prof.foto.mak. tavsiye?

Kodla Büyü

melanik

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar prof.fotoğraf makinesi almak istiyorum.hem fiyat konusunda uygun hemde yeni başlayan biri için kullanımı kolay,kalite bakımından iyi prof.fotograf mak. önerileriniz varmı?

Hocam profosyonel kullanacaksan iyi bir makina al.. Canon EOS 60 D,Nikon D90 olabilir. paran varsa Canon EOS 5D Mark II al :)

giriş düzeyinde alacağın aletlerin çoğu seni bir süre sonra kesmeyecektir.fiyat aralıkları (800-1600 arası)

eğer fotoğrafçılık hobisine giriş yapmak istiyorsan, orta düzey dslr olarak en önemli kriterin bütçen olacak.:)
Çünkü bu iş malum pahalı bişey.
burada önce hangi cemaate biat edeceğin önemli :)
Nikon yada Canon arasında seçimden sonra sonraki aşamaya geçmen gerekecek.

Ben Nikon Cemaati üyesiyim :) d90 body üstünde sadece kapak olarak kullanılabilen dandirik 18-105 lensle geldi. buna dikkat et 18-55 bundan daha kötü.
adamlar body boş gelmesin diye koyuyorlar.
yanına bi tane 75-300;bi tane makro lens bi tane de balık gözü ile orta düzey bir hobi makina parkı oluşturdum.
ortalama maliyet lenslerin kalite ve markalarına göre 4500-5000 arasına geldi.

Ben alırken d5100 yeni çıkmıştı. d90 ile arasında çok kaldım ama d90 aldığıma pişman olmadım çünkü body daha kullanışlı ve batarya grid ile daha ağır.

bu iş yüce yaratanın mücizelerini ölümsüzleştimek adına çok zevkli bir kulvar.
saygılar

eğer ilk makinanız olacaksa giriş seviyesi olanlara bakmanızı öneririm. zaten dslr ler de gövdeden ziyede lensler daha önemli oluyor. hemde ilk acemiliğinizi bütçenizi sarsmadan atlatırsınız. bende canon 500d var. gece çekimleri azcık kötü sayılır :) ama genel olarak çok memnunum. sadece canon-nikon lara değilde pentax lara da bakarsanız fiyat aralığı oluşmuş olur.

swanp' Alıntı:
giriş düzeyinde alacağın aletlerin çoğu seni bir süre sonra kesmeyecektir.fiyat aralıkları (800-1600 arası)

eğer fotoğrafçılık hobisine giriş yapmak istiyorsan, orta düzey dslr olarak en önemli kriterin bütçen olacak.:)
Çünkü bu iş malum pahalı bişey.
burada önce hangi cemaate biat edeceğin önemli :)
Nikon yada Canon arasında seçimden sonra sonraki aşamaya geçmen gerekecek.

Ben Nikon Cemaati üyesiyim :) d90 body üstünde sadece kapak olarak kullanılabilen dandirik 18-105 lensle geldi. buna dikkat et 18-55 bundan daha kötü.
adamlar body boş gelmesin diye koyuyorlar.
yanına bi tane 75-300;bi tane makro lens bi tane de balık gözü ile orta düzey bir hobi makina parkı oluşturdum.
ortalama maliyet lenslerin kalite ve markalarına göre 4500-5000 arasına geldi.

Ben alırken d5100 yeni çıkmıştı. d90 ile arasında çok kaldım ama d90 aldığıma pişman olmadım çünkü body daha kullanışlı ve batarya grid ile daha ağır.

