okullar hayat bulsun projesi-önemlii

Kodla Büyü
eses' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:
bu bağlamda yürütülecek eğitim-öğretim faaliyetlerinin; alanlarında ve istemeleri halinde alanları dışında olmak üzere norm fazlası öğretmenler ile aylık karşılığı ders görevini tamamlayamayan öğretmenlere ve kadrolu usta öğreticilere görev verilmesi, ihtiyacın bu şekilde karşılanmaması durumunda ise ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılması hususunda gereğini rica ederim.

Burada alanlarında diyor sanırım kastedilen bt öğretmenleri bakalım nasıl bir düzenleme gelecek.

ben de bu cümleyi isteğe bağlı olarak yorumladım ki daha da mantıklı bir yorum..

bu cümleye şöyle bakacaklardır kesin sizin kestiğiniz yer "ve" den önce olmadığı için "alanlarında" yı "istemeleri halinde" kapsamıyor. "istemeleri halinde" "alanlarında" yı kapsamadığı için "alanlarında" olanlar için zorunlu tutulacaktır.

mfi' Alıntı:
inanakyol' Alıntı:
Tabi tabi BT cilere hiç bir şey yaptırmazlar onlar istemeden. Zaten BT ciler bu duruma gelmeyi kendileri istediler yoksa hiç onların istemedikleri şeyleri yaptırımı bakanlık caanıımmm. Kesinlikle istemezlerse hiç bir şey yaptıramazlar. Bugüne kadar hep öyle olmadımı :lol:

arkadaşım ben kanunlar çerçevesinde diyorum şu anki durumda meb derslerimiz için bu şekilde bir uygulamaya gitmiş bu durumun yasal olarak bir problemi yok. bu mebin uygun gördüğü bir görüş.ama ben yasal olarak istemediğimiz bir şeyi yaptıramaz diyorum. bilmem anlatabildimmi

Hocam yasada zorunlu görevlendirme diye birşey varmı. Görevlendirmelerde isteğe bağlı olması koşulu varsa yasada nasıl oluyorda zorunlu oluyor. Bir çok öğretmende istemiyordu zorunlu görevlendirmeyi. Yani yasal olarak istemedikleri bir görevlendirmeyi yapmaya zorlandı birçoğu. Yasa şu şekilde değilmi? Benmi yanlış biliyorum.

Madde 4- Memur :

a) Görevin gerektirdiği şartlara sahip olması ve yapılacak işin mesleği ile ilgili bulunması,

b) Bu görevde çalışmayı kabul etmesi,

Bu görevde çalışmayı kabul etmeyen birçok kişide bildiğim kadarıyla resen görevlendirildi.

eses' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:
bu bağlamda yürütülecek eğitim-öğretim faaliyetlerinin; alanlarında ve istemeleri halinde alanları dışında olmak üzere norm fazlası öğretmenler ile aylık karşılığı ders görevini tamamlayamayan öğretmenlere ve kadrolu usta öğreticilere görev verilmesi, ihtiyacın bu şekilde karşılanmaması durumunda ise ek ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılması hususunda gereğini rica ederim.

Burada alanlarında diyor sanırım kastedilen bt öğretmenleri bakalım nasıl bir düzenleme gelecek.

ben de bu cümleyi isteğe bağlı olarak yorumladım ki daha da mantıklı bir yorum..

ZORUNLU DERS SAATİNİ TAMAMLAMADIĞI SÜRECE HERKES İÇİN ZORUNLUDUR BENCE.

YANİ 6 SAAT DERSİ OLAN BİR FORMATÖR 9 SAAT DAHA GECE NÖBET TUTACAK BENCE ?

bamteli86' Alıntı:
eses' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:

Yanılıyorsunuz hocam bence. Müdür yrdler de 6 saat derse giriyorlar, onlar da gece bekleyecek o zaman.

sibilim_ogretmeni' Alıntı:
bamteli86' Alıntı:
eses' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:

Yanılıyorsunuz hocam bence. Müdür yrdler de 6 saat derse giriyorlar, onlar da gece bekleyecek o zaman.

müdür yardımcılarının zorunlu ders saati 6 saat zaten. BİZİM ZORUNLU DERS SAATİMİZ 15 SAAT.

