Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Mustafa hocam öncelikle böyle bir çalışma için teşekkür ederim.
şuan dosyalar indirilme aşamasında.
tüm sayfaları okuyamadığım için aklıma takılan 4 soruyu sormak istiyorum. yine detaylı okuyacam o ayrı.
soru-1: RUFUS..... faz2 tahtalara kurulum yapacağım için rufusta şu ayarlamayı yaptım.
disk bolumu: GPT
hedef sistem: UEFI(csm yok) Bunun dışında zaten başka bir seçenek gelmiyor.
dosya sistemi: NTFS
dosya ayırma birimi: 4096 byte varsayılan
işlem doğru mu?

soru-2: WALLPAPER ve D sürücüsünde dosyalar
Temel amacım wallpaper'ı değiştirip ardından ilgili kültür öğretmenlerinin ihtiyaç duyabileceği dokümanları D sürücünde bulundurmak.
Bunun için öncelikle imajı yükleyip sonradan wallpaper değiştirip akabinde D sürücüne ilgili dökümanları yükleyip bu şekilde yeniden imaj alıp artık bu imajı kullanmak mı gerekiyor yoksa daha imajı yüklemeye başlamadan önce flashta birşeyler yapılması yetiyor mu? Örnek: flash bellekte filanca jpeg dosyasını değiştirmek ve filanca yerde filanca klasörü oluşturmak yetiyor mu?

soru-3: bazı sayfalarda imajı güncelledikçe gibi bir cümle okudum sanki... siz imaj üzerinde çalışma yaptıkça yaptığınız bu güncellemeler, tahtalarda internet olduğu için sizin kaynaktan otomatik mi güncellemesini yapacak yoksa her seferinde sizi takip edip güncellenmiş imajı yeniden mi yüklemek gerekiyor?

soru-4: ben tahtalara netsupport kurup tüm tahtalara göndermem gereken bir dosya (ör: engelliler günüyle ilgili farkındalık videosu) olduğunda veya basit problemler oldugunda odamdan erişim yapmak için mudahale etmek istiyorum. bunu nasıl yapabilirim? tahtanın birine imajı yükledikten sonra netsupport kurup öyle mi imaj almam lazım ne yapmam lazım? eğer imaj almam gerekiyorsa ben normalde lablarımda imaj için acronis 2016 kullanıyorum. bunu da yine 2016 ile mi almam gerekiyor?

Hocam sırasıyla cevap veriyorum:
1. Doğru
2. Evet. İmajı yüklemeye başlamadan önce duvar kağıdını ve D: sürücüsüne atılacak dosyaları USB üzerinde yada eğer imajı ağ üzerinden atacaksanız imaj dosyasının yanına koymanız yeterli. Ağ üzerinden yapmanızı öneririm. Bununla ilgili video var izleyin. Hatta D: sürücüsüne atılan klasörler için masaüstüne kısayollar hazırlayıp atabilirsniz de.
3. Hocam takip edersiniz, işinize yarayan bir güncelleme ise yeniden yükleyebilirsiniz. Hatta bunu merkezi olarak ağ üzerinden yapmak çok daha kolay ve zaman kazandırıcı. Bunun için windows kurtarma seçeneğini kullanarak imaj yüklemeyi başlatabilirsiniz. İçinde MAYGUNimg klasörü ile ağ yolunu gösteren ve imaj yenileme işlemi yapılacağını belirten txt dosyaların bulunduğu herhangi bir usb bellek takılı olması yeterlidir. Bu USB belleğin rufusla hazırlanmasına bile gerek yok. Yanınızda klavye taşıyıp f7 ile başlatmaya bile gerek yok.
4. Hocam imaj içinde netsupport yok, isterseniz dediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Ama şöyle bir yöntem daha faydalı olabilir. Masaüstüne istediğiniz kısayolu ekleyebiliyorsunuz. Bu aktarmak istediğiniz dosyaları bir bilgisayarda paylaşıma açıp, bu paylaşım klasörünün kısayolunu da imaja dahil ederek masaüstüne eklerseniz sorununuz çok daha kolay çözülecektir. Siz paylaşım klasöründe ne değişiklik yaparsanız tüm tahtalar oraya erişip içeriği görür. Tahtalara tek tek dosya aktarmanıza da gerek kalmaz.

