tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
Hocam evet bir sınıfın taranmış formlarını gönderebilirseniz iyi olur. 2 gündür elektriklerimiz kesik. Geldiğinde fırsat bulduğumda bakacağım.

Kemal hocam bir tane sınıfımın cevap kağıtlarını ekledim. Yazılıların okumasını bitirdim. Yarısına yakın optikle okuyabildim. Zaman az kalınca mecburen eski yöntemle okudum. (Cevap anahtarı deldim :) ) Hocam size zahmet cevap kağıtlarına bakıp hataları ve nasıl yol izlemem gerektiğini söylerseniz sevinirim. İkinci döneme de uygularım inşallah.

Ekli dosyalar

• 5-G yazılı optikkağıtları.rar
    5.3 MB · Görüntüleme: 56
taha yiğit' Alıntı:
Kemal hocam bir tane sınıfımın cevap kağıtlarını ekledim. Yazılıların okumasını bitirdim. Yarısına yakın optikle okuyabildim. Zaman az kalınca mecburen eski yöntemle okudum. (Cevap anahtarı deldim :) ) Hocam size zahmet cevap kağıtlarına bakıp hataları ve nasıl yol izlemem gerektiğini söylerseniz sevinirim. İkinci döneme de uygularım inşallah.

86 saat elektriksiz yaşadıktan sonra nihayet aydınlığa kavuştum.

Sorununuzu inceledim. İlk defa böyle bir hata ile karşılaştım. Karşılaştığım iyi oldu. Daha önceki yazışmalarda resimlerin çözünürlüklerini çok yüksek yapılmamasının daha iyi olacağını yazmıştım. Sizin resimlerinizin çözünürlükleri çok yüksek, bu da bellek yetersiz hatalarına sebebiyet verebiliyor. Sizin resimlerinizin çözünürlüğü 600dpi. Ben bunları değiştirdim 200dpi ye düşürdüm. Problemsiz bir şekilde okuma sağlandı. Aslında 100 dpi de yeter. Resim belli olsun yeter.

Biraz daha inceleyip bu hatayı da engellemenin yollarını arayacağım. Siz şimdilik taratma esnasında çözünürlüğü düşük tutarak sorununuzu çözebilirsiniz.

mas1961' Alıntı:
Kemal Hocam size zahmet ekteki optik-102 YGS formunu programa tanıtabilir misiniz? Elimizde 5000 adet mevcut şu anda ve Türkiyede en çok kullanılan YGS optik formuymuş..
Şimdiden teşekkürler hocam. Orjinal taramayı e-posta adresinize de göndereceğim birazdan. Selam ile...
Hocam formunuzda ad soyad bütün halinde okutulabilir,
öğrenci numarası, kurum kodu, kitapçık türü, cevaplar okutulabilir,
sınıf okutulabilir ancak şubenin sadece harfler bölümü okutulabilir.

Ancak önemli bir nokta var. Formunuzda en üstte şeritlerden ayrı bir siyah küp var. Bu işleri bozabilir. Ben bana gönderdiğiniz taranmış formu baz alarak program kodlarını düzenleyebilir, formlarınızı okutabilirim. Taratmalarınız hep bu şekilde düzgün olacaksa problem olmaz. Tamam derseniz zaman buldukça hazırlayayım.

Kemal hocam teşekkür ederim.inşallah Pazartesi günü dediğiniz gibi taratip deneyeceğim.Bende çözünürlük yüksek olursa daha iyi okur diye düşünmüştüm. :) Hocam forum 11a5 formatında yada kağıt tasarrufu yapabilmem için A4 sayfasına dört tane optik cevap koyabilirmiyim.Okul büyük olunca (5 ve 6 sınıf toplam 16 olunca )ister istemez... :)

taha yiğit' Alıntı:
Kemal hocam teşekkür ederim.inşallah Pazartesi günü dediğiniz gibi taratip deneyeceğim.Bende çözünürlük yüksek olursa daha iyi okur diye düşünmüştüm. :) Hocam forum 11a5 formatında yada kağıt tasarrufu yapabilmem için A4 sayfasına dört tane optik cevap koyabilirmiyim.Okul büyük olunca (5 ve 6 sınıf toplam 16 olunca )ister istemez... :)
Hocam form11 in a5 formatı form8 var. E seçeneklerini ya da fazla soruları herhangi bir resim düzenleme programıyla silebilirsiniz. A4 sayfasına 4 cevap koymayı anlayamadım. Bunları kesip dağıtmak istiyorsanız olmaz. Taratılan kağıdın boyutları çok ince olmamalı.

Tamam hocam.Form8 dediğiniz gibi 4 şıkkı ve 20 soru olarak değiştiririm.Emeğiniz ve yardimlariniz için sagolun hocam.

Programda güncellemeler yaptım. Taha Yiğit hocamızın karşılaştığı yüksek çözünürlüklü dosyalarda oluşabilecek bellek yetersiz hatası giderildi.

Program linki:https://goo.gl/k1xP3P

kemal_ari' Alıntı:
Programda güncellemeler yaptım. Taha Yiğit hocamızın karşılaştığı yüksek çözünürlüklü dosyalarda oluşabilecek bellek yetersiz hatası giderildi.

