liselerde bilgisayar bilimi dersine ne oldu?

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar liselerde bilgisayar bilimi dersinin adı değişmiş sanırım. bilişim teknolojileri ve yazılım olmuş. bir sınıf isterse 4 defa seçilebilecek sanırım. 9. sınıflarda 1'er saat, diğer sınıflarda 1'er, 2'şer veya 3'er saat seçilebilecek şeklinde anladım. yanlışım varsa düzeltiniz.

bununla birlikte dersin kitabı da değişecek mi veya değişti mi? ekteki açıklamaya göre sanki kitabın da değişmesi gerekecek. degistiyse yeni kitabı nerede?

ayrıca değişiklik bu sene uygulanacak mı acaba? ortaokullar bu seneden itibaren geçerli denmiş ama?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-08-30-13-08-11-972_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
    Screenshot_2023-08-30-13-08-11-972_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
    114 KB · Görüntüleme: 618
  • Screenshot_2023-08-30-13-07-58-669_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
    Screenshot_2023-08-30-13-07-58-669_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
    134.4 KB · Görüntüleme: 621
Son düzenleme:
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde; Talim ve Terbiye Kurulu’nun 19.01.2018 tarih ve 23 sayılı karar ile kabul edilen öğretim programı uygulanır.

Hocam sayfa 56 da böyle demiş. Yani mevcut uyguladığımız öğretim programı. Ama bahsedilen modüllerin tamamı bu programda yok. Ya sonradan değiştirilecek ya da kademeli olarak geçilecek galiba. Net bir bilgi bulamadım bende.

Modüller nerde arkadaşlar? Aşağıdaki 2 modül lazım. Anadolu lisesi için.

Programlamaya giriş ve algoritma
Programlama dilleri

Hocam sayfa 56 da böyle demiş. Yani mevcut uyguladığımız öğretim programı. Ama bahsedilen modüllerin tamamı bu programda yok. Ya sonradan değiştirilecek ya da kademeli olarak geçilecek galiba. Net bir bilgi bulamadım bende.
Hocam sayfa 44 olur yazısında tüm sınıf seviyelerinde uygulanması diye yaziyor. Kademeli geçiş yok

Hocam sayfa 44 olur yazısında tüm sınıf seviyelerinde uygulanması diye yaziyor. Kademeli geçiş yok
O zaman kademeli geçiş ihtimali de ortadan kalktı.

Bir de çizelgeleri incelerken şu dikkatimi çekti. Fen lisesinde 9. ve 10. sınıflarda zorunlu ama seçmeli olarak da aynı sınıflara çizelgede seçilebilir gözüküyor. Anadolu liselerinin çizelgesi ile aynı kalmış seçmeli ders kısmı. Bizim dersimiz açısından biraz alelacele hazırlanmış izlenimi oluştu bende. Umarım şu bir haftalık süreçte soru işaretlerini ortadan kaldırırlar.

O zaman kademeli geçiş ihtimali de ortadan kalktı.

Bir de çizelgeleri incelerken şu dikkatimi çekti. Fen lisesinde 9. ve 10. sınıflarda zorunlu ama seçmeli olarak da aynı sınıflara çizelgede seçilebilir gözüküyor. Anadolu liselerinin çizelgesi ile aynı kalmış seçmeli ders kısmı. Bizim dersimiz açısından biraz alelacele hazırlanmış izlenimi oluştu bende. Umarım şu bir haftalık süreçte soru işaretlerini ortadan kaldırırlar.
Evet hocam ben de farkettim. Bir yanlışlık var. Birde sayfa 56 da 19.01.2018 tarih ve 23 sayılı öğretim programı okutulur diyor. Bizim ders için. O oluru aratınca bilgisayar bilimi kur 1-2 programı çıktı karşıma. Yani ders değişmemiş ama adı mı değişmiş anlayamadim. Resmi yazı ekte

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230830_223334_Chrome.jpg
    Screenshot_20230830_223334_Chrome.jpg
    53.8 KB · Görüntüleme: 162
O ders ve eğitimi için 7-8 yıl önce Erzurum'da seminer almıştık 500 kişi :))

Bayağı sürmüş dersin devamı..

Algoritma 9 larda 1 saat, Python( bilgisayar bilimi nde bunu anlatıyorduk) 2 saat şeklinde olmuş sanırım. Bilgisayar bilimi dersi 2 modül olmuş ve bir manada ders sayısı artmış.

Bilgisayar bilimi dersinin sadece adı değişti sanırım. Kur 1 ve kur 2 muhabbetleri devam gibi

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde; Talim ve Terbiye Kurulu’nun 19.01.2018 tarih ve 23 sayılı
karar ile kabul edilen öğretim programı uygulanır.

Seçmeli Ders olarak konulması zaten bir garabet, şimdi ise adını değiştirip liselerde 1 saate düşürüyorlar. Bizim ders zorunlu olmadıkça yapılan bu tarz ali cengiz oyunlarıyla bir yere varamayız.

9.sınıflarda neden 1 saat anlayan var mı? Mantıklı bir açıklaması var mı?

11 12de zaten alan dersleri giriyor işin içine onlar seçiliyor ister istemez, üstüne sınav ağırlıklı gidiyor öğrenciler. En güzeli 9.sınıftı bence, gitmişler onun saatini düşürmüşler.

bizim okulda yıllardır 10. sınıflara 2 saat şeçiliyordu. 1. dönem algoritma 2. dönemde python anlatıyordum. bu yıl 9. sınıflara 1 saat seçildi. 1 saat de kur 1 i mi anlatacam acaba.

bizim okulda yıllardır 10. sınıflara 2 saat şeçiliyordu. 1. dönem algoritma 2. dönemde python anlatıyordum. bu yıl 9. sınıflara 1 saat seçildi. 1 saat de kur 1 i mi anlatacam acaba.
Evet hocanın benim anladığım o. Kur 1 in 1. Dönemindeki sözel konuları, dersi 1 saat yaparak tüm yıla yaymislar

1 saatte sadece algoritma anlatmayı düşünüyorum. Kaç senedir kitabın teorik kısmını okutmuyordum direk Pythondan başlıyordum. Bu sene sadece algoritma anlatır seneye Pythondan başlarız. Temel olması açısından iyi olur.

1 saatte sadece algoritma anlatmayı düşünüyorum. Kaç senedir kitabın teorik kısmını okutmuyordum direk Pythondan başlıyordum. Bu sene sadece algoritma anlatır seneye Pythondan başlarız. Temel olması açısından iyi olur.
çok sıkıcı oluyordu ilk dönem.pythona geçince keyf alıyordu çocuklar. şimdi 1 yıl boyunca sıkıcı geçecek.

Merhaba değerli arkadaşlarım. Durumu şöyle özetleyeyim.

1- Bilgisayar Bilimi dersinin adı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım olarak değişti.

2- 9.sınıflarda haftada dersimizi 1 saate indirdiler. Bu çok kötü bir durum. Çünkü tüm seviyelerde aynı anda sistem değişti, yani 15 saat derse girmek için tam 15 sınıfa girmemiz gerekecek. Yazılı kağıdıydı, kalabalığıydı falan işimiz zor

3- Dersimizde kur1 ve kur2 olayı yok ama modüler sistem var. Modüller şunlar:
Programlama dilleri (Java, C++, C#, Dart, PHP, Javascripti Python) ---sadece bunlardan birini seçebiliyoruz (PHP seçeneği çağ dışı olmuş bu arada)
Robotik kodlama
Mobil uygulama geliştirme
Yapay zeka uygulamaları

4- Programlamaya Giriş ve Algoritma dersi alınmadan Programlama dilleri, Robotik kodlama, Mobil uygulama geliştirme modülü seçilemez.(Bunun anlamı şu ki bu dersler için 1 sene beklemek durumundayız, bu sene bu dersleri veremeyiz)

5- Programlama dilleri dersi alınmadan da Yapay zeka uygulamaları dersi seçilemiyor. (Bunun da anlamı şu ki yapay zeka dersi için 2 sene beklemek durumundayız)

6- Her kademede ders seçilebiliyor ve bir öğrenci 4 kere bizim dersi seçebilir. Bu da bir sınıfın 4 modül görebileceği anlamına geliyor. Seçim sizin.

Özetlemek gerekirse 9.sınıflarda haftada 1 saat olayı çok kötü olmuş, ayrıca modüllerde web programlama yok ki bu modül en zevkli modüllerden biriydi.
Ders yine seçmeli olmuş, zorunlu gibi bir durum yok.
Şimdi soruyorum size burada bizim lehimize olan ne var?
Tam tersi aleyhimize bir sürü durum oluşmuş vaziyette

Ek olarak bt rehber öğretmenlerinin sayısı az ve birden fazka okulda görevendirme durumları artmış vaziyette
Çünkü artık ikokullarda da akıllı tahtalar var yani Fatih projesi var.

Norm sorunu hala çözülmedi, bt sınıfları ya yok ya da iyileştirilmedi.

Merhaba değerli arkadaşlarım. Durumu şöyle özetleyeyim.

1- Bilgisayar Bilimi dersinin adı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım olarak değişti.

2- 9.sınıflarda haftada dersimizi 1 saate indirdiler. Bu çok kötü bir durum. Çünkü tüm seviyelerde aynı anda sistem değişti, yani 15 saat derse girmek için tam 15 sınıfa girmemiz gerekecek. Yazılı kağıdıydı, kalabalığıydı falan işimiz zor

3- Dersimizde kur1 ve kur2 olayı yok ama modüler sistem var. Modüller şunlar:
Programlama dilleri (Java, C++, C#, Dart, PHP, Javascripti Python) ---sadece bunlardan birini seçebiliyoruz (PHP seçeneği çağ dışı olmuş bu arada)
Robotik kodlama
Mobil uygulama geliştirme
Yapay zeka uygulamaları

4- Programlamaya Giriş ve Algoritma dersi alınmadan Programlama dilleri, Robotik kodlama, Mobil uygulama geliştirme modülü seçilemez.(Bunun anlamı şu ki bu dersler için 1 sene beklemek durumundayız, bu sene bu dersleri veremeyiz)

5- Programlama dilleri dersi alınmadan da Yapay zeka uygulamaları dersi seçilemiyor. (Bunun da anlamı şu ki yapay zeka dersi için 2 sene beklemek durumundayız)

6- Her kademede ders seçilebiliyor ve bir öğrenci 4 kere bizim dersi seçebilir. Bu da bir sınıfın 4 modül görebileceği anlamına geliyor. Seçim sizin.

Özetlemek gerekirse 9.sınıflarda haftada 1 saat olayı çok kötü olmuş, ayrıca modüllerde web programlama yok ki bu modül en zevkli modüllerden biriydi.
Ders yine seçmeli olmuş, zorunlu gibi bir durum yok.
Şimdi soruyorum size burada bizim lehimize olan ne var?
Tam tersi aleyhimize bir sürü durum oluşmuş vaziyette

Ek olarak bt rehber öğretmenlerinin sayısı az ve birden fazka okulda görevendirme durumları artmış vaziyette
Çünkü artık ikokullarda da akıllı tahtalar var yani Fatih projesi var.

Norm sorunu hala çözülmedi, bt sınıfları ya yok ya da iyileştirilmedi.

Geri