MEB: Serbest Kıyafet Uygulaması Anketi

Kodla Büyü
Ben bu uygulamaya karşıyım.Bence bu uygulama geçerse öğrenciler gece yatarken yapmadıkları görevlerini düşüneceklerine yarın ne giymeliyim, ne giyersem yakışır veya keşke benim babamda biraz daha zengin olsada birkaç kıyafet daha alsam gibi şeyleri kafalarına takacaklar.Güzel giyenler mutlu ,giyinemiyenler ise mutsuz bi şekilde okula gelecekler.

ben destekemiyorum çünkü maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin arkadaşlarının arasında ezilmesine yol açabilir bu durum zaten okullarda da bu şekilde tek tip kıyafet belirlemeninde amacıda bu durumu ortadan kaldırmaktı.

herkes serbest kıyafet olmasını ister ama bizim ileri zekalı milli eğitimimizden önce ileri zekalı yöneticilerimizin halkın sosyoekonomik düzeyini belirli bir refah seviyesine taşıdıktan sonra böyle laf olsun torba dolsun anketleri uygulayabilirler...kim ister yahu sabun kalıbı gibi okula gitmeyi... takım elbise kadar nefret ettiğim bir kıyafet yok şu hayatta...ama öğrenciler için durum serbest kıyafetten öte serbest elbise yarışına dönüşür. gönlümden serbest kıyafetler geçse de ben karşıyım şu an için...Henüz o düzeye geldiğimize inanmıyorum. ama takım elbise yerine tek tip eşofman (okullara göre farklı olabilir ) olabilir. daha makul ve mantıklı olacağını düşünüyorum.

Bence fakirlik vs. olarak bakmamalıyız bu olaya. mesele temizlik meselesi olmalı. Fakir olup da temiz giyinen öğrenci de var ama üzerine başına binbir uyarı ve nasihata rağmen dikkat etmeyen, öğlen ne yediğini ya da neyle oynadığını öğrenmek için önlüğüne bakmanın yeterli olduğu öğrenciler var.. maalesef....

liselerde serbest kıyafetin sıkıntı olacağını düşünüyorum. zira, öğrenci artık eve uğramadan "piyasa"ya da akabilir.

bence serbest kıyafette iyi öğrenciye kazandırılacak herhangi bir BÜYÜK artı yok. haylaz öğrencilere odaklanmak lazım :)

ben de desteklemiyorum, kimsenin ekonomik durumu aynı değil, birinci kademe öğrencisi çocuktur (ben de isterim der), ikinci kademe öğrencisi ergendir (yakıştı yakışmadı oldu olmadı der) büyükler gibi düşünemezler bence yanlış bir uygulama olur. kıyafet ceket kıravat vb olmasın ama hepsininki aynı olsun

zaten öğrenciyi disipline sokmak zor. kıyafette serbest olursa iyice bırakırlar. ben eşofmanla izin verdim öğrenci dışarda beden yapar gibi bir havalarda. derse konsantre olamıyorlar sonu pek hayra alamet değil

ebilis' Alıntı:
özellikle orta öğretimde kaçan öğrenciyi nasıl tespit edeceksin?
kaçmak isteyen yine kaçar ve kaçıyor da.

bence serbest olması lazım. ben konuya temizlik yönünden bakıyorum. 1 ceketi ve 1 pantolonu olan öğrenci kirlense de yırtılsa da o hafta onu giymek zorunda kalıyor.
tersinden bakıldığında dersanelerde ve üniversitede de o zaman tek tip olsun fakir zengin ayrılmasın. :!:

Ankette yapılan değişiklikle iki kısımlı hale gelmiş: İlköğretim ve Ortaöğretim için ayrı ayrı soruluyor
Daha önce tek soru var iken oy kullananlar yeniden oy kullanabilir

öğrencilerin kılık kıyafetiyle şimdi bile başa çıkamıyoruz, zaten gömlek dışarda ceket yok, sakal 1haftalık gelen öğrenci müsveddesi bolca mevcut özellikle yeterli disiplini olmayan liselerde. serbest olduğunda kızlar makyaj,küpe erkekler top sakalla bile gelirler heleki lisede. okula dershane gibi gelir giderler artık, öğretmene zaten saygı yok hepten kayış kopar. (öğrencisi çok saygılı ve disiplinli okullar da var tabii, iki türlü okulda da bulunduğum için rahatlıkla karşılaştırabiliyorum).

