Osmanlıca dersi liselerde zorunlu oluyor..

Kodla Büyü

victooor79

Aktif Üye
Arkadaş Osmanlıca dersini bile liselerde zorunlu yapmayı düşünenler..bizim dersimize karşı hala nasıl bu kadar kayıtsız kalabiliyorlar..ilginç

Mesele sistemsel hocam. Hala başarıyı bilgi yüklemekte gören bir ülkede nasıl olmasını bekliyorsunuz ki? Herkes bilginin hamalı konumunda çok şey bilen ama hiç bir şey ortaya koyamayan bir toplum durumundayız. Bu mantık yüzünden ne yapacaklarını onlarda bilmiyor. Çünkü; bakıyorlar yüklenecek çok bilgi var, ne zaman hangi derste yükleyecekler şaşırmış durumdalar. Ben gayet normal karşılıyorum durumu... Şaşırılacak bir şey yok yani...

ikisi de olsun, ikisi de zorunlu olsun.

mesele Osmanlıca 'nın zorunlu olmasını mı hazmedememek, yoksa bizim derslerimizle ilgili sıkıntıların olmasını eleştirmek mi orasını iyi kestirmek lazım tabi...

Osmanlıca'yı hakkıyla verecek yeterli sayıda öğretmen var mı? Gençlerimiz daha kendi dilimizi bile konuşamıyor.. İnternetteki kısa mesajlarıyla (slm, nbr vs.) bozduğu Türkçemizi günlük hayata da uyarlayan bir genç Osmanlıca dersinde ne yapabilir? Bence çok gerekli olmayan bir durum diye düşünüyorum. Osmanlı bizim ecdadımız lakin geçmişimiz doğru öğretilsin o da yeter.. Bu tür şeylere bence gerek yok..

egitimci34' Alıntı:
ikisi de olsun, ikisi de zorunlu olsun.

mesele Osmanlıca 'nın zorunlu olmasını mı hazmedememek, yoksa bizim derslerimizle ilgili sıkıntıların olmasını eleştirmek mi orasını iyi kestirmek lazım tabi...

Hocam mesele kesinlikle hazmedememek değil..Tabi ki Osmanlıca da zorunlu olabilir..Ecdadımızın dili ne de olsa..Ama teknoloji çağında yaşarken bilgisayar dersinden daha önemli olabileceğini şu an için düşünmüyorum..

chch' Alıntı:
Bu ülkeye yapılmış en büyük ihanet harf devrimidir, osmanlıcaya karşı çıkanlar neyin kafasını yaşıyor acaba?
cehcah a ne oldu? anlaşılan yeni kullanıcı adınla da aynı kafayı yaşayacaksın.

chch' Alıntı:
Bu ülkeye yapılmış en büyük ihanet harf devrimidir, osmanlıcaya karşı çıkanlar neyin kafasını yaşıyor acaba?

cahilliğiniz doğuştan mı yoksa hobi olarak mı yapıyorsunuz

Ayrıca şunu da unutmayın ki ben şu an kullandığım göktürk-etrüsk kökenli türk alfabesiyle atalarımın orhun yazıtlarında ne söylemek istediğini aşağı yukarı anlaybiliyorum, siz osmanlı türkçesi denen arapça farsça türkçe karışımı dille orhun kitabelerinde atalarımızın ne söylediğini anlayabiliyor musunuz

alperdemir hocam;dediğiniz gibi olsaydı hocam, şu anda arşiv metinlerimiz osmanlıca değil göktürk alfabesiyle yazılırdı.. durum bu.

millete önce Türkçe okuduğunu anlamayı, düşünmeyi, yorumlamayı öğretsinler. yeni alfabeye geçip eski dili tamamen gömmek ne kadar yanlışsa. bunların eğitim politikasıda onun kadar yanlış. aman HAŞAA karşı çıkmayalım. sonra dinsiz diyorlar. Aforoz ediyorlar. dinin sahibi onlar. aynı orta çağ avrupası dinine çevirmeye çalışıyorlar. Allah korusun.

birde önce muhafazakar kesime göz boyayıp osmanlıca, arapça ile sonra kürtçe eğitimi mi coşturacaklar diye geçmiyor değil içimden. ben zaten karşı değilim dil eğitimine. Hakkıyla öğretebilsinler rusça, çince, ispanyolcada versinler. Kaç kişiye doğru düzgün ingilizce öğretebildi bu sistem. çevrenizden kendinizden öğrencilerinizden bakın kaçı ingilizce cümle kurabiliyor. Allah ıslah etsin. Bunlar hep imam hatipli olmanın ayrıcalıkları :mrgreen:

egitimci34' Alıntı:
alperdemir hocam;dediğiniz gibi olsaydı hocam, şu anda arşiv metinlerimiz osmanlıca değil göktürk alfabesiyle yazılırdı.. durum bu.

sayın hocam bizim tarihimiz, arşiv dediğimiz olay türklerin türk alfabesini bırakıp arapçayı kullanmaya başlamasıyla başlamadı ki.Benim derdim de bu değil zaten tarih içersinde biz bikaç defa alfabe değiştirmişiz ama bu mesele açıldığında ilk iş alfabe değiştirenelere küfretmek oluyor şimdi ne yapalım biz de selçuklulara mı sövelim türk alfabesini bırakıp arapçayı seçtiniz sizden önceki atalarımızın eserlerini okuyamıyoruz diye.

chch' Alıntı:
Ahmet Hamdi Tanpınar ın hatılarını okuyun ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Bu arada bazı mallar tekrar hakarete başlamış (cahilliğiniz doğuştan mı yoksa hobi olarak mı yapıyorsunuz gibi.) her hakaret karşılığını bulur.

koskoca türk tarihini ahmet hamdi tanpınarın hatıralarıyla değerlendirmek cehaletten başka ne ile ifade edilebilir ki

chch' Alıntı:
ulusalcı bir yazar olduğu için dedim, tarasızda değil, direkt taraf :) neyse anlayana sivrisinek saz, anlamayana...

hem dahasını istiyorsan al;

http://belgelerlegercektarih.com/tag/at ... l-devrimi/

ne diyeyim ki bana belge diye gösterilen bu hikayelere bu cehalete ne diyeyim sadece siz okuyorsunuz zaten biz kuru kuruya savunuyoruz.Mesela Osmanlı-Mısır sorunu çıktığında sadrazam katibinin arşiv kayıtlarını anlamadığım bir dilde yazılmış diyerek okuyamadığını, Abdülhamit in bile bu dili halkın okuması anlaması çok zor oluyor alfabeyi değiştirsek mi diye tartışmaya açtığını en önemlisi 1926 bakü türk dil kurultayının kararlarını ve amacını ve bunun gibi bir çok tarihi vakıayı bilmeyuip anlayamadıktan sonra...

Nasıl üst kimlik olarak Türkiyelilik çıkartıldıysa, ilerde de üst dil olarak Osmanlıca gelecek gibi bir kanı var içimde. Bir sabah kalktığınızda devletin dili Osmanlıca olursa şaşırmayın derim!

güneş dil teorisi zaten gizemli birşey değil ki. siyasi bir olay. ne kadar yanlış olduğunu tartışmaya düşünmeye bile gerek yok. o zaman dilin sadeleşmesini savunanlar ile veremeyecekleri başarılı olamayacak dersleri ortaya getirenlerin siyasi amaçları ortak.

seçmeli olabilir ama zorunlu ders kapsamına alınması saçma olur. bu arada şimdiye kadar meb şuralarının hangi tavsiyesi uygulandı

birde osmanlıcanın zorunlu olmasını savunan arkadaşlar bana bunun bir tane somut getirisini söyleyebilir mi acaba.

Osmanlıca zaten seçmeli ders olarak okutuluyor. Lakin siz ne kadar öğretebiliyorsunuz öğrencinin buna olan duyarlılığı nedir ve eğitime olan katkısı ne olacak bunu araştırmak gerekiyor. sadece popülist düşünerek eğitime zorunlu ders konmaz. bizim üniversitelerde bile tarih ve edebiyat bölümlerinde Osmanlıca öğretiliyor peki mezun olanların kaçı şimdi osmanlıcayı okuyabiliyor. birilerinin osmanlıcayı getirmesinin tek sebebi tabana olan sempatidir. bence mecburi konacak en önemli ders dürüstlük , adalet ve vicdan dersleri konmalı. bu kafayla eğitimin düzeleceğini mi zannediyorsunuz.

lise öğrencileri oturup arşiv mi açacak. diyelimki bütün lise öğrencilerine osmanlıca öğrettiniz ne olacak sadece mezar taşı okumaktan başka bir işe yaramayacak. siz üniverstede bile öğretmediğiniz osmanlıcayı lisede mi öğreteceksiniz. arşivler açılsın bunun için zaten tarihçiler hazır bekliyor bu uzamnlarda zaten oslamnlıca biliyor. türbünlere oynarken amacını aşan açıklamlar yapmayın. biz hala kuran dersini vercek yeterli öğretmen bulamıyoruz.

Bırakın arkadaşlar okullara osmanlıca getirsinler hatta zorunlu arapça da getirsinler ..Harf devrimi de yapacak değiller ya. O devrimi büyük insanlar yapar. 28 de o büyük insanlar iş başındaydı..Şimdi öyle birilerini göremiyorum ben.

şu şura böyle acayip işlerle uğraşacaklarına gerçekten eğitim için bir şey yapacaksa , eğik bitişik yazı sevdasından vazgeçsinler öğrencilerin ne yazdıkları okunmuyor,kitaplarda düz yazı yazıyor çocuklardan eğik bitişik yazması isteniyor!

Bugün ihtiyacımız olan Osmanlıca mıdır? Rusça, Çince ve Arapçanın öğrenilmesinin çok daha elzem olduğunu düşünüyorum. Aç, sefil, vasıfsız bir ülke olarak, bir millet olarak bırakın Osmanlıcayı, bayrağımıza dahi sahi sahip çıkamayız! Bulunduğumuz coğrafyada ve dünyanın geri kalanında bizleri yüceltecek dilleri öğrenmeliyiz.

Ayrıca; halen daha İngiliz sömürgesi gibi İngilizceyi dayatma bir dil olarak en temel eğitim kurumlarımızdan yüksek öğretim kurumlarımıza kadar derinlemesine sokuyoruz. Hepimiz de "orta" seviyede İngilizce okur yazarı olduk!

Son olarak, Türkçe'mizi birçok ülkede başarılı bir şekilde öğretmekte olan eğitim kurumlarımıza savaş açan bu hükümet (siyasi yapı) şimdi Osmanlıcaya mı sahip çıkmaya karar vermiş?

olmaz kardesim olmaz bi kere o dersi verecek ogretmen yok piyasada..

Öneriyi getiren ve karşı çıkan siyasi düşüncelere fanatik yakınlığı bir kenara bırakıp bir düşünelim :?

Devlet liselerinde bu ders zorunlu olsa, dersi alan öğrenciler mezun olduğunda hangi aşamaya gelebilir ? Öğrenciler ilkokuldan itibaren hemen hemen aynı konuları yıllarca gördükleri Türkçe, yabancı dil ve temel matematikte bile liseyi bitirince ortalama bir seviyeye ulaşamıyor. Tüm liselere yeterli sayıda bu alana hakim öğretmen bulunamayacağı için farklı branş ve alanlardan öğretmenler ek dersini doldurmak için ya da ücretli olarak görevlendirilecek, sonuç da pek verimli olmayacaktır. Aksi takdirde özellikle de sayısal öğrencileri için sadece geçilmesi gereken angarya bir ders olarak görülecektir.

Özellikle öğrenmek isteyenlere bu dersin halk eğitimler ya da üniversiteler bünyesinde uzman kişiler tarafından ücretsiz olarak verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Uygun bir yer olsa kendim de öğrenmek isterim.

Neyin kavgasını yapıyorsunuz şura kararları tavsiye niteliğinde olup bağlayıcılığı yoktur. Yani şuan böye bir şey yok. Her duyduğu habere inanıp hocam maaşlara zam geliyormuş iyen bakkaldan ne farkınız kaldı.

1932 yılında Atatürk Yeni Türkçe ile "duygum tükel özgü bir kıvançtır, Avrupa'nın iki bitim ucunda yerlerini berkiten uluslarımız ataç özlüklerin tüm ıssıları olarak baysallık, önürme, uygunluk kıldacıları olmuş bulunuyorlar ve en güzel utkuyu kazanmaya anıklanıyorlar" diye konuşuyordu ama... (Hani İsmet Paşa bakmış bakmış da o kısık sesiyle "vallahi hiçbir şey anlamadım" demişti...) :D

Ondan daha beş yıl önce, 1927'de de "çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilecek imkan ve şeraitten", "dahili ve harici bedhahlardan", "şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhid eden iktidar sahiplerinden" sözediyordu...

Bırakın da çocuklar hiç olmazsa Atatürk'ün ne dediğini anlayabilsinler!

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

Öncelikle herkese saygılar. Arkadaşlar 1. Osmanlıca da Türkçedir zaten sadece yazım harfleri değişiktir.. 2. Şuanda konuşurken sadece türkçe mi kullanıyoruz ki. yarı fransızca yarı ingilizce yarı Türkçe 3. İstiklal marşını bile anlayamıyorsak tekrar çevirme yapıyorsak gerisini siz düşünün. 4. Bir ingiliz Bir fransız 500 600 sene önceki yazılan ecdadının dilini anlıyorsa buna ne demeli

Geri