Program linki:https://goo.gl/k1xP3P
hocam sen harikasın ya :alkis: :alkis: deneme amaçlı 600 çözünürlükte olan 3 sınıfın kâğıdını aynı anda okuttum. :) sıkıntısız okudu. Âmâ ben bundan sonraki sınav kağıtlarını 200 çözünürlükte okutacam :) kolay gelsin.

kemal_ari' Alıntı:
mas1961' Alıntı:
Kemal Hocam size zahmet ekteki optik-102 YGS formunu programa tanıtabilir misiniz? Elimizde 5000 adet mevcut şu anda ve Türkiyede en çok kullanılan YGS optik formuymuş..
Şimdiden teşekkürler hocam. Orjinal taramayı e-posta adresinize de göndereceğim birazdan. Selam ile...
Hocam formunuzda ad soyad bütün halinde okutulabilir,
öğrenci numarası, kurum kodu, kitapçık türü, cevaplar okutulabilir,
sınıf okutulabilir ancak şubenin sadece harfler bölümü okutulabilir.

Ancak önemli bir nokta var. Formunuzda en üstte şeritlerden ayrı bir siyah küp var. Bu işleri bozabilir. Ben bana gönderdiğiniz taranmış formu baz alarak program kodlarını düzenleyebilir, formlarınızı okutabilirim. Taratmalarınız hep bu şekilde düzgün olacaksa problem olmaz. Tamam derseniz zaman buldukça hazırlayayım.

Şube bölümündeki harf kısmı yetiyor zaten hocam problem yok.. İnşallah şeritlerden ayrı olan bahsettiğiniz o küp işleri bozmaz.. Bir de ben bu formun orijinali azalınca formu fotokopi ile çoğaltıp kullansam programınız tanır herhalde dimi hocam..

Size zahmet optik-102'yi programa entegre edebilirseniz çok güzel olacak..

mas1961 hocam linkteki program sizin istediğiniz form için özel program. Başka formlarda çalışmaz. Elinizdekileri net bir şekilde renkli fotokopi çekerseniz, şeritlerin kenardan mesafeleri değişmezse problem olmaz. Ancak siyah beyaz çekerseniz ve fazla koyu olursa program siyah rengi algıladığı için sorun çıkarabilir. Belki de çıkarmaz. En iyisi deneme yapmak. Kolay gelsin.

Program Linki:https://drive.google.com/open?id=0BzrIZfpqtlPBR0toM0E5NUN3RXc

Arkadaşlar konunun tamamını okuyamadım ama bir sorum var;
Bir formdaki sorulara kötü, orta, iyi, çok iyi gibi seçeneklerle cevap verilmesi isteniyor. Ve bu cevaplar sırasıyla a, b, c, d şeklinde kodlanıyor. Hangi soru hangi şık işaretlenmiş bunu excele nasıl aktarabiliriz?
1 a
2 c
3 b
4 b
gibi excele aktaracak. Bu bir test değil. Hangi soruya kaç kişi hangi cevabı vermiş analizi yapılacak.
Bunu nasıl yapabiliriz?

rock' Alıntı:
Bir formdaki sorulara kötü, orta, iyi, çok iyi gibi seçeneklerle cevap verilmesi isteniyor. Ve bu cevaplar sırasıyla a, b, c, d şeklinde kodlanıyor. Hangi soru hangi şık işaretlenmiş bunu excele nasıl aktarabiliriz?
1 a
2 c
3 b
4 b
gibi excele aktaracak. Bu bir test değil. Hangi soruya kaç kişi hangi cevabı vermiş analizi yapılacak.
Bunu nasıl yapabiliriz?
burası yeri değil ama cevaplayım :D

https://support.office.com/tr-tr/articl ... 464816DF34

btnotlari' Alıntı:
rock' Alıntı:
1 a
2 c
3 b
4 b
Bunu nasıl yapabiliriz?

Hocam teşekkür ederim cevap için ama, excele formdaki bu işaretlemeleri nasıl aktarırım onu soruyorum. Excele atınca saydırması kolay. O yüzden bu başlıkta yazdım, formdaki her bir kodlamayı excele alt alta aktarmak istiyorum,
Burda paylaşılan bu işi yapan bir program var mı diye. Yani bir cevap anahtarı yok kaç doğru kaç yanlış istemiyorum. Formdaki her bir işretlemeyi sırayla excele aktarabilir miyiz...

rock' Alıntı:
btnotlari' Alıntı:
rock' Alıntı:
1 a
2 c
3 b
4 b
Bunu nasıl yapabiliriz?

