liselerde bilgisayar bilimi dersine ne oldu?

Kodla Büyü
@yahil hocam bu belirsizlik benim de canımı çok sıksa da, aslında kafamıza göre takılma fırsatı da veriyor. Ortada ne öğretim programı var(19.01.2018 tarihli öğretim programında yapay zeka ile ilgili tek kelime yok mesela), ne kitap var, ne plan var. Dersler için ön şart getirilmesi(algoritma alınmadan programlama dilleri alınamıyor vs.) de kitap için en az 3 yıl bekleyeceğimizi gösteriyor. Kimse bize neden bunu anlattın diyemez.

Hocam sosyal bilimlerde de ders değişti adı artık Bilişim Teknolojileri ve Yazılım şeklinde.
Baktığım kadarıyla yanlışım yoksa
Hazırlıkta 1 saat
9 larda 1 saat,
10 larda 1,2,3
11 lerde 1,2
12 lerde 1,2,3 saat şeklinde verilebilir.

Önemli nokta ilk defa dersi alacak olanlar için geçmişte programlama temelleri ve algoritma dersi almış olma şartı var. Bu atlanmamalı.
Siz yeni modüler düzene göre yapacaksanız kitabın pythona kadar olan kısmını yani ilk modülü 1 er saat olacak şekilde planlarsınız, hazırlıklardan vermeye başlarsınız. Sonraki yıl programla dilleri verirsiniz

Şuanki 9, 10,11 ler geçtikleri önceki yıllarda bilgisayar bilimi dersi almışlarsa bir önceki mesajımdaki gibi mobil programlama, yapay zeka, robotik kodlama üçlülerinden 2 şer saat mümkünse 3 saat verilmesi için idare ile görüşüp planlamamı buna göre yapardım. Hepsi senkron olsun derseniz aynı dersler seçilebilir ya da 9 larda robotik seçtiyseniz 10 larda mobil programlama 11 lerde de yapay zeka seçilebilir.
Şayet dersi almamışlarsa onlarda ilk modülden başlayacak. Burada biraz da idare ile paslaşmak lazım çünkü başka seçmeli dersler de var.

12 ler sınav yolcusu olduğu için onların gündemi farklı oluyor..
Bilgi için teşekkürler hocam, hazırlık ve 9. Sınıflarda 1 saat seçilmiş. Daha önce bilgisayar bilimi dersine farklı branşlar girmiş. Gelen kitaplar bilgisayar bilimi ancak ders adı farklı. Kafam iyice karıştı. 😁

Arkadaşlar bu süreç sonunda norm sorunu yaşayacağız hepimiz. Derslerimizi mümkün oldukça seçtirmeye çalışalım. BTR bizim normumuzu korumuyor. Herkes BTR ile maddi olarak sorununu çözüyor ama unutmayalım norm, ders saati ile veriliyor. Ben 10. Sınıflarda "Proje Tasarımı ve Uygulama" dersini seçtirmeyi planlıyorum ben. Sizin farklı alternatifleriniz var mı? (Anadolu Lisesi)

Arkadaşlar bu süreç sonunda norm sorunu yaşayacağız hepimiz. Derslerimizi mümkün oldukça seçtirmeye çalışalım. BTR bizim normumuzu korumuyor. Herkes BTR ile maddi olarak sorununu çözüyor ama unutmayalım norm, ders saati ile veriliyor. Ben 10. Sınıflarda "Proje Tasarımı ve Uygulama" dersini seçtirmeyi planlıyorum ben. Sizin farklı alternatifleriniz var mı? (Anadolu Lisesi)
Hocam norm konusunda haklısınız evet ama malesef bakanlık bunu zorunlu yapmadığı sürece biz kurtulamayız. Çünkü başka dersleri de seçiyor öğrenci, ya da idare..