Ben daha az biliyordum. Ancak zaten zorunlu derse bakılmaksızın 8-5 çalıymıyor mu formatörler. Bu bakımdan zaten doldurmuş olmuyor mu?

yadigartbaykal' Alıntı:
bamteli86' Alıntı:
müdür yardımcılarının zorunlu ders saati 6 saat zaten. BİZİM ZORUNLU DERS SAATİMİZ 15 SAAT.
ya bi git hocam ya formatör için diyorsan zorunlu ders saati diye birşey yok. bilmiş bilmiş konuşma. en fazla 15 saat diyor o kadar, hiç olmazsa da olur, ne için açıldı bu başlık nasıl hala devam ediyor anlamıyorum! kuyu misali herkes birşeyler söylemeye çalışıyor.
Normal derse girsen 15 saate kadar başka okullarda olsa gireceksin dediğinde girmiyormusun giriyorsun. Formatörken 15 saate kadar dediğinde 15 saat gireceksin dese ne yapacaksın "ya bi git hocam ya formatör için diyorsan zorunlu ders saati diye birşey yok. bilmiş bilmiş konuşma. "mı diyeceksin. Herneyse umarım herşey bize birşey olmazcıların dediği gibi olurda şu ana kadar olduğu gibi bize birşey olmaz.

isterse khk yayınlansın farketmez mesai saati haricinde hiçbir devlet memuru çalıştırılamaz. Çalıştırılan her memura her 8 saat için 1 gün izin verilir yani hergün 9 a kadar çalıştığını düşünürsen günlük 3 er saatten 15 saat neredeyse 16 saat haftada 2 gün mecburen izin vermesi gerekir. Memlekette işler ben söyledim oluduyla yürümüyor. bakanlık khk çıkarır sendikalarda buna dava açarar %100 kazanır böylelikle hayali bu çılgın projede insanın rahatlatmak için laf söyleyeceği anlarda kullanılmak üzere bilgi dağarcığımızdaki yerini alır.

Mesela 70.000 görevlendirme öğretmen varmış Kurum dışında çalışan inanın bu bakan danışmanları bu kişilerin büyük çoğunluğunun okullarda görevli formatörler olduğunu söylemiyor. Veya AB projelerini yürüten argeciler veya ilsis personeli, bakanın sırtını dayadığı fatih eğitmenleri. :) En önemlisi belli başlı görevlere getirilmiş belli görevlendirme şube müdürleri, müdürler ve il mem müdürleri inanın gidenin yerine yine görevlendirme geliyor. Bakan türübüne oynuyor. Bir şey değişmiyor. Değişmez değiştiremez zaten değişmesinde istenmiyor ki hikayeden hareketler. Atıyorum bir X branşı öğretmen arkadaş var ekders almak istiyor her akşam 9 a kadar internet kafecilik yaptı eve 9 - 10 da geldi. Bu adam 3. haftada okuldaki dersleri salar :D

Bunlar tribüne oynama hareketleri daha doğrusu kendini kurtarma gayretleri. Bakanda biliyor bu arabanın toslayacağını topu kendinden uzaklaştırmak istiyor. Sabredin görün.

karinca_52' Alıntı:
biz 30 saat okuldayız siz hangi maaş karşılığından bahsediyorsunuz ?

bazı arkadaşlar bunu anlamakta sıkıntı çekiyor işte...Hala ders karşılığı diyor, bizler formatör olarak 50-55 ders saati okuldayız. Daha ne kadar durmamız gerekiyor 100 saat mi? hala hangi maaş karşılığı bahsettiğiniz?

yadigartbaykal' Alıntı:
inanakyol' Alıntı:
yadigartbaykal' Alıntı:
bamteli86' Alıntı:
ya bi git hocam ya formatör için diyorsan zorunlu ders saati diye birşey yok. bilmiş bilmiş konuşma. en fazla 15 saat diyor o kadar, hiç olmazsa da olur, ne için açıldı bu başlık nasıl hala devam ediyor anlamıyorum! kuyu misali herkes birşeyler söylemeye çalışıyor.
Normal derse girsen 15 saate kadar başka okullarda olsa gireceksin dediğinde girmiyormusun giriyorsun. Formatörken 15 saate kadar dediğinde 15 saat gireceksin dese ne yapacaksın "ya bi git hocam ya formatör için diyorsan zorunlu ders saati diye birşey yok. bilmiş bilmiş konuşma. "mı diyeceksin. Herneyse umarım herşey bize birşey olmazcıların dediği gibi olurda şu ana kadar olduğu gibi bize birşey olmaz.
yahu hocam bari siz hiç bilmiyormuş gibi konuşmayın, 15 saate kadar diyor, arkadaş zorunlu 15 saat diyor vebuna bağlıyor olayı? zorla bizi orada durdururlarsa bile bu yüzden olmaz diyorum. bizim müdür yardımcıları gibi 15 saat girme zorunluluğumuz yok. ayrıca bize birşey olmazcılardan değilim! sadece böyle mantıksız şeylere gelemiyorum. adamın dediği farklı senin dediğin farklı.

