Sandık Başkanının Görevleri ?

Kodla Büyü
arkadaşlar benim torbadan 19 nolu form çıkmadı. elinde olan varsa taratıp gönderebilirmi.

gulftown' Alıntı:
sitelerde' Alıntı:
gulftown' Alıntı:
kabacalı' Alıntı:
Sandıktaki Zarf boş çıkarsa ne yapacağız.Bunu örnek 86 da nasıl göstereceğiz.Tutanakta boş zarf diye bir yer var ama seçmen sayısı ile çıkan oy pusulası sayısı birbirini tutmayacak.Nasıl yapabiliriz.Teşekkürler :?

aynen katılıyorum. bu ülkede hiçbişey doğru değil. boş zarf çıkarsa, koyu puntoyla yazılan eşitlik sağlanmayacak. yani oy kullanan seçmen sayısı(imza sirgüsü sayısı) geçerli ve geçersiz oy sayısından az çıkacak. nasıl sağlanacaksa eşitlik.

Benim bildiğim çıkan oy pusulası sayısı değil, çıkan zarf sayısı yazılıyor. Boş zarf çıkarsa onu da geçersiz oy olarak kabul ediyoruz. Böyle olunca sorun çıkmıyor sanırım.

olmayan oy pusulasını nasıl geçersiz sayacağız. genelgede geçersiz oy pusulası niteliklerinde boş zarf diye bişey de yok. ne yapacağız?

Olmayan oy pusulası geçersiz kullanılmış oydur hocam. Böyle kabul edersen sorun olmaz.

Yalnız_Kurt' Alıntı:
VuuDuuu' Alıntı:
Yalnız_Kurt' Alıntı:
VuuDuuu' Alıntı:
bir de şunu merak ediyorum arkadaşlar. sandığı açtık, zarfları tek tek aldık, yırttık(kabinde seçmenin zarfı yapıştırması gerek) ve içindeki pusulayı saydık. saydığımız bu pusulayı tekrar yırtık zarfa mı koyacaz?
hayır hayır zarflar ve pusulaları ayrı ayrı paketleyip mühürleyeceksiniz.Paketlemekten kasıt ipler bağlayıp mühür yapacaksınız....

kırmızı mumla mühürleme işlemi yapacağız o zaman değil mi?

evet doğrudur...Başarıo ve kolaylıklar dilerim....

Yanlız geçersiz oylar kendi zarfları içine konulacak geri. Zarfın içinden çıkan herşey olduğu gibi tekrar zarfın içine konulacak.

sitelerde' Alıntı:
gulftown' Alıntı:
sitelerde' Alıntı:
gulftown' Alıntı:
kabacalı' Alıntı:
Sandıktaki Zarf boş çıkarsa ne yapacağız.Bunu örnek 86 da nasıl göstereceğiz.Tutanakta boş zarf diye bir yer var ama seçmen sayısı ile çıkan oy pusulası sayısı birbirini tutmayacak.Nasıl yapabiliriz.Teşekkürler :?

aynen katılıyorum. bu ülkede hiçbişey doğru değil. boş zarf çıkarsa, koyu puntoyla yazılan eşitlik sağlanmayacak. yani oy kullanan seçmen sayısı(imza sirgüsü sayısı) geçerli ve geçersiz oy sayısından az çıkacak. nasıl sağlanacaksa eşitlik.

Benim bildiğim çıkan oy pusulası sayısı değil, çıkan zarf sayısı yazılıyor. Boş zarf çıkarsa onu da geçersiz oy olarak kabul ediyoruz. Böyle olunca sorun çıkmıyor sanırım.

olmayan oy pusulasını nasıl geçersiz sayacağız. genelgede geçersiz oy pusulası niteliklerinde boş zarf diye bişey de yok. ne yapacağız?

Olmayan oy pusulası geçersiz kullanılmış oydur hocam. Böyle kabul edersen sorun olmaz.

