MEB: Serbest Kıyafet Uygulaması Anketi

Kodla Büyü
Bu kıyafet uygulaması bir tek erkek öğretmenlere işliyor zaten. Nisan - Mayıs sıcağında kravat ceketle geziyoruz Mersin'de. Öğrencinin kafa çıplak olduğu için bedeni nasıl giyinirse giyinsin. Hakkaten en önemli konularda bize emir eri muamelesi yaparken bu anket ne diye?

Bende başlığı görünce öğretmenlere sandım .İlköğretim için serbest olabilir ama ortaöğretim için bende pek tasvip etmiyorum.

tabiki de hayır, eğitimde böyle şeyleri yapmadan önce başka işleri düşünseler ne güzel olur dimi.

evet-evet

Öğrenci kendisinden zengin yaşıtlarını sadece okulda mı görüyor sanki, dışarıda da görüyor.

ozlemsu' Alıntı:
ben de desteklemiyorum, kimsenin ekonomik durumu aynı değil, birinci kademe öğrencisi çocuktur (ben de isterim der), ikinci kademe öğrencisi ergendir (yakıştı yakışmadı oldu olmadı der) büyükler gibi düşünemezler bence yanlış bir uygulama olur. kıyafet ceket kıravat vb olmasın ama hepsininki aynı olsun

zaten öğrenciyi disipline sokmak zor. kıyafette serbest olursa iyice bırakırlar. ben eşofmanla izin verdim öğrenci dışarda beden yapar gibi bir havalarda. derse konsantre olamıyorlar sonu pek hayra alamet değil

bencede hayır. :++: :++:

zaten öğrencinin önünü kapama huyu fln yok gömlek dısarda kıravat taa göbekte züppe gibiler bari servest olsun ilköğretimde saygısızlıklarını görmeyiz hiç olmazsa. fakirlik meselesine gelince zaten mayısın 15 ine serbest oluyoo kıyafet ben bakıyorum zenginide fakiride bulup buluşturup giyiyor üstüne yakıştırıyor bence cok sorun olmaz.

Doğru bir uygulama olmaz. Yapılması gereken , yine tek tip ama daha giyildiğinde insanı daha rahat ettiren tasarımda kıyafetler belirlenmesi. Kıravatın ise hem öğrenci hem de öğretmenler için tamamen kaldırılması.

Yaşımız daha büyük olduğu halde dershaneye giderken ve fakülte öğrenciliğimizde kıyafet sıkıntısı yaşayanlarımız mutlaka olmuştur. Bazı arkadaşalarımız kıayeft konusunu çok abartıyordu. Ailesinin verdiği harç parasını yatırmayıp yüzlerce lirayı ayakkabıya veren eğitim fakültesi öğrencisi arkadaşlarımız vardı.
Çocuklar için ise daha kötü etki bırakır. Şimdiki ilköğretim ve lise öğrencilerini serbest bırakırsak okulların neye döneceğini tahmin edersiniz. Maalesef ki her öğrencinin ailesinin gelir durumu çok farklı. Kimisi evden kahvaltı bile yapmadan gelip, son derse kadar hiç bir şey yemeden dururken. Kimi öğrenci ise her tenefüs kantine gidebiliyor. Bir velinin maaşı kadar parayı başka bir veli çocuğuna aylık harçlık olarak verebiliyor.

Geçen yıllarda lise öğrencilerimizde yaşadığımız bazı problemler;
Kalıcı makyaj yaptıran kızlar, dövme yaptıran erkekler, saç sakal , ayakkabı konusunda okul ve idareci davranışlarındaki tutarsızlıklar...
En ilginci ise kız öğrencilernde birinin yaptığı idi. Okul pantolunun çok benzerinin düşük bel modelini ile bir mağazada bulmuş, kendisi aldığı gibi 5-6 arkadaşına da aldırmış. Okula o kıyafetlerle gelmeye başlamışlardı. İdareciler en son aileleri ile görüşmüştü.

evet-evet
Arkadaşlar hayır diyenler genel olarak maddi farklılıklarının ortaya çıkacabileceğinden endişe ediyor gördüğüm kadarıyla.Ama bu çok yersiz bi endişe çünkü sınıf farklılıkları kıyafetle ortaya çıkmasa bile öğrencinin saatiyle,çantasıyla,ayakkabısıyla vs. ortaya çıkıyor zaten.Biz fark edemiyor olabiliriz ama tüm ögrencilerin zaten birbirlerinin maddi durumlarını gayet iyi biliyolarlar.
Ayrıca birçok okulda formaların sadece adı var.Öğrenci forma giyer gibi yapıyor ama alttan rengarenk tişörtler giyebiliyor.Kravatlarını yamuk yumuk takıyolar.Bu şekilde forma giyeceklerine doğru düzgün serbest kıyafet giysinler bari.

ikisine de hayır, ilköğretim 2. kademe neyse de özellikle lisedeyken hatırlıyorum biz de dikkat ederdik giydiklerimize, şehirlerde 7. 8. sınıftakiler bile artık birbirinin ayakkabı markasına bakıyor, serbest kıyafet işi çığırından çıkarır, iyi giyinemeyen çocuğun canı ister anasına babasına baskı yapar bu sefer ebeveynler sıkıntıya girer, anket yapılması bile tehlikeli bu konuda :-1:

Soruların ikisinide hayır diye seçtim ve yolladım.
Şu an maddi ayrılıklar bilinse bile öyle bir durumda daha çok ortaya çıkacaktır. Ayşe fatma hergün farklı bir kıyafetle geliyor ben niye gelemiyorum gibi düşüncelerle öğrenciler okuldan soğuyacaktır. bu yaşta çocuklar farklı şeyler düşünmezler çünkü. bence kullanışlı ama standart bir kıyafet olmalı.

Tabii ki evet-evet. Bu uygulama gelişmiş toplumlarda da mevcuttur. Üstelik maddi durumu farklı olan öğrenciler zaten giydikleri ayakkabıdan, taşıdıkları çantaya, kullandıkları malzemelere kadar farklıdır. Üstelik bu çocuklar okuldan eve gittiklerinde sokağa çıkarken çıplak dolaşmıyorlar, yine fark açıkça çıkıyor ortaya.

Kısacası artık bazı şeyleri değiştirme zamanı geldi. Tek tip insan yetiştirme projelerini bir kenara bırakmak gerekiyor. Bu arada öğretmenler için de serbest kıyafatten yanayım.

Bizler burada na kadar tartışırsak tartışalım birileri aklına ne yatıyorsa onu yapar ve anketinde sonuçlarını açıklamadan kendi düşüncesine uygunmuş gibi yorumlar... Belki çoğu kişiden duymuşuzdur öğrencide kıravat olmazsa matemetik öğrenemiyormu veya ceket giymeden türkçe kafasına girmiyormu vs... Olay öyle değil bence... Eğer kıyafet i tamamen serbest bırakırsanız iş sadece kıyafe yarışında kalmadığı gibi, işin içine takı takma yarışı, makyaj, saç şekli gibi belki bizim aklımıza bile gelmeyecek şekilde uzar gider okullar ders ortamından uzaklaşır....

kravat kesinlikle kalmalı bu kadar gereksiz gerzekce bişey olamaz tiskiniyorum kıravattan önünde sallanıyor adamın ne kadar sacma

serbest kıyafet kumaş pantolon gömlek ceket şeklinde sınırlama olduğun da bi problem olacağını düşünmüyorum hatta fakirlerin işine yarayacak çünkü okul kıyafeti almak zorunda kalmayacak

Desteklemiyorum,

Her türlü serbest kıyafete razıyım (Short -Tshirt vesaire) ama tek tip olması şartıyla.

Özellikle liselerde serbest OLMAMALI. Lisede çocuklar duygusal ve cinsel açıdan her türlü uyarıyıcıya çabuk reaksiyon veriyorlar. Serbestlik belli bir sınırda kalmalı. Örneğin kravat olmamalı, ayakkabılarda da çocuklara tam serbestlik verilmeli.

İlköğretimlerde modaya uygun formalar hazırlanabilir. Zaten bir çok okul bunu yapıyor.

kesinlikle desteklemiyorum, okulumuzda her ayın bir günü bu uygulama yapılıyor ve çocukları tanıyamıyorum. Arkadaşlarında belirttiği gibi ne giyeceklerini şaşırıyorlar,öğrenciye kesinlikle yakışmayacak şekilde okula geliyorlar. bu uygulama birde ortaöğrenime taşınırsa artık ötesini düşünemiyorum....

bence ikisinde de serbest olsun. öğretmenler üst başla değil dersini öğretmekle uğraşsın. ankette de evet oyladım.

benim gönlüm serbest olsun dese de suan uygun bulmuyorum.

hayır- hayır

Desteklemiyorum,

Her türlü serbest kıyafete razıyım (Short -Tshirt vesaire) ama tek tip olması şartıyla.benim gönlüm serbest olsun dese de suan uygun bulmuyorum.

hayır- hayır :+1: :+1: :+1:

üniforma zorunlu iken bile garip garip şeyler giyiyorlar uniformanın üzerine:S bir de serbest olursa bilemiyorum pijama filan giyerler sonra ayıkla pirincin taşını. tabi serbest olsa da belli sınırlar olacaktır onu kabul ediyorum ama her gün öğrenciyle tartışma yaşamak zorunda kalabiliriz kurallara yok uygundu yok değildi bir sürü muhabbet.

gerçi okulun bulunduğu çevre çok önemli öğrenci potansiyeli ve tabi ki aileler. ama henüz buna hazır olduğumuzu zannetmiyorum.

demin bi kanalda alt yazı geçti ilköğretim ve ortaöğretimde kıyafet serbestliği geliyor diye. bakalım nasıl olacak :)

öğrenciler için serbest olmaması daha iyi. ama illaki bi serbestlik gelecekse erkek öğretmenlere gelmeli

ne kadar güzel. öğrenciler tek tip gelecek öğretmenlere serbest olacak ve biz bunun adına eğitim diyeceğiz öyle mi:) belirli kriterler dahiline serbest olmalı.

Desteklemiyorum. Önlükten başka giyeceği olmayan öğrencilerimiz var. Bunlarla uğraşmak yerine eğtimde fırsat eşitliğini nasıl sağlarız gibi büyük bir sorunu düşünsünler. Serbest kıyafet ancak gelişmiş ülkelerde uygulanabilir. Bizim gibi asgari ücretle 3-5 çocuk okutanlar için değil.

Geri