Osmanlıca dersi liselerde zorunlu oluyor..

Kodla Büyü
çabuk gaza gelen, milliyetçi muhafazakar, bıraksan araplarla birlik olup dünyayı fethedecek tayfaya atılmış bir yem.
hanginizin memleketinde osmanlı eseri var? bir elin parmağını geçmez. en çok şaşırdığım da osmanlı tarafından en çok aşağılanan anadolu köylüsü olmuş osmanlı sevdalısı.
bizim memlekette her medeniyetten hatti'den, hitit'ten, roma'dan, anadolu selçuklu'dan hatta beylikler döneminden kalma eserler var ama osmanlı hiç yatırım yapmamış. tabi napsın anadolu köylüsü yatırımı.
bence hitit dili zorunlu olsun liselerde. mezar taşından başka şeyler de okuruz en azından.

sayın seredar, bu forumdaki seviyesizlikten dolayı ikili tartışmalara girmiyorum. ancak size cevap vermeye çalışayım.

1. si 100 değil 300 yıllık eser demişssiniz. resmi ben hazırlamadım ama bildiğim kadarıyla osmanlıca 100 yıl önce icat olmadı. resimde bahsedilen 100 yıl yaklaşık osmanlının yıkılışından itibaren olan 100 yıl oluyor.

2. si ırk bitig den başka bir alıntı yapmışsın. iyi ki de yapmışsın. ben bir tane daha yapıcam. http://tr.wikipedia.org/wiki/Irk_Bitig#mediaviewer/File:Irk_bitig_06.jpg eğer ille öğretilecek ise önce göktürk alfabesi öğretilsin taraftarıyım. malum dedelerimizin mezar taşlarını okuyamıyoruz ya, önce atalarımızdan başlayalım. sonra dedelere geliriz. ayrıca bu devşirme bir alfabe değil öztürkçe olur.

3. sü mekik konusu. buradaki söylemek istediğimi herkes anlamıştır ama her ne kadar kişisel tartışmaya çevirmeye çalışsan da buna alet olmayacağım. eğitim sistemimizin ihtiyacı osmanlıca değil bilimdir. liselere osmanlıcaya ayrılacak zaman yerine bilim teknoloji sağlık dersleri verilebilir. aldığın ilaçları, gönderdiğin mekiği, bindiğin arabayı, yazdığın klavyeyi üretmeye maalesef osmanlının faydası olmaz. benim derdim osmanlıca değil millet bizim adımıza uzaya mekik gönderken bizim eğitim sistemimiz için bunun gereğini tartışmamızdır. tekrar cevap yazmayacağım. sebebini kişisel algılama lütfen.

Osmanlınının bazı kişiler tarafından sevilmeme nedeni dindir.Osmanlı uzayda üs kursaydı yine de bazı kesimlere asla yaranamazdı.gerçek bu gerisi hikaye...

Her rengi boyadıkta bir fıstık yeşili kaldı...Adamlar yerleştire yerleştire bitiremedikleri imam hatip mezunlarına bir kapı daha açmak istiyor Bazı dingillerde zannediyor ki osmanlıca sevdasıyla yanıyor adamlar, yarın bir gün dersimiz hepten kaldırılıp yerinize osmanlıca öğretmenleri kadrolarınızı doldurduğunda, tayin isteyecek yer bulamadığınızda, norm fazlası olup doğunun en ücra köşlerinde elinizde valizle gezerken bu yazdıklarımı belki bir ihtimal hatırlarsınız... Hala uyuyanlara da iyi uykular bu arada....

Zorum derdim osmanlıca değil... Osmanlıca'nın özellikle Sosyal bilimlerde, arkoloji, tarih, edebiyat vb bölümlerde/liselerde zorunlu olması taraftarıyım... sıkıntım, bu koca şura(!) eğitimdeki her derdi bitirdi de sıra Osmanlıcaya mı geldi?

Ne yani Uzaya üst kuracağızda osmanlıca anlamıyoruz diye mi oluyor bunlar... Ana dilinde okuduğunu anlama sıralamasında sonuncu çıkaran eğitim sisteminin başkaca derdi tasası yokmuş gibi buna yoğunlaşması hem beni hemde ben gibi birçok kesimi osmanlıcadan-osmanlıdan soğutuyor...

+ yana yakıla savunan meslektaşlarım... Niye sormuyorsunuz o şurada öğretmenin özlük haklarının iyileştirilmesi kararı alındığında neden siyasiler bu kadar sahiplenmedi? Bu ülkede eğitimin kötü gidişinde "Osmanlıca ve Zorunlu din dersinin eksikliği" kaçıncı öncelik olur...

Hergün yeni bir ideolojik çekişmeyle devam ediyoruz. Amaç hiçbir zaman eğitim olmadı, ne dün ne bugün... O yüzden öncelikler değil toplumun yumuşak karnı neyse onu oyluyoruz/oynuyoruz... Biz eğitimciler bile bunu düşünmeden kendimizi hiçte sahibi olmadığımız bir tartışmanın sahipleri gibi hissediyoruz. İşte bizler bunu yaparken bugün savunduklarımız, bugün bizi Osmanlıca ile oyalayanlar yarın oluşacak ilk kötü sonuçta( ki eğitimdeki bu gidiş sonun habercisidir) bizi hedef göstermeye devam edecek...

TOPARLAMA: Zorum osmanlıca değil, hatta bazı bölümlerde alanlarda öğretilmesi taraftarıyım. Ama b.ka sarmış eğitim sisteminin önceliği buymuş gibi bir algıdan, bu algıyı yaratanlardan, sahiplenenden, sırf içinde osmanlı geçiyor diye eleştirip gündeme getirenden ülkem ve insanım adına nefret ediyorum!

Kara Kule 61' Alıntı:
Osmanlınının bazı kişiler tarafından sevilmeme nedeni dindir.Osmanlı uzayda üs kursaydı yine de bazı kesimlere asla yaranamazdı.gerçek bu gerisi hikaye...
Osmanlının bazı kesimlerce sevilmemesinin nedeni Türkiye Cumhuriyetine Alternatif gibi gösterilmesidir... Birileri inatla kaşıyınca bu alternatifliği birileri de cephe alıyor olan bundan ibaret... Yoksa inanın bana eğer taşları doğru yerine oturtabilirsek doğrusuyla yanlışıyla bu ülkede Osmanlıyı sevmeyecek benimsemeyecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çıkmaz (Rahmetli Attila İlhan'ın belirttiği %2 hain nüfusu es geçerek genelledim)

sırf mezar taşı okumak için Osmanlıca öğrenilir mi? siz bir mezarlığa girin kaç tane osmanlıca yazan mezar bulabileceksiniz. diyelim ki bir tane buldunuz. orda ne yazacak. adı soyadı ve doğum ölüm tarihi yazar. bunu okumak için saatlerce Osmanlıca ders mi alınacak. sadece tiribünlere oynuyorlar hele ki bu işe chp karşı çıktı tam malzeme olacak iş çıktı. tabanın hoşunada gidecek bir malzeme kullan kullana bilirsen. tayyip Erdoğan ve Davutoğlu önce osmanlıcayı bir öğrensinler sonra öğrencilere biz öğretiriz. herşeyi siyasi malzeme yapmayın artık eğitimden elinizi bir zahmet çekin yeterince içine etmediniz mi?

Yine olayın özünü anlayamadık;

Erdoğan böyle bir tartışma çıkarıp muhafazakar kesimin oylarını yine toparlama derdinde, Erdoğan'da biliyor okulda öğretilemeyeceğini ve öğrenilse bile hiç bir şeye yaramayacağını. Solcu arkadaşlarda hemen atlıyor direk osmanlıca karşıtı oluveriyor. Erdoğan ooh çekmiş bizi izliyor; bu da tuttu gelsin oylar....

Bazılarını anlamıyorum neden bu kadar atasına dedesine diline düşman
Bizimkileride anlamıyorum osmanlıca tamam güzelde bize ne faydası olacak, adamlar çıkıyor aya, biz hala yaya.

Ama Erdoğan'a helal olsun adam siyaseti ve oy devşirmeyi çok çok iyi biliyor.

yadigartbaykal' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:

Erdoğan böyle bir tartışma çıkarıp muhafazakar kesimin oylarını yine toparlama derdinde, Erdoğan'da biliyor okulda öğretilemeyeceğini ve öğrenilse bile hiç bir şeye yaramayacağını. Solcu arkadaşlarda hemen atlıyor direk osmanlıca karşıtı oluveriyor. Erdoğan ooh çekmiş bizi izliyor; bu da tuttu gelsin oylar....

Bizimkileride anlamıyorum osmanlıca tamam güzelde bize ne faydası olacak, adamlar çıkıyor aya, biz hala yaya.

:) hocam katılıyorum gerçekten bu işi iyi biliyor, size bile bizimkiler, sizinkiler dedirtmeyi başarmış :)
siyaset çok kötü bir illet bunu anladım

Hocam ben orada ironi yaptım aslında..

chch' Alıntı:
tekerleğe bak millete dingil diyor.
Yarası olan gocunur tribünlere hiç boşuna oynama ben genel konuşurum senin gibi kişiselleştirmem meseleleri rahatsız olan sen olduğuna göre lafım tamda yerini bulmuş cuk oturmuş elime sağlık çokta iyi olmuş.

yadigartbaykal' Alıntı:
@hakanotuken hocam yanlış anlama herhangi bir sana sataşma felan yok, şu yazılan 7 sayfaya bakıyorum da gerçekten çok vahim bir durumdayız, hakaretler vs. bayağı uç noktalarda.

Aynen öyle hocam, politikayı seven bir milletiz, her yerde bölünüyoruz, karşımızdakini anlamıyoruz, herkes bizim gibi olsun istiyoruz. Çok yazık gerçekten üzülüyorum, gidişatımız hiç iyi değil. Sadece burası değil heryerde bu böyle.

Gündem değiştirmek için yapılmış bir atraksiyon, bizlerde masallah birbirimize giriyoruz. Kı..... girenleri fark edemiyoruz ama :x

chch' Alıntı:
cangokhan' Alıntı:
chch' Alıntı:
tekerleğe bak millete dingil diyor.
Yarası olan gocunur tribünlere hiç boşuna oynama ben genel konuşurum senin gibi kişiselleştirmem meseleleri rahatsız olan sen olduğuna göre lafım tamda yerini bulmuş cuk oturmuş elime sağlık çokta iyi olmuş.

tekerlek uydu sana, boşver.

Yazdıkların kaliteni ve seviyeni gayet iyi belli ediyor. Terbiyesiz herif...

yazık ya mezar taşı okuyacaklarmış.! ulan mezar taşları koskoca tarih profesörleri bile zor okuyo.! sizin öğreteceğiniz osmanlıcadan nolacakki lise öğrencileri okusun? ama yok Osmanlıyı yeniden inşa edeceğiz sloganıyla en az +10 puan oy gelir di mi? su kurnazları sizi...!

hakanotuken' Alıntı:

Ağzına sağlık hocam... Meseleyi çok iyi özetlemişsin....

kavga gürültü çıksın suni gündem oluşsun diye ortaya atılan bir konu ve amacına fazlası ile ulaşmış,

Amed-i medid ve ahd-i ba'iddir ki daniş-gâh-ı istifadede nihade-i zanu-yı taleb etmekle arzu-yı kesb-i edeb kılıp gerçi irre-i ahen-i berd-i gûşiş-i bî-müzd zerre-i fulad-ı fu'ad-ı infihamı hıred edemeyip şecere bî-semere-i isti'daddan yek-bar-ı imkân intişar-ı nüşare-i asar-ı hayr-ül me'ad as'ab-ı min-hart-ül katad olup ancak piş-nigâh-ı ihvan ve hullanda hem-ayar-ı nühas-ı hassas olan hey'et-i danişveriyi zaharif-i tafazzul ile temviye ve tezyin edip bezm-gâh-ı sühan-gûyanda iksar-ı sersere ile ser-halka-i ihvab-ı hava-ayin olmuş idim.

bence bu konuya en iyi yorum bu :)

alperdemir' Alıntı:
chch' Alıntı:
Bu ülkeye yapılmış en büyük ihanet harf devrimidir, osmanlıcaya karşı çıkanlar neyin kafasını yaşıyor acaba?

cahilliğiniz doğuştan mı yoksa hobi olarak mı yapıyorsunuz

Ayrıca şunu da unutmayın ki ben şu an kullandığım göktürk-etrüsk kökenli türk alfabesiyle atalarımın orhun yazıtlarında ne söylemek istediğini aşağı yukarı anlaybiliyorum, siz osmanlı türkçesi denen arapça farsça türkçe karışımı dille orhun kitabelerinde atalarımızın ne söylediğini anlayabiliyor musunuz
:alkis: :alkis: :alkis:

Hassas konu. Duyguları kaşıyan bi konu. Ucu din sömürüsüne dayanan bi konu. Bu dersi gereksiz görenler hemen kafir diye yaftalanıyor. Gerekli görenler dindar oluyor. Bu ders ülkeye ne fayda sağlar? Pedagojik açıdan öğrenilme güçlüğü nedir? Öğrenildiğinde işe yarar mı? Bilimsel kriterlere göre değerlendirmek ve dersin okutulup okutulmamasına karar vermek gerekir. Fakat ülkemizde bu işe din alimleri bakıyor. Onlar gerekli derse halk da gerekli görüyor.

Arkadaşlar Osmanlı Türkçesine karşı falan değiliz,elbette ecdadımızı bilelim,tanıyalım,tanıtalım. Elin araştırmacısı Osmanlı Türkçesini öğreniyor,kalkıp arşivlerimize giriyor,hepsini okuyor,memleketine gidip okuduklarını çarpıtıp akademik makale ve kitaplar yazarak dünyaya ecdadımızı yanlış tanıtıyor.Bakın yapılan şey budur haddizatında.

Ha,hepimiz bilmelimiyiz peki,hayır tabi ki.Dersi seçmeli yaparsın,ilgi duyan seçer ve kendini o alanda geliştirir,yürür gider.
Bunların tartışılması laf-ı güzaftır,abesle iştigaldir.Erdoğan,MEB hırsızlıklarını ve rüşvetlerini kapatmak için sun'i gündemler üretmekteler.Her hafta halkı asıl gündemlerden uzaklaştırmak ve unutturmak için böyle yemler atıyorlar.Dikkat ederseniz bu maddelerin içinde genelde din,müslümanlık teması oluyor.Misal Amerikayı müslümanların keşfi,zorunlu din dersi,Osmanlıca vs. Din ve başörtüsü hükümetin benzini her bittiğinde doldurmak için uğradığı bir benzin istasyonu demiştir birisi.Kesinlikle doğrudur.Çatışma üreterek safları sıklaştırıyor.Halkın kılcallarına ancak bu şekilde işleyebilir.Her daim kendini canlı ve diri tutturabilir.
Ey müslüman uyanık ol.

Bu konu erdoğanla ilgili değil .Osmanlıca denilen dil bin yıllık dilimiz...Bu zorunlu olabilir.Ama isteyen veli dilekçeyle öğrencisini muaf tutma şansıda verilmelidir.
Asıl soru şu dünyada bin yıllık alfabesini değiştiren başka kim var.osmanlıca denilen zengin dili sadeleştirmek diye bir kavram çıkararak kim uydurma kelimeler çıkardı. Agop dilaçar kimdir.Aşırı milliyetçi ulusalcı arkadaşlar bu kişi hakkında ne düşünür.
Dediğim gibi mesele din meselesidir.

fahrican' Alıntı:
Öneriyi getiren ve karşı çıkan siyasi düşüncelere fanatik yakınlığı bir kenara bırakıp bir düşünelim :?

Devlet liselerinde bu ders zorunlu olsa, dersi alan öğrenciler mezun olduğunda hangi aşamaya gelebilir ? Öğrenciler ilkokuldan itibaren hemen hemen aynı konuları yıllarca gördükleri Türkçe, yabancı dil ve temel matematikte bile liseyi bitirince ortalama bir seviyeye ulaşamıyor. Tüm liselere yeterli sayıda bu alana hakim öğretmen bulunamayacağı için farklı branş ve alanlardan öğretmenler ek dersini doldurmak için ya da ücretli olarak görevlendirilecek, sonuç da pek verimli olmayacaktır. Aksi takdirde özellikle de sayısal öğrencileri için sadece geçilmesi gereken angarya bir ders olarak görülecektir.

Özellikle öğrenmek isteyenlere bu dersin halk eğitimler ya da üniversiteler bünyesinde uzman kişiler tarafından ücretsiz olarak verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Uygun bir yer olsa kendim de öğrenmek isterim.

Yorum dediğin bu şekilde yapılır. Gayet tarafsız ve şeffaf bir yorum. İşin garip tarafı şudur ki; şefffaflıktan, ahlaktan bahsederiz ama bunu bir türlü yansıtamayız. Öğrenci doğru osmanlıca, nereye kadar taşıyabilir diyebiliriz. Biz öğretmen arkadaşlar bahsettiğimiz şeffaflığı ahlakı nereye kadar taşıdık ki günahsız öğrenciler adına konuşabiliyoruz. Al burdan yak. Saygılar. Yorum için teşekkürler...

12 eylül referandumu aklıma geldi o dönemde başbakan mustafa pehlianoğlunun mektuplarını okuyor bakanlar ise o 12 eylül şehitlerine ağlıyordu. seçim bitti malzemede bitti. o günden beridir. 12 eylül şehitlerini ağzına alan akp li yok. seçimden seçime malzeme bulup sandıktan çıkıncada boş ver diyen bir zihniyet. milli manevi ve kültürel olan ortak değerlerimizi en azından malzeme yapmayın. siyaseti bu kadar kirletmeye hakknız yok helde eğitim gibi hassas konuları siyasete malzeme yapmayın.

Ben Erdoğan'ın çokta osmanlı'cı olabileceğini sanmıyorum. Tamamen muhafazakarların oyunu devşirme amacıyla yapılmış bir tezgah. Ayrıca osmanlıca lisede 2 saat dersle öğretilemez, öğrensekte 2015 yılında hiç bir işimize yaramaz, sadece gereksiz bir bilgi yüklenmiş oluruz, üretimi ve istihdamı düşünen politakalara ihtiyacımız var.

Bir sözümde osmanlı adından nefret eden arkadaşlara; bu kadar köksüz olmanın anlamı yok. Osmanlıyı ermeni sevmez, rum sevmez anlarımda bizimkiler neden sevmez bunu hala şu yaşıma kadar anlayamadım.

Bu tartışmada bundan önceki 40 tartışma gibi kutuplaşmaya sebep olacak ve güçlü olan Erdoğan kazanacak, oyunu yükseltecek... Erdoğan kendisini 37. osmanlı padişahı görenler olduğunu çok çok iyi biliyor. Ama onu padişah bilenlerde biraz gerçeği görmeyi deneseler iyi olacak, Erdoğan sadece koltuğunu korumayı ve insanları ikna etmeyi bilen çok iyi bir SİYASETÇİ, bu kadar kutsallığı haketmiyor.

. . .
Emir-i Ahur” Türk…
Ahırlara bakan yani…

Yıldırım Bayezid’in Bulgar Marya’dan doğma, Fatih Sultan Sırp Despina’dan, Kanuni Yahudi Helga’dan, Selim Rum Roksana’dan, III.Murat Yahudi Raşel’den, III.Mehmet’ Venedikli Bafo’dan, I.Ahmet Yunan Helen’den, IV.Murat Sırp Anastasya’dan, IV. Mehmet Rus Nadya’dan, II.Süleyman Sırp Katrin’den, II.Ahmet Polonyalı Eva’dan, II.Mustafa Rum Evemia’dan, I.Mahmut Aleksandra’dan, II.Osman Sırp Mari’den, III.Mustafa Fransız Janet’ten, I.Abdülhamit Fransız İda’dan, III.Selim Cenevizli Agnes’ten, IV.Mustafa Bulgar Sonya’dan, II.Mahmut Fransız Rivery’den, I.Abdülmecit Rus Yahudisi Suzi’den, Abdülaziz Roman Besime’den, V.Murat Fransız Vilma’dan, II.Abdülhamit Ermeni Virjin’den, Vahdettin Henriet’ten doğma…
Çorbadan her kaşık aldıkça, yerine su koyun…
Bakın ne oluyor sonunda…
. . .
Bak Türk Milleti Cumhurbaşkanı yaptı…
Yoksa “Emir-i Ahur” olacaktı…
Olsa olsa…
http://sozcu.com.tr/2014/yazarlar/bekir ... di-669948/

‘Osmanlıca’ bir ‘dil’ mi?
. . .
“Son Osmanlı” diye de anılan Abdülhamid’in torunu Osman Efendi ile konuşmalarımızı hatırlıyorum. Dönemin dili için bir kez bile “Osmanlıca” kelimesini kullanmamıştı.
. . .
Dünya üzerinde kendi diline başka bir isim vermiş, o dili bir önceki devletinin kurucusu olan hanedanın adı ile kullanma garabetini göstermiş bizden başka bir devlet yoktur! İmparatorluk Almanya’sında yahut Avusturya’sında konuşulan dil “Hohenzollernce” veya “Habsburgça” değil “Almanca”dır... Çarlık zamanı Rusya’sında “Romanofça” değil, “Rusça” konuşulmuştur... Krallık Fransa’sının lisanı da Fransızca’dır, “Orleansca” veya “Bourbonca” demek kimsenin aklına gelmez.
Biz ise imparatorluk Türkiye’sinin diline, hanedana nisbetle “Osmanlıca” deriz ama bu dil Türkçe’dir ve “Osmanlıca” diye ayrı bir dil yoktur.
. . .
“Osmanlıca” sözü de yanlıştır ve bunun yerini geçmişte kullanılan ama şimdi unutulmuş olan “Eski Türkçe” ibâresinin alması lâzımdır.
. . .
http://www.milliyet.com.tr/-osmanlica-b ... efault.htm

366103-3-4-ec49c.jpg
en-g%C3%BCzel-recep-tayyip-erdo%C4%9Fan-resimleri_616035.jpg
tayyip-erdogan-28-subat.jpg

ne bu şiddet, bu celal :!:

Geri