Proje Tasarımı ve uygulama dersine siz girebiliyor musunuz?
Bakanlık ağustos tebliler dergisinde alanların derslerini belirledi buna göre uymuyor sanırım sıkıntı olmasın.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230904_121910_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_20230904_121910_com.google.android.apps.docs.jpg
    78.7 KB · Görüntüleme: 107
111
Bilgi için teşekkürler hocam, hazırlık ve 9. Sınıflarda 1 saat seçilmiş. Daha önce bilgisayar bilimi dersine farklı branşlar girmiş. Gelen kitaplar bilgisayar bilimi ancak ders adı farklı. Kafam iyice karıştı. 😁
Hocam kafan karışmasın şuan sadece adını değiştirmişler. Yani öğretim programı aynı. O kitapdan anlatacaksın. Python başlayana kadar olan bölüm algoritma ve programlama temelleri olarak düşün, python bölümünü de programlama dilleri modülü olarak düşün. Python bölümünü seneye anlatırsın.
Arkadaşların da dediği gibi yeni bir müfredat yazılması, kitaplarının hazırlanması vs bunlar çok uzun süreçler.. Mesela ben bilgisayar müfredatı çıktı çıkalı çalıştığım 2 lisede de gelen kitap görmedim, gelmiyor.. Size yine gelmiş çocukların önlerinde var. Bizde hiç materyal yok yaz diyorsun yazmıyor. Şuan bir de 1 saate düştü çok sıkıntılı..

arkadaşlar lafı uzatmayalım. ilk defa seçecekler için sadece algoritma kısmı anlatılacak. seneye aynı sınıf seçerse diğer modüllerden birini anlatacağız. yıllık planı buna göre yapmalıyız. yeni çerçeve öğretim programı da olmadığı için sene boyunca kur-1'in algoritma kısmını anlatacağız demektir. bakanlık ne derse o. kafamıza göre iş yapamayız. en azından yıllık planda bakanlığın istediği şey olmalı. isteyen gayri resmi istediğini anlatır o başka mesele.

7 sene direndim, bu sene müdür değişti, yaptığı ilk icraat bt sınıfını kapatıp, normal sınıfa çevirmek oldu.

Sınıflar 40 kişi, bt sınıfı 11 yıllık, 15 pc var, sürekli tamir, temizlik, bakımını yaptım, çalışıyordu hepsi. Ben bu kadar koruyabildim, bundan sonra da sittin sene eski haline gelmez o sınıf, bulunduğum ilçedeki liseler içinde(meslek lisesi haricinde) ayakta kalan tek bt sınıfıydı, o da kapandı, çok üzgünüm.

Bt sınıfı olmayınca dersi de seçmemişler, ortaokula gidip ders vereceğim, maaş karşılığı kadar, orada da bt sınıfı yok, sınıflar 40 kişi, ben artık bezdim, 20 yıllık bilgisayar öğretmeniyim, hiç umudum kalmadı.

Bu arada müdür ile bt sınıfı konusunda takışınca, seneye kesin norm fazlası olurum. İlçedeki diğer 2 arkadaşla birlikte yeni bir norm fazlası bilgisayar öğretmeni eklenir. 23 sene önce, benim üniversite tercihlerimde, bilgisayar öğretmenliğinin altında eczacılık vardı, emeği geçenlere teşekkür ederim.
Geçmiş olsun hocam.

Evet geçen yılın bu dersi alan 9.sınıfları yani(bu yılın 10. Sınıfları) zaten kur1 in tamamını aldıkları için hem algoritma, hem de programlama görmüş oldular. Bu sebeple robotik kodlama, mobil uygulama geliştirme veya yapay zeka alabilirler.
Gizem hocam ben de Anadolu lisesindeyim durum bende de aynı.9 sınıflarım bu sene 10. Sınıf oldu ve yayınlanan öğretim programına göre ben sadece robotik programlama, mobil uygulama geliştirme ve yapay zeka mı anlatabileceğim? Eğer öyleyse öğretim programında robot programlama ve mobil uygulama var yapay zeka yok. Sadece bu ikisinden birini mi anlatabileceğim. Web tasarım anlatıyordum o zaman bu sene bu yok. Nasıl olacak? Yeni bilgileniyorum süreçten ama acil olacak şekilde izah edebilirseniz çok sevinirim.

Benim durum daha garip: Anadolu Lisesi, önceki yıllarda sadece 10. Sınıflara 2 saat kur 1 uygulanıyordu. Bu yıl, 10 lara yine 2 saat(sadece algoritma yeni programa göre), 11 ve 12 lere 1 saat seklinde düzenlemiş idare. 9 lara 1 saat ve 10 lara 1 saat şeklinde düzenlemenin daha dogru olacağını anlatmaya çalıştım ama norm kadro, diğer branşlar vs. denilerek bunu uygulamam isteniyor.

