Sandık Başkanının Görevleri ?

Kodla Büyü

SoftGe

Süper Üye
Süper Üye
Merhabalar arkadaşlar,
seçimde sandık başkanı olacak görev alacakların yapacakları iş ve işlemleri anlatan
sunumlar izletilmişti(bizim ilde en azından) izletilen dökümanlar elinde olan veya farklı
bir dökümanda olabilir elinde olan varmı.
Şimdiden teşekkürler..

Re: Sansık Başkanının Görevleri ?

sandık başkanlarına verilecek olan belgeler içerisinde yönergelerde mevcut...

işin aslı ben şimdiden yapılacak işlemlerle ilgili check list oluşturmak istiyorum,
seçim bölgesi açısından kritik bir bölgedeyim hata yapmamam lazım

O kadar sorun etmeyin arkadaşlar...bu sadece tek seçim....99da yüksekovada sandıkbaşkanıydım 3 seçim birden vardı... ona rağmen bi sorun olmamıştı....dolaysıyla çok stres yapıp panik olmamak gerek....O size verilen yönergede herşey yazıyor zaten.

Sandık memurları sivil gidebiliyor muydu arkadaşlar :D Kılık kıyafet konusu nasıl olacaktı hatırlayamadım :)

Buyrun hazırladığım çek listesi.

İnceleyip yanlışları ve eksikleri bildirirseniz düzeltiriz.

Ekli dosyalar

• SEÇİM SANDIK KURULU BAŞKANI.rar
    5.9 KB · Görüntüleme: 1,111
Arkadaşlar gönderdiğim listede oylar sayılmadan hemen önce mühürler, kalan pusulalar, zarflar çuvala konup sicimle bağlanıyordu, 32. satırda,

oy sayımı bittikten SONRA bunlar geri çıkarılacakmış sanırım ve ondan sonra oy pusulaları ve zarflar çuvalın en altına gelecek şekilde konulacakmış.

Mühürler, kalan zarf ve pusulalar verilen büyük zarfa konulacakmış.

Bu konuda kesin bir bilgi verebilecek olan var mı?

sandık oy tutanağının bir kopyasını alın arkadaşlar..

sonradan birileri evrak değiştirme yoluna giderse ispatınız olsun..

arkadaşlar ben seçim tobamı aldım fakat içerisinde örnek 19 nolu levha yok. birde geçersiz oy pusulalarını ayrı bir torbaya mühürleyip koyun deniyor. oy pusulalalrı da farklı bir torbaya konulacakmış. fakat bizde bir torba var. görev aldığımız yerde torba buluncak mı?

Sandıktaki Zarf boş çıkarsa ne yapacağız.Bunu örnek 86 da nasıl göstereceğiz.Tutanakta boş zarf diye bir yer var ama seçmen sayısı ile çıkan oy pusulası sayısı birbirini tutmayacak.Nasıl yapabiliriz.Teşekkürler :?

kabacalı' Alıntı:
Sandıktaki Zarf boş çıkarsa ne yapacağız.Bunu örnek 86 da nasıl göstereceğiz.Tutanakta boş zarf diye bir yer var ama seçmen sayısı ile çıkan oy pusulası sayısı birbirini tutmayacak.Nasıl yapabiliriz.Teşekkürler :?

aynen katılıyorum. bu ülkede hiçbişey doğru değil. boş zarf çıkarsa, koyu puntoyla yazılan eşitlik sağlanmayacak. yani oy kullanan seçmen sayısı(imza sirgüsü sayısı) geçerli ve geçersiz oy sayısından az çıkacak. nasıl sağlanacaksa eşitlik.

gulftown' Alıntı:
kabacalı' Alıntı:

aynen katılıyorum. bu ülkede hiçbişey doğru değil. boş zarf çıkarsa, koyu puntoyla yazılan eşitlik sağlanmayacak. yani oy kullanan seçmen sayısı(imza sirgüsü sayısı) geçerli ve geçersiz oy sayısından az çıkacak. nasıl sağlanacaksa eşitlik.

Benim bildiğim çıkan oy pusulası sayısı değil, çıkan zarf sayısı yazılıyor. Boş zarf çıkarsa onu da geçersiz oy olarak kabul ediyoruz. Böyle olunca sorun çıkmıyor sanırım.

sitelerde' Alıntı:
gulftown' Alıntı:
kabacalı' Alıntı:

Benim bildiğim çıkan oy pusulası sayısı değil, çıkan zarf sayısı yazılıyor. Boş zarf çıkarsa onu da geçersiz oy olarak kabul ediyoruz. Böyle olunca sorun çıkmıyor sanırım.

olmayan oy pusulasını nasıl geçersiz sayacağız. genelgede geçersiz oy pusulası niteliklerinde boş zarf diye bişey de yok. ne yapacağız?

zeres' Alıntı:
arkadaşlar ben seçim tobamı aldım fakat içerisinde örnek 19 nolu levha yok. birde geçersiz oy pusulalarını ayrı bir torbaya mühürleyip koyun deniyor. oy pusulalalrı da farklı bir torbaya konulacakmış. fakat bizde bir torba var. görev aldığımız yerde torba buluncak mı?

bunu ben de çok merak ediyorum. bize verilen kitapçıkta(örnek:135) 16. sayfada

Sayıma İlişkin Kağıt ve Belgelerin Paketlenerek
Torbaya Konulması
Madde 39- Sandık kurulları, kağıt ve belgeleri ayrı ayrı olmak üzere, ilçe seçim
kuruluna teslim etmek için aşağıda yazılı şekilde hazırlar;
a) Hesaba katılan ve geçerli oy pusulalarını,
b) Sandık kurulunca düzenlenen tutanakları,
c) Alt tarafı imzalı sayım ve döküm cetvellerini,
d) Geçersiz oy pusulalarını (kendi zarfları içinde olmak üzere),
e) İtiraza uğrayan oy pusulalarını (kendi zarfları içinde olmak üzere),
f) Hesaba katılmayan zarfları (açılmadan önce geçerli olmadığı anlaşılan zarflar-
saklanan zarflar - ile içine oy pusulası konulmamış olan zarflar),
g) Kullanılmamış olan oy zarfları ve birleşik oy pusulalarını,
h) Tutanak defterini,
Ayrı ayrı paketler halinde sararak, sayılarını üzerlerine yazar ve üzerlerini sandık
kurulunun mührü ile mühürleyip imzalandıktan sonra hepsini birden torbaya koyup ağzını yine
kurul mührüyle mühürler ve imzalar. Sandık kurulu başkanı sandık alanında seçimle ilgili hiçbir
seçim evrakının unutulmamasına özen gösterir.

BURDAKİ PAKET, TORBA, SARMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK? AYRI AYRI PAKET DİYOR. NEYİN İÇİNE KOYACAZ. KIRTASİYEDEN ZARF ALIP ZARFA MI KOYMAMIZ GEREKİYOR?

bir de şunu merak ediyorum arkadaşlar. sandığı açtık, zarfları tek tek aldık, yırttık(kabinde seçmenin zarfı yapıştırması gerek) ve içindeki pusulayı saydık. saydığımız bu pusulayı tekrar yırtık zarfa mı koyacaz?

VuuDuuu' Alıntı:
bir de şunu merak ediyorum arkadaşlar. sandığı açtık, zarfları tek tek aldık, yırttık(kabinde seçmenin zarfı yapıştırması gerek) ve içindeki pusulayı saydık. saydığımız bu pusulayı tekrar yırtık zarfa mı koyacaz?
hayır hayır zarflar ve pusulaları ayrı ayrı paketleyip mühürleyeceksiniz.Paketlemekten kasıt ipler bağlayıp mühür yapacaksınız....

Yalnız_Kurt' Alıntı:
VuuDuuu' Alıntı:
hayır hayır zarflar ve pusulaları ayrı ayrı paketleyip mühürleyeceksiniz.Paketlemekten kasıt ipler bağlayıp mühür yapacaksınız....

kırmızı mumla mühürleme işlemi yapacağız o zaman değil mi?

VuuDuuu' Alıntı:
Yalnız_Kurt' Alıntı:
VuuDuuu' Alıntı:

kırmızı mumla mühürleme işlemi yapacağız o zaman değil mi?

evet doğrudur...Başarıo ve kolaylıklar dilerim....

Geri