Garanti Bankası 1 Kazandı 1 Kaybetti.

Kodla Büyü

muhalif33

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Garanti bankası haberim olmadan konut kredisi hesabımdan 49 tl hesap işletim ücreti kesmişti. Tüketici hakem heyetine başvurdum beni haklı buldu ve paranın iadesine karar verdi. Garanti bankası yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen ücreti hesabıma yatırmadı. Müşteri hizmetlerini aradım. E-devletten kontrol edin size dava açılmış olabilir dedi. e-devletten baktım karşı dava açılmış.

Ayrıca 2 otomatik ödeme talimatı verin bir daha kesilmez dediler. 2 otomatik ödeme talimatı verdim. bugün baktım 58 tl tekrar ücret kesmişler...

ne yapmam gerekiyor? bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim...

22.04.2014 itibariyle hakim bankayı haklı bulmuş. Hesap işletim ücreti davasını kaybettim.

Ancak Dosya masrafı ücreti için de garanti mahkemeye vermişti. Onu 3 gün önce biten mahkemeyle kazanmışım.

yani 2 ayrı mahkemede hesap işletim ücretini kaybettim. dosya masrafını kazandım.

Re: Garanti Bankası Karşı Dava Açmış

Ben askerdeyken benim hesabımdan maaş yatmadığı için para kesen banka. Artık içinde çok az para bırakıyorum o da alışveriş, fatura ödeme vs. için. Sizin kredi olduğunu ve hesabınızı kapatamayacağınızı bildikleri için kesip dururlar artık. Kredi kartı aidatı olanlardan bazılar tek telefonla parayı geri alabiliyor ama sizde durum nasıl olur bilemeyeceğim.

ahmetfx' Alıntı:
Ben askerdeyken benim hesabımdan maaş yatmadığı için para kesen banka.
Bana da aynısını yapmıştı. Aradım maaş yatmadığı için demişti. Hatırladım öfkelendim şimdi.

Bankalar hırsız gibi (gibisi fazla ama neyse), açık kapı buldular mı kurtuluşunuz yok..

kesememelerı lazım konut kredısı oldugu ıcın cektıgınız subeye gıdın bır sorun hocam orada daha rahat derdınızı anlatırsınız dıer durumda ıse hesabınıza asla para bırkamayın baska bankadan otomatık odemeye baglatın o zmn kesemezler
bıde erken yatırmayın konut kredılerı gununde yatmalı erken yatırırsanız ceza olarak faız yersınız dıkkat edın

Re: Ynt: Garanti Bankası Karşı Dava Açmış

Verseler de bişey çıkmaz hocam. Millet çatır çatır alıyor işletim ücretlerini. Onlarca dava sonucu var tüketici lehine

Hocam ben de ZİRAAT BANKASI'nı tüketici hakem heyetine şikayet etmiştim. 6 ay içinde hakem heyeti kararı lehime geldi. Banka hesabımdan kestiği HİÜ ni dava açmaktan korktuğu için iade etti. Ama asıl önemli nokta şurası ki parayı hesaptan çekmeden bu ayın hesap işletim ücreti altında parayı geri aldılar. :verymad:

Ama bu iş inada bindi tekrar itiraz edeceğim bu kez geriye dönük tüm kesintileri alacağım. :shock:

Hani tüm bankalar bir tarafa, içlerinde doğru düzgünü yok ama bu Garanti bankası ayrı bir illet. Sivrisinek misali. Siz istemeseniz de her ay hesap ekstresi gönderip 10 TL. ekstre ücreti kesebilen çapta bir banka. Hiç bulaşmayın derim.

benden de 49 tl kart aidatı almışlardı. telefonla aradım iadesini istedim kabul etmediler. hakem heyetine verdim bir önceki yılınkini de istedim. 2-3 ay geçtikten sonra telefona garantiden mesaj geldi. hakem heyeti kararına istinaden kart aidatınız iade edilmiştir diye. kontrol ettim 2 yıllık geri ödeme (45 tl + 49 tl) yapmışlar.

denizlerb' Alıntı:
benden de 49 tl kart aidatı almışlardı. telefonla aradım iadesini istedim kabul etmediler. hakem heyetine verdim bir önceki yılınkini de istedim. 2-3 ay geçtikten sonra telefona garantiden mesaj geldi. hakem heyeti kararına istinaden kart aidatınız iade edilmiştir diye. kontrol ettim 2 yıllık geri ödeme (45 tl + 49 tl) yapmışlar.
işte bu :alkis:

Tecrübe konuşuyor.Dinleyin.
Garanti'den 2005'ten bu yana hepsini geri aldım.Garanti en zorluk çıkaranıdır.
Gittim herhangi bir şubeye biraz cazgırlık yapıp emailime geçmiş bütün ekstreli istediğimi söyledim(kağıtta da değil bakar mısınız emaile :)).
Kesinti yapılan ekstrelerin çıktılarını aldım.İşaretledim yerlerini.
Tüketici hakem heyetinde matbu bir forma ek olarak iliştirdim.6 ay sonra lehimde karar verdiler.15 gün sonra 210 küsür lira hesabıma yattı.
Biz pasif durdukça bankalar kesmeye devam ederler.

Banka sömürür arkadaş, illa ki iş yapacaksanız yine fazla özel olmayanlarından yapın.

avukat tutmam gerekir mi? nasıl bir yol izlemeliyim. savunmamı sözlü mü yazılı mı vermem gerekir...

Re: Ynt: Garanti Bankası Karşı Dava Açmış

Bence hic gerek yok arkadaşım, bu konuda senden savunma bile istemezler. Birsürü örnek var çünkü
Gerekirse Yasal değil dersin fazlasıyla yeterli olur

meşru tefecilerr devlet sahip çıkması lazım tüketiciye kaz gibi yoluyorlar

tüketici hakem heyeti, yargıtayın 2008 yılındaki bir davasını örnek göstermiş. ancak internette biraz araştırdım 2009 yılında yargıtay başka bir olumsuz karar vermiş. sonuç nasıl olur bilemiyorum. duruşmaya filan gitmem gerekiyor mu?

hocam davaya tabiki gitmelisiniz avukat tutmanıza gerek yok. İnternetten daha önceki davalarını biraz araştırın, hakim size soru bile sormaz bence.

mfacil' Alıntı:
baska bankadan otomatık odemeye baglatın o zmn kesemezler

aynı gün hesaba eft yapıyorum, önce hiü kesiyor sonra krediyi kesiyor.
Kredi ücretini başka bankadan direk ödeme gibi bir yöntem var mı hocam? eğer öyle bişey varsa çok iyi olur.

bana bankacının söylediği ,
Kredi ödeyip de hiü kesilmesini istemiyorsanız kredinizi gününde ( ne bir gün önce ne bir gün sonra) gelip elden , gişeden ödeyiniz .
hesap bakiyeniz hep 0 (sıfır) kalacağı için hiü kesilmez.

uysal_rockci' Alıntı:
Kredi ödeyip de hiü kesilmesini istemiyorsanız kredinizi gününde ( ne bir gün önce ne bir gün sonra) gelip elden , gişeden ödeyiniz .

evet hocam, gişeden ödeyince kredi numarası ile ödediğiniz için hesaba giriş yapılmıyor ama mesele ödeme günü bankaya gidip sıra beklemek :D
1 gün önce yatırırsanız %2 ceza var, 1 gün sonra yatırırsanız yine aynı tantana.

bankalar o kadar adileşti ki ben de başımdan geçen hadiseyi anlatayım yeri gelmişken
geçen sene ağustos ayında yıllardır kredi kartını kullandığım bankasya kredi kartıma ücret kesti müşteri hizmetlerini aradım ama derdimi anlatamadım velhasıl tüm kartlarımı kapattırdım hakem heyetinden de ücretin iadesi kararı aldım ve hesabımın da kapatılması için gerekli işlemleri yapıp ayrıldım geçenlerde internet şubesinden bi kontrol edeyim dedim baktım hesap aktif ne meseledir niye kapatmıyorsunuz diye bankaya gittim efendim 43 tl hesap işletim ücreti borcum varmış o yüzden kapatılmıyomuş tabi ben çıldırdım memur efendim kendinize gelin burası bir kurum deyince o zaman da kurumluğunuzu bilin dedim işte kapatıyorum diğer hesap bizim şubeden değil onun için faks gönderecez falan filan müşteri hizmetlerine yine şikayet kaydı bıraktım sonucu görecez

başına dert almak isteyen için en ideal bankadır garanti :p uzak durun. bütün hesaplarımı ve kredi kartımı kapattırdım allaha çok şükür :)

hgx2' Alıntı:
uysal_rockci' Alıntı:

evet hocam, gişeden ödeyince kredi numarası ile ödediğiniz için hesaba giriş yapılmıyor ama mesele ödeme günü bankaya gidip sıra beklemek :D
1 gün önce yatırırsanız %2 ceza var, 1 gün sonra yatırırsanız yine aynı tantana.

