Sandık Başkanının Görevleri ?

Kodla Büyü
Bildiğim kadarıyla resmi kıyafete gerek yok....
Boş çıkan zarf konusunda sandık sonuç tutanağında bu ayrıca belirtilmiş yani öyle birşey varsa yanına kaç adetse yazılabilir....

ilon' Alıntı:
Boş çıkan zarf konusunda sandık sonuç tutanağında bu ayrıca belirtilmiş yani öyle birşey varsa yanına kaç adetse yazılabilir....

mesele bu değil, oykullanan seçmen sayısını tutturulması. boş zarf geçerli ve geçersiz pusula toplamını etkileyecek, hesap tutmayacak

ilon' Alıntı:
Bize toplantıda resmi kıyafet ile gelinecek denildi.

gulftown' Alıntı:
sitelerde' Alıntı:
Yok hocam neden sıkıntı çıksın. Zaten sizin de belirttiğiniz gibi asıl böyle kabul etmez isek sıkıntı çıkıyor.

Boş zarf çıkarsa onu, geçersiz olarak ayıracaksınız, geçersiz oyların hanesine yazacaksınız. Her zarf bir oyu temsil eder. Her pusula bir oyu temsil etmiyor. Bakın imza sayısı ile zarf sayısı kıyas ediliyor. Pusula sayısı değil. E, zarftan pusula çıkmaz ise o geçersiz bir oydur.

peki neden bu genelgede belirtmemişler, sizin söylediğinizi bilmeyen(genelgede yazmadığı için) ve boş zarfı olanlar yarın hesabı tutturamayacaklar :)eğitim videosunda da geçmiyor bu durum.birde imza sayısı ile zarf sayısı değil, geçerli ve geçersiz oy pusula toplamı kıyas ediliyor

Haklısınız hocam.

İFADE YANLIŞLIĞI VAR.

Kabul. Ama benim dediğim gibi kabul etmek zorundayız, yoksa sizin de belirttiğiniz üzere hesap tutmayacaktı.

Neyseki sandıktan boş ve geçersiz zarf çıkmadı.

Aslında geçersiz OY PUSULASI diyeceğine GEÇERSİZ OY DESE sorun kalmayacak.

Yani oy ile pusula arasındaki farkı bilmeyen adamların hazırladığı formları kullanıyoruz.

İşin garibi, ilçe seçim kurulunda görevli hiç mi bu FARKI GÖRECEK ADAM YOK,

Haydi memurları falan geçtik,

YAHU KOCA KOCA HAKİMLER DE Mİ BU İFADE YANLIŞLIĞININ FARKINA VARAMIYORLAR?

Gerçekten haklısınız, ama benim dediğim gibi yapmazsa boş ve geçersiz zarfı çıkan, evet hesabı tutturamaz.

Veya de ki Geçerli oy pusulası + Geçersiz oy pusulası = oy kullanan seçmen sayısı - boş zarf sayısı - geçersiz zarf sayısı

Veya sizin dediğiniz gibi sayıma ilişkin kanun, yönetmelik her neyse, orada belirt boş ve geçersiz zarf geçersiz oy olarak sayılır diye.

gulftown' Alıntı:
sitelerde hocam, boş zarfın geçersiz pusula olarak girileceğini söyledi ama bu hiçbir yerde yazmıyor. geçersiz zarf çıkarsada sonuçta o zarf açılmayacağı için olmayan pusulayı geçersiz sayamayız ve hesap yine tutmaz.

Geçersiz zarfın içindeki pusula HESABA KATILMAYAN olarak kabul edilecek. Ancak formdaki ifade yanlışlığından dolayı yine EŞİTLİK tutmayacak. Burada da haklısınız, ama sorunu aşmanın tek yolu, benim dediğim gibi kabul etmek.

Neyseki boş zarf çıkmadı...bir pusulayı yazmamışız yarım saat geciktik :)
evet yazmıyor zihinsel özürlü.ben zihinsel özürlü seçmene annesiyle kullandırttım....

sandık başkanı olan arkadaşlardan torbasını alıp içini kontrol eden varmı, benim torbada kalem ve mürekkep eksik :)
başka eksiği olan varmıdır :)

benim torbadan çıkan ödeme kağıdında sandık başkanı ücreti 70,5X3=211,5 TL görünüyordu. normalde 4 yevmiye değilmiydi bu görev, kağıtmı yanlış yazılmış nedir anlamadım. :eek:

Mutef_bk' Alıntı:
benim torbadan çıkan ödeme kağıdında sandık başkanı ücreti 70,5X3=211,5 TL görünüyordu. normalde 4 yevmiye değilmiydi bu görev, kağıtmı yanlış yazılmış nedir anlamadım. :eek:
Evet hocam başkanın 4 yevmiye olması lazım. Bizim ödeme kağıdında o haneler boştu, biz de doldurmadık. Mutemet doldurur artık.

Arkadaşlar memurlara yada başkanlara kıyafetle ilgili bir yönetmelik geldi mi?

Serbest kıyafete devam edebilir miyiz?

Geri