Gizem hocam ben de Anadolu lisesindeyim durum bende de aynı.9 sınıflarım bu sene 10. Sınıf oldu ve yayınlanan öğretim programına göre ben sadece robotik programlama, mobil uygulama geliştirme ve yapay zeka mı anlatabileceğim? Eğer öyleyse öğretim programında robot programlama ve mobil uygulama var yapay zeka yok. Sadece bu ikisinden birini mi anlatabileceğim. Web tasarım anlatıyordum o zaman bu sene bu yok. Nasıl olacak? Yeni bilgileniyorum süreçten ama acil olacak şekilde izah edebilirseniz çok sevinirim.
Malesef Lise olarak yapay zeka için birşey yok elimizde. Bu sebeple önerim geçen sene dersi alanlara 1 yıl boyunca 2 veya mümkünse 3 saatten Robotik veya mobil programlamadan birini anlatacaksınız. Web programlamayı bu yılın dokuzları için algoritma aldıktan sonra gelecek yıl için programlama dili olarak düşünebilirsiniz. Gerçi orada da Python C++ vb diller var her neyse orası size kalmış ama yeni düzende sıralama belli..
Bu arada isimim Hakan Hocam :)

Son düzenleme:
Benim durum daha garip: Anadolu Lisesi, önceki yıllarda sadece 10. Sınıflara 2 saat kur 1 uygulanıyordu. Bu yıl, 10 lara yine 2 saat(sadece algoritma yeni programa göre), 11 ve 12 lere 1 saat seklinde düzenlemiş idare. 9 lara 1 saat ve 10 lara 1 saat şeklinde düzenlemenin daha dogru olacağını anlatmaya çalıştım ama norm kadro, diğer branşlar vs. denilerek bunu uygulamam isteniyor.
Hocam Haklısınız idare yanlış yapıyor

Arkadaşlar, haftalık ders çizelgesinin değiştirildiği malum Tebliğler Dergisinin 1372. sayfasında "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde; Talim ve Terbiye Kurulu’nun 19.01.2018 tarih ve 23 sayılı karar ile kabul edilen öğretim programı uygulanır." denmiş. Bu öğretim programı bizim geçen yıl uyguladığımız öğretim programı zaten. Bu mevcut öğretim programının KUR 1'inde "Etik, Güvenlik ve Toplum", "Problem Çözme ve Algoritmalar" ve "Programlama" başlıkları var .

Tebliğler Dergisinde ise "Programlamaya Giriş ve Algoritma" ve "Programlama Dili" gibi modülerden bahsetmiş. Şimdi KUR 1 içindeki yukarıda yazdığım her bir başlık bir modül olarak mı geçiyor? Öyle değilse Programlamaya Giriş ve Algoritma modülünden kasıt KUR 1 'deki hangi başlıklardır?
Yani Programlamaya Giriş ve Algoritma modülünü anlatırken "Etik, Güvenlik ve Toplum" ve "Problem Çözme ve Algoritmalar" mı anlatılacak sadece?

Arkadaşlar, haftalık ders çizelgesinin değiştirildiği malum Tebliğler Dergisinin 1372. sayfasında "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde; Talim ve Terbiye Kurulu’nun 19.01.2018 tarih ve 23 sayılı karar ile kabul edilen öğretim programı uygulanır." denmiş. Bu öğretim programı bizim geçen yıl uyguladığımız öğretim programı zaten. Bu mevcut öğretim programının KUR 1'inde "Etik, Güvenlik ve Toplum", "Problem Çözme ve Algoritmalar" ve "Programlama" başlıkları var .

Tebliğler Dergisinde ise "Programlamaya Giriş ve Algoritma" ve "Programlama Dili" gibi modülerden bahsetmiş. Şimdi KUR 1 içindeki yukarıda yazdığım her bir başlık bir modül olarak mı geçiyor? Öyle değilse Programlamaya Giriş ve Algoritma modülünden kasıt KUR 1 'deki hangi başlıklardır?
Yani Programlamaya Giriş ve Algoritma modülünü anlatırken "Etik, Güvenlik ve Toplum" ve "Problem Çözme ve Algoritmalar" mı anlatılacak sadece?
Hocam geçen yıl 10. sınıflara 2 saat dersim vardı Kur 1'i vermiştim. Bu sene de aynı şekilde 2 saat dersim var, aynı şekilde vermeyi düşünüyorum. Ama dersiniz 1 saatse sadece Etik,Güvenlik ve Toplum ile Problem Çözme ve Algoritmaların verilmesi doğru olur.

Lise için Programlamaya Giriş ve Algoritma içerikli yıllık plan yapabilen oldu mu arkadaşlar?

