Norm Durumları-Tek başlık

Kodla Büyü
arkadaşlar normu okul olarak düşünmeyin. eğitim bölgenizin normuna bakmanız gerekiyor. (okul şifresiyle)

hocam bu eğitim bölgeleri norm fazlalalığı varsa puanı düşük olandan başlamaları gerekmiyor mu.Atıyorum 10 okul var hepsinde 6 saat ders var hepsine norm düşüyo fakat bölge normunda norm fazlalığı var atıyorum 2 tane.Bu iki fazlalık puan üstünlüğüne göre mi oluyor yoksa kendileri herhangi 2 okulu norm fazlası mı gösteriyorlar?

arkadaşlar ben teknik öğretmenim ve okulumuzda toplam 60 saatlik bi ders yükü var.okulumun türü çpl.müdürümüz norm kadroyu 128 girmiş ve il dışından 2 öğretmen geldi.seneye hiç ücretimiz yok ve müdür kendi açığını kapatmak için bölüm şefliği saatini,seçmeli ders saatini filan ders saatine katıyor hesaplama yaparken bu doğru mu?

sedabote' Alıntı:
hocam bu eğitim bölgeleri norm fazlalalığı varsa puanı düşük olandan başlamaları gerekmiyor mu.Atıyorum 10 okul var hepsinde 6 saat ders var hepsine norm düşüyo fakat bölge normunda norm fazlalığı var atıyorum 2 tane.Bu iki fazlalık puan üstünlüğüne göre mi oluyor yoksa kendileri herhangi 2 okulu norm fazlası mı gösteriyorlar?
öncelikle torpili olmayanların mem de tanınmıyanların normu düşürülür kural budur eğer diğe vatandaşlar çakarsa şikayetçi olursa kural işler puan üstünlüğü devreye girer sehven yanlışlık oldu derler kural budur dostum.

Bunu öğrendiğim iyi oldu.Geçen hafta not,rm güncellemeleri vardı 9 saate bir norm girdi idarem.Bu gün baktığımda yine fazlalık olduğumu gördüm kontejan mebden.İlçe normundan fazlalık oldum sanırım çünkü ilçede norm fazla görünüyor.Ama eğer ilçede bi fazlalık varsa bu puan üstünlüğüne göre olmalı dediğiniz gibi neden rastgele benim okulum seçiliyor ki

gorilla' Alıntı:
sedabote' Alıntı:
öncelikle torpili olmayanların mem de tanınmıyanların normu düşürülür kural budur eğer diğe vatandaşlar çakarsa şikayetçi olursa kural işler puan üstünlüğü devreye girer sehven yanlışlık oldu derler kural budur dostum.

Arkadaşlar şimdi benim anlamadım şu !? ders 6-31 saat normu 1 olduğuna göre yeni yönetmelikte...
benim 13 saat dersim olmasına rağmen neden http://kontenjan.meb.gov.tr norm fazlası olarak görünüyorum.

Bölge ihtiyacı 15 mevcut 16 gösteriyor ve ben bölgede puanı ve kademesi sıralamaya koyduğumuzda sonda olmamama rağmen 1 fazlalık diye görünüyorum !?

Bursa dayım ve kimse bana norm fazlasısın demiyor ben kendim baktım bu gün gördüm !

sencal' Alıntı:
Arkadaşlar şimdi benim anlamadım şu !? ders 6-31 saat normu 1 olduğuna göre yeni yönetmelikte...
benim 13 saat dersim olmasına rağmen neden http://kontenjan.meb.gov.tr norm fazlası olarak görünüyorum.

Bölge ihtiyacı 15 mevcut 16 gösteriyor ve ben bölgede puanı ve kademesi sıralamaya koyduğumuzda sonda olmamama rağmen 1 fazlalık diye görünüyorum !?

Eğitim bölgesi hesabına göre okulunuz norm kadroyu hak etmemişse puanınız istediğiniz kadar yüksek olsun norm fazlası olursunuz.

Bulunduğunuz eğitim bölgesindeki okulların BT ders saati sayılarını öğrenebilirseniz daha açıklayıcı olur.

Eğitim bölgenizdeki durum şöyle ise ya da benzer bir durum vardır.
A okulu 15
B okulu 20
C okulu 20
D okulu 20
E okulu 20
F okulu 20
G okulu 20
H okulu 20
HH okulu 20
AA okulu 20
BB okulu 20
CC okulu 20
DD okulu 20
EE okulu 20

FF okulu 13

FF okulunda bulunan yani siz norm fazlası olursunuz.

arkadaşlar benim bir sorum olacak.
biraz araştırdım ama net bir şey bulamadım.
okulumuzda 23 saat bt dersi var ve iki öğretmeniz. ben 6 yıldır çalışıyorum arkadaşım 5 yıl.
benim puanım da arkadaşın puanından fazla.
benim 15 saat dersim var ve diğer arkadaş formatör olmak için başvuru yaptı. (sonuçlar henüz açıklanmadı.)
şimdi benim norm fazlası olduğum söyleniyor.
norm fazlasına düşmek için hizmet yılı-puanı mı yoksa o okulda çalışma süresi mi dikkate alınır?
ben istekte bulunmadan beni herhangi bir yere geçici görevle atayabilirler mi?
yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar yeni norm yönetmeliğine göre bilgisayar sınınıfında sorumlu öğretmene norm verilmedi mi. Neden ders saatlerini bölgeyi falan hesaplıyorsunuz. Anlamadım kusuruma bakmayın.

veydel' Alıntı:
arkadaşlar benim bir sorum olacak.
biraz araştırdım ama net bir şey bulamadım.
okulumuzda 23 saat bt dersi var ve iki öğretmeniz. ben 6 yıldır çalışıyorum arkadaşım 5 yıl.
benim puanım da arkadaşın puanından fazla.
benim 15 saat dersim var ve diğer arkadaş formatör olmak için başvuru yaptı. (sonuçlar henüz açıklanmadı.)
şimdi benim norm fazlası olduğum söyleniyor.
norm fazlasına düşmek için hizmet yılı-puanı mı yoksa o okulda çalışma süresi mi dikkate alınır?
ben istekte bulunmadan beni herhangi bir yere geçici görevle atayabilirler mi?
yardımcı olursanız sevinirim.

Hizmet puanına göre belirleniyor hocam aşağıdaki maddeden görüleceği üzere.

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği
Madde 41

(3) Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar.

fbyy hocam o yönetmelik gece çaktırmadan çıktı galiba ya da Almanya da falan vardır öyle bir yönetmelik.
Şahsen benim haberim yok

melissa' Alıntı:
arkadaşlar bende anadolu lisesinde öğretmenim.3 yıl önce norm ihtiyacı gereğince tercih yapıp bu okula atandım.bu yıl müdür seçmeli dersler içerisinde müzik,resim, bilgisayardan resim ve müziği öğrencilere zorla seçtirtti.müzik öğretmeni ve resim öğretmeni norm fazlası olmasın diye.bilgisayar dersini öğrenciler seçmek istemelerine rağmen seçmeli ders listesinde formalite icabı gösterip,öğrencilere seçtirtmedi.ve sadece bana 2 saat ders verdi.formatör olduğum için ve tümgün okulda olduğum için müdürle ters düşmemek adına bende sesimi çıkartmadım.ama şimdi mebsısten kontrol ettiğimde norm fazlası görünüyorum.okulda Bt sınıfı var.bilgisayar dersi almaki steyen öğrenciler var bilgisayar öğretmeni olarakta ben varım ama kontenjan modülüne baktığımda norm 0 mevcut 1 görünüyor.ihtiyaç (1 fazlalık)olarak görünüyorum.yani benim anladığım müdür yakın çevresindeki öğretmenleri tutmak adına bana posta havası çaldırıyor.formatör olmamızda sanırımb ir şey değiştirmiyor.ama forumları takip ettiğim kadarıyla bütün bilgisayaröğretmenleri norm fazlası durumunda.bizim durumumuz ne olacak.yarın öbür gün beni başka okula gönderirlerse bu okuldaki Bt sınıfı ne olacak.Anadolul iselerindeki bilgisayar dersi(seçtirilmeyen)ne olacak.resim müzik dersi kadardeğerimiz hiç mi yok. başka okula gönderilirsem gitmemek adına yasal haklarım ne olur.tecrübeli ve idareci arkadaşlardan bilgi paylaşımı ve bana yol göstermelerini önemle rica ediyorum. :(

Dersler seçmeli olduğundan hangi okula giderseniz gidin norm fazlası olacaksınız. Çünkü onlarda formatorlugu dikkate alarak max. 10 saat ders sececek yada secmek isteyecek veya hiç secmeyeceklerdir. İl muhtemelen size tayin iste demeyecek ve sizi liste dışı tutacaktır. (tutmalıdır)

Norm fazlası bilişimcileri çoğu il başka okula atamıyor çünkü gidecekleri okul yok. Başka ilçeye de vermiyor çünkü dava açanların % 90 nı davayı kazanıp geri dönüyor. Hem de çift yolluk alarak :)

g) (Değişik bent : 17/1/2011-2011/1331 B.K.K.) Aşağıda belirtilenlerden;

1) Ulusal projeler ile uluslararası çok taraflı ya da ikili olarak yapılan anlaşmalara veya protokollere göre proje uygulaması yapılan okul veya kurumlarda projenin uygulama süresiyle sınırlı olmak üzere ilgili alanın ders yüküne, sınıf, şube ve öğrenci sayısına ve il veya ilçenin nüfusuna bakılmaksızın bu projelerde görev alacak öğretmenlerin,

2) Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin,

3) Taşımalı eğitim kapsamında öğretmenlerin okul ve kurumlara taşınması halinde bu eğitim kurumlarında görev alacak öğretmenlerin,

4) Yaygın eğitim enstitüsü, hizmet içi eğitim enstitüsü, mesleki ve teknik açık öğretim okulu, açık lise ve açık ilköğretim okulu, 1 inci, 2 nci ve 6 ncı akşam sanat okulları, halk eğitim merkezleri, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, bilim sanat merkezleri ile benzeri kurumların eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfından bu Yönetmelikte düzenlenmeyen yönetici ve öğretmenlerin,

norm kadroları Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve branş değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır. diyor ama maliye bakanlığı bunu neden uygulamıyor

Cemal TANER' Alıntı:
Norm fazlası bilişimcileri çoğu il başka okula atamıyor çünkü gidecekleri okul yok. Başka ilçeye de vermiyor çünkü dava açanların % 90 nı davayı kazanıp geri dönüyor. Hem de çift yolluk alarak :)

peki norm fazlası olup resen atamayla başka okula gidenler ve dava açıp geri dönenler kimler arkadaşlar ..DAvayı kazanıp geri dönenler varsa lütfen dava hakkında bilgi verebilirler mi? dava numaralarını emsal teşkil etmesi için bana gönderebilirler mi??

yarın kontenjan norm modülü okul müdürlüklerine kapanacak...Ve biz yine norm fazlasıyız....Madem Norm kadro yönetmeliğinde bilgi teknoloji sınıfında görevli olanların normu bakanlıkça belirlenir diyor...Ama mebbisteki açıklamada norm yönetmeliğindeki(Değişik bent : 17/1/2011-2011/1331 B.K.K.) bu maddenin 1,3,4, maddesi uygulanısın diyor da neden 2. madde Bilgi tekn sınıfı olan okullarda görevli öğretmenlerin normu bakanlıkça belirlenir ibaresi uygulanmıyor???

pinarsan83' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:

peki norm fazlası olup resen atamayla başka okula gidenler ve dava açıp geri dönenler kimler arkadaşlar ..DAvayı kazanıp geri dönenler varsa lütfen dava hakkında bilgi verebilirler mi? dava numaralarını emsal teşkil etmesi için bana gönderebilirler mi??

yarın kontenjan norm modülü okul müdürlüklerine kapanacak...Ve biz yine norm fazlasıyız....Madem Norm kadro yönetmeliğinde bilgi teknoloji sınıfında görevli olanların normu bakanlıkça belirlenir diyor...Ama mebbisteki açıklamada norm yönetmeliğindeki(Değişik bent : 17/1/2011-2011/1331 B.K.K.) bu maddenin 1,3,4, maddesi uygulanısın diyor da neden 2. madde Bilgi tekn sınıfı olan okullarda görevli öğretmenlerin normu bakanlıkça belirlenir ibaresi uygulanmıyor???
:+1:

pinarsan83' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:

kimse olmadığını düşünmeye başladım demek öyle birileri yok ki burayı cevaplayan olmadı???????????????????
Mahkeme kararıyla okuluna geri dönen varmı????????????????

PMde de yazdım hocam başka başlıkta da . Aynı il /ilçe içinde okulunuz değişirse dava kazanmanız pek kolay değil. Ama büyük şehir belediyesi sınırları dışında bir yerdesiniz sizi başka ilçeye veremezler var ki verdiler dava açıp kazanırsınız. Dava örnekleri işinize yaramaz çünkü idare mahkeme kararları kişiye özeldir, başka bir kişiyi ve dava açtığınız idare mahkemesini bağlamaz.

anladım herkes kuzu kuzu kabullenmiş...Ama bu duruma düştüğümde ben açacam ve örnek de teşkil edecem sanırım...Zaten norm kadro yönetmeliğinin Değişik bent : 17/1/2011-2011/1331 B.K.K.) maddesinin 2. bentinin uygulanmaması zaten tam davalık bi durum...

pinarsan83' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:

hocam ilköğretimlerde normları belirlemede yarın son gün mü? nerden duydunuz?

ok cemal hocam pm i okudum cevap içn teşkkrler...Evet büyük şehirdeyim ANKARAda..zaten yarından sonra büyük ihtimalle %90 ınımız norm fazlası olacak....ortalık karışacak...

Ankarada iseniz, mesela yenimahalleden keçiörene verebilirler dava açsanız kazanamazsınız ama polatlıya veremezler mesela.

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
pinarsan83' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:

hocam ilköğretimlerde normları belirlemede yarın son gün mü? nerden duydunuz?

hocam modülü gördüm bizzat açıklama yazısını da okudum okullara mailla duyruldu....

Peki arkadaşlar bu yönetmelik ortada iken nasıl norm fazlası olunur anlamak mümkün değil, bakanlıktan görüş almak gerekmez mi? Görüş alan okul var mı?

Meb bilgi edinmeye yazdım beklemedeyim....

Herkes yazsa nasıl olur arkadaşlar????o yönetmeliğikteki maddede bizim normumuzu bakanlığın belirlemesi gerekiyor neden okul müdürleri ders saati giriyorki bizlere????Herkes yazsın meb bilgi edinmeye.. 1 dakikanızı alacak sadece...

Geri