Merhaba;
öncelikle ellerinize sağlık pratik bir imaj olmuş bizde bütün okulla kurduk imajınızı fakat karşılaşığım bir kaç sorun var kullandığım kadarıyla

1-dokunmatik klawyeyi Türkçe Q çevirdiğim halde F klawyede kalıyor görünüş Q klawye fakat tuşlara basılınca F klawye algılıyor örnek o harfine basında h yazıyor(sağ altan)

2-eskiden fatihte adres satırına tıkladığımızda klawye kendiliğinden ekrana gelirdi bunda gelmiyor basmamız gerekiyor
Not:Bilişim öğretmeni değilim sadece biraz ilgiliyim okulumuzun bilişim hocası yok ellimden geldiğince ben yardımcı olmaya çalışıyorum belkide benim anlamadığım bir durumdur

Hocam senin imajı tahtaya uygalayıp gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra imajı güncelle deyip yapılan değişikliklere göre bir imaj alınmasını sağlayabilir miyiz. Yani bir txt dosyasına mevcut imajı değiştirmeyle ilgili birşey yaptırabilirmisin. (D yi silme tada güncelleme yaptığın gibi) Ben yeni bir install dosyası oluşturmayı denedim olmadı. O söylediğin makalelere de ulaşamadım. Eğer zor olmayacaksa bana yöntemini öğrenebileceğim daha kolay bir yol gösterirmisin.

@murataxu hocam, daha önce de dediğim gibi bunun basit ve sade bir anlatımı yok malesef. Yinede ulaşabileceğin makaleleri özelden attım. Orda özellikle imaj dosyası oluşturma ve imaj dosyasını uygulama kısımlarına bir bakıver.
Ama sana şöyle yardım edebilirim. Bu diyeceklerim sadece bu imajın yüklünmiş olduğu bilgisayarlarda geçerli olacaktır.
Bir bilgisayarda değişiklikler yapıp o bilgisayarın c sinin imajını wim dosyası olarak alıp, bunu başka bir bilgisayarın c sine uygulayabilirsin.
Bu yol işini görürse devam edelim.

Merhaba;
öncelikle ellerinize sağlık pratik bir imaj olmuş bizde bütün okulla kurduk imajınızı fakat karşılaşığım bir kaç sorun var kullandığım kadarıyla

1-dokunmatik klawyeyi Türkçe Q çevirdiğim halde F klawyede kalıyor görünüş Q klawye fakat tuşlara basılınca F klawye algılıyor örnek o harfine basında h yazıyor(sağ altan)

2-eskiden fatihte adres satırına tıkladığımızda klawye kendiliğinden ekrana gelirdi bunda gelmiyor basmamız gerekiyor
Not:Bilişim öğretmeni değilim sadece biraz ilgiliyim okulumuzun bilişim hocası yok ellimden geldiğince ben yardımcı olmaya çalışıyorum belkide benim anlamadığım bir durumdur

1. Böyle bir durumla karşılaşmadım. Ama klavye eğişimi için ctrl+shift kullanıyorum hep. Bu sorunu daha ayrıntılı adım adım yaptıklarınızı yazarak anlatırsanız daha iyi irdeleyebilirim.
2. Bu olayı windows yönetiyor. Mesela windows gezgini veya internet explorer, edge gibi uygulamalarda otomatik olarak açarken firefox ve chromda açmayabiliyor.

Son düzenleme:
20181121_100219.jpg

Arkadaşlar Dokunmatik Klavye Büyütebilen var mı?
İnternette bir kaç tane buldum fakat bir işe yaramadı.

@aycaha hocam, bu hata ne ile ilgili?
İmajın yapısından mı yoksa windowsdan mı kaynaklanıyor onun içi soruyorum. Çünkü windows 10 da bazen böyle hata ekranları gelebiliyor. Güncellemelerle alakalı olabilir.

Hocam teşekkürler çok faydalı oldu.Yalnız yükledikten bi süre sonra dokunmatik klavyeler küçüldü.Nedeni ne olabilir ki?:(

Hocam bir arkadaş elinde rufus ile yapılmış flash oldugunu söyledi. İmaj sizin idi.
Ben de ondan flashı aldım wifi antenlerini daha önce sökmüştüm tahtadan. Faz-II benimkiler. imajı yükledim. Sonra tahtayı kapadım. bugun actım wifi antenlerini de taktım... neyse tahtada fatih kalem uygulamasını açtım ders anlatıyordum ki yaklaşık 1 saat sonra bu ekran geldi durup dururken. Akşama kadar başka çıkmadı.
zaten öncede ikide bir bu ekran çıktığından dur ben buna bi imaj yükleyem demiştim ama bugun gene basıma geldi.

Dün sizin paylaşımdan ham dosyaları videolarla indirdim. bugun rufusla kendim sizin dediğiniz şekilde flashımı hazırladım. yarın antenler takılı iken imaj yeniden atacağım... bakalım ne olacak?

arkadaşın verdiği ve benim kullandığım sözkonusu flash içi böyle... dediğim gibi yarın sizin orjinal dosyanızı rufusla yazdırdıgım flashla yeniden imaj atacam...
@aycaha hocam, bu hata ne ile ilgili?
İmajın yapısından mı yoksa windowsdan mı kaynaklanıyor onun içi soruyorum. Çünkü windows 10 da bazen böyle hata ekranları gelebiliyor. Güncellemelerle alakalı olabilir.

Ekli dosyalar

• aaaaaa.JPG
    aaaaaa.JPG
    26.4 KB · Görüntüleme: 30
Sizin driveden indirdiğim 8GB lik imajı rufusla yazdırdığım flash bellek... yarın bunla yeniden atacağım
upload_2018-11-21_22-2-35.png

hocam eline sağlık, tamda aradığım özellikte bir imaj çalışması yapmışsın. ilk sayfanda okuduğum kadarıyla kendi imajımızı senin imaj üzerinden yapma özelliği ekleyeceğini belirtmişsin. acaba tam olarak nasıl olacak. kendi istediğimiz özellikleri senin imaja uyguladıktan sonra diğer tahtalarında kurtarma bölümüne bizim imajımızı ekler mi diye düşünüyorum. çünkü tekrar klavye mouse taşımak zorunda olmak istemem. sorun gider kısmında tek dokunuşla senin ilk imajmı yoksa kendi oluşturduğumuz imajlamı bilgisayar kurtarma işlemini başlatacak? ellerin dert görmesin tekrardan

hocam eline sağlık, tamda aradığım özellikte bir imaj çalışması yapmışsın. ilk sayfanda okuduğum kadarıyla kendi imajımızı senin imaj üzerinden yapma özelliği ekleyeceğini belirtmişsin. acaba tam olarak nasıl olacak. kendi istediğimiz özellikleri senin imaja uyguladıktan sonra diğer tahtalarında kurtarma bölümüne bizim imajımızı ekler mi diye düşünüyorum. çünkü tekrar klavye mouse taşımak zorunda olmak istemem. sorun gider kısmında tek dokunuşla senin ilk imajmı yoksa kendi oluşturduğumuz imajlamı bilgisayar kurtarma işlemini başlatacak? ellerin dert görmesin tekrardan

Hocam şu an için öyle bir özellik eklersem sizin alacağınız imaj sadece bir yansıma imajı olacağından kurtarma bölümüne yedekleyerek çalışması sıkıntılı olabilir. Çünkü benim hazırladığım bir kurulum imajı ve sistem kurulurken sorun gider kısmını ve birçok ayarlamayı imaj içinden çıkartarak kurulum yapıyor. Sonrasında çalışan sistemde bu gibi kısımlar kalmıyor. Bu nedenle o özellik ve ilk kurulum bu imajla yapılmak zorunda.
Şu anda da kurulduktan sonra c sürücüsünü başka bir 3.parti yazılımla imajını alıp tekrar uygulayabilirsiniz. Benim düşüncem 3.parti yazılıma gerek kalmamasıyla ilgiliydi.
Şu anda düşünce aşamasında...

hocam merhaba
1.soru: daha ilkkez imaj yükleyeceğimiz faz-II tahtaya klavyesiz-mousesiz nasıl yükleme yapıyoruz o kısmı anlamadım. (bizim tahtaların boot bolumune baktım ilk sırada harddisk var.)

2.soru: imaj yüklemiş olduğumuz faz-II bir tahtaya sonradan yeniden imaj atarken sanki ilkkez imaj atacakmışız gibi tam temizlikli imaj yüklemesini nasıl yapacağız?
F7 bastığımda çıkan menudeki seçenekler: (imaj yükledikten sonra tekrar yeniden imaj yüklemek istediğim tahtada çıkan seçenekler)
AHCI PO: SAMSUNG MZ....
REALTEK PXE....
UEFI: BUILT-IN EFI SHELL
USB: TOSHIBA USB FLASH DRIVE PM
UEFI: TOSHIBA USB FLASH DRIVE PMAP
YAPILANDIRMA​

3.soru: imajları tüm tahtalara yükledikten sonra yapılması gereken ayar var mı? (wifi şifresini bugun manuel girdim... ethernet kablolarına güvenemiyorum bazı çok bilmiş arkadaşlar sistem odasındaki kabinde kablolarla zırt pırt oynadıkları için kimi tahtada ethernet bağlantısı var kiminde yok)

4.soru: wifi şifresi nasıl olsa tüm ülkede aynı olduğu için bunu imaja gömmenin bir yolu var mı? her tahtaya girmemek için...

exelsior' Alıntı:

@aycaha hocam.
  1. ilk kez yükleyecekseniz o yöntemi kullanamazsınız.
  2. Bunu yapmak için tahta üzerine içinde MAYGUNimg klasörü ve TamTemizlik.txt olan bir usb bellek takılı olmalı.
  3. Yapılması gereken birşey yok. Size kalmış. Tahtalar normalde ethernet üzerinden bağlı olması gerekli. Sistem odasındaki kabinle oynamak yasak ve bunlar merkezden yönetiliyor. Wifi bağlantı birşeyler izlerken verimli olmayabilir. Ağ yapısının tekrar düzenlenmesi için il koordinatörünüzle bir görüşün.
  4. 4. normalde ET ler ethernet ile bağlı o nedenle şimdiye kadar böyle bir durum görmedim ilk defa sizden duyuyorum. Bunu yapabilirim imaja gömerek değilde isteğe bağlı olarak kurulum esnasında ekletebilirim ama genele hitap etmediğini düşünüyorum.
Hocam senin için de kolaylaştırıcı bir yol öneriyorum. Bir wifi profili ayarlarını ver diyerek xml dosyası olarak alabilirsin. Bu xml dosyasını şöyle bir komutla kullanırsan direkt eklenir.
netsh wlan add profile filename="xml dosyasının yolu"
Bu komutu bir bat dosyası içerisine yaz. Bat dosyasını ve xml dosyasını bir usb belleğe at ve her tahtada yönetici olarak bir kez çalıştır.

Bilgiler.pdf dosyasını incelemenizi öneririm.

Sanırsam son windows güncellemeleri yine dokunmatik klavyenin boyutunda soruna neden olmaya başladı. Geçenlerde @Zizu_ da bahsetmişti. Ben de bir et de denk geldim. Bunu düzeltmek için genel bir araç kodlamayı düşünüyorum.

Merhaba bizde de klawyeler küçüldü nasıl eski haline döndürebiliriz?
Hocam bu sorun için tek dosya halinde ufak ve genel bir araç kodluyorum, hazır olunca paylaşacağım. Yönetici olarak çalıştırınca o ET deki sorun düzelecek.

Bu sorunun kaynağı Microsoft. Bu sorunu yine düzeltmeden güncelleme yayınlamışlar.

Son düzenleme:
hocam çok teşekkürler çok güzel bir çalışma... bizim bazı tahtalarda sorun oldu 2 tanesini sizin imajla kurdum ancak bir tanesi sürekli hata veriyor. Ne yapabilirim? (açıklama: önce bilgisayar beklenmedik şekilde başlatıldı deyip kuruluma geçmedi biosdan ilk açılışı usb belleği seçince imaj açıldı kurulmaya başladı....
sonrasında mavi ekrandaki hatayı veriyor.. ) Lütfen yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• IMG_20181127_115753.jpg
    IMG_20181127_115753.jpg
    108.5 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20181127_120043.jpg
    IMG_20181127_120043.jpg
    155.4 KB · Görüntüleme: 28
hocam çok teşekkürler çok güzel bir çalışma... bizim bazı tahtalarda sorun oldu 2 tanesini sizin imajla kurdum ancak bir tanesi sürekli hata veriyor. Ne yapabilirim? (açıklama: önce bilgisayar beklenmedik şekilde başlatıldı deyip kuruluma geçmedi biosdan ilk açılışı usb belleği seçince imaj açıldı kurulmaya başladı....
sonrasında mavi ekrandaki hatayı veriyor.. ) Lütfen yardımcı olur musunuz?

Hocam o ET de bir sorun var. Öncelikle BIOS ayarlarını varsayılan değerlerine döndürün, başka imajları yüklemek için bazı özellikleri devre dışı bırakmış olabilirler. Hatta büyük ihtimal sorun bundan kaynaklanıyor.
Diğer bir ihtimal de donanımsal olabilir.
Kolay gelsin.

Küçülen Dokunmatik Klavye Hakkında!

Küçülen dokunmatik klavye boyutunu düzeltmek için bir araç kodladım ve testlerini yaptım. 64 bit windows 10 larda çalışır.
Araca imaj indirme linkini kullanarak erişebilirsiniz. Adını TouchKeySizeFixer koydum.

Ekli dosyalar

• TouchKeySizeFixer.rar
    607.9 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:
Biz ek prgram yükleyip tekrardan sizin gibi wim image alabilme imkanımız var mı yoksa sizin image a bağımlı mı kalacağız yani her image attığımızda üzerine tekrar kurulummu yapacağız.

Biz ek prgram yükleyip tekrardan sizin gibi wim image alabilme imkanımız var mı yoksa sizin image a bağımlı mı kalacağız yani her image attığımızda üzerine tekrar kurulummu yapacağız.

Ek program yükleyip tekrar imaj almak isterseniz 3.parti bir yazılım kullanmanız gerekir. Acronics clonezilla gibi.
Bu imaj bir klon değil windows kurulumudur. Ayrıntılı bilgi önceki sayfalarda bol miktarda mevcuttur.
Eğer çok miktarda program yükleyerek kullanacaksanız bu imaj sizin için uygun olmayabilir. Çünkü bu imajı kullananlara içindekiler yeterlidir.

Küçülen Dokunmatik Kalvye Hakkında!

Küçülen dokunmatik klavye boyutunu düzeltmek için bir araç kodladım ve testlerini yaptım. 64 bit windows 10 larda çalışır.
Araca imaj indirme linkini kullanarak erişebilirsiniz. Adını TouchKeySizeFixer koydum.
Hocam yukledik hatta veriyor neyden kaynaklanior

Ekli dosyalar

• 20181128_083325.jpg
    20181128_083325.jpg
    82.3 KB · Görüntüleme: 29
İyi günler hocam. İmajınızı gayet iyi bir şekilde kullanıyoruz. Fakat son günlerde kurulum yaptığımız tahtalarda şöyle bir sıkıntı yaşanıyor; öğretmenler belleklerini tahtaya taktıklarında z-kitaplarının .exe dosyası siliniyor, böylelikle kitap açılmıyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

İyi günler hocam. İmajınızı gayet iyi bir şekilde kullanıyoruz. Fakat son günlerde kurulum yaptığımız tahtalarda şöyle bir sıkıntı yaşanıyor; öğretmenler belleklerini tahtaya taktıklarında z-kitaplarının .exe dosyası siliniyor, böylelikle kitap açılmıyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam böyle bir durum olmaması lazım.
Acaba öğretmen flashlarındaki exe lere virüs bulaşmış olabilir mi, windows defender da yakalayıp siliyordur.

Bu virüs, sınırlı kullanıcı oldupundan ET lere bulaşamaz ama sanırsam okulda ortak kullanılan bir bilgisayarda virüs var.

Geri