ben sürekli 1-2 hafta önceden ödeme yapıyorum. Vadesiz hesaba eft ile para gönderiyorum. kredi hesabı otomatik olarak oradan kesiyor... yarın-bir gün bana da erken ödeme cezası çıkarırlar mı acaba?

Bir de eft ile direk kredi hesabına parayı gönderebiliyormuyuz?

Konut kredilerinde deprem sigortasını her yıl yapmak zorunlu mu? Bankadan mı yapmak gerekiyor...dışarıdan sigortacıya yapamıyormuyuz? Sözleşmede sanki sadece bankadan yapacaksın diye bir ibare var....

Konut kredisi kullanalar yardımcı olabilir mi?

tüketici hakem heyetinin verdiği kararlar mahkeme ilanı hükmünde değil miydi arkadaşlar banka bir daha neden dava açıyor?

savas3457' Alıntı:
tüketici hakem heyetinin verdiği kararlar mahkeme ilanı hükmünde değil miydi arkadaşlar banka bir daha neden dava açıyor?
Hocam verilen karara 15 gün içerisinde itiraz etme hakları var onu kullanmışlar.

muhalif hocam bende sizin yaptığınız gibi yapıyorum maaş hesabımdan eft ile finansbank vadesiz hesaba aktarıyorum banka oradan kesiyor.
kesiyor kesmesine de 3 aylık 30 tl hesap işletim ücretinide arada kaynatıyor.
konut kredisinde DASK yaptırmak zorunlu ama bankadan yaptırmak gibi bir mecburiyetiniz yok (eğer sözleşmenizde yazmıyorsa) istediğiniz sigortacıdan yaptırabilirsiniz.
sigorta deyince yine finansbank tan bahsedicem:) akıllılar ben hesaba sürekli para gönderince, kendi kafalarınca dask yapıyorlar (195 tl), üstüne üstlük zorunlu olmadığı halde "konut sigortası" yapıyorlar (334 tl). Hesapları inceledim fiyatlar biraz kabarık geldi, iş bankası anadolu sigortayla görüştüm DASK için 155 tl, konut sigortası için 167 tl hesap çıkardılar. iptal ettirmek için gittiğimde fiyat kırmaya başladılar....

gelelim sonuca DASK ı 160 a indirdik (bu arada dask fiyatı neredeyse hep aynı çıkar 5-10 tl den fazla yüksek olmaz).
Konut sigortasının iptali için dilekçe yazdım ve iptal edildi. (konut sigortasında fiyatlar çok farklılık gösterebilir, teminat, sigorta kapsamı.... gibi şeyler.)

Hesap işletim ücreti iadesi için girişimde bulunucam ama internette okuduğum bankanın karşı davasını kaybetmek gibi durumlardan etkilendim.

daskı evi ilk aldığımda dışarıdan yaptırmıştım. hayat sigortası istemiştim. haberim olmadan 105 tl konut sigortasını da eklemişler. dün internet bankacılığını kurcalarken fark ettim konut sigortasını. şubatta sigortalar bitiyor... sözleşmeyi de okudum kredi borcum bitene kadar sigortaları bankadan yaptıracağıma dair imza atmışım.

Esasen hatalı benim. hiç okumadan önüme gelen her yere imza atmışım. Atmasam da kredi vermezler tabi....

hocam merak etmeyin bankaların tüketiciyi korkutmak için açtıkları davalar bunlar banada finansbank karşı dava açtı. sonu. mahkeme hesabın krediye bağlı hesap olup olmadığını sorgulattı buda krediye bağlı hesap olduğu için mahkeme davayı rededdi. sizinkide bu şekilde red olunur siz hakem heyeti kararını icra takibine verebilirsiniz. yoksa mahkeme sonuçlandığında faizi ile birlikte tahakkuk edersiniz.

Geri