Ayrıca, maddi durumu olmayan öğrencilerin ezileceği de muhakkak. özel okullarda da kıyafet serbest değil ama çokda güzel ve kaliteli modeller bulup giyebiliyorlar. devlet okullarıda kıyafetlerini biraz daha modernleştirebilir, ama tek tip kıyafet olması şart.

Hep avrupaya, avrupalıya özeniriz fakat bir türlü teknoloji ve bilim yönünden yapamadıklarımızı böyle uygulamalarla kapatmaya çalışırız.

Burada yapılmaya çalışılan bir diğer noktada öğrencilerin ilerde türbanla girmeleri için imkan yaratmak.

genel olarak kesinlikle tasvip etmiyorum.Türkiye olarak daha buna gerek kültür, gerek gelişmişlik, gerekse maddi olarak hazır değiliz. HAYIR.. :-1:

Başlığı görünce öğretmenlere sandım :)

Kesinlikle öğrencilere hayır...Psikolojik sorunlar çıkar.

Öğretmenlere kılık kıyafet serbest olursa dersi kim anlatacak? 8 yıldır inatla müfettişler bana ceketin nerde diyor bende gardropta diyorum. :)
Okullarda eğitim-öğretim verecek öğretmenler ve eğitim-öğretim görmek isteyen öğrenciler çoğunluğa ulaştığında belki.
AMA; Önce öğretmenlere kılık-kıyafet konusunda serbestlik gelmeden ASLA...
Okullarda öğrencilere dönük kurallar için caydırıcılık olmadıkça 6.sınıftan itibaren öğrencilerin okula nasıl gelebileceğini düşünmek bile istemiyorum. Öğrenciler ÖĞREN(İ)Cİ olmadıkça, ve arkadaşların belirttiği gibi ekonomik ve sosyal düzeyde dengeye yaklaşmadıkça HAYIR,

insanlar kafalarındaki korkularından niçin vazgeçemez ki. sosyal dengesizlikmiş. sosyal dengesizliği oluştururken tereddüt etmiyoruz da çocukların kıyafetlerine gelince aklımıza geliyor. kesinlikle evet :D

bir de makyaj yaptıkları zaman tanıyamayız artık :D ben hayır diyorum.
asıl öğretmene serbest olmalı her bakımdan

serbest kıyafetten kasıt, isteyen istediğini giyip gelsin şeklinde bir uygulama olmayacaktır
serbest kıyafet uygulamasına başlanırsa, herkesin tıpatıp aynı giydiği okul forması yerine belirli kriterlere uyan kıyafet giyilmesi şeklinde olacaktır

bende öğretmenler için sanmıştım. hayal kırıklığına uğradım. :)

evet
hayır :)

ilkokulda olabilir belki ama ortaöğretimde sorun yaratır bence bu durum.

serbest kıyafetten yanayım.Kravatın mucidi olan ülkelerde böyle kravat fetişizmi yoktur.Herşeyi şekilcilikle hallediyoruz ya kravatı takınca modern olduk gittik.Fakir zengin ayrımı toplumsal yaşamda ne kadar varsa okulda da o kadar olacak.Okulu yapma, hayal bir yer haline getiremeyiz ki.Hayatta ne varsa okulda da o var.Bu çocuklar sanki sokağa çıkmıyor mu?Dersaneye gitmiyor mu?
Tek tip kıyafet komünist bir uygulamadır.Karşıyım.

Dünyanın hiç bir yerinde (Afrika kabileleri dahil) kalmadı tek tip kıyafet neyini savunuyorsunuz. Kıyafeti değil içindekini donatmak lazım . İnsanların ufkunu açmak lazım

Yaz dönemi yaklaşırken, yaz kıyafeti uygulaması başlıyor. Bu uygulama oldukça başarılı oldu. Ben bu uygulamanın başarılı olacağına inanıyorum.

Geri