Sıfır araç kampanyaları

Kodla Büyü
arkadaşlar elektrik araçlardan byd hakkında bilgisi olan varmı bir hocamız sordu merak ettim bugün toyota yıllık bakım için gittiğimde içerisinde görünce sordum toyota güvencesinde bir araçmış, hatta servisini toyota servisinin bizzat yaptığını söylediler, toyota da bunu onayladı. Atto 3 modeli varmış içi baya şekilli ama elektrikli araç konusunda hala oturduğunu düşünmüyorum ama fikir sahibi olmakta fayda var. Birde byd batarya üretici bir firmaymış o yüzden araçlarına baya güveniyorlar.
Güz donemi birçok elektrikli aracı Tesla harici test ettim bayilerde, teknik detayları bayağı araştırdım , izledim, okudum yeni teknoloji olduğu için merakta uyandırdı.
Sonunda kayınpedere Megan e-tech aldık. Hangi marka olursa olsun kullanımı çok zevk veriyor, ivmelenmesi müthiş, şarjı dışarda bile yapsanız muazzam tasarruflu, şarji evde yapma imkanı varsa beleşten az daha pahalı. Donanım olarak zaten elektrikliler full paket yada fulle yakın oluyorlar.
Aracı çok kullanıyorsunuz ama oturduğunuz ev müstakil değilse veya binaya bireysel şarj istasyonu kurma imkanınız yoksa, soğuk bir şehirde yaşıyorsanız, şarji dışarda yaparken beklemeye tahammül edemeyecekseniz hocam sıkıntı olur. Bu sıkıntı sadece şarja zaman ayırmakla alakalı. Haftada 1-2 kere 2 saat şarjda beklerim, yada AVM, zaman gecirecek bir yer yada araç içinde oyalanirim sıkılmam şarj olurken derseniz sorun yok. Veya kW başına 2-3 TL pahalı olsun DC şarj ederim yarım saatte derseniz zaten hiç problem yok.

Sıra Byd markasına gelince bence de çok güçlü bir üretici ancak Çinli araçlara devletin izlediği politika ve servis tedarik konusunda ki sıkıntılar nereye gider kestirmek zor. Elektrikli araçlarda zaten parça tedariği ve sorun çözme konusu diğer araçlar kadar kolay olmayabiliyor, malesef servis çalışanları çok çok bilgili değiller metropol şehirden birisinde değilseniz. Bundan dolayı hele ki son çin vergisinden sonra Çinli elektriklilerde avantajını kaybettiler.

Ayrıca değer kaybı konusunda elektrikliler diğer araçlardan şuan daha fazla değer kaybediyorlar, çok fazla kullanımı olan birisi her türlü amorti eder ve keyfini çıkarır.

• Beğen
Tepkiler: omd
Güz donemi birçok elektrikli aracı Tesla harici test ettim bayilerde, teknik detayları bayağı araştırdım , izledim, okudum yeni teknoloji olduğu için merakta uyandırdı.
Sonunda kayınpedere Megan e-tech aldık. Hangi marka olursa olsun kullanımı çok zevk veriyor, ivmelenmesi müthiş, şarjı dışarda bile yapsanız muazzam tasarruflu, şarji evde yapma imkanı varsa beleşten az daha pahalı. Donanım olarak zaten elektrikliler full paket yada fulle yakın oluyorlar.
Aracı çok kullanıyorsunuz ama oturduğunuz ev müstakil değilse veya binaya bireysel şarj istasyonu kurma imkanınız yoksa, soğuk bir şehirde yaşıyorsanız, şarji dışarda yaparken beklemeye tahammül edemeyecekseniz hocam sıkıntı olur. Bu sıkıntı sadece şarja zaman ayırmakla alakalı. Haftada 1-2 kere 2 saat şarjda beklerim, yada AVM, zaman gecirecek bir yer yada araç içinde oyalanirim sıkılmam şarj olurken derseniz sorun yok. Veya kW başına 2-3 TL pahalı olsun DC şarj ederim yarım saatte derseniz zaten hiç problem yok.

Sıra Byd markasına gelince bence de çok güçlü bir üretici ancak Çinli araçlara devletin izlediği politika ve servis tedarik konusunda ki sıkıntılar nereye gider kestirmek zor. Elektrikli araçlarda zaten parça tedariği ve sorun çözme konusu diğer araçlar kadar kolay olmayabiliyor, malesef servis çalışanları çok çok bilgili değiller metropol şehirden birisinde değilseniz. Bundan dolayı hele ki son çin vergisinden sonra Çinli elektriklilerde avantajını kaybettiler.

Ayrıca değer kaybı konusunda elektrikliler diğer araçlardan şuan daha fazla değer kaybediyorlar, çok fazla kullanımı olan birisi her türlü amorti eder ve keyfini çıkarır.
Hocam hangilerini araştırdınız ve neden bir Megan'da karar kıldınız. Her modelden kısa kısa bahsederseniz güzel olur.

Bu arada elektrikli araç bakıp henüz karar vermeyenler BYD Atto 3'ü bekleyebilir. Yatırım kararı sonrası vergi muafiyeti alınca fiyatı 1.1M'ye doğru çekilebilir.

Hocam hangilerini araştırdınız ve neden bir Megan'da karar kıldınız. Her modelden kısa kısa bahsederseniz güzel olur.

Bu arada elektrikli araç bakıp henüz karar vermeyenler BYD Atto 3'ü bekleyebilir. Yatırım kararı sonrası vergi muafiyeti alınca fiyatı 1.1M'ye doğru çekilebilir.

Hocam MG, Kia Niro ev, Togg, Opel e-Corsa, e-mokka , e-astra, pejo e2008, Citroen ec4x skywell denediğim modellerdi.

Togg o dönem şuan olduğu gibi direk sipariş verilemiyordu yoksa ilk tercihimiz o günün şartlarında Togg olurdu. Hem geniş, batarya kapasitesi ve şarj hızı gayet yeterli, donanım dolu doluydu. Ama o günün şartlarında (aralik 2023 u baz aliyorum) Ocak 2024 te fiyatlar artarsa bir üst vergi dilimine girerse araçlar ( üst dilimi geçmeye 50bin gibi rakamlar vardı) 200-300 fiyatlar yukarı gider diye endişe ediyorduk, kura sırası beklemeyi risk olarak düşündük.

Seçim yaparken ki kriterimiz batarya kapasitesi, wlpt menzil değeri, doğuştan elektrikli olup olmaması, servis ağı ve şarj hızı desteği konusuydu. Bu konuda 11 kW AC şarj hızı da yeterli aslında ama biz 22 kW ev şarjında rahat ettirir diye düşünüyorduk. Donanım konusunda zaten elektrikliler full yada fulle yakın genelde. Birde batarya garanti süresi.

Opel batarya kapasiteleri 50 kW gibi ortalama. 11 kW AC hızları vardı. Bu biraz yetersiz geldi, artı olarak doğuştan elektrikli değillerdi. Corsa zaten evin ikinci aracı olmayacaksa ufak bayağı.

Pejo ve Citroen de benzer alt yapı, Citroen 7kw AC şarj, 50 kW batarya , pejo 11 kW AC şarj hızı, 54 kW batarya vardı. Yine doğuştan elektrikli değillerdi.

Mg ve skywell yaşadığımız ilde servisi olsa da, araçlar çokta güzel olsa da (donanım, genişlik konfor, batarya kapasitesi ve menzil vs) çin malı ne olur ne olmaz ilerde diye güvenemedik. 11 kW AC şarj hızları vardı, batarya kapasiteleri ve menzil değerli gayet iyiydi. çin malı olmasa tercih sebebi olabilirdi.

Kia Niroyu çok beğendik aslında, menzil batarya kapasitesi donanım benzerdi, servis ağı da genişti ancak doğuştan elektrikli değildi, Megan ile niro arasında kaldık en son ama Megan e-tech iconic tercih sebebimiz renonun uzun yıllardır elektrikli araç üretimi yapıyor olması, zoe ile yıllardır tecrübe edindiğini düşünmemiz, doğuştan elektrikli olması, servislerinde bu konuda daha bilgili olabilecegiydi.

Megani Ocak ayında teslim aldık 8bin km civarı bir kullanım oldu hiçbir sıkıntı yaşatmadı. Bu hafta 300 km'lik bir yola gidip geldik , geldiğimiz de kalan menzil 125 km kadardı. Sanırım 120 TL lik elektrik harcadı aşağı yukarı. Yakıt konusunda çok muazzam tabi evden şarj imkanı var ise. Konfor, sessizlik zaten çok güzel, performans 220 bg araç zevk veriyor, elektriklilerin hepsi benzer zaten, ancak menzil derdi olan için sürekli sport modda tam gaz gitmeye müsait araçlar değiller, performanslı kullanım ve yüksek sürat menzili bayağı düşürüyor. Soğuk bir şehirde yaşıyorsanız kış aylarında menzil bayağı etkileniyor.

Bugünün şartlarında düşünecek olsaydık ne olurdu?

Bir kere servis yaygınlığı konusunu çokta kafaya takmazdık çünkü servisler çokta yetkin değiller İstanbul Ankara dışında.

Tesla sr Türkiye'ye özel düşük kW li (yaklaşık 160kw 220bg düşük dediğimizde bu yani) güzel fiyatla Togg dan fazla satıyor, byd Türkiye fabrikası yatırımı, pluginhibrit piyasayi nasıl etkiler zaman gösterir ama dengeyi değiştirecek gibi görünüyor. Byd de tercih sebebi olabilir Türkiye yatırımı ile. Seçenekler artıyor, fiyatlar birbirine yakın. Karar vermek zor.

Araç değerleme noktasında elektriklilerde değer kaybı bayağı var, ocaktan beri sıfır araç alan herkeste değer kaybı var ama elektriklide daha fazla gibi. Birçok bileşen var kararı etkileyecek olan. Keşke bizlerde diğer ülkelerde yaşayanlar gibi bunlara kafa yormadan hoşumuza gideni alabilsek ama maalesef.

Arkadaşlar elektrikli araç almayın. Dinamitin üzerinde gidersiniz. Lityum piller herhangi bir nedenden dolayı yanmaya başlarsa söndürmesi neredeyse imkansız ve saniyeler içinde araç kül oluyor. Bence şimdilik almayın.

TOGG mesela 800 bin civarında olsa alınabilir ama elektrikli araçlar çok pahalı ve ilk alındığı gibi değil.Eniste skywell aldı sonra apartmanın altında bir yere 6 bin verdi sarz yeri yaptırdı ama gözün sürekli batarya seviyesinde.Uzak yolda riskli.Simdilik fosil yakitla devam.

Megan için söylüyorum 20bin km'de bakım aralığı, değişen parça sadece polen filtresi, gerisi sadece kontrol. Bunun da güncel fiyatı 1500 TL gibi.
Sıfır araç yetkili servis bakımı için bedava fiyat :) Tabii aynı polen filtresini özel serviste kaça değiştirirler birkaç yüzü geçmez herhalde.

Geri