Norm Durumları-Tek başlık

Kodla Büyü
KöfteHoRr' Alıntı:
Yani dediğim gibi il içinde istemek zorunda değilsiniz. İstemezseniz seneye norm fazlası atamasını beklersiniz. Çalıştığınız ilde norm fazlalarına ne yapıyorlar bilmediğim için net bişey söyleyemem, her il bu konuda farklı davranıyor. Ama en azından yönetmeliğe göre Mart ayının sonuna kadar norm fazlası öğretmenlerin atamasının 3 aşamada yapılması gerekiyor.

İlk aşama ilçe içinde 2. aşama il genelinde kendi isteğinizle yapılıyor 3. aşamada ise isteğiniz dışında yakından uzağa ilkesine göre ilçelerde dahil sizi istedikleri okula verebiliyorlar il genelinde. O yüzden eğer istediğiniz bir okul varsa önümüzdeki hafta isteyin güzel bi okul gidin çünkü Mart ayındaki okullar bunlardan daha iyi olmayacak. Hatta siz şu anda istemezseniz belki sizden daha düşük puanlılar boş okullara gidecek ve Mart ayında daha kötü okullara gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Yni tamamen çalıştığınız yerdeki boş okullara ve seneye norma girip giremeyeceğinize bağlı. Eğer norma girerim diyorsanızda istemeyin.

seneye norma girip girememek ne zaman belirleniyor ki? 7lerin seçmeli listesinde dersim olsaydı 2 saat de oradan gelirdi 10 saatle norm fazlası olmuyordum zaten.. ç

ozlem22' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
Yani dediğim gibi il içinde istemek zorunda değilsiniz. İstemezseniz seneye norm fazlası atamasını beklersiniz. Çalıştığınız ilde norm fazlalarına ne yapıyorlar bilmediğim için net bişey söyleyemem, her il bu konuda farklı davranıyor. Ama en azından yönetmeliğe göre Mart ayının sonuna kadar norm fazlası öğretmenlerin atamasının 3 aşamada yapılması gerekiyor.

İlk aşama ilçe içinde 2. aşama il genelinde kendi isteğinizle yapılıyor 3. aşamada ise isteğiniz dışında yakından uzağa ilkesine göre ilçelerde dahil sizi istedikleri okula verebiliyorlar il genelinde. O yüzden eğer istediğiniz bir okul varsa önümüzdeki hafta isteyin güzel bi okul gidin çünkü Mart ayındaki okullar bunlardan daha iyi olmayacak. Hatta siz şu anda istemezseniz belki sizden daha düşük puanlılar boş okullara gidecek ve Mart ayında daha kötü okullara gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Yni tamamen çalıştığınız yerdeki boş okullara ve seneye norma girip giremeyeceğinize bağlı. Eğer norma girerim diyorsanızda istemeyin.

seneye norma girip girememek ne zaman belirleniyor ki? 7lerin seçmeli listesinde dersim olsaydı 2 saat de oradan gelirdi 10 saatle norm fazlası olmuyordum zaten.. ç
Maalesef il merkezinde çalışıyorsanız şu bölge normu muhabbetinden dolayı 13-14 saate kadarda norm fazlası olabiliyorsunuz. Yani dediğim gibi, eğer medya okuryazarlığını size verdiklerinde sosyal'ci norm fazlası olmayacaksa bekleyin, Ekim'de büyük ihtimalle güncelleme olacaktır tekrar ve o zaman size yazılmasını talep edersiniz. Artık kendi okulunuzun durumunu siz daha iyi bilirsiniz. Bize düşen sadece fikir vermek ve aklınıza takılan bişey varsa yardımcı olmaya çalışmak.

evet il merkezindeyim. yani aslında kasabaydı büyükşehir olunca mahalle oldu:(( medya okuryazarlığı da verilse zaten 10 saat oluyor yine norm fazlası oluyorum herhalde. teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için. ben ne yapmam gerektiğini inanın hiç bilmiyorum dona kaldım resmen.. :cry:

KöfteHoRr' Alıntı:
ilkbaharsu' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
Ya müdür aradı beni az önce. 8 saat dersle norm fazlasi olmusum. Ben 7lerin ders secmesine.gerek.kalmadan 2ser saat dersleri olucak saniyordum. Seçmeli ders listesine benim dersim yazilmadi bile..allahim kafayı yicem böyle bi aptaliigi nasıl yaptım bilemiyorum. Napicam ben??

Eylülde seçmeli dersler tekrar seçiliyor ve normlar tekrar güncelleniyor. O zaman seçtirebilirsiniz dersinizi. Ben şahsen öyle yapmayı düşünüyorum çünkü iliçinde yer değiştirebileceğim okul kalmadı. Bilişim de çakılı kadro oldu sonunda...
Seçmeli dersler 30 Haziran'a kadar seçildi ve norm güncellemeleride önümüzdeki senenin ders durumuna göre yapıldı zaten. Eylül'de ancak okulunuza nakil gelen öğrenciler olursa bi ihtimal seçilebilir, onun dışında yeniden seçmeli ders diye bir durum söz konusu değil.

Ha sizin okul idaresi 1 Temmuz'da yapılan norm güncellemesinde geçen senenin derslerini yazdı, Eylül'de seçmeli derslere göre bir daha belirleriz dediyse o başka.

Her yıl Eylül'de bir kez daha belirlenir normlar. Yılda iki kez yapılır; Bir Haziran'da, bir Eylül'de... İdareyle o kadar çalıştım ki ve başka okullarda da norm fazlası olduğumdan bunun öyle olduğunu biliyorum. Bizim müdür asıl seçmeliyi eylülde seçtireceğini seçtiğimiz bu derslerin çok önem taşımadığını söylemişti. Çünkü ataması çıkan öğretmen olur, o dersi verecek öğretmen kalmaz dersi değiştirir ya da nakil gelen olur vs. Eylül'de ki seçim daha gerçekçi olur. Mesela bizim hoca Türkçeci, öğrencileri arapça için yönlendirmişti yönetmeliğe baktık giremez, şimdi değişecek o ders mesela... Biz geçen yıl mebden gelen yazı doğrultusunda eylülde tekrar dilekçe istemiştik öğrenciden. İki kez dilekçe almıştık yani. Ayrıca Eylül'deki normlar Kasım'da onaylanıp geliyor sonra yapılıyor norm fazlası atamaları...

ilkbaharsu' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
ilkbaharsu' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
Ya müdür aradı beni az önce. 8 saat dersle norm fazlasi olmusum. Ben 7lerin ders secmesine.gerek.kalmadan 2ser saat dersleri olucak saniyordum. Seçmeli ders listesine benim dersim yazilmadi bile..allahim kafayı yicem böyle bi aptaliigi nasıl yaptım bilemiyorum. Napicam ben??

Eylülde seçmeli dersler tekrar seçiliyor ve normlar tekrar güncelleniyor. O zaman seçtirebilirsiniz dersinizi. Ben şahsen öyle yapmayı düşünüyorum çünkü iliçinde yer değiştirebileceğim okul kalmadı. Bilişim de çakılı kadro oldu sonunda...
Seçmeli dersler 30 Haziran'a kadar seçildi ve norm güncellemeleride önümüzdeki senenin ders durumuna göre yapıldı zaten. Eylül'de ancak okulunuza nakil gelen öğrenciler olursa bi ihtimal seçilebilir, onun dışında yeniden seçmeli ders diye bir durum söz konusu değil.

Ha sizin okul idaresi 1 Temmuz'da yapılan norm güncellemesinde geçen senenin derslerini yazdı, Eylül'de seçmeli derslere göre bir daha belirleriz dediyse o başka.

Her yıl Eylül'de bir kez daha belirlenir normlar. Yılda iki kez yapılır; Bir Haziran'da, bir Eylül'de... İdareyle o kadar çalıştım ki ve başka okullarda da norm fazlası olduğumdan bunun öyle olduğunu biliyorum. Bizim müdür asıl seçmeliyi eylülde seçtireceğini seçtiğimiz bu derslerin çok önem taşımadığını söylemişti. Çünkü ataması çıkan öğretmen olur, o dersi verecek öğretmen kalmaz dersi değiştirir ya da nakil gelen olur vs. Eylül'de ki seçim daha gerçekçi olur. Mesela bizim hoca Türkçeci, öğrencileri arapça için yönlendirmişti yönetmeliğe baktık giremez, şimdi değişecek o ders mesela... Biz geçen yıl mebden gelen yazı doğrultusunda eylülde tekrar dilekçe istemiştik öğrenciden. İki kez dilekçe almıştık yani. Ayrıca Eylül'deki normlar Kasım'da onaylanıp geliyor sonra yapılıyor norm fazlası atamaları...
Hocam bakanlığın yazısı var, 30 Haziran tarihine kadar seçmeli ders dilekçelerini alarak dilekçe sonuçlarınıda e-okul'a işleyin diye ve bütün okullar öğrencinin önümüzdeki sene hangi dersleri göreceği e-okula işlendi. Ha bunlarda değişiklik olamaz mı, elbette olur. Ama sizin müdürün asıl seçmeliyi eylülde seçtireceğiz demesi tamamen usülsüz bir uygulamadır. Eğer 8. sınıfların seçmelisini kastetmişse oda Hazirandaki sene sonu toplantısında belirlenmesi gerekiyor.

Arapça konusuna gelince, Türkçeci giremez diye ders değiştirilmek zorunda değil. Bakanlığın seçmeli ders yazısı diyor ki, öğrencilerin tercihi dikkate alınır, eğer okulda o dersi okutacak öğretmen yoksa başka okuldan görevlendirme ya da ücretli öğretmen yoluyla öğretmen temin edilir, oda olmuyorsa öğrenciler en yakın okulda o seçmeli dersi görür(uygulamada mümkün görünmesede). Yani okulun, öğrenciler bu sersi seçti ama bizim öğretmenimiz yok, başka ders seçin deme durumu yok genelgeye göre.

KöfteHoRr' Alıntı:
ilkbaharsu' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
ilkbaharsu' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:

Hocam bakanlığın yazısı var, 30 Haziran tarihine kadar seçmeli ders dilekçelerini alarak dilekçe sonuçlarınıda e-okul'a işleyin diye ve bütün okullar öğrencinin önümüzdeki sene hangi dersleri göreceği e-okula işlendi. Ha bunlarda değişiklik olamaz mı, elbette olur. Ama sizin müdürün asıl seçmeliyi eylülde seçtireceğiz demesi tamamen usülsüz bir uygulamadır. Eğer 8. sınıfların seçmelisini kastetmişse oda Hazirandaki sene sonu toplantısında belirlenmesi gerekiyor.

Arapça konusuna gelince, Türkçeci giremez diye ders değiştirilmek zorunda değil. Bakanlığın seçmeli ders yazısı diyor ki, öğrencilerin tercihi dikkate alınır, eğer okulda o dersi okutacak öğretmen yoksa başka okuldan görevlendirme ya da ücretli öğretmen yoluyla öğretmen temin edilir, oda olmuyorsa öğrenciler en yakın okulda o seçmeli dersi görür(uygulamada mümkün görünmesede). Yani okulun, öğrenciler bu sersi seçti ama bizim öğretmenimiz yok, başka ders seçin deme durumu yok genelgeye göre.

Arapçayı Türkçe öğretmeni girecek diye öğrenciye zorla seçtirdi neredeyse, giremeyecekse seçtirmeyecektir hocam, öğrenci yönlendiriliyor bu anlamda. Ayrıca iki yıldır bakanlık eylül ayında da tekrar seçtirin diye yazı yazıyor bildiğim kadarıyla. Yani iki yıldır biz bu şekilde resmi yazıyla yaptık bu işi. Haziran'da da yapılıyor evet, normlar güncelleniyor sonuçta daha sağlıklı bir atama yapmak için. Ama haziranda iş bitiyor diyemeyiz.

Zaten iş bitiyor Haziran'da diye kesin bişey söylemedim bende hocam, seçmeli dersleri öğrencinin değiştirmeside mümkündür dedim. Kaldıki, sizin okulda zaten tamamen işin özüne aykırı bir şekilde yönlendirme ve hatta zorlamayla seçilmiş zaten dersler. Siz yada 2-3 tane veli şikayet etse bu durumu bütün okulun seçmeli dersleri yeniden seçtirilir ve idarede soruşturma geçirir zaten(Arapça seçtirilmiş diye belki bişey demezler :D)

Ayrıca ilk sene zaten sadece eylül ayında alındı dilekçeler, geçen senede dilekçeleri haziran ayında alın dediler ama e-okul sistemine işlemesini eylül ayında yaptırdılar ve 10 tercihide e-okula işledikleri için yeniden düzenleme ve dilekçe alabilirsiniz dediler. Ama bu sene e-okula sadece ilk 3 tercihleri işlendi öğrenclerin, daha doğrusu hangi seçmeli dersleri göreceklerse o dersleri işleyin dediler.

Ys of neden herkes başka bişey söylüyor..Eğer eylülde tekrar dilekçe alinabiliyorsa çocuklardan ben bosuna baska okula gitmek istemiyorum. Tabii bölge normuna gore bakıldığında kac saatle.norm fazlasi olmicam onu da bilmiyorum. Çünkü çocuklar dersi secse 2 sınıf acilsa bile toplamda 12 saat dersim oluyor..

Norm fazlasi olup btr oldugumda da okuldan gonderilme durumum var ki..bisey degismez bence. Ben zaten senelrdir btryim

İyi günler arkadaşlar. Bir konuda fikrinizi almak istedim. 2014 Ağustos eş özründen il dışı tayinler geldiğim okulda il mem in web sayfasında yayınladığı ihtiyaç listesinde norm fazlası gözüküyorum. Ancak bana resmi bir tebligat yapılmadı. Bu durumda ne yapmalıyım. Hiç sesini çıkarmamakmı mantıklı yoksa bir il ile görüşeyim mi. Evime çok daha yakın bir okul var ama hem lab yok hem de öğrenci profili çok iyi değil. Şu an orada iki gün görevlendirmeyi. Bir de bir sokak altımızda halk eğitimde acık var. Tayin de açarlar mı bilmiyorum. Bu arada okulundan memnunum ve ayrılmak istemiyorum. Herhangi bir bildirim yapmadan resen atarlar diye korkuyorum.

il içi 8-12 yıllıklar yer değişrirecek; saçmalığı,,,,

Temeli yine tam atılmamış bir proje daha... Aceleye getirilerek, öğretmenleri rahatsız edip,
eğitim kalitesini artırmayı düşünen çeteler MEB e yerleşmiş...
Rotasyon kesinlikle çıktığı tarihten başlamalı....
Önce başlayanların suçu ne? Doğuya gidip gelenlerin suçu ne ?

konuyu gündemde tutalım...
seçimden önce ne yaptık , yaptık..
böyle saçma bir yer değiştirme, beni öğretmenlikten soğutur, hükümetten zaten soğutur, ki
12 sene de desteklemiş biri olarak...

bölge normu hesaplanırken ortaokullar ile meslek liseleri birlikte mi hesaplanıyor.
şimdi ben kız meslekte norm fazlasıyım yandaki meslek lisesinde 190 saat ders ve 4 öğretmen var
ilçede ortaokullarda bilişim öğretmeni yok ve 8 saatlik dersleri var
meslek lisesinin normunun bölge normuna göre 5 olmama ihtimali var mı ?

albeyaz' Alıntı:
bölge normu hesaplanırken ortaokullar ile meslek liseleri birlikte mi hesaplanıyor.
şimdi ben kız meslekte norm fazlasıyım yandaki meslek lisesinde 190 saat ders ve 4 öğretmen var
ilçede ortaokullarda bilişim öğretmeni yok ve 8 saatlik dersleri var
meslek lisesinin normunun bölge normuna göre 5 olmama ihtimali var mı ?
bu konuyu bende merak ediyorum. bilen bir arkadaş var mı?

Geri