bu iş yüce yaratanın mücizelerini ölümsüzleştimek adına çok zevkli bir kulvar.
saygılar

hocam benimki sadece hobi amaçlı.Böyle çok pahalı alacak durumum yok şu an için.yani şöyle bişey hem maddi açıdan beni çok sarsmasın.yani(800-1500 tl arası) hem de beni tatmin etsin istiyorum.yani verdiğim paraya değecek bişey olmalı.bi de tabi kullanım açısından da çok zor olmamalı tabi. biliyorum çok şey istedim ama... :roll:

oyungezer' Alıntı:
DSLR aramıyorsan Panasonic DMC FZ-100 makinam var satabilirim. Eğer eğer sıfır almayı düşünüyorsan da FZ 100 önerebilirim. Çekilen fotolarımı incelemek istersen
fotograf-galerisi-f21/bu-sabah-cektigim-fotograf-t75861.html
fotograf-galerisi-f21/tatilde-cektigim-bir-kac-fotograf-t80113.html
linklerinideki fotolara bakabilirsin. Daha profesyonel düşünüyorsan Canon EOS 550D ya da Nikon D90 öneririm.

hocam yanlış anlamayın ama bu fotoların çözünürlükleri çok ta iyi gelmedi bana.(fz 100)

melanik' Alıntı:
oyungezer' Alıntı:
DSLR aramıyorsan Panasonic DMC FZ-100 makinam var satabilirim. Eğer eğer sıfır almayı düşünüyorsan da FZ 100 önerebilirim. Çekilen fotolarımı incelemek istersen
fotograf-galerisi-f21/bu-sabah-cektigim-fotograf-t75861.html
fotograf-galerisi-f21/tatilde-cektigim-bir-kac-fotograf-t80113.html
linklerinideki fotolara bakabilirsin. Daha profesyonel düşünüyorsan Canon EOS 550D ya da Nikon D90 öneririm.

hocam yanlış anlamayın ama bu fotoların çözünürlükleri çok ta iyi gelmedi bana.(fz 100)
Hocam sen de yanlış anlama illa da satayım diye bir derdim yok. Ben de makinayı yurt dşından yeni getirmiş birinden aldım ve bu fiyattaki bir makinaya göre gayet memnun kaldım. Linklerini verdiğim fotolar foruma yüklediğimden dolayı çözünürlükleri düşürüldü. Sıfır da olsa tavsiye edebileceğim bir makina. Full HD ve 220 fps slow motion video çekimi gibi özellikleri var. İnternette biraz araştır sen de beğenirsin zannımca. Eğer daha profesyonelini istersen DSLR bir makina almalısın. Arkadaşların önerdiği Fujifilm makinalara hiç bulaşma. Ben de fotoğrafçılığa yeni başladım ve makina alırken daha çok fotokritik ve netfotograf gibi sitelerden araştırdım. Sana da bu sitelerden çekilen fotoğrafları inceleyerek karar vermeni öneririm.

çözünürlük aldatmasın hocam önemli olan çözünürlüğün yanında objektifin kalitesi fikir verme açısından söylüyorum

hocam dslr denildiğinde ilk akla gelen isimler nikon ve canon tabii.hem nikon hem de olympus ve canon kullanmış birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki gir sahibinden.com a bulabildiğin en ucuz ve temiz bir olympus e-410,450, 510(ıs),520(ıs) al ve keyfine bak. emin ol diğer makinalarla çekilmiş olan fotoğrafların hiç birisini de çekmem demeyecektir. Tabii hemen itirazlar olabilir lensleri pahalı diye ama örnek olarak 70-300 mm si 500 tl civarında ki nikonda veya canonda olsun olsun 400 olsun çok bi fark yok lens çeşitliği açısından nikon veya canon kadar zengin değil ama sonuçta toplasan 2 hadi bilemedin 3 lens alacaksın ki onu da alırsan.

360dereceosmaniye.com sitesindeki fotoğrafların bir çoğunu 400 tl ye aldığım olympus e-410 la çektim ki balıkgözü lens takılmış canon 60d den çok daha net çıktı fotoğraflar. Sağlıcakla kalın.

mzuğa' Alıntı:
eğer ilk makinanız olacaksa giriş seviyesi olanlara bakmanızı öneririm. zaten dslr ler de gövdeden ziyede lensler daha önemli oluyor. hemde ilk acemiliğinizi bütçenizi sarsmadan atlatırsınız. bende canon 500d var. gece çekimleri azcık kötü sayılır :) ama genel olarak çok memnunum. sadece canon-nikon lara değilde pentax lara da bakarsanız fiyat aralığı oluşmuş olur.