Hocam yener hocam paylaşmıştı sanırım. onun planı ben tarihleri değiştirdim ve sınav tarihi ekledim. gözümden kaçan bişey varsa geridönüş yaparsanız sevinirim

Ekli dosyalar

• yıllıkplan.rar
    47.6 KB · Görüntüleme: 73
Arkadaşlar merhaba, 19 yıldır ortaokulda çalışıyorken bu yıl Anadolu lisesinde göreve başlayacağım. Ağustos sonunda bir ameliyat geçirdiğim için aksi gibi seminer sürecine de katılamadım. Ptesi göreve başlıyorum. Benim lise plan kitap vs konularına vakıf olmayışımdan kaynaklanan kaygıma bu sene değişikliklerin olması da eklendi... İdare 2 şer saatte 22 saat seçmeli Bilişim Tek, dersimin olduğunu söyledi. Anadolu lisesinde çalışan biri aydınlatabilir mi? Okulda kitap olacak mı? Öğrencilere dağıtılmış mıdır?

Arkadaşlar merhaba, 19 yıldır ortaokulda çalışıyorken bu yıl Anadolu lisesinde göreve başlayacağım. Ağustos sonunda bir ameliyat geçirdiğim için aksi gibi seminer sürecine de katılamadım. Ptesi göreve başlıyorum. Benim lise plan kitap vs konularına vakıf olmayışımdan kaynaklanan kaygıma bu sene değişikliklerin olması da eklendi... İdare 2 şer saatte 22 saat seçmeli Bilişim Tek, dersimin olduğunu söyledi. Anadolu lisesinde çalışan biri aydınlatabilir mi? Okulda kitap olacak mı? Öğrencilere dağıtılmış mıdır?
Ders değişti yeni dersin kitabı yok hocam. Bir ihtimal eski dersin kur 1 kısmı için kitap talebi yaptılar ise 9. sınıflara kitap gelmiştir. Ancak onun da sadece ilk yarısı yeni dersle örtüşüyor. Kalan yarısı ikinci kez dersi alanlara daha çok uyuyor denebilir. Zaten dersin daha ne öğretim programı ne çerçeve planı yok ortada :D TTKB sitesinden bakarsanız eski dersle ilgili bilgiler var. Benim müdüre de anlattım ama o da nasıl olur olması lazım dedi. Yok işte yapmamışlar :D Varsa da paylaşmamışlar. Bilen gören paylaşsın biz de görelim :)

Açıkçası kur1 ve kur 2 olayına devam edeceğim yoksa hem ben sıkılırım hem öğrenciler sıkılır. Algoritma ile bir yıl geçer mi hiç

Arkadaşlar merhabalar; Ortaokulda çalışıyordum. Bu hafta fen lisesine görevlendirildim. Fakat sizler burada yazmışsınız 9. sınıflarda dersimiz 1 saate düştü diye. Ben şuan 9 ve 10. sınıflarda haftalar ikişer saat derse giriyorum. Ben mi yazılanları yanlış anladım? Yoksa ....

Arkadaşlar merhabalar; Ortaokulda çalışıyordum. Bu hafta fen lisesine görevlendirildim. Fakat sizler burada yazmışsınız 9. sınıflarda dersimiz 1 saate düştü diye. Ben şuan 9 ve 10. sınıflarda haftalar ikişer saat derse giriyorum. Ben mi yazılanları yanlış anladım? Yoksa ....
Fen Lisesinde değişmedi hocam 9-10 Lara 2 saat zorunlu onlarda. Değişmeyen tek okul türü Fen lisesi hatta.

Ne zaman yayımlandı ya da burada konuşuldu mu bilemiyorum ama https://mufredat.meb.gov.tr/ProgramDetay.aspx?PID=1353 adreste ortaöğretim Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin programı var.

Yıllık planları Kur 1 - 2'ye göre yaptık ama buradaki PROGRAMLAMAYA GİRİŞ VE ALGORİTMA modülüne baktım hızlıca kazanımlar farklı, şunu sene başında yayımlayamadılar maalesef.

Ne zaman yayımlandı ya da burada konuşuldu mu bilemiyorum ama https://mufredat.meb.gov.tr/ProgramDetay.aspx?PID=1353 adreste ortaöğretim Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin programı var.

Yıllık planları Kur 1 - 2'ye göre yaptık ama buradaki PROGRAMLAMAYA GİRİŞ VE ALGORİTMA modülüne baktım hızlıca kazanımlar farklı, şunu sene başında yayımlayamadılar maalesef.
Eperdir bakıyordum. Çoktan umudu kesmiştim ben. :) Sessiz sedasız yayınlamışlar bir de :) İnsan bir duyuru yapar yahu :)

Geri