tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
mehtun' Alıntı:
merhaba hocam daha önce talebim üzerine form11 düzenlemiştiniz. bugün sınavda kullandım ve okutmaya çalıştığımda çok hatalı okumalar yaptı ve dört gruptan sadece a grubunu gördü. okuyucuyu test et kısmının resmini gönderiyorum.
Hocam aşağıda hem sizin resminiz, hem de benim eklediğim örnek bir resim var. Sizinkinin çok daha koyu çıktığını göreceksiniz. Bu da programın siyahı algılamasından dolayı hatalara sebebiyet veriyor.

Ekli dosyalar

• ornek.JPG
    ornek.JPG
    179.7 KB · Görüntüleme: 487
  • 22.JPG
    22.JPG
    122.5 KB · Görüntüleme: 489
ybilgin' Alıntı:
hocam öncelikle elinize bilginize sağlık Allah razı olsun hemen bir deneme yapalım dedim form9 çıkardım işaretledim cevap anahtarı oluşturdum göz attan taranan klasörü ekledim cevapları oku dedim ve resimdeki uyarıyı aldım nerede yanlış yaptım[/qu

Ekli dosyalar

• optiktarama.rar
    2 MB · Görüntüleme: 58
ybilgin' Alıntı:
ybilgin' Alıntı:
hocam öncelikle elinize bilginize sağlık Allah razı olsun hemen bir deneme yapalım dedim form9 çıkardım işaretledim cevap anahtarı oluşturdum göz attan taranan klasörü ekledim cevapları oku dedim ve resimdeki uyarıyı aldım nerede yanlış yaptım[/qu
Hocam dosyanızı inceledim. Okuyucuyu test et bölümünü kullandığımda sorun belli oluyor. Sorun şeritlerin silinik olması. Şeritler algılanamamış. Ya kullandığınız tarayıcı iyi taramamış, ya da çıktı alırken silik çıkmış olabilir. Program ayarlarından şeritleri okumadaki hassasiyeti düşürebilirim, ancak bu da en ufak bir karalamayı şerit olarak algılamasına yol açabilir. Birkaç mesaj üstte gönderilmiş olan resimlere bakarsanız, şeritlerin sizin resminize nazaran daha net olduklarını göreceksiniz. Kolay gelsin.

kemal_ari' Alıntı:
ybilgin' Alıntı:
ybilgin' Alıntı:
Hocam dosyanızı inceledim. Okuyucuyu test et bölümünü kullandığımda sorun belli oluyor. Sorun şeritlerin silinik olması. Şeritler algılanamamış. Ya kullandığınız tarayıcı iyi taramamış, ya da çıktı alırken silik çıkmış olabilir. Program ayarlarından şeritleri okumadaki hassasiyeti düşürebilirim, ancak bu da en ufak bir karalamayı şerit olarak algılamasına yol açabilir. Birkaç mesaj üstte gönderilmiş olan resimlere bakarsanız, şeritlerin sizin resminize nazaran daha net olduklarını göreceksiniz. Kolay gelsin.

hocam fatih tarayıcısında tarayınca oldu ama işaretlediklerimi sizin paylaştığınız fotodaki gibi işaretleyemedi tarama dosyasını ekliyorum

Ekli dosyalar

• tarama2.rar
    962.5 KB · Görüntüleme: 40
Hocam ben denedim, test bölümünde ölçü ayarını -15 yaptım. En uygunu o gibi. ufak çaplı kaymalar sorun olmaz. Test bölümünde çıkan dairelerin çapı 10 piksel. Ama okunan bölüm onun ortasında kalan 5x5= 25 piksellik bölüm. Bunun da ortalama koyuluğuna bakıyor. Bu şekilde kullanabileceğinizi düşünüyorum. İyi çalışmalar.

hocam okuma güzel yapıyor ama isimleri düzgün okumuyor... özellikle sonuna ekstra harfler ekliyor ... veya tam düzgün okumuyor..... onun haricinde okuma yapıyor

karinca_52' Alıntı:
hocam okuma güzel yapıyor ama isimleri düzgün okumuyor... özellikle sonuna ekstra harfler ekliyor ... veya tam düzgün okumuyor..... onun haricinde okuma yapıyor
Hocam sorun olan taranmış kağıtlardan birkaçını gönderir misiniz?