Hocam Sony-Minolta iklisini es geçmeyin derim..

Bir adet sony dslr makinam vardı(ccd), iso performansını beğenmeyip sattım, gezdim gezdim canon baktım nikon baktım pentax baktım, fiyat performans olayı sony den iyi gelmedi hiçbiri gittim ikinci el tertemiz bir sony aldım(cmos) ((bu devirde makina alınacaksa sensör mutlaka cmos olmalı şahsi fikrim))

Neyse şu anda bir adet sony dslr makinam 18-55, 24-85, 100mm macro, 50mm, 75-300 gibi objektiflerim var ve tamamında titreşim engelleme ve AF kullanabiliyorum ayrıca bir adet Minolta 3600 flasım var(kablosuz tetikleyebiliyorum,hss özelliği mevcut vs.)
Bunların tamamının maliyeti bana yaklaşık 2000 lira gibi bişey oldu.. Nikon veya Canonda böyle bir setin maliyeti ne olur acaba :) 4000 mi 5000 mi(lenslerde titreşim önlemeli olacak)

Çabuk sıkılır yarın öbürgün satarım diyorsanız canon nikon, canonda lensler biraz daha uygundur..Yok uzun süre kullanırım hayatta satmam diyorsanız sony tavsiye ederim(sony de ikinci el piyasası durgundur uyarayım)

Sony ye yanaşmak istemezseniz de canon 500d veya 550d sizin işinizi fazlasıyla görür ikinci eli rahattır, desteği boldur, fanları çoktur vs. vs..

NOT: Lens Makinadan daha önemlidir bu arada. Çözünürlüğün, Kontastın, Keskinliğin vs. et temel etkeni lenstir...

tamram' Alıntı:
hocam dslr denildiğinde ilk akla gelen isimler nikon ve canon tabii.hem nikon hem de olympus ve canon kullanmış birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki gir sahibinden.com a bulabildiğin en ucuz ve temiz bir olympus e-410,450, 510(ıs),520(ıs) al ve keyfine bak. emin ol diğer makinalarla çekilmiş olan fotoğrafların hiç birisini de çekmem demeyecektir. Tabii hemen itirazlar olabilir lensleri pahalı diye ama örnek olarak 70-300 mm si 500 tl civarında ki nikonda veya canonda olsun olsun 400 olsun çok bi fark yok lens çeşitliği açısından nikon veya canon kadar zengin değil ama sonuçta toplasan 2 hadi bilemedin 3 lens alacaksın ki onu da alırsan.

360dereceosmaniye.com sitesindeki fotoğrafların bir çoğunu 400 tl ye aldığım olympus e-410 la çektim ki balıkgözü lens takılmış canon 60d den çok daha net çıktı fotoğraflar. Sağlıcakla kalın.

teşekkürler hocam :wink: valla araştırıyorum hala.karar veremedim. olympus un servis hizmetinin çok iyi olmadığını duydum.yani parçaları filan bulmada problem yaşanabiliyomuş.en çok kafamda canlanan canon eos 550 d.ama emin de değilim.acaba ilk aşamada daha basit ve uygun bişeymi almalıyım :?:

melanik' Alıntı:
en çok kafamda canlanan canon eos 550 d.ama emin de değilim.acaba ilk aşamada daha basit ve uygun bişeymi almalıyım :?:

Eğer kampanyalı bulabilirsen 1600 civarında sıfırını alırsın ve tavsiye de ederim.
Şuradan da fotoğraflarını inceleyebilirsiniz :http://www.fotokritik.com/search/?q=550d

melanik' Alıntı:
tamram' Alıntı:

teşekkürler hocam :wink: valla araştırıyorum hala.karar veremedim. olympus un servis hizmetinin çok iyi olmadığını duydum.yani parçaları filan bulmada problem yaşanabiliyomuş.en çok kafamda canlanan canon eos 550 d.ama emin de değilim.acaba ilk aşamada daha basit ve uygun bişeymi almalıyım :?:

Hocam sen al getsin 500 yada 550d yi pişmanlık duymaz pişman olursan rahat satarsın, daha da altına düşme.. Pentax,Sony,Samsung,olympus u falan çok çok uygun fiyata bulursun aslında ama piyasaları bi canon kadar iyi değil maalesef satmak istersen yada lens olayında..

haklısınız arkadaşlar.Bu canon eos 550d kafama yattı gibi.Bu tarz bi makine bir kez alınır.O yüzden iyi kalitede bi ürün almak gerek :wink: yanlız üç sorum olacak bunla ilgili.
1) Sizce bu makinayı(türkçe manuel olarak) hem uygun fiyata hem de güvenilir olarak nereden almalıyım?
2) Bid de canon 600 ler varmış sanırım? Bunun hakkında ne düşünüyosunuz?
3) Bu lensler hakkında biraz bilgi verirmisiniz? Bu makinadan bağımsız mı?Ayrıca buna göre fiyat aralığı değişiyomu?Bunların kullunım süresi ne kadar??

melanik' Alıntı:
canon eos 550d mu yoksa nicon 3100d mi sizce?
ben çok araştırdım kesinlikle 550d

ayrıca uygun fiyatlı temiz 550d (lens ile) satmayı düşünen varsa arıyorum.
sahibinden gittigidyor vs zaten takip ediyorum uygun bişey denk gelirse diye
sanalpazar üzerinden %5 komisyonla satın alacağım.

servet' Alıntı:
d90 diyorum hocam bir senedir kullanıyorum hiç beni üzmedi sağlamda
Aynen D90 ı 2 yıldır kullanan biri olarak tavsiye ediyorum. İstanbul da Hayyam Pasajı nda spot olarak uygun fiyatlı bulabilirsiniz.

Böyle soruların sonu gelmez ve soranın kafası iyice karışır.
Makina tavsiyesi yerine başka tavsiyelerde bulunayım :) ;
Birkere lens body'den daha önemli bunu unutmayın. Paranızın çoğunu, daha iyi bir lens almak için ayırın.
Fotoğrafçılık sitelerini, forumlarını iyice gezin. Yabancı sitelerde özellikle review sitelerini inceleyin.
En çok ne çekeceğinizi ve nerede çakeceğinizi düşünün. İstediğiniz olmazsa olmaz özellikleri belirleyin (mesela benim için body de Af motoru olmazsa olmaz)
Fiyat aralığınızı belirleyin ve sabit kalın, her modelde üstüne azıcık daha koyarak daha iyi başka bir model alabilirsiniz, birde bakmışsınız 7-8 bin liralara çıkmışsınızdır :)
MegaPiksel olayına takılmayın, sadece satış stratejisidir. Şu anda en düşük Mp'li dslr bile size çoooook fazlasıyla yeter. Denklanşör gecikme ve saniyedeki çekim hızı çok daha önemli.
Canon'cular Canon; Nikon'cular Nikon diye ısrar eder; çevrenizden bilgi alırken bunu unutmayın :)
Son olarak kafanızda 2-3 model belirdikten sonra mutkala MediaMark gibi biryere ginin ve belirlediğiniz modelleri orada iyice kurcalayın. Bir makinaya yapılmayacak herşeyi yapın. Zaten onlar o yüzden oraya koyuyorlar. :))
Tek modele indirdikten sonra garantili ve uygun fiyatlı alabileceğiniz yerleri araştırın. Aynı modelde çok değişik fiyatlar göreceksiniz...
Son olarak satınalma aşamasında http://www.fotografium.com a bakmadan almayın.

Bu arada ben Nikon D90 kullanıyorum. Aslında Canon 7D alacaktım ama D90 alıp artan parayı lense yatırdım.
Çevremde ne alayın diye soranlara sırasıyla;
Nikon D90; biraz daha paran varsa
Nikon D7000; biraz daha paran varsa
Canon 7D al diyorum. Başkada bir öneride bulunmuyorum.

Geri