ML-1640 chip resetleme derdine 2 çözüm buldum.

Kodla Büyü

denizlerb

Süper Üye
Süper Üye
Malumunuz birçok lazer yazıcıda çip var ve toner dolu olsa dahi toneri boş gösteriyor ve çıktı vermiyor. ya yeni toner almak zorunda ya da çip resetleyen cihazlarala çipi resetletmek zorundaydık. Tabi buda toner dolum ücretine extradan bir külfet getiriyordu. 5-6 saat araştırmadan sonra ML-1640 için iki çözüm yolu buldum.
1) firmware ile yazıcının sayaç çipine reset atmak. bu yöntemi rusça bir siteden buldum. google translate ile çat pat anlaşılan ifedeleri uyguladım ve sonuç mükemmel. test sayfası yazdırdım ve sayacın sıfırlandığını gördüm.
2) yazıcı anakartında bulunan sayaç çipine kısadevre ile reset atmak. bu yöntemi bulduğum sitede denediklerini ve sonucun olumlu olduğunu yazmışlar. olumsuz yazan yok. bende denedim oldu. hatta fotğrafını da çektim. (bu konu başlığının 4. sayfasında)
her iki yöntemide anlatan ve gerekli dosyaları içeren arşivi gönderiyorum. ML-1640 yazıcısı olanlar arşivi indirip her iki yöntemi de gönül rahatlığı ile uygulayabilirler.

Ekli dosyalar

• ML-1640 chip resetleme.rar
    344.2 KB · Görüntüleme: 20,011
2. yöntemde denenmiştir. sonuç olumlu. denemek isterseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederim. çip küçük olduğundan ayakları birleştirmek zor oluyor.

valla güzel hocam....

denemedim ama ; böyle bir çözümün adını duymak bile güzel.....

teşekkürler paylaşım için.....

Firmware yöntemini şu anda yazdırmayan yazıcımda denedim şu an yazıcım ilk günkü gibi yazdırıyor ve sinir bozucu uyarıdan kurtuldum.Teşekkür ederim...

bk_tr' Alıntı:
Ml-1610 içinde resetleme yöntemleri varmı?
teşekkürler..
ML-1610 da çip olmadığından resetleme sorununuz zaten yok. siz gönül rahatlığıyla tonerinizi doldurabilirsiniz

allah razı olsun beni büyük bi tertten kurtardınız. bilgisayarcıya sordum cihaz takarız 35 tl dediler. iyiki taktırmadım parama yazık olacaktı yoksa. böyle bişey bulduğu için çokk çokkk çokkk teşekkür ederim..

Yazıcıyı dün aldım, bu gün kutusunu açmadan iade etmeyi düşünüyordum. Test eden arkadaşların onayı ile kullanmaya karar verdim. İnşallah günü geldiğinde olumlu sonuç alırım. Teşekkürler.

Hepinizin eline sağlık...
chip takıcm die 60 TL para istemişlerdi yeni yazıcı almayı düşünüyordum...
Gerçektende bu işe emeği geçen herkese teşekkürler...

firmware bir defa güncelleme yaptıktan sonra daha sonra tekrar yapmak gerekiyor mu?

evet bu paylaşım iyi oldu arkadaşın sınıfına fotokopi makinesi yerine almıştık 1 hafta önce belki 100 çıktı anca aldı
bahsedilen FIRMWARE ile RESETLEME biz hemen yapmalımıyız yoksa 2000 e kadar bekleyecek mi fakat bir mantığı kalmıyor demo tonerle 700 sayfa basarsınız demişler

paylaşım için sağolsun arkadaşımız.

firmware ile resetleme yaptıktan sonra çip counter 0 dan tekrar saymaya başlıyor. yani her 2000 çıktıdan sonra firmware ile tekrar reset atmak gerekiyor.

ya arkadşalr bu çip mantığı ne ozaman.bir de her 2000 sayfadan sonra firmware ile resetlersek kaç binde bitiyo...sonraki dolumlarda da yine aynı uğraşa var mı: :shock:

gazierdem' Alıntı:
ya arkadşalr bu çip mantığı ne ozaman.bir de her 2000 sayfadan sonra firmware ile resetlersek kaç binde bitiyo...sonraki dolumlarda da yine aynı uğraşa var mı: :shock:
çipin mantığı: toneri biten 10 TL'ye doldurmasın, gitsin 110 TL'ye yeni toner alsın.
Reset atarak sanki toner yeniymiş gibi yazıcıyı kandırıyoruz (sayaç sıfır olunca kendini yeni sanıyor). bu şekilde ta ki toner bozulana kadar defalarca toneri doldurabiliyoruz.

bizim öğretmenler odasındaki yazıcıda bundan ve 7-8 aydır çıktı alamıyoduk :D boşalan toneri doldurduktan sonra da çalışmamıştı bana sordular bende baktım bişey anlamamıştım. pazartesi gidip burdaki yöntemleri deniycem.inşallah çıktı alabiliriz

Geri