MEBi Tel.Yağmuruna Tutuyoruz-Bu İşi Çözmenin Zamanı Geldi!

Kodla Büyü

M@honi

Aktif Üye
Arkadaşlar aslına bakarsanız PGM genel müdürü benim hemşerimdir. Kendisiyle 2008 de anakarada bir araya gelmiştik. Tabi o zamanlar bu tür sorunlar olmadığı için kendisine bu konuda soru sormamıştım. Cep telefonuda vardı aslında ama geçen yaz aradım değiştirmiş numarayı. Herneyse biraz önce kendi ilimin milletvekili baş danışmanıyla görüştüm. Durumu anlattım. Dedimki bir cevap, bir çalışma var mı ne olacak bilgisayar öğretmenleri vs... Kendisi şuan izinde olduğunu fakat telefonla bilgi alıp kesinlikle döneceğini söyledi. Ben de yarın aracayacağımı bir bilgi istediğimi söyledim. Telefonu kapattıktan 10 dk sonra tekrar döndü. Hocam bakanlıkta çalışan bir bilgisayar öğretmeni arkdaşımla görüştüm, bana Fatih projesinin detayları ile birlikte ekders sorunları ve diğer sorunlarının kalkacağını söyledi dedi. Bende bazı arkdaşların tayini çıkmış, evlerinden çok uzağa gitmişler dedim. Bu konuda yarın bilgi alıp döneceğini söyledi.

Bakalım hayırlısı fakat elimden geleni yapıp Necmettin beyle görüşeceğim bakalım ne olucak...

Re: Bu İşi Çözmenin Zamanı Geldi!

Her dönemin başı umudum biraz daha kırılıyo ama umarım hocam senin ve senin gibi bağlantıları olan arkadaşlar sayesinde sorunumuza bir çözüm buluruz.

M@honi' Alıntı:
Arkadaşlar aslına bakarsanız PGM genel müdürü benim hemşerimdir. Kendisiyle 2008 de anakarada bir araya gelmiştik. Tabi o zamanlar bu tür sorunlar olmadığı için kendisine bu konuda soru sormamıştım. Cep telefonuda vardı aslında ama geçen yaz aradım değiştirmiş numarayı. Herneyse biraz önce kendi ilimin milletvekili baş danışmanıyla görüştüm. Durumu anlattım. Dedimki bir cevap, bir çalışma var mı ne olacak bilgisayar öğretmenleri vs... Kendisi şuan izinde olduğunu fakat telefonla bilgi alıp kesinlikle döneceğini söyledi. Ben de yarın aracayacağımı bir bilgi istediğimi söyledim. Telefonu kapattıktan 10 dk sonra tekrar döndü. Hocam bakanlıkta çalışan bir bilgisayar öğretmeni arkdaşımla görüştüm, bana Fatih projesinin detayları ile birlikte ekders sorunları ve diğer sorunlarının kalkacağını söyledi dedi. Bende bazı arkdaşların tayini çıkmış, evlerinden çok uzağa gitmişler dedim. Bu konuda yarın bilgi alıp döneceğini söyledi.

Bakalım hayırlısı fakat elimden geleni yapıp Necmettin beyle görüşeceğim bakalım ne olucak...
:+1:

Uğraşınız için Teşekkürler Hocam. İnş. Bu iş Çözülecek

bir fatih projesi gidiyor ..demek ki bu olmazsa herkesin durumu daha da vahimmiş

Sayın hocam çok önemli bir konuya parmak basmışsın.
Bizim sorunumuz ancak ve ancak PGM'nin eliyle düzeltilebilir.
Çünkü Eğitek veya başka bir birimin biz sorunumuzu tek başına çözmesi mümkün gözükmüyor !
İnşaallah Personel Genel Müdürü olayın vehametini anlar.
Fatih projesi olmasa bile Bilişim Öğretmenlerinin Eğitimdeki rolünün ciddiyetini fark eder.Mağduriyetler giderilir...

personel genel müdürünün özel kalemi Mustafa beyin kızı bizim okulda çalışıyor. Mustafa beyle bugün telefonda görüştüm ve kendisine durumu anlattım. BGV'nin raporunu göndereceğimi söyledim. Kendisi okuyacakmış, personel genel müdürüne, TTK'ya, Eğitek'e ulaştıracağını söyledi. İlgileneceği konusundada beni ikna etti. Bakalım bi dönüt olursa buradan paylaşacağım

ARKADASLAR BİZDE BİRLİK YOK..
YAPMAYALIM OKULLARIN İŞLERİNİ..
SİLELİM YAPTIĞIMIZ WEB SİTELERİNİ..
BAKIN SORUN 1 HAFTADA ÇÖZÜLÜR..
AMA NEDENSE BİZLER İNSAFLIYIZ..
ÖĞRENCİLERİMİZİ VE ÜLKEMİZİ KENDİMİZDEN COK SEVİYORUZ..
KİMSE SÖYLEYEMEZ Kİ BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLERİ YATIYOR..

SUCUMUZ CALIŞMAMIZ VE SESSİZ KALMAMIZ..
NE OLACAK Kİ..
BANA DOKUNMAYAN YILAN 1000 YIL YASASIN..
:?

Bimer aracılığı ile yazdığım mesaja cevap geldi...
eya' Alıntı:
Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olarak Milli Eğitim Bakanlığı, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Personel Genel Müdürlüğü tarafından net bir şekilde bilgilendirilmesini istediğimiz hususlar:
Burada soracağım sorular gerçekten 5-6 bini ilköğretimde toplam yaklaşık 10 bin bilişim teknolojileri öğretmenin merak ettiği ama bir türlü cevap ve çözüm alamadığı sorunlardır. Kamuoyu ve biz öğretmenler olarak Bakanlıktan bilgi ve çözüm istiyoruz.
TTKB'nin son kararıyla Bilişim Teknolojileri dersinin 4. ve 5. sınıflardan kaldırılması, 6., 7. ve 8. sınıflarda da başka bir ders sebebiyle sadece 2 sınıfa seçilebilecek olması sebebiyle, Türkiye genelinde tüm okulların norm kadrosu 2'lerden 1 ve sıfırlara, 1 olanlar da 0 lara düşmüştür. Normu düşmeyen okullarda da ek ders kalmamıştır. Bir çok öğretmenimizin formatör olarak görevlendirmeleri olduğu halde norm fazlası durumundan il MEM'ler tarafından okulları değiştirilmiş ancak gittikleri okullarda da ders sayısı ve norm yine düşmüştür. Bazı öğretmenlerimiz ise 2 veya 3 okulda geçici görevlendirilerek maaş karşılığını doldurmaya çalışmaktadır. Sözleşmeli BT öğretmenleriyse gelecek kaygısına düşmüşlerdir çünkü gidebilecekleri okul da yoktur. Tüm okullarda BT normu düşmüştür.
Eğitik Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından (Genel Müdür Yardımcısı Tunay Alkan beye bizimle iletişim kurduğu için çok teşekkürler) branş öğretmenlerimizin tüm sorunlarının EĞİTEK tarafından bilindiği, ancak çözümün TTKB ve PGM tarafından yapılabileceği söyleniyor.
Bilişim çağında ilköğretim gibi çocukların bilgisayar, internet ve diğer bilişim araçlarıyla tam tanışmaya başladığı ve bu araçların özellikle internet ortamının bilinçsiz kullanımının sonuçlarının çok vahim olabileceği, ilköğretimde alınmayan eğitimin lise ve üniversitede de verilmiyor olması, yeni nesilin bilgisayarı kendi kendine öğrenmek zorunda kalması, bir çok öğrencinin evinde yada ulaşabileceği bilgisayar olmaması gibi olumsuz bir sürü durum varken dersin kaldırılmasını hiç bir gerekçeye sığdıramıyoruz. Ders kaldırılıp yerine konulan serbest etkinlikler dersindense öğrenci, veli, sınıf öğretmenler ve idareciler de bilişim teknoloji dersini tercih etmektedir. Paylaşlarla anket, kamuoyu yoklaması yapılmadan karar alınması ne kadar doğrudur?
Ders kaldırılırken mevcut BT öğretmenlerinin norm ve ek ders durumları neden düşünülmemiştir? Her sınıftan 7'şer şube olan 2 BT laboratuarı olan bazı okullarda bile 14 saat BT dersi kalmıştır. BT öğretmenlerinin norm kadro sorununun çözümü için çalışma yapılmakta mıdır? Ne zaman sonuçlanacaktır? Çalışmanın içeriği nedir? Bu süreçte yer değiştirmek, evinin ailesinin düzenin bozmak sorunda kalan öğretmenlerimizin suçu nedir? İstanbul'da yaklaşık 140 BT öğretmeninin norm kadro fazlalığı sebebiyle başka okullara ataması yapılırken bir çoğundan tercihi dahi alınmamıştır. Bu sebeple tercih alınmayanların kararnamelerinin durdurulması için İl MEM tarafından çalışma yapılmıştır.
Bu kadar mağdur edilip küstürülen daha başka bir branş olmamıştır. Formatör Öğretmen olarak görevlendirilsin veya görevlendirilmesin, BT öğretmenlerine okuldaki tüm bilgisayarların, teknolojik araçların tamircisi gözüyle bakılması, teknisyen gibi muamele görmesi ve idare tarafından hem bu yönde hem de idari işlere yardımcı olmak zorunda bırakılan BT öğretmenlerinin sorunları özetle şöyledir:
1. Bilişim Teknolojileri dersinin müfradatının güncellenerek önem verilmesi gerekirken kaldırılması
2. Formatör öğretmenliğin isteğe bakılmaksızın sadece 6 aylık görevlendirme olarak yapılması, bazı illerde yapılmaması
3. Formatör öğretmenlerin çalışma saatlerinin ilden ile, ilçeden ilçeye, okuldan okula farketmesi ve adaletsiz olması. Bir çok okulda 08:00-17:00. Aynı miktarda ek ders alan rehber öğretmenler 9:00-15:00 çalışırken formatör öğretmenler idarecilerden bile daha fazla okulda durmak zorunda kalması.
4. Sözleşmeli öğretmenlerin formatör olarak görevlendirilmemesi. Alanında uzman sözleşmeli BT öğretmeni varken, başka branştan kadrolu bir öğretmenin formatör olması sonucu hem okul, hem öğrenciler mağdur olmaktadır. En çok da bu görevi almak isteyen Sözleşmeli öğretmenler öteki olarak dışlanmakta, mağdur edilmektedir, eşitlik ilkesine yakışmamaktadır.
5. 4. ve 5. sınıflardan dersin kaldırılması ile oluşan norm kadro sorunu nasıl ve ne zaman çözülecektir. BT Formatörlüğü, Rehber öğretmenlik gibi değerlendirilebileceği, TTKB ve PGM tarafından kolaylıkla bu yönde düzenleme yapılabileceği bakanlık birimleri tarafından da dillendirilmiş ama bu konularda kamu oyuna hiç bilgi verilmemektedir.
5. Fatih projesi kapsamında her sınıfa akıllı tahta geliyorken BT lablarının dağıtılmayacağına dair yazı dahi yayınlanmışken bir kaç okulda laboratuarların dağıtılıyor olması.
6. Fatih projesi ile her sınıfa akıllı tahta ve bir bilgisayar girmesi ile laboratuar ortamında öğrencilerin yaparak yaşarak öğrenmesi arasında BT alanında dağlar kadar fark olacaktır. Fatih projesi gereklidir ancak BT dersi daha önemlidir.
Lütfen bizleri bilgilendirin, sorunlarımızı bizlerden ve ya bilenlerden EĞİTEK dinleyin. Sorunlarımızın çözümünde BT öğretmenlerinden de bilgi ve görüş alınsın.

PRENSİPLER VE EĞİTİM SİSTEMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI' Alıntı:
Bu konuda Bakanlığımız Personel Genel Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Anlaşılan o ki Eğitek ve TTKB'nin birşey yapacağı yok... PGM'ye de başvuracağım tekrar...

Bu arada M@honi ve sesumut hocalarıma çok teşekkürler. Lütfen gelen cevapları burada paylaşmaya devam edelim... Gözlerimiz, kulaklarımız sizlerde...

teşekkürler meslektaşlarım inşallah yarın sizden güzel haberler alırız

Allah topumuzun sonunu hayretsin. Ne diyelim. İnşallah arkadaşların gayretleri sonuç verir. Ben kendi adıma çok teşekkür ederim.

güncel tutalım bakalım arkadaşlarımıza dönüt vereceklermi

En azından şu yeni yönetmeliğin mealini anlatırlar belki :/

ooo manga başım yüreğine sağlık,hadi inşallah bir şeyler çıkar :+1:

inşallah iyi haberler alırız senden de şöyle derin bir ohh çekeriz. hadi bakalım :alkis:

cebit arkadaşım dikkatimizi sana verdik. (yurttan ilker)

Arkadaşlar bu kadar tanıdığınız var madem şimdiye kadar nerdeydiniz diye sormak hakkımızdır.

arkadaşıma verdiği bilgiler için çok teşekkür ederim

Evet arkadaşlar şimdi biraz önce konuşmayı gerçekleştirdim. Yönetmelik maddesi değişti(bu ilk aşama) Şuan itibariyle bu madde ile ilgili çalışmalar yapılıyor, dendi. Fatih Projesinde danışman öğretmen olunarak ekders sorunlarıda çözülecek vs.. falan dendi. Ben bu açıklamalardan tatmin olmadım telefon istedim ve yetkili bir bayanla görüştüm dikkat edin:
-Yeni yayınlanan yönetmelikte Bilgisayar öğretmenleriyle alakalı ne değişiklik var dedim
-BT sınıfı ile ilgili maddeyi okudu.
-Bu maddeyi açar mısınız? Açık bişey belirtilmemiş dedim.
-Hocam gerekli çalışmalar yapılıyor? dedi.
-Çalışmalar yapılıyor deniyor sürekli bir sonuç yok en azından şu madde ne anlama geliyor bir ipucu verin dedim.
-Hocam siz ne anlıyorsunuz? Sizin düşündükleriniz bizim için önemli dedi.
-Bence her okula bir BT Rehber Öğretmenliği gibi bir kadro veriliyor gibi dedim.
-Evet buna benzer birşey dedi.
-Peki görev tanımlamaları vs.. hakkında bişey var mı dedim.
-Bu gibi düzenlemelerde ek olarak yapılacak dedi.
-Bende çok zor durum da olan arkdaşlarımız var , bizler de FAtih için yetiştirildik vs.. dedim. Dedim de dedim :))
-Merak etmeyin sorunlar çözülecek dedi.
-Bende bir süre verin. Kaç ay:) dedim
-Ayı bulmaz dedi.
-Bende inş dedim.

Arkadaşlar konuşma böyle geçti. Biraz morelim düzeldi hepiniz adına. Ama dikkatimi çeken "Hocam siz ne düşünüyoruzunuz, ne anlıyorsunuz, fikirlerniz bizim için "önemli demesi. Şimdi sizden şunu rica ediyorum. Lütfen aşağıda yazacağım telefon numarasını arayın ve bilgisayar öğretmenleri ve yeni yönetmelik hakkında bilgi isteyip dert yanın. Görev tanımı, REhber öğretmenlerden bahsedin vs... Bunların onları etkileyceğini düşünüyroum. Emin olun etkileyecek ve daha iyi şeyler göreceğiz.

Elimden geleni yapıp PGM müdürü Necmettin beylede görüşmeye çalışıcam. Allaha emanet olun, selam ve dua ile...

Telefon numarasını unuttum :03124131430 geleceğimiz için herkes arasın lütfen... Emin olun çok şey değişecek... Arayan arkadaşlarda buraya sırayla konuşmalarını yazarsa daha güzel olur diye düşünüyorum.:)

M@honi' Alıntı:
Telefon numarasını unuttum :03124131430 geleceğimiz için herkes arasın lütfen... Emin olun çok şey değişecek... Arayan arkadaşlarda buraya sırayla konuşmalarını yazarsa daha güzel olur diye düşünüyorum.:)
hocam ağzına sağlık. bende arayacağım. benim de eşimi başka yere göndermek istiyorlar. beni de okula müdür yardımcısı yapmak istiyorlar. bu gidişle hepimiz çil yavrusu gibi dağılacağız. bu telefon kimin telefonu ve acaba hangi birimde çalışıyor

Verdiğin numarayı aradım hocam. Gerçekten çok kibar bir şekilde konuştu bayan. Şef pozisyonunda çalışıyormuş. Size dediği gibi açıklama yapacağız dedi, kısa bir zaman içerisinde. İçerik ile ilgili benim bilgim yok dedi.

akyildiz41' Alıntı:
M@honi' Alıntı:
hocam ağzına sağlık. bende arayacağım. benim de eşimi başka yere göndermek istiyorlar. beni de okula müdür yardımcısı yapmak istiyorlar. bu gidişle hepimiz çil yavrusu gibi dağılacağız. bu telefon kimin telefonu ve acaba hangi birimde çalışıyor

Hocam bu telefon mevzuatı belirleyenlerin telefonu:) Sen ara dediğim gibi dertlerini söyle.

fanfatih' Alıntı:
Verdiğin numarayı aradım hocam. Gerçekten çok kibar bir şekilde konuştu bayan. Şef pozisyonunda çalışıyormuş. Size dediği gibi açıklama yapacağız dedi, kısa bir zaman içerisinde. İçerik ile ilgili benim bilgim yok dedi.

Zaten sizi sallamayan dinlemeyen kişilerin telefonunu vermem. Bilgim yok demesi normal:) Hadi aramaya devam...

M@honi' Alıntı:
akyildiz41' Alıntı:
M@honi' Alıntı:

Hocam bu telefon mevzuatı belirleyenlerin telefonu:) Sen ara dediğim gibi dertlerini söyle.
Arıyorum hocam :++:

Geri