olan ölçücülüğü sürekli artışmalı olan, ezbere dayalı bir sınav sisteminde çocukları bu hedefe doğru koştururken bunu yeşil tahta yerine dijital tahta ile yapsanız değişen ne olacaktır? Gittiğiniz hedef sadece koca bir hiç iken, bu hedefe giderken eşşekten inip, jetle gitmenin mantığı nedir?

Arkadaşlar öncelikle eğitim sistemimizin sınavlardan arındırılması gerekmektedir. 4. sınıftan itibaren çocukların branşlaştırılıp, yeneklerine göre ders ve tecrübe kazandırılmaları sağlanarak en geç 17 yaşında bir mesleğe kavuşmasını sağlayacak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır. Böylece okulundan kaçan, şiddet uygulayan, hayattan nefret eden öğrencilerin yerini, hayat dolu, enerji dolu, sevgi dolu, okulundan hiç ayrılmak istemeyen öğrenciler alacaktır. Tüketen değil, üreten okullar yapılmalıdır. Okulların endüstri ile entegresyonu sağlanarak her okulun bünyesinde döner sermaye yapıları kurulmalıdır.

Bu tarz projelere ne kadar para harcansa da önemli olmaz. Fakat en geç 1 yıla kadar demode olacak sistemlere bence hiç gerek de yoktur.

Akıllı tahta montesi tamamlanan liselerde, 17 Eylül'de okulların açılmasıyla 9. sınıf öğrencilerine tablet dağıtımı yapılacak mı? Tabletler dağıtılırsa markası ne olacak? Geçtiğimiz yıl gibi, Samsung dağıtılan illerde samsung, GM dağıtılan illerde de GM dağıtılmaya devam edilecek mi? Yoksa tek marka mı olacak?

Geri