Hanımın Maaş Kartının Erkekte Olması

Kodla Büyü

serko78

Aktif Üye
Bu konu kafamı karıştırıyor sizinle paylaşmak istedim.Karı koca öğretmen olan arkadaşlarım konuşurken hanımlarının maaş kartlarının kendilerinde olduğunu söylediler. Bu durum sizce doğru mu yanllış mı? Eşlerinin maaş kartlarının evin erkeğinde olması ne sağlar?Eşlerin maaş kartlarının kendilerinde olması gerekmez mi?

Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Ama hocam kadın çalışmış çabalamış bir işi olmuş, öğretmen olmuş maaş kartının kendinde olması gidip parasını çekebilir olması onun hakkı değil midir?

kartların erkekte veya bayanda olması bir şeyi değiştirmez eğer evliysen ortak bir gelir ve gider vardır. ve genellikle bankaya gidip sıra bekleme işi evin erkeğinde olur. durum bundan ibaret benim eşimin kartı da bende duruyor. benim kredi kartım da eşimde ama ödemeleri ben yapıyorum.

excalibur27' Alıntı:
kartların erkekte veya bayanda olması bir şeyi değiştirmez eğer evliysen ortak bir gelir ve gider vardır. ve genellikle bankaya gidip sıra bekleme işi evin erkeğinde olur. durum bundan ibaret benim eşimin kartı da bende duruyor. benim kredi kartım da eşimde ama ödemeleri ben yapıyorum.

Yenge hanımın maaş kartının sizde, sizin kredi kartınızın hanımda olması işlerin erkeğin kontrolünde olduğunu gösteriyor... Bu doğru mudur? Kadının bağımsız hareket edebileceği isteği erkeği rahatsız mı ediyor acaba? Bu kontrol duygusu düşündürücü...

excalibur27' Alıntı:

:++: :++: :++:

serko78' Alıntı:
excalibur27' Alıntı:

Yenge hanımın maaş kartının sizde, sizin kredi kartınızın hanımda olması işlerin erkeğin kontrolünde olduğunu gösteriyor... Bu doğru mudur? Kadının bağımsız hareket edebileceği isteği erkeği rahatsız mı ediyor acaba? Bu kontrol duygusu düşündürücü...

hocam yargısız infaz yapıyorsunuz. zaten memur olan çiftlerin çoğunun maaşları kredilere falan gidiyor. mesela biz ev aldık birimizin maaşı oraya gidiyor ve birbirimize muhtacız. bu durumda kartın kimde durduğunun ne önemi var.

kartın kimde olduğu önemli değil. bunların sorun olup olmaması önemli.

eğer bu tarz konular konuşuluyor ve sorun oluyorsa ya gerçekten evlilik mantığı kavranmamış, ya da o evlilik uzatmaları oynuyor demektir...

Accipiter' Alıntı:

eğer bu tarz konular konuşuluyor ve sorun oluyorsa ya gerçekten evlilik mantığı kavranmamış, ya da o evlilik uzatmaları oynuyor demektir...
+1

Accipiter' Alıntı:

katılıyorum hocam.

kartın erkek ya da bayanda olması güvenle alakalı bence hangisinde olduğu farketmez ama genelde ödeme harcama gibi işleri erkek yaptığı için erkekte oluyor. ben bunda abartılacak bişi göremiyorum. iktisadı bilende olması gerekli bence

Bayan
ev kirasını,
kapıcı parasını,
elektirik faturasını,
telefon faturalarını,
odun parasını,
kömür parasını,
kredi borcunu,
kredi kartını borcunu,
....
ödüyorsa....
manav alışverişini
market alışverişini
....
yapıyorsa bırakalım kart onda kalsın. Eğer bunların hepsini erkek yapıyorsa mecburen erkekte olacak. Hanıma da harçlık verecek... :D