Bir arkadaşımızın YGS sınavlarında puan hesaplanırken taban puan bulunduğunu bildirmesi üzerine programda güncelleme yaptım. Sınav türlerinde Taban Puan bölümü oluşturdum. Puanlama hesaplanırken seçilen sınav türünde taban puan belirlenmişse bunun üzerine ekleme yaparak puan oluşturuyor. Bunu ekleyebilmek için veritabanı yapısında değişiklik yapmam gerekti. Yani eski kayıtları olan arkadaşlar bu programı kullanacak olursa eski sınav kayıtları olmayacak. Tek eklenen taban puan uygulaması.

Program Linki:https://goo.gl/k1xP3P

hocam oku butonuna basıp okuttum sonra sonuç butonuna basınca aşağıdaki hata geliyor.

Ekli dosyalar

• Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    406.8 KB · Görüntüleme: 427
ybilgin' Alıntı:
hocam oku butonuna basıp okuttum sonra sonuç butonuna basınca aşağıdaki hata geliyor.
Hocam eski veritabanını kullanmadınız değil mi? Programı yenileyince veritabanını da değiştirmiştim. Eğer yeni programın kendi veritabanını kullandıysanız bana veritabanı dosyanızı gönderir misiniz? İnceleyeyim. Programı yenileme esnasında gözümden kaçan bir hatam varsa düzelteyim. İyi çalışmalar.

kemal_ari' Alıntı:
Bir arkadaşımızın YGS sınavlarında puan hesaplanırken taban puan bulunduğunu bildirmesi üzerine programda güncelleme yaptım. Sınav türlerinde Taban Puan bölümü oluşturdum. Puanlama hesaplanırken seçilen sınav türünde taban puan belirlenmişse bunun üzerine ekleme yaparak puan oluşturuyor. Bunu ekleyebilmek için veritabanı yapısında değişiklik yapmam gerekti. Yani eski kayıtları olan arkadaşlar bu programı kullanacak olursa eski sınav kayıtları olmayacak. Tek eklenen taban puan uygulaması.

Program Linki:https://goo.gl/k1xP3P

Çok güzel oldu sağol Kemal hocam

Merhaba,
ikisi de aynı tarayıcıyla aynı ayarlarla okunmuş tara0001.jpg okununurken tara.jpg okunmuyor.
Nedeni ne olabilir? Daha önce deneme yaptık ve hiç bir sıkıntı yaşamamıştık, ancak bu sefer çok sıkıntılı oldu. okunmayan pek çok sınıf mevcut. Yardım edebilir misiniz? Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• tara.jpg
    tara.jpg
    435.2 KB · Görüntüleme: 467
  • tara0001.jpg
    tara0001.jpg
    390.4 KB · Görüntüleme: 470
zeynobe hocam formlarınızı inceledim. Siz programın eski halini kullanmışsınız. Yeni halinde okuma işlemleri daha sağlıklı. Ancak bu hali de işinizi görüyorsa sorun yok.

Sizin formunuzun okunmamasının seebebi okunmayan formda sol kısımdaki şeritler kenardan çok uzakta kalmışlar. Program ilk olarak en soldaki belli bir bölümü tarayıp şeritleri buluyor. Sizin tara.jpg dosyasında şeritler kenardan fazla uzak kaldıkları için bulamamış. Ya çıktı alırken ya da tarama işleminde hata var. Ben bir editörle resminizi sola kaydırdığım zaman okuma yaptı.

Ayrıca program formlarınızı okuyor okumasına ama okuyamayadabilir. Çünkü kullanma klavuzunda da yazdığı gibi formlar net olmalılar. Sizin formlarınız bir kısmı silik, bir kısmı fazla koyu. Koyu olan yerler biraz daha koyu çıkacak olursa hatalı okumalara neden olabilir. Çünkü program siyah rengi algılıyor.

