Sıfır araç kampanyaları

Kodla Büyü
arkadaşlar elektrik araçlardan byd hakkında bilgisi olan varmı bir hocamız sordu merak ettim bugün toyota yıllık bakım için gittiğimde içerisinde görünce sordum toyota güvencesinde bir araçmış, hatta servisini toyota servisinin bizzat yaptığını söylediler, toyota da bunu onayladı. Atto 3 modeli varmış içi baya şekilli ama elektrikli araç konusunda hala oturduğunu düşünmüyorum ama fikir sahibi olmakta fayda var. Birde byd batarya üretici bir firmaymış o yüzden araçlarına baya güveniyorlar.
Güz donemi birçok elektrikli aracı Tesla harici test ettim bayilerde, teknik detayları bayağı araştırdım , izledim, okudum yeni teknoloji olduğu için merakta uyandırdı.
Sonunda kayınpedere Megan e-tech aldık. Hangi marka olursa olsun kullanımı çok zevk veriyor, ivmelenmesi müthiş, şarjı dışarda bile yapsanız muazzam tasarruflu, şarji evde yapma imkanı varsa beleşten az daha pahalı. Donanım olarak zaten elektrikliler full paket yada fulle yakın oluyorlar.
Aracı çok kullanıyorsunuz ama oturduğunuz ev müstakil değilse veya binaya bireysel şarj istasyonu kurma imkanınız yoksa, soğuk bir şehirde yaşıyorsanız, şarji dışarda yaparken beklemeye tahammül edemeyecekseniz hocam sıkıntı olur. Bu sıkıntı sadece şarja zaman ayırmakla alakalı. Haftada 1-2 kere 2 saat şarjda beklerim, yada AVM, zaman gecirecek bir yer yada araç içinde oyalanirim sıkılmam şarj olurken derseniz sorun yok. Veya kW başına 2-3 TL pahalı olsun DC şarj ederim yarım saatte derseniz zaten hiç problem yok.

Sıra Byd markasına gelince bence de çok güçlü bir üretici ancak Çinli araçlara devletin izlediği politika ve servis tedarik konusunda ki sıkıntılar nereye gider kestirmek zor. Elektrikli araçlarda zaten parça tedariği ve sorun çözme konusu diğer araçlar kadar kolay olmayabiliyor, malesef servis çalışanları çok çok bilgili değiller metropol şehirden birisinde değilseniz. Bundan dolayı hele ki son çin vergisinden sonra Çinli elektriklilerde avantajını kaybettiler.

Ayrıca değer kaybı konusunda elektrikliler diğer araçlardan şuan daha fazla değer kaybediyorlar, çok fazla kullanımı olan birisi her türlü amorti eder ve keyfini çıkarır.

• Beğen
Tepkiler: omd
Geri