Sayın hocam umarım bahsettiğiniz gibi düşünürlerde gerçekten sıkıntı içindeki BT branşından öğretmenler yeni bir sıkıntının içine düşmez. Şu anda bu proje için kullanılabilecek ilk branş bizimkisi. Yazıdada "alanlarında ve istemeleri halinde alanları dışında" diyordu yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi okullarda halkın hizmetine sunacakları en önemli bölüm Bilgisayar sınıfları olacak bunu herkes biliyor. Çünkü halk gelipde 21 e kadar kitap okumaz veya spor yapmaz ama internete girer. Sayın bakanımızda bu işin başında rehberlik edecek birisinin olacağından bahsediyor. Şimdi durum böyleyken bakanlık iller ilçeler zaten norm fazlası maaş karşılığını dolduramayan bilgisayardan anlayan ve görevlendirmesinde "15 saate kadar derse girebilir" gibi bir madde bulunan, görevlendirmesi olmayıpda maaş karşılığını bile dolduramadan okullarında sadece derslere giren BT öğretmenlerinimi bu iş için düşünür yoksa başka branşlardan bilgisayardan anlamayan öğretmenlerimi. O yüzden o 15 saate kadar kısmını söyledim, bamteli arkadaşda muhtemelen 15 saate kadar diye söylemek istemiştir. Çünkü zaten zorunlu olarak girebileceğimiz 15 saat ders yok. Yani bu 15 saate kadar olan kısımını bu projede bizim aleyhimize kullanmak isteyebilirler. Ben bu olayı bu şekilde değerlendiriyorum umarım değerlendirmem doğru çıkmaz. Gerçekten umarım sizin dediğiniz gibi değerlendirirler ve BT öğretmenlerine yeni bir sıkıntı çıkmaz.

Ben diyeceğimi dedim para için kulluk edecek bir sürü adam var onlara yaptırsınlar bu işi. 9a kadar durmam durmam durmam. Bu kadar. Yaptırım mı yapacaklarmış hadi buyursunlar görelim ne ceza vereceklerini :)

yadigartbaykal' Alıntı:
frt44' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
biz 30 saat okuldayız siz hangi maaş karşılığından bahsediyorsunuz ?

bazı arkadaşlar bunu anlamakta sıkıntı çekiyor işte...Hala ders karşılığı diyor, bizler formatör olarak 50-55 ders saati okuldayız. Daha ne kadar durmamız gerekiyor 100 saat mi? hala hangi maaş karşılığı bahsettiğiniz?
:+1: :+1: :+1:
Yahu ben de bunu anlatmaya çalışıyordum zaten. Bir de bilmişlik taslamakla felan itham ediyorsun. Maşallah.

Milli Eğitim Bakanlığı Okullar Hayat Olsun projesi ile resmen okulları mesai dışında kullanıma açtı
Milli Eğiitm Bakanlığı Okullar Hayat Olsun projesi ile bir kısım eğitimcinin mesaisini resmen değiştirdi. Tüm İllere gönderilen genelge ve resmi talimatla bundan böyle Okullarımız hafta içi mesaiden sonra ve hafta sonları vatandaşa açılarak hizmet verecek.İlgili genelgede ilgili projede görev alacak öğretmenleri ise

Norm Fazlası öğretmenler, Kadrolu Usta Öğreticiler, Aylık Karşılığı ders görevi dolduramayan öğretmenlerin görev alması istenmektedir.

İlgili resmi yazıda tüm belirtilen öğretmenler içerisinde görevlendirme sorunu yaşanır ise , öğretmenler içerisinden ek ders ücreti karşılığı görevlendirme yapılaması istenmektedir.

İlgili resmi yazıda proje kapsmanda Dersliklerin, Kütüphanelerin, Bilgi teknolojileri Sınıflarının,
Konferans Salonlarının, Spor Salonlarının, Okul Bahçelerinin vatandaşa açılması belirtilmektedir. İlk etapta görünen o ki, norm fazlası Türkçe dersi öğretmenleri, Beden Eğitimi Öğretmenleri, Bilişim Teknolojileri öğretmenleri ve okul iaderecileri ilk etapta görevlendirlecekler arasında.

Uygulama başlaması ile beraber pek çok alanda sıkıntı yaşanacağı şimdiden gözükürken , okulların başta mesai saatlerinde eğitim öğretime okulların hazır olamayacağından tutun , Güvenliğe kadar onlarca sorun yaşanacağıdır.

Şu an itibari ile ülke genelinde ki pek çok okulun şartları belirtilen projeye uygun olmadığı da bir başka gerçektir.

Alttaki paragrafın altını tüm formatörler imzalamıştır sanırım..

"Bakanlığımızın bilişim teknolojisi sınıfları ile ilgili her türlü projelerinin yürütülmesinde, görevlendirildiğim okuldaki bilgisayar destekli eğitimin yürütülmesinde ve bilişim teknolojisi ile ilgili olarak görevimin gereği olan işleri hizmetin sürekliliği esasıyla yürüteceğime, Bakanlığımız, yerime bir başka öğretmeni görevlendirinceye kadar görevimde kalacağıma, kazanmış olduğum bilgi birikimini ve deneyimimi görev yaptığım okulda eğitim ve öğretimin kalitesinin artırılması konusunda kullanacağımı kabul ve taahhüt ederek, bilişim teknolojisi formatör öğretmenlik görevini kabul ediyorum."

--Bu dilekçeye dayanarak günde 8 saat mesai deseniz; öğlen 1'den akşam 9 'a kadar bütün formatörleri okulda tutabilirler yanılmıyorsam..
--Yok bunuda mı yemedik, Formatörlüğü kaldırıyorum arkadaş benim keyfim değil mi deyip; ya okul okul gezin ders bulun kendinize yada akşamları 5'ten sonra 3-4 saatinizi okulda geçirin diyebilirler...

Anladığım kadarı ile bazı arkadaşlar hem tam gün formatörlük yapıp akşam da okulda kalmaktan korkuyorlar, şahsi kanaatim bu korkunun yersiz olduğu yönündedir..

Bütün yük bize yıkılmaz eminim bu işte ek ders isteyecek çok öğretmen çıkar fakat yükün büyük kısmı bizim üstümüze kalacak gibi geliyor ne kadar İSTEMESEK DE..

yadigartbaykal' Alıntı:
bamteli86' Alıntı:
sibilim_ogretmeni' Alıntı:
bamteli86' Alıntı:
eses' Alıntı:

SEN KENDİNDE DEĞİLSİN HERHALDE. BU KONUDA NET BİLGİ OLSA AÇILIR MI BU TÜR BAŞLIKLAR. İLK ÖNCE BİZE VERECEKLER İSTERSENİZ EĞİTİM HABER SİTELERİNE BAKIN BU DURUMUN İLK KİME VERİLECEĞİNİ GÖRÜN...

Arkadaşlar herkese merhaba okullardaki uygulamaları bilmiyorum herkeste ama bugün müdürümüz toplantıya gitti ve dönüşte acı haberi aldım her akşam dokuz a kadar ve haftasonu bt sınıfı açık olacak ve uygulamaya başlıyoruz ek ders varmış ben gelmem kesinlikle dedim zorunluymuş, zaten mahalle berbat güvensiz iyice moralim bozuldu kusura bakmayın canınızı sıktım ama başka kimse var mı onu merak ettim...

Hanımlar, Beyler,
Formatörler için; İl valisi ek görevlendirme çıkartmadığı sürece öyle bir zorunluluk olamaz. Zorunlu saatiniz 15 değil!!! En fazla 15 saate girebilirsiniz.... görevlendirmeniz de 08:00-17:00 kaba tabirle çalışma süresinde de, ücrette de müdür yardımcısına tabisiniz...
Formatör yönetmeliğine bakarsanız başka görev verilemez de yazıyor...

Bugün il milli eğitim müdürümüz konuşma yaptı.Bu kapsamda bilgisayar laborataurı ve kütüphane birleştirelecek ve okulun girişindeki geniş bir sınıfa taşınarak alabildiği kadar bilgisayar konulup halka arz edilecek dedi.8-17 arası formatör öğretmen,Norm fazlası öğretmen yada hizmetli başında duracak en kısa zamanda bu sisteme geçilecek dedi.
Anlayağınız dışarıdaki internet kafeci yada kütüphaneciden bir farkımız yok arkadaşlar.Öğrencilerin sorunları yetmezmiş gibi birde dışarıdaki kişilerin sorunları ile ilgileneceğiz.Bence bu bilgisayar laboratuarlarının kaldırılması için bir kılıf sadece.Herkes biliyorki sistem böyle yürümez.Şu anda bile bir çok laboratuar çöplük durumunda.Teknoloji çok hızlı gelişiyor.Birde dışarıdan halkında işin içine girdiğini düşününce bilgisayarların ömrü çok az olacaktır.

Bu mesleğin sonu yoktur arkadaşlar.

amasya başladı arkadaşlar bu hafta bizde pazartesi bizim okulda başlıyor 4 saat ekders yazılacakmış... :)

bizde kurs verme var hafta haftada 10 saat kurs vereceğiz 10 saat ek ders alacağız

kurs daha mantıklıymış.. çeşke bizde de öyle planlansaydı... vala hocalar 4 saat ekdersi duyunca balıklama atladılar yazda geliyo çay demler içeririz bolbol diyolar.. :idea:

Geri