Normalda ücretli okuma programlarında kullanılan formlar da hazır satın alınır. Onlar gayet belirgin ve renkli formdadır. Renkli olması siyah rengi algıladıkları için okumayı kolaylaştırır. Bizim programımızda ise kendimizin çıktı alması gerektiğinden siyah formatta. Renkli yapsam çoğu kimse renkli, ekonomik ve düzgün çıktı alan bir yazıcı bulamazdı. O yüzden çıktılarda ve taramalarda dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca ücretli okuma programlarında genellikle belli bir tarayıcıyı da size satarlar. Çünkü program o tarayıcıya göre tasarlanmıştır ve tarama işlemi kalitelidir. Bizim programımızda ise elimizde hangi tarayıcı varsa onunla kullanmaya çalışıyoruz. Ancak tarayıcı çok kötü tarama yaparsa sorunlar çıkması doğaldır. Programı en verimli şekilde kullanabilmek için mümkün olduğunca kullanma klavuzundaki kurallara dikkat etmemiz gerekiyor.

İyi çalışmalar.

Kemal hocam zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler. Sınavdan önce formları teker teker kontrol etme şansım yoktu, zira bütün okul için çıktı alındı. Ben gerekli uyarıları yaptım ancak gözden kaçan şeyler oldu anlaşılan.
Tekrar teşekkürler.
İyi akşamlar.

zeynobe' Alıntı:
Kemal hocam zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler. Sınavdan önce formları teker teker kontrol etme şansım yoktu, zira bütün okul için çıktı alındı. Ben gerekli uyarıları yaptım ancak gözden kaçan şeyler oldu anlaşılan.
Tekrar teşekkürler.
İyi akşamlar.
Önemli değil. Form sayınız çok fazla ise sizin için sıkıntı olacaksa kodlarda oynama yaparak yardımcı olmaya çalışabilirim.

Kemal hocam 1.denemeyi güzel sorunsuz okudu.Ama ikincide aşağıdaki resimdeki hatayı veriyo. YGS için özel olan

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    11.4 KB · Görüntüleme: 418
Hocam sorun çıkan taranmış formu gönderebilir misiniz? Test aşamasında mı yoksa okutmada mı hata verdi? Programda güncellemeler olmuştu ama sizin program özel olduğu için bu güncellemeler yoktur. Hatayı kendim programda görürsem net birşey söylerim.

ogretmenokan' Alıntı:
Kemal hocam 1.denemeyi güzel sorunsuz okudu.Ama ikincide aşağıdaki resimdeki hatayı veriyo. YGS için özel olan
Hocam ayrıca size programı iki sefer göndermiştim. İkinci gönderdiğimi kullandınız değil mi? Özelde, mesajlarda var.

kemal_ari' Alıntı:
ogretmenokan' Alıntı:
Hocam ayrıca size programı iki sefer göndermiştim. İkinci gönderdiğimi kullandınız değil mi? Özelde, mesajlarda var.

Evet hocam deneye yanıla problemi çözdüm tarayıcı kağıtları alırken kaydırmış biraz kayınca okurken bu hatayı vermişti hallettim.Ama bir öğrencinin optiği ile okuma sonucu bir türlü denk gelmiyor kalemindendir dedim artık.İşaretli olan bir çok doğru cevabı boş algılıyor.Test aşamasından baktım cevaplarla okuma tam üst üste ama okumuyor.

Test aşaması ile okutma aşaması birebir aynı olması lazım. Taranmış dosyadaki cevaplar çok mu silik acaba? Test bölümünde öğrencinin cevaplarını çıkan mesajda gösteriyor mu? İsterseniz veritabanı dosyanızı ve sorunlu formu gönderin, inceleyeyim.

kemal_ari' Alıntı:
Test aşaması ile okutma aşaması birebir aynı olması lazım. Taranmış dosyadaki cevaplar çok mu silik acaba? Test bölümünde öğrencinin cevaplarını çıkan mesajda gösteriyor mu? İsterseniz veritabanı dosyanızı ve sorunlu formu gönderin, inceleyeyim.
Yarın akşama gönderirim inşallah

Kemal Hocam size zahmet ekteki optik-102 YGS formunu programa tanıtabilir misiniz? Elimizde 5000 adet mevcut şu anda ve Türkiyede en çok kullanılan YGS optik formuymuş..
Şimdiden teşekkürler hocam. Orjinal taramayı e-posta adresinize de göndereceğim birazdan. Selam ile...

Ekli dosyalar

• optik-102 YGS.jpg
    optik-102 YGS.jpg
    345 KB · Görüntüleme: 393
Mailinizi aldım. Bulunduğum bölgede tipi şeklinde yoğun kar yağışı var. Elektrikler kesik. Bilgisayardan bakabildiğimde ilgileneceğim. Buradan bildiririