otomatik vites - VW mi HONDA mı?

Kodla Büyü

yasarcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhabalar arkadaşlar,
eşimin araba kullanmasını istediğim için otomatik vitesli araba almayı kafaya koydum. Aklımda modeller var ama önce marka konusunu netleştirmeliyim. Güvenlik, servis ve bakım fiyatları, arıza çıkarma, yakıt, rahat kullanım vs gibi konularda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Bu arada aklımda VW grubunda DSG 2006 - GOLF veya POLO var. (skoda da aklımdan geçmiyo değil)
honda grubunda 2006 - jazz veya civic var.

(çoğunlukla şehiriçi, günlük 10-15 km kullanım, trafik olmayan bir şehir için)

2 yıldır oto vites civic kullanıcısıyım. Tadından yenmiyor desem yalan olmaz. 2006 alacaksanız ies vtec kasa piyasada ucuza bulamazsınız temizini. Ben 2007 bir üst kasayı tercih ettim. Araç hala arızadan dolayı servis yüzü gördüğü yok

arkdaşım otomatik honda vivic kullanıcısı.arkadaşların da dedği gibi tadından yenmiyormuş.otomatik jetta yı da denedi bu arkadaş

2010 model Otomatik Honda civic. 1 yıl kullandım. araba hoş, güzel ama bozuk yol arabası değil. Japonlar kendi asfaltlarına göre yapmışlar... çok ses yapıyor, içine haddinden fazla ses alıyor. siz sıfır ve sıcak asfaltta binecekseniz sıkıntı yok. ;Motor arızası ve şanzıman arızası hayatta yapmaz. çok kaliteli bir sürüşü yol tutuşu var. rahat araba. yayıl git. ama dediğim hususları göz önünde bulundurmakta fayda var...

2005 HR-V kullanıcısıyım... CVT tam otomatik vites var..vites geçişlerini hiç hissettirmiyor... DSG şanzımanlı 2013 caddy kullandım, geçişlerde sarsıntı yaşatıyor.

eşinin araba kullanmasını istediğinden emin misin hocam.size araba yüzü göstermez haberiniz olsun :) tecrübeyle sabit.ondan sonra al sana kavga...

hocam 1,5 seneden beri, 2004 model honda jazz cvt kullanıyorum. otomatik vitesten çok memnunum. yazan arkadaşlarında dediği gibi, vites dişlisi olmadığı için vites geçişiymiş falan hissedilmiyor. tavsiyem honda cvt'dir.

gececi' Alıntı:
Otomatik jazz...
wv yaklaşılmaz otomatikte....

hocam sen sanırım hiç vw kullanmamışsın, adamların 2012 ürettiği ve dünyada ödül aldığı şanzımanı 8 ileri vitese kadar gidiyor artı üstüne bir de alman mühendisliği girince artık daha fazla birşey diyemicem...

konuya cevap olarak bende golf 2004 pasific oto var, şu an km de 110 binda saat gibi çalışıyor araba artı hocam otomatik vitesli araçlarda çok ciddi araştırmalar yaparak aldım, opel şu 2012 öncesi ürettiği easytronic şanzıman türevi araçlara sakın yaklaşma onda ciddi anlamda arızalar çıktığını öğrenmiştim.

Honda otomatik şanzıman arabalar japonların mühendislik harikalarından bu işin duayeni olmuş arkadaşların yorumlarına katılıyorum sorun yaşamazsınız tabi aracı aldığınızda tüplü almanız veya tüp attırmanız gerekecek araçların büyük bir bölümü benzinli...

bende i-shift 2009 jazz var ve yarı otomatik olduğu için hissettirebiliyor, kaynatamda da otomatik 2005 civic var hissettirmez ve çok seridir. dsg için iyi diyorlar ama arızasında çok masraflıymıs... Szie tavsiyem kesinlikle honda...

honda içim i-shift pek tutmadı zaten hocam, CVT gerçekten çok iyi. bende aracı alırken çok bakmıştım hangi otomatik vites türü diye. dediğiniz gibi dsg arızası bayağı bir masraflı oluyormuş. tabi kullanıcıların yorumlarına göre söylüyorum.

ppll' Alıntı:
gececi' Alıntı:
Otomatik jazz...
wv yaklaşılmaz otomatikte....

hocam sen sanırım hiç vw kullanmamışsın, adamların 2012 ürettiği ve dünyada ödül aldığı şanzımanı 8 ileri vitese kadar gidiyor artı üstüne bir de alman mühendisliği girince artık daha fazla birşey diyemicem...

konuya cevap olarak bende golf 2004 pasific oto var, şu an km de 110 binda saat gibi çalışıyor araba artı hocam otomatik vitesli araçlarda çok ciddi araştırmalar yaparak aldım, opel şu 2012 öncesi ürettiği easytronic şanzıman türevi araçlara sakın yaklaşma onda ciddi anlamda arızalar çıktığını öğrenmiştim.

Honda otomatik şanzıman arabalar japonların mühendislik harikalarından bu işin duayeni olmuş arkadaşların yorumlarına katılıyorum sorun yaşamazsınız tabi aracı aldığınızda tüplü almanız veya tüp attırmanız gerekecek araçların büyük bir bölümü benzinli...

Hocam arkadaş 0 km alacağım dememiş dikkat ettiysen..Kaldıki opel-wv otomatik araçlarının kronik sorunları var, yeni modellerinde bu sorun giderildiyse bilemem. Ama 2010 öncesi otomatikler sorun çıkartıyor...

hocam honda güzel araç ancak süspansiyon sıkıntılı ben 2011 focus kullanıyorum. gayet memnunum. almandan şaşma bence.

vw grubu araçlarından şaşmamak lazım :D
önce sest ibiza
şimdi de skoda octavia kullanıyorum
ikisi de otomatik vitesli ve sorun çıkarmadılar

yasarcan' Alıntı:
merhabalar arkadaşlar,
eşimin araba kullanmasını istediğim için otomatik vitesli araba almayı kafaya koydum. Aklımda modeller var ama önce marka konusunu netleştirmeliyim. Güvenlik, servis ve bakım fiyatları, arıza çıkarma, yakıt, rahat kullanım vs gibi konularda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Bu arada aklımda VW grubunda DSG 2006 - GOLF veya POLO var. (skoda da aklımdan geçmiyo değil)
honda grubunda 2006 - jazz veya civic var.

(çoğunlukla şehiriçi, günlük 10-15 km kullanım, trafik olmayan bir şehir için)

DSG şanzıman her zaman daha iyi.ama civicler için şunu söyleyebilirim.2011 model civic kullanan arkadaşım çok memnundu.içeriye çok ses alıyor diye sattı...ayrıca civic in süspansiyon çok sert...

Hondacılar döktürmüş, herkese kendi arabası güzel tabi ama şunu söylemek gerekir; VW DSG şanzımanı ödüllü. Daha önce de otomatik kullandım ama DSG bi harika, kesinlikle geçişleri hissetmiyorsun. Honda da güzel araba ama VW a rakip olamaz diye düşünüyorum. Sağlamlık olarak Alman markaları Japonlardan kesinlikle daha sağlam, ikisine de binenler bilirler.
Sonuç olarak;
Honda Civic 2008 otomatiğe bindim, araba güzel ama tam içime sinmedi. (Alman modellere alışık olduğumdan sanırım)
yazın %9 kışın %11 yakıyor şehir içi.
Skoda Octavia 2013 DSG dizel aldık abime yeni; ne diyeyim anlatılmaz yaşanır yani o kadar güzel ki insanın inesi gelmiyor inan. :+1:

a-anil06' Alıntı:
ayrıca civic in süspansiyon çok sert...

Bunu nereden duydunuz??? Civicler süspansiyonun yumuşak olmasıyla bilinirler. Kaldı ki suspansiyon o kadar yumuşaktır ki araç doluyken hafif bir kasisten, tümsekten hızlı geçseniz arka tekerlerin oradan "tak" diye bir ses duyarsınız. Sinir bozucu ama bir o kadar da zararsız bir durum olup, yayların konfor için yumuşak tutulmasından kaynaklanır. Civic'lerin kronik sorunu olarak bilinir.

tuncay2744, Honda VW'a rakip olamaz derken ne kadar geniş bir genelleme yapıyorsunuz bilemiyorum ama Golfler genelde 5 yaşını geçtikten sonra dökülmeye başlıyor. Düğmelerin üstündeki yazılar soyuluyor, plastik aksamda sorunlar meydana geliyor. Yakın zamanda bir arkadaşım için Ankara'da Golf aradık ama temiz, düzgün bir araba bulamadık.

yataylimit' Alıntı:
a-anil06' Alıntı:

Bunu nereden duydunuz??? Civicler süspansiyonun yumuşak olmasıyla bilinirler. Kaldı ki suspansiyon o kadar yumuşaktır ki araç doluyken hafif bir kasisten, tümsekten hızlı geçseniz arka tekerlerin oradan "tak" diye bir ses duyarsınız. Sinir bozucu ama bir o kadar da zararsız bir durum olup, yayların konfor için yumuşak tutulmasından kaynaklanır. Civic'lerin kronik sorunu olarak bilinir.

tuncay2744, Honda VW'a rakip olamaz derken ne kadar geniş bir genelleme yapıyorsunuz bilemiyorum ama Golfler genelde 5 yaşını geçtikten sonra dökülmeye başlıyor. Düğmelerin üstündeki yazılar soyuluyor, plastik aksamda sorunlar meydana geliyor. Yakın zamanda bir arkadaşım için Ankara'da Golf aradık ama temiz, düzgün bir araba bulamadık.

civic süspansiyonlar yumuşak olduğu için arkadaşın dediği gibi hafif tümsekte arka teker tak diye vurur, eniştenin arabasından biliyorum. Altı yere yakındır civic in. Lakin güzel arabadır, seridir, tipi de çok güzel ( 2007 sonrası oluyor galiba,bu sene çıkan değil - bir önceki kasa)
Otomatik konusunda da cvt daha sorunsuz bir şanzuman - diyor herkes. Düz vites olsaydı VW derdim ama 2006-2007 model otomatikte civic diyorum ben.

2008 honda jazz elit cvt şanzuman hatasız boyasız satabilirim hocam ev alacağım. peşinat problemim var...

yataylimit' Alıntı:
a-anil06' Alıntı:

Hocam Golf un temizini bulamamnız çok doğal çünkü Golf genç işi performans arabasıdır. Binenler genelde kaydırmadan tutun, drift ve otoban yarışlarına katılıyorlar. Bu şekilde Mercedes de 5 yılda dağılır. benim kuzende 2004 golf var hala sıfır gibi, yani dökülme olayı kullanmayla alakalı.
Bir anket düzenlerseniz Türkiye çapında VW nin Honda dan sağlam olduğunu söyleyenler çoğunlukta olacaktır.
Süspansiyon konusunda sana katılıyorum, Civic lerde yumuşak, konforlu bir süspansiyon var. Alman araçları daha serttir Honda dan ama sert araba daha geç dökülür.
"Benzinli motorda dünyanın en iyisi Honda" sözü şehir efsanesi bence. Ben ikisine de binmeseydim yorum yapmazdım. Performans açısından 2005 ve 2008 iki ayrı Civic modeline bindim. İkiside temiz ikisine de tüp takılmamıştı. İkisinde de o aradığım "honda motoru" performansını bulamadım. Sonuç olarak Honda ya kötü demiyorum ama VW daha iyi diyorum..
Tip olarak tabii ki tercih meselesi..

6 ileri dsg lerden sikayet pek yok ama 7 ileri dsg lerden uzak durun.. Ariza oranlari %26 larda sanirim. Sanzimanin bedeli de 25 000 tl cik..

Honda otomatik cok seviliyor genelde, esiniz surecekse jazz tadindan yenmez zaten :)

Otomatik vitesli araçlarda temel olarak 3 tür şanzıman vardır hocam;
1- Tam otomatik,
2- Yarı otomatik,
3- CVT şanzıman (Bu üçüncü tür aslında yarı otomatiktir ama ben 3. bir kategori olarka düşünüyorum zira yarı otomatiğe göre farklı bir çalışma prensibi var.)

TAM OTOMATİK
Bütün marka ve modellerde çalışma mantığı aynıdır. Tork konvertörü denen bir ara eleman ile vites geçişleri sağlanır. En büyük avantajı vites geçişini neredeyse hiç hissetmezsiniz. En büyük dezavantajı ise bütün şanzıman türleri arasında en çok yakıt tüketimine neden olanıdır. Sırf bu nedenle yarı otomatik denen teknoloji vardır zaten.

YARI OTOMATİK
Volkswagen'de DSG, Honda'da I-Shift, Toyota'da MultiTronic, Opel'de EasyTronic vs. adlarıyla; halk arasında ise triptonic vites olarak bilinen tür. Çalışma mantığı kısaca şöyle açıklanabilir: Bildiğiniz manuel vites düzeneğini düşünün. Yalnız sizin basmanız gereken debriyaj pedalı yok, yerine elektronik yazılım/donanım ile kontrol edilen bir motor debriyaj pedalına basıyor. Bu şekilde vites geçişleri sağlanıyor. Avantajı tüm şanzıman türleri arasında en çok yakıt tasarrufu sağlayandır. Dezavantajı ise vites geçişleri nispeten sarsıntılıdır. Bu sarsınsı markaların teknolojilerine, kullandıkları malzemenin kalitesine, motoru kontrol eden yazılıma kadar pek çok etkenle alakalıdır. (Burası kendi yorumum; ben bu sarsıntıyı hissetmiyorum diyen varsa, hayatında hiç tam otomatik kullanmamış demektir.)

CVT ŞANZIMAN
Bana göre en iyi şanzıman türüdür. Bunu anlatabilmek için görsellerden yararlanmak gerekecek:
http://www.youtube.com/watch?v=dcDs27QWrRQ
Çok az sayıda araçta bulunabilecek bu tür bakım ve arıza durumunda çok masraflı olduğu için tercih edilmiyor.

Konuyla alakalı youtube üzerinden çok sayıda animasyona ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda şu sayfaları da incelemenizi öneririm:
http://forum.donanimhaber.com/m_63556098/tm.htm
http://forum.donanimhaber.com/m_58291785/tm.htm
http://forum.donanimhaber.com/m_16562803/tm.htm
http://forum.donanimhaber.com/m_54316628/tm.htm

yataylimit' Alıntı:
a-anil06' Alıntı:

bana kullananlar diyor...arka süspansiyonlar çok sert diye.arkadaşın birinde 2010 diğerinde 2011 var.ikisinde otomatik vites...ikiside şikayetçi...

bana sert diye yorum yaptılar..ben hiç civic kullanmadım.belki onlar yanlış yorumladı.kesinlikle sizlerin doğru bildiğini yanlış çıkartmak gibi bir düşüncem yok.ben duyduklarımı aktardım size...

yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim bu otomatik şanzıman olaylarına girince insanın gerçekten gözü korkuyor, çok teferruatlı bir konu.
ama çıkan sonuç sanırım HONDA CVT şanzıman :+1:

http://www.youtube.com/watch?v=c47caRqbbnE
videoyu izlemenizi kesinlikle öneririm, oldukça pratik ve basit bir sistem diğer karışık dişlilere bakıldığında kolay kolay bozulmayacak birşeye benziyor.
Şunuda söylemekte fayda var performans isteyen bir kullanıcı değilim araba gitsin yeterli vites geçerken varsın sarssın, hemen geçmesin, yakıt tasarrufu yapsın... AMA bozulmasın :alkis:

Geri