Hocam teşekkür ederim cevap için ama, excele formdaki bu işaretlemeleri nasıl aktarırım onu soruyorum. Excele atınca saydırması kolay. O yüzden bu başlıkta yazdım, formdaki her bir kodlamayı excele alt alta aktarmak istiyorum,
Burda paylaşılan bu işi yapan bir program var mı diye. Yani bir cevap anahtarı yok kaç doğru kaç yanlış istemiyorum. Formdaki her bir işretlemeyi sırayla excele aktarabilir miyiz...

buna bak bakalım

https://extremefilemaker.wordpress.com/ ... rt-part-1/ (ingilizce)

https://support.office.com/tr-tr/articl ... ebba060bf0

http://www.excelcozumleri.com/tr/hizmet ... -veri-alma

https://support.office.com/tr-tr/articl ... e5f1b1cfba

Tarayıcı Optik Okuyucu programında birkaç güncelleme yaptım. Kullanan arkadaşların ihtiyacı olur belki.
-Bir iki ufak hata gözüme çarptı. Onları düzelttim.
-Daha önce çift cevap işaretlemelerinde her zaman soldakini işaretli kabul ediyordu. Bir kaç arkadaşın isteği üzerine çift cevaplı işaretlemelerde yanlış kabul edilmesini sağladım. Raporlamalarda bu gibi işaretlemeler X olarak gözüküyor.

Program Linki:https://goo.gl/k1xP3P

ercankocatas' Alıntı:
HOCAM YENİ VERDİĞİNİZ FORMLAR YÜKLENİRKEN HATA VERİYOR 10 MB GEÇTİĞİNİ GÖSTERİYOR NE YAPABİLİRİZ
Hocam programa 10 MB gibi bir sınırlama koymuştum. Basit bir siyah beyaz resim zaten o büyüklükte olmamalı. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, okutma yaparken resimleri işlemek de o kadar uzun sürer. Sanırım taratırken çözünürlükleri fazla yüksek tutmuşsunuz. Öyle değilse tarattığınız formlardan birkaçını özelden gönderirseniz inceleyeyim.

hocam tarattığım resim değil sizin verdiğiniz link içinde formlar diye bir dosya vardı onlardan bahsediyorum form ekleme kısmından onlardan herhangi birini seçiyorum hata bu şekilde oluyor.

ercankocatas' Alıntı:
hocam tarattığım resim değil sizin verdiğiniz link içinde formlar diye bir dosya vardı onlardan bahsediyorum form ekleme kısmından onlardan herhangi birini seçiyorum hata bu şekilde oluyor.
Hocam indirdiğiniz zaman 2 klasör olacak. Tarayıcı Optik Okuyucu klasörünü kullanacaksınız. Form şablonları yazan kendiniz form geliştirmek isterseniz diye eklendi. Photoshop dosyaları. İstemezseniz onlarla işiniz yok. Anladığım kadarıyla siz onları okutmaya çalışmışsınız. Dosyaların içerisinde kullanma kılavuzu var. Bir bakarsanız faydalı olacaktır.

Çok teşekkür ederim hocam yardımlarınız için kusura bakmayın rahatsız ettim sizide. Son bir soru soracağım TEOG için 6 sınavıda aynı anda işleyeceğimiz bir form hazırlayacakmısınız yanlışım yoksa iki tane 3 deslik kullanarak TEOG için okuma sağlıyoruz.(form 9 ve 10)

ercankocatas' Alıntı:
Çok teşekkür ederim hocam yardımlarınız için kusura bakmayın rahatsız ettim sizide. Son bir soru soracağım TEOG için 6 sınavıda aynı anda işleyeceğimiz bir form hazırlayacakmısınız yanlışım yoksa iki tane 3 deslik kullanarak TEOG için okuma sağlıyoruz.(form 9 ve 10)
Evet hocam dediğiniz gibi. Programda en fazla 4 ders okuma var. Form9 veya form10'u indirdiğinizde ikisi de aynı. 6 deslik işaretleme alanı var. Herhangi birini programdaki formlar bölümünden indirin, inen word dosyasını açıp ders isimleri gelecek yerlere dersleri yazın. Sonra ne kadar lazımsa çıktısını alırsınız. Ama sınav oluştururken iki ayrı sınav şeklinde oluşturmalısınız. İlk sınavı formunu seçerken form9 u, ikinci sınav için ise form10u seçmelisiniz. Form9 üstteki üç dersi, form10 ise diğer üç dersi kontrol eder. İki sınavı ortak raporlayarak bütün bir sonuç alabilirsiniz.

Herşeyden önce kendiniz birkaç çıktı alarak bir deneme yapın. Bir aksilik olmasın. Her yazıcı aynı ayarda olmuyor. Bazı yazıcılar çok koyu çıktı alabiliyorlar. O zaman da program zaten siyah renge duyarlı olduğu için hatalı okumalar olabilir. Herşey kuralına göre yapılırsa bir problem çıkmaz. Kolay gelsin.

kemal-ari hocam program için çok teşekkürler öncelikle. bir sorum olacaktı ortak raporlama yaparken 6 dersli teog denemesi için, puan üst değerlerini nasıl almalıyız? yani her üç derslik grubun üst sınır puan hesabını ders katsayılarıyla tek tek hesaplayıp mı yazacağız yoksa en yüksek puanı iki ders grubuna da girecek miyiz? örneğin en yüksek puan 500 her iki raporlayacağımız kağıda da 500 deyip mi raporlatıcaz?

Geri