Hocam tamam da, genelgede bu belirtilmemiş, sonra sıkıntı çıkmasın. Yani zarf boşsa, oy pusulası geçerisiz yazan bir ifade yok. tutanakta boş çıkan zarf sayısı kısmı var, ama o zaman oy kullanan seçmen sayısı tutmuyor. geçersiz oyun olması için, ortada pusula olması gerekmez mi?

Yok hocam neden sıkıntı çıksın. Zaten sizin de belirttiğiniz gibi asıl böyle kabul etmez isek sıkıntı çıkıyor.

Boş zarf çıkarsa onu, geçersiz olarak ayıracaksınız, geçersiz oyların hanesine yazacaksınız. Her zarf bir oyu temsil eder. Her pusula bir oyu temsil etmiyor. Bakın imza sayısı ile zarf sayısı kıyas ediliyor. Pusula sayısı değil. E, zarftan pusula çıkmaz ise o geçersiz bir oydur.

sitelerde' Alıntı:
Yok hocam neden sıkıntı çıksın. Zaten sizin de belirttiğiniz gibi asıl böyle kabul etmez isek sıkıntı çıkıyor.

Boş zarf çıkarsa onu, geçersiz olarak ayıracaksınız, geçersiz oyların hanesine yazacaksınız. Her zarf bir oyu temsil eder. Her pusula bir oyu temsil etmiyor. Bakın imza sayısı ile zarf sayısı kıyas ediliyor. Pusula sayısı değil. E, zarftan pusula çıkmaz ise o geçersiz bir oydur.

peki neden bu genelgede belirtmemişler, sizin söylediğinizi bilmeyen(genelgede yazmadığı için) ve boş zarfı olanlar yarın hesabı tutturamayacaklar :)eğitim videosunda da geçmiyor bu durum.birde imza sayısı ile zarf sayısı değil, geçerli ve geçersiz oy pusula toplamı kıyas ediliyor

bizde ip çıkmadı. zarfların sarılı olduğu ipi kullanıcaz artık.
peki ben başka birşey sorucam. diyelim ki oy kullanan sayısı 200. 3 tane geçersiz zarf çıktı. o yüzden sadece 197 tane zarf açıldı. yani geçerli ve geçersiz oy toplamı 197 çıkacak. o zaman nasıl eşit olucak oy kullanan seçmen sayısı ile geçerli ve geçersiz oy sayısı toplamı? yoksa geçersiz olan zarflarıda mı açıcaz?

mvmv' Alıntı:
bizde ip çıkmadı. zarfların sarılı olduğu ipi kullanıcaz artık.
peki ben başka birşey sorucam. diyelim ki oy kullanan sayısı 200. 3 tane geçersiz zarf çıktı. o yüzden sadece 197 tane zarf açıldı. yani geçerli ve geçersiz oy toplamı 197 çıkacak. o zaman nasıl eşit olucak oy kullanan seçmen sayısı ile geçerli ve geçersiz oy sayısı toplamı? yoksa geçersiz olan zarflarıda mı açıcaz?

geçersiz olan zarflar açılmayacak hocam. bu durumda senin dediğin gibi toplam sağlanmayacak. haklısın. (geçersiz pusula da çıkarsa o pusula kendi zarfıyla saklanacak)

mvmv hocamın ve benim dediğim ihtimallerin olduğu durumunda örnek 86'da ilgili eşitlik sağlanmayacak. tecrübeli arkadaşların yorumları gerekli...

bir de anlamadığım birşey daha var. torbanın ağzı mühürlenicek tamam. ama bize verilen büyük zarfın üzerindeki yazıda, sandık kurulu mühürünün iki tane evet mührü ile birlikte zarfa konulacağı yazıyor.. ama bu zarf torbaya konuktan sonra torba mühürleniyor. o zaman ya torbayı mühürlemiycez ya da mührü torbanın içine koyamayacağız. nasıl bir çelişki bu?

mvmv' Alıntı:
bir de anlamadığım birşey daha var. torbanın ağzı mühürlenicek tamam. ama bize verilen büyük zarfın üzerindeki yazıda, sandık kurulu mühürünün iki tane evet mührü ile birlikte zarfa konulacağı yazıyor.. ama bu zarf torbaya konuktan sonra torba mühürleniyor. o zaman ya torbayı mühürlemiycez ya da mührü torbanın içine koyamayacağız. nasıl bir çelişki bu?

hocam evet mühürlerini(kaşeleri)zarfa koyacaksın. kurul mührü torba dışında kalacak. çünkü torbayı onunla mühürlüyceksin. teslime gittiğinde mühür elinde olacak.

bende şunu sorayım, örnek 86 yani sonuç listesi de torbaya mı konulacak yoksa dışarıda mı kalacak. 1 nushasını zaten oraya asıp bırakacakmışız.

genelgede eksikler var, adam akıllı hazırlanmamış.

hocam o büyük zarfıın üzerinde yazılı olnalar şunlar.
zarfın içine konulacaklar;
1. 1 adet sandık kurullarınca düzenlenecek tutanak ( örnek:86)
2. içerisinde sandık kurulu mührü ve 2 adet evet mühürü bulunan mühür torbası
3. dört örnek numaralı VERİLE EMRİ gider tertibinden ödenenler için sandıkta görev alanların T.C. Kimlik nnumaraları yazılı ve imzalı bordro ve tahakkuk müzekkeresi ile tutanak defteri

hocam üzerinde yazılanların aynısını yazdım. yani sandık kurulu mührü de konuyor. 86 nın bir tanesi de konuyor. bir tanesi asılıyor. diğerleride isteyen partililere veirliyor.

mvmv' Alıntı:
hocam o büyük zarfıın üzerinde yazılı olnalar şunlar.
zarfın içine konulacaklar;
1. 1 adet sandık kurullarınca düzenlenecek tutanak ( örnek:86)
2. içerisinde sandık kurulu mührü ve 2 adet evet mühürü bulunan mühür torbası
3. dört örnek numaralı VERİLE EMRİ gider tertibinden ödenenler için sandıkta görev alanların T.C. Kimlik nnumaraları yazılı ve imzalı bordro ve tahakkuk müzekkeresi ile tutanak defteri

hocam üzerinde yazılanların aynısını yazdım. yani sandık kurulu mührü de konuyor. 86 nın bir tanesi de konuyor. bir tanesi asılıyor. diğerleride isteyen partililere veirliyor.

son derece saçma. sandık kurulu mührünü zarfa koyarsam torbayı neyle mühürlüycem o zaman.bence zarfa sadece evet mühürleri konacak. videoda böyle idi. tekrar bakıcam.diğer evrakları torbayada koysak olur, zaten torba mühürlenecek.bu arada örnek 86 2 tane düzenlenecek diyor,altına carbon koyarak çıkan nüshalarmı particilere verilecek?

evet videoda öyle. ama zarfın üzerinde böyle yazılı. senin zarfın üzerinde birşey yazmıyor mu hocam?

:idea: bir eksiklik daha buldum. eğer ben evet mührüyle beraber, zarfa örnek 86 koyacaksam, bu işlem daha sandık açılmadan yapılıyor, örnek 86'yı nasıl doldurupta zarfa koyup mühürlüycem. Yazıklar olsun bu genelgeyi hazırlayanlara. benim zarfta öyle bişey yazmıyo hocam bu arada. bence zarfa sadece evetleri koy kapat

ekleme: hocam genelgede 40. maddede var bu durum. senin elinde mühür ve torba olucak seçim kuruluna giderken...

evet yazıklar olsun. inşallah geçersiz zarf çıkmaz. geçersiz zarf çıkarsa kesinlikle sayı tutmuyacak.
bu arada demmek ki herkesin zarfında yazmıyo bunlar. bende okuldaki çoğunluğa uyarım artık sandık kurulu mühürü konusunda.

evet hocam baktım varmış. zarfa yanlış yazmışlar demek.

hocam sadece geçersiz zarf değil boş zarf çıkarsada sorun olucak. bahsi geçen eşitlik o zamanda sağlanmıyor. ne eğitimlerde ne de genelgede bu durum açıklanmamış.

sitelerde hocam, boş zarfın geçersiz pusula olarak girileceğini söyledi ama bu hiçbir yerde yazmıyor. geçersiz zarf çıkarsada sonuçta o zarf açılmayacağı için olmayan pusulayı geçersiz sayamayız ve hesap yine tutmaz.

örnek 135 (genelge)
Sayıma İlişkin Kağıt ve Belgelerin Paketlenerek
Torbaya Konulması
Madde 39- Sandık kurulları, kağıt ve belgeleri ayrı ayrı olmak
kuruluna teslim etmek için aşağıda yazılı şekilde hazırlar;
a) Hesaba katılan ve geçerli oy pusulalarını,
b) Sandık kurulunca düzenlenen tutanakları,
c) Alt tarafı imzalı sayım ve döküm cetvellerini,
d) Geçersiz oy pusulalarını (kendi zarfları içinde olmak üzere),
e) İtiraza uğrayan oy pusulalarını (kendi zarfları içinde olmak
üzere),
f) Hesaba katılmayan zarfları (açılmadan önce geçerli olmadığı
anlaşılan zarflar- saklanan zarflar - ile içine oy pusulası konulmamış
olan zarflar),

g) Kullanılmamış olan oy zarfları ve birleşik oy pusulalarını,
h) Tutanak defterini,
Ayrı ayrı paketler halinde sararak, sayılarını üzerlerine yazar ve
üzerlerini sandık kurulunun mührü ile mühürleyip imzalandıktan
sonra hepsini birden torbaya koyup ağzını yine kurul mührüyle
mühürler ve imzalar. Sandık kurulu başkanı sandık alanında seçimle
ilgili hiçbir seçim evrakının unutulmamasına özen gösterir.

Benim yorumum: Boş zarf sayısı + geçersiz zarf sayısı + açıldıktan sonra gerersiz olan oy pusula sayısı = geçersiz oy sayısı olarak kabul edilir.

egunay' Alıntı:
Benim yorumum: Boş zarf sayısı + geçersiz zarf sayısı + açıldıktan sonra gerersiz olan oy pusula sayısı = geçersiz oy sayısı olarak kabul edilir.

hocam geçersiz oy diye bir alan değil "geçersiz oy pusulası" diye bir alan var. elimizde olmayan pusulayı(boş zarftan yada geçersiz sayılan zarfta bulunan) geçersiz sayamayız ki. hadi geçersiz zarftaki pusulayı saydın diyelim, sonuçta içinde pusula var, ama zarftan pusula çıkmaz ise çıkmayan pusula nasıl geçersiz sayılır?

aslında eğer gerçekten geçerli ve geçersiz pusula sayısı, oy kullanan seçmen sayısına eşit olmak zorundaysa, senin dediğini yapmak zorunda kalacağız.başka ihtimal kalmıyor

Boş zarflara boş bir pusula koyar hallederiz :) olmadı birkaç mühür basarız ...2 saat uğraşmaktansa bunu kabul eder kuruldaki diğer kişilerde bence

Oyları saymak için uğraşmayın arkadaşlar. Kolay yolu var;
Seçmenleri topluyorsunuz. Sağcılar sağ tarafa, solcular da sol tarafa ayrılsın diyorsunuz. Kelleleri sayıyorsunuz. Sonucu yazıyorsunuz. Tamamdır :mrgreen:

hocam ilçe seçim kurulunun telefonu var mı? ordan arayıp sormak lazım bir de.

Arkadaşlar bir arkadaş daha sormuş ama cevap verilmemiş. Kılık kıyafet nasıl olacak . Kot T-shirt giyersek sorun olur mu? Başkan değilim ve toplantıya katılamadım bilgi verirseniz sevinirim ? Herkese şimdiden kolay gelsin ve ülkemiz için hayırlısı olsun!

Geri