Erkekte paraları karı kıza yediriyorsa kart bayanda olacak. :lol:

ne olur ne olmaz diye kartlar sahibinde bırakmak iyi olur, an gelir nakit paran yetmez kart lazım olur... Ödemeler için gerekli para bir yerde toplanır ve erkek olrak bana kalır ödemeler...

bence hanımın maaş kartının erkekte olması çok normal çünkü genelde kredi kartları borcu elektrik,su,doğalgaz,telefon vb.. faturaları ödemeye gider harcamalar bunu da genel olarak erkek takip ediyor.tabiki kadın kazanmış onada harcaması gerekn miktar verilmelidir onuda yadırgamaz heralde erkekler :)

hasari' Alıntı:
Bayan
ev kirasını,
kapıcı parasını,
elektirik faturasını,
telefon faturalarını,
odun parasını,
kömür parasını,
kredi borcunu,
kredi kartını borcunu,
....
ödüyorsa....
manav alışverişini
market alışverişini
....
yapıyorsa bırakalım kart onda kalsın. Eğer bunların hepsini erkek yapıyorsa mecburen erkekte olacak. Hanıma da harçlık verecek... :D

Erkekte paraları karı kıza yediriyorsa kart bayanda olacak. :lol:

:++:

kartın kimde olduğu çok önemli olmaması lazım. sonuçta ortak bir havuz. eşler birbirinden habersiz harcamalar yapmadığı sürece kimin ihtiyacı varsa onda olması gerekir. bizim evde durur kartlar. kime lazım olursa alır. bu tür şeylere takılmamak lazım. herkes kendi kazandığı parayı kendi harcamıyor nasılsa...

Accipiter' Alıntı:

:+1: bazıları hala erkek egemen bi toplum olduğumuz savunuyor.yok erkeğin dediği olur, yok son sözü erkek söyler gibi laflar şu devirde hiç hoş laflar değil....kart erkekte olabilir ama sanki bayana harçlık verir gibi al şu 50 lira senin haftalığın gibi şeyler hoş olmaz.evin ödemeleri yapılır her iki kişinin kartından, daha sonra kartlar kişinin kendinde olsa daha iyi olur.aniden belki paraya ihtiyacı olcak bayanın...üzerinde para olmaması bayanı zor duruma sokmayacak mı...

benim çalıştığım okulda bayanların kartı hep eşinde ama kart olsa ne olmasa ne biz genelde ay başı ödemelerden kalan parayı eve bırakıyoruz lazım oldukçada alıyoruz maaş kartıda evde duruyo gibi bişi eğer eşler arasında maaş kartı muhabbeti başlamışsa yarın öbürgünde ne aldın nere gitti para muhabbeti başlarki bunun sonu gelmez

İnternet Bankacılığını kullanıyorsanız kart derdi olmaz:) Geçenlerde Almanya da yaşayan bi arkadaşım geldi. Orada bankalarda asla kuyruk göremezsin genelde sakindir dedi. Zaten mesai saatleri bizimkinden kısaymış bankaların. Herşey online yapılıyorinsanlar tarafından veya talimatlarla. Biz bu konuda biraz geride kaldık. İnternet bankacılığı büyük kolaylık. Sadece nakit ihtiyacı olduğunda bankamatiğe gidiyorum. Peki paralar kimin hesabında biriktirilebilir. Ortak bir hesapta. AYlık bir nakit gideri vardır onu ayırırsın. Gerisini ödemelere ve birikime ayırırsın. Zaten herşeyi kredi kantından alındığına göre fazla da nakite gerek yok. Tabi yaşadığınız yere göre değişir bu. Kredi kartı da ner iki tarafta olur ve isteyen istediği alışverişi yapar. Tabiki haberli olarak. Bir evlilik duydum arkadaşımdan bana ters geldi. Herkesin parası kendineymiş. Ekmeği bile ona göre alıyorlarmış. Bu bana ters mesela. Ortak amaç için olmalı herşey.
Bu arada feministler baya çokmuş forumda:)

hangisi ekonomiden daha iyi alıyorsa onda durması efdaldir vesselam
karşı duranların başı tez vakitte kesile
inat edenlerin dili koparıla
şakayla uydum imama diyenlerin kafaları kırıla.

Accipiter' Alıntı:

Bekarlar yukardakini yazın bi yere.
+ erkek eşinden habersiz harcamalar yapmıyorsa bence de erkek de durmalı, bayanın yanında da her zaman günlük ihtiyacı olabileceğin 2-3 katı para olmalı.

Accipiter' Alıntı:

+1

bizde herkesin kartı kendinde

internet bankacılığının gözünü seveyim

hele eşimle aynı okulda görev yaptığım için bu konu bizim için gereksiz (maaş aynı bankadan olunca 7/24 havale ücretsiz)

uzun süredir sonra yurtdışı sınav harcını yatırmak için GİTMEK ZORUNDA KALDIM şubeye

sibilim_ogretmeni' Alıntı:
İnternet Bankacılığını kullanıyorsanız kart derdi olmaz:) Geçenlerde Almanya da yaşayan bi arkadaşım geldi. Orada bankalarda asla kuyruk göremezsin genelde sakindir dedi. Zaten mesai saatleri bizimkinden kısaymış bankaların. Herşey online yapılıyorinsanlar tarafından veya talimatlarla. Biz bu konuda biraz geride kaldık. İnternet bankacılığı büyük kolaylık. Sadece nakit ihtiyacı olduğunda bankamatiğe gidiyorum. Peki paralar kimin hesabında biriktirilebilir. Ortak bir hesapta. AYlık bir nakit gideri vardır onu ayırırsın. Gerisini ödemelere ve birikime ayırırsın. Zaten herşeyi kredi kantından alındığına göre fazla da nakite gerek yok. Tabi yaşadığınız yere göre değişir bu. Kredi kartı da ner iki tarafta olur ve isteyen istediği alışverişi yapar. Tabiki haberli olarak. Bir evlilik duydum arkadaşımdan bana ters geldi. Herkesin parası kendineymiş. Ekmeği bile ona göre alıyorlarmış. Bu bana ters mesela. Ortak amaç için olmalı herşey.
Bu arada feministler baya çokmuş forumda:)

:+1:

7 si ve 15inde hanıma yatan benim hesaba havale olur. ona da 50 lira harçlık bırakırım. biterse ister. kart genelde bende durur.

Benim aylığım 5-10 bin lira arasında olsaydı hanımın kartını almazdım. (Çevremde çok var öyle.) Ama iki öğretmenin aylıklarını birleştirip hayatını kazanması gerekiyor. Her türlü ödemeyi erkek yapıyorsa, tabii ki kartlar erkekte kalacak. Kadına da ihtiyaçları için para verilir. Ama bazı uyanıklar da var. Karısına, çocuğuna zırnık koklatmayıp kendisine, anasına, babasına, kardeşine, karıya-kıza yatırım yapanlar. Bu da kadının çok etkisiz olmasından kaynaklı. Bu yüzden ayrılma aşamasında olup, aylığını erkeğe yedirmemek için aylıksız izin alan da gördüm.

Tabi buda bir tartışma konusu ama, benim maaş kartım hanımda, onunki bende olsa ne yazar :D

Kredi kartım maaş hesabına bağlı olduğu için kullanmama gerek yok. Anlık nakit ihtiyacı ihtimaline karşılık maaş kartım hanımda duruyor. Hanımın maaşını da ay başında benim hesaba yolluyoruz, onun kart evde duruyor.

Sonuçta kartın kimde olduğu ile üstünlük doğru orantılı değil bence. Kart elinde olmayınca sorun yaşanıyorsa eşlerin birbirinden habersiz işler dönüyor demektir bence. Yoksa elinde kart var veya yok, harcamalar düzeninde gidince kartı tutan elin önemi yok bence.

Geri