formatörlerin geleceği

Kodla Büyü
arkadaşlar bu iş karışık

ilk öğretmenliğe başladığımda

formatörlük olayı vardı ama bt öğretmenleri olamıyordu

kurs alanlar formatör oluyor biz derse giriyorduk

okulun bilgisayar işleriyle ilgilenmiyorduk ya da görevimiz bu değildi

ek ders alabilenler vardı alamayanlar vardı

o zamanda itiraz ediyorduk

şimdi bt öğretmenleri formatör oluyor bunada itiraz ediyoruz

tamamen isteğe bırakıldığında bu da eğitim öğretimi aksatacak

bt öğretmeni istemeyecek kurs alan din k. öğretmeni formatör olacak

din k. dersi boş kalacak vs vs vs

nacizane fikrim

özellikle 4-5 . sınıflarda 2 saat BT dersi olmalı

2. kademe BT sınıfını diğer dersler için kullanmalı

formatörlükte zorunlu olmalı

formatörlük internet cafecilik olarak görülmemeli

siz öyle yapıyorsanız sizin sorununuz

ben rehberlik diyorum ve konu araştırma veya dyned gibi kullanımlarda yardımcı olma diyorum

tai herkesin hür fikri

Arkadaşlar formatörlük bencede kadrolaştırılmalı.Ancak çalışma saatleri 9-3 şeklinde olarak.Ders kaldırılsın nedenmi ?1saat çok komik!maaş karşığığnı doldurmak için 15 tane sınıfın dersine giricem!bence bizi meslek liselerine versinler!norm fazlası olan arkadaşlar formatörlüğü çözüm olarak düşünmeyin.Çünkü görevlendirme olduğu için eninde sonunda mutlaka başka okula gitmek zorunda kalcaksınız.Kendinizi yakmayın..

amazon23' Alıntı:
Arkadaşlar formatörlük bencede kadrolaştırılmalı.Ancak çalışma saatleri 9-3 şeklinde olarak.Ders kaldırılsın nedenmi ?1saat çok komik!maaş karşığığnı doldurmak için 15 tane sınıfın dersine giricem!bence bizi meslek liselerine versinler!norm fazlası olan arkadaşlar formatörlüğü çözüm olarak düşünmeyin.Çünkü görevlendirme olduğu için eninde sonunda mutlaka başka okula gitmek zorunda kalcaksınız.Kendinizi yakmayın..

aynen katılıyorum...

asıl suç bizde öss de yanlış tercih yaptık.Benim dersanedeki rehebrlikçim bak mutlaka eğitim fakültesi bilgisayar öğretmenliği seç teknik eğitim fakültesinin önü kapanabilir dedi tam tersi oldu tef mezunları en azından meslek lisesine de atanbabiliyo.BÖTE okuduk yüksek puanlarla resmen kendimizi şahken şahbaz yaptık.bilgisayar öğretmenliğiymiş..televizyon gibi olma yolunda olan bir dersin öğretmeni olduk..ahh ahh şimdiki aklım olsa öğretmenlik seçmem zaten de seçecek olsam da seçilecek branşlar belli
sınıf öğretmeni,okul öncesş,rehber öğretmenden birisini tercih ederdim.bilinçsiz tercih dedikleri şey bu olsa gerek

amazon23' Alıntı:

ewt ya 1saat derste ne öğrenci beni tanıyo ne ben onu. zaten not yok kaale de almıyolar.

dilenci gibi 1 saat 1 saat.Meslek lisesinde 1 güne 8 saat atölye dersi koyuyorlar akşama kadar bir sınıftasın.Bunları da yaşadım...

arkadaşlar ben çok farklı bir konuda fikir ortaya atacağım bu fikri değerlendirebilirsiniz..
vitamin gibi bilgisayar ortamında yürüyen eğitim yazılımlarını kullansak dersimiz bilgisayarlı matematik, bilgisayarlı fen teknoloji gibi zorunlu ders olsa sizce nasıl olur? tabi meb in eğitim yazılımı hazırlatıp okullara kitap gönderir gibi göndermesi lazım her sene.. açıkcası fakültede okurken bitirme projelerimizde bile matematik-fen konularını ele alan yazılımlar yapmıştık diye hatırlıyorum..
umarım hakkımızda hayırlısı olur..

bizim yan alanımız ne?arkadaşlar ben yok diye biliyorumm.evet olabilir zaten hakkını vererek okumuş olsaydık-olsaydım şimdi kendi eğitim yazılımımızı bile hazırlayacak düzeydeydik.Ben ozaman arkadaşlara yaptırmıştım:(valla havalı da olur ha:)bilgisayar destekli matematik...

mahmutkarakus' Alıntı:
bötezede' Alıntı:
deftones' Alıntı:
mahmutkarakus' Alıntı:
arkadaşlar bana kızacak :!:

ama bencede bilgisayar dersi gereksiz!

biz dersi unutalım bundan sonra bizim için en iyisi ne olur onun hakkında düşünelim!
Yazdığınız yorumu okuyan bilişim teknolojileri öğretmeni değilde 180 saat kurs alarak ek ders ve derse girme kaygısı olan arkadaşlardan sanır. Biz eğitimciyiz.Benim gibi düşünen arkadaşlar olması beni bir nebze olsun mutlu ediyor.
sanalda kimin ne oldugu belli olmaz 180 belgelimi veya idareci ben ikendi braşımdan kimsenin bunu haklı görecegini sanmıyorum mümkünse nacizane düşüncelerinzi bu gergin zamanlarımızda kendinize saklayın madem 8-5 memur olacaktınız 4 yıl okumaya gerek yoktu

arkadaşım ben bote mezunuyum bu 1

mantıklı bir insanım ve cebit etkinliğine katılacağım bu 2

ben görüş belirttiğimde katlanamayacaksanız, beğenmediğiniz görüşe saygı duymayacaksanı ugandaya gidin bu 3

ben formatörlüğü övmüyorum , şartların bizim lehimizde değiştirilmesi gerektiğine inanıyorum ama ders işi biraz sakat bu 4

herkesin aynı görüşte , tek tip olmasını istiyorsan git başka biyerde yaşa :!: :!: :!:

Bilgisayar dersi gereksiz demişsin. Sana 2 sorum var cevaplarsan sevinirim.

1. Bilgisayar dersi neden gereksiz
2. teknoloji tasarım, resim, beden dersleri neden gerekli ve bizim dersimizden daha önemli. Bu derslerin bizim dersimizden neden daha gerekli dersler olduğunu bana açıklarsan bende diyeceğimki evet bizim dersimiz gereksiz. Ama açıklayamazsan boşuna yorum yapıyorsun.

ders gereksiz diyen arkadaşlar 4. sınıflarını alıp e-posta nedir diye sorsunlar bakalım ya da internet adreslerini yazarken türkçe karakter kullanana çocuklara bi baksınlar. excel de bi ortalama aldırsınlar ya da bir tablo oluşturun desinler word de. Ya siz hakkaten garip insanlarsınız. Çocuklar msn facebook ve oyundan başka ne biliyorlar bilgisayar hakkında. Donanım ne diye sorun bakalım kaçı cevap verecek? Şaşırıp kalıyorum bunları oyunuca. Programcılık ve web tasarımmış. Çocuk daha kopyala ile kes arasındaki farkı bilmiyor 4. sınıfta ders başladığında ve ben İSTANBUL'da çalışıyorum.

dersimiz gereksiz diyen arkadaşlar sadece bu konu başlığı altında yok. Diğer konu başlıkları altında da "herkes programlama, resim işleme vb konuları öğrenmek zorunda değil isteyen istediği kadar öğrenir" benzeri yorumlar yapan arkadaşlar gördüm. Çok şaşırdım.
Ben çoğumuz gibi sayısal mezunuyum; lisede ve ilköğretimde fizik, kimya, coğrafya hatta matematik derslerinde bile o ders dışında hiç karşılaşmadığım ve karşılaşmayacağım bir çok konuyu öğrenmek zorunda bırakıldım.
Hani Eğitim sistemimiz her alanda öğrenciye sadece gerekli bilgiyi veren bir sistem olsa arkadaşlara biraz olsun hak vereceğim. Zaten öyle bir sistemimiz olsa bilişim teknolojilerinden önce müfredattan kaldırılacak çok daha farklı derslerin konularının olduğunu da hatırlatmadan edemeyeceğim.

Bence BT dersi bir müzik dersinden, beden eğitiminden, teknoloji tasarımdan bunun gibi derslerden daha önemli. dersi kaldırmak yerine saatinin arttırılması düşünüleceğine hiç anlam veremediğim saçma bir uygulama geliyor ders kaldırılıyor.. eeeeeeeee açıklama nerde? hiç biryerde yok açıklamaya gerek yok çünkü biz yaptık oldu mantığı. olmadı arkadaşım tutmadı bu sefer.

neymiş yurt dışında böyle bir ders yokmuş sanane arkadaşım sen kendi insanındaki eksiklikleri belirleyip ona göre yapsana ders programını. Adamların ihtiyacı yok demek ki bilgisayar dersine. demek ki iyi kullanıyorlar bilgisayarı. Bizim halkımızın öğrenmeye ihtiyacı var. hala iki parmak klavye kullanan memurlar var birçok yerde.

yanlış yoldayız. Çakma eğitim sisteminde çakışmalar var sistem error veriyo. lütfen MEB Teşkilatına format atınız :S

arkadaşlar formatörlerin geleceği falan olmasın mümkünse. bizim formatörlükle işimiz yok. biz BT rehber öğretmeni olma konusunda toplanmalıyız.
gönül ister ki dersimiz zorunlu olsun notu olsun. fakat bunlar maddiyat isteyen şeyler ve sanıyorum ki MEB daha faz 1 labları yenileyemiyorken bizim dersimiz zorunlu olamaz.

Peki BT rehber öğretmeni nedir? bunun üzerinde durmalıyız bence. BT rehber öğretmeni olan okulda ayrıca bir formatör olacak mı olmayacak mı? eğer olmazsa bu BT rehber öğretmenliği, formatörlüğün adının değiştirilmiş hali olacak sadece. yönetmelikle BT rehber öğretmenlerinin görev ve sorumlulukları belirlensin diyoruz. önce biz belirleyelim onları.

yesimk06' Alıntı:
yurt dışında arkadaşı akrabası tanıdığı olan yok mu? bilgisaya dersi var mı yok mu? varsa nasıl bir öğretim sistemi var acaba?

Ben İngiltere ve Romanya da seminere gittim hocam. Gayet de BT dersleri var. Söz konusu bahsettikleri yer ABD. Oradaki sistemi getirmeyi planlıyorlar ama kulaktan kulağa bu şekilde geçiyor. Hocam yien avrupa ülkesine, Ukrayna idi sanırım, yaptığı ziyaretten bahsetti. orada da durum belirttiği gibi. Bizim ülkemizde öğrencilerin birçoğu bilg. a korkarak yaklaşıyor. Bunu tek atabileceği yer BT dersleri. Ama maalesef bizim söz hakkımız yok. Bu ülkede kararlar tepeden inme veriliyor. Danışma, fikir alma, bir bilene sorma yok...

bizim okuldaki Bt sınıfı okuldaki 2 fenlaboratuarından biri Bt sınıfı için kullanılarak oluşmuş, kurul toplantısında fen öğretmeni tek laboratuar bize yetmiyor Bilgisyar dersi o kadar onemli değil sınıfmızı geri istiyoruz dedi yaa :verymad:

şundan eminimki 6-7-8 lerde de kalkacak. gidişat bunu gösteriyor. benim merak ettiğim bizim yan alan ne. BÖTE liyim. teknik eğitim olsam yine onların önü bize göre açık. formatör olmakta istemiyorum. öğretmen olmak için okudum. Allahım şu belirsizlik ne zaman kalkacak.

akin79' Alıntı:
mahmutkarakus' Alıntı:
bötezede' Alıntı:
deftones' Alıntı:
mahmutkarakus' Alıntı:
arkadaşlar bana kızacak :!:

ama bencede bilgisayar dersi gereksiz!

biz dersi unutalım bundan sonra bizim için en iyisi ne olur onun hakkında düşünelim!
Yazdığınız yorumu okuyan bilişim teknolojileri öğretmeni değilde 180 saat kurs alarak ek ders ve derse girme kaygısı olan arkadaşlardan sanır. Biz eğitimciyiz.Benim gibi düşünen arkadaşlar olması beni bir nebze olsun mutlu ediyor.
sanalda kimin ne oldugu belli olmaz 180 belgelimi veya idareci ben ikendi braşımdan kimsenin bunu haklı görecegini sanmıyorum mümkünse nacizane düşüncelerinzi bu gergin zamanlarımızda kendinize saklayın madem 8-5 memur olacaktınız 4 yıl okumaya gerek yoktu

arkadaşım ben bote mezunuyum bu 1

mantıklı bir insanım ve cebit etkinliğine katılacağım bu 2

ben görüş belirttiğimde katlanamayacaksanız, beğenmediğiniz görüşe saygı duymayacaksanı ugandaya gidin bu 3

ben formatörlüğü övmüyorum , şartların bizim lehimizde değiştirilmesi gerektiğine inanıyorum ama ders işi biraz sakat bu 4

herkesin aynı görüşte , tek tip olmasını istiyorsan git başka biyerde yaşa :!: :!: :!:

Bilgisayar dersi gereksiz demişsin. Sana 2 sorum var cevaplarsan sevinirim.

1. Bilgisayar dersi neden gereksiz
2. teknoloji tasarım, resim, beden dersleri neden gerekli ve bizim dersimizden daha önemli. Bu derslerin bizim dersimizden neden daha gerekli dersler olduğunu bana açıklarsan bende diyeceğimki evet bizim dersimiz gereksiz. Ama açıklayamazsan boşuna yorum yapıyorsun.

açıklayayım akın kardeşim

1. halkın çok büyük kısmının bilgisayara ulaşma olanağı var öğrenmek istediğini öğrenir. zaten müfradata bakarsan microsoft programları var. bence bunların bir gereği yok.

zaten sen istediğin kadar bağır, çağır bilgisayar dersi ya kalkacak yada sadece 2. kademede devam edecek.

eğitimde teknoloji kullanımı çok zayıf milli eğitim bunun üstünde duruyor. bizde polikamızı buna göre belirlemeliyiz.

Ama çok istiyosan söliim ben formatör olmaktansa bilgisayar dersine girmek isterim.

Ama hayalprestlik bana göre değil.

ben çözüm bulmaya uğraşıyorum sorun yaratmaya değil bunuda göz önünde tut.

bizleri formatör olmaya mahkum etmeye çalışıyorlar ben öğretmenim ve öğretmen kalmak istiyorum :verymad:

processor' Alıntı:
yesimk06' Alıntı:
yurt dışında arkadaşı akrabası tanıdığı olan yok mu? bilgisaya dersi var mı yok mu? varsa nasıl bir öğretim sistemi var acaba?

Ben İngiltere ve Romanya da seminere gittim hocam. Gayet de BT dersleri var. Söz konusu bahsettikleri yer ABD. Oradaki sistemi getirmeyi planlıyorlar ama kulaktan kulağa bu şekilde geçiyor. Hocam yien avrupa ülkesine, Ukrayna idi sanırım, yaptığı ziyaretten bahsetti. orada da durum belirttiği gibi. Bizim ülkemizde öğrencilerin birçoğu bilg. a korkarak yaklaşıyor. Bunu tek atabileceği yer BT dersleri. Ama maalesef bizim söz hakkımız yok. Bu ülkede kararlar tepeden inme veriliyor. Danışma, fikir alma, bir bilene sorma yok...
"computer science teacher" adı alında var boyle bir sistem. Ama olsa ne olur hocam

benim zoruma gitmiyormu sanıyorsunuz diğer öğretmenlerin uzaylıymışız gibi bakmalarına :!:

hemde nasıl!!! içerliyorum!!!

zaman yakınma değil icraat zamanı. ben biliyorumki bilgisayar öğretmenleri olarak bu duruma dur diyeceğeiz!!

inanıyorumki çözüm yolunu bulacağız!!

Üniversitede hocam BÖTE bölümü kurulurken toplantılarında yer aldığından bahsetmişti. Bu bölümün kurulmasındaki asıl amacın öğretim teknoloğu yetiştirmek olduğunu ve biraz birşeylerden anlayan öğrenciler olsun diye de yani yüksek puanlılar gelsin diye de başına "bilgisayar" konulduğunu söylemişti. O da aynı şekilde ileride okullardaki bilgisayar derslerini kaldıracaklar, siz okullarda öğretim teknoloğu olarak bulundurulacaksınız demişti ve de yurt dışında bilgisayar dersi olmadığını da vurgulamıştı.
Sanırım bu devran bir şekilde başta tasarlanılan gibi ilerleyecek. Fakat bir an önce yerimiz belli olmasının gerektği de gayet aşikar.Okullardaki tuhaf uygulamalardan yeterince madur durumda oluyoruz. CeBIT den güzel sonuçlar bekliyoruz.

vkurtcu' Alıntı:
Arkadaşlar geçen bir seminere katıldım orada bilgisayardan teknolojiden bahseden, milli eğitim şube müdürü vardı (bir ilin) eğitim öğretimden sorumlu imiş kendisi. o esnada bi fırsat buldum ve kendisine durumumuzu sordum ve neden dersimiz seçmeli hale getirildi ve ardından 4 -5 lerde niçin kaldırıldı sonumuz ne olacak diye sordum cevabı özetle bu sene 4-5 lerde kalktı seneye ikinci kademedede kalkacak çünkü dünyanın hiçbir ülkesinde bilgisayar dersi adı altında özerk bir ders yok dedi. bu nedenle kaldırılıp bize bi nevi rehber öğretmenlere benzer uygulama yapılacakmış yani hiç ders yok, ders saatlerinde formatörlük işleri yapılacak teneffüslerde ve 15-17:00 saatleri arasında bt sınıfının kullanımını sağlayacakmışız .
veli hocam size tam bi internet cafeciyi tarif etmişler :(

adige' Alıntı:
Üniversitede hocam BÖTE bölümü kurulurken toplantılarında yer aldığından bahsetmişti. Bu bölümün kurulmasındaki asıl amacın öğretim teknoloğu yetiştirmek olduğunu ve biraz birşeylerden anlayan öğrenciler olsun diye de yani yüksek puanlılar gelsin diye de başına "bilgisayar" konulduğunu söylemişti. O da aynı şekilde ileride okullardaki bilgisayar derslerini kaldıracaklar, siz okullarda öğretim teknoloğu olarak bulundurulacaksınız demişti ve de yurt dışında bilgisayar dersi olmadığını da vurgulamıştı.
Sanırım bu devran bir şekilde başta tasarlanılan gibi ilerleyecek. Fakat bir an önce yerimiz belli olmasının gerektği de gayet aşikar.Okullardaki tuhaf uygulamalardan yeterince madur durumda oluyoruz. CeBIT den güzel sonuçlar bekliyoruz.

bu dediklerinizin başımıza geleceği aşikar hocam..ama sorun çalışma şartları ve özlük hakları..bizim 9-15 mesai saatlerimizin olması , ara ve yaz tatil hakkımızın olması üzerine çalışmalarımız olmalı.Hak verilmez alınır..

angel_33' Alıntı:
adige' Alıntı:

bu dediklerinizin başımıza geleceği aşikar hocam..ama sorun çalışma şartları ve özlük hakları..bizim 9-15 mesai saatlerimizin olması , ara ve yaz tatil hakkımızın olması üzerine çalışmalarımız olmalı.Hak verilmez alınır..
aynı şey bizim fakültede de söylenmişti. diyelimki öğretim teknoloğu uygulamasına geçildi. aynı bilgİsayr işine benzemesin. yok bu uygulama da işimize yaramadı bunuda kaldıralım derlerse hiç şaşırmam.

bir 10 sene de öyle idare ederiz:D sonrası Allah kerim:p
Şaka bir yana da Bir kadro verilip belirli sistem oturtulursa tekrar oynama yapmazlar herhalde hocam:)

gecen sene belçikadan bir gurbetçi öğrenci gelmişti misafir olarak. ilköğretimde bilgisayar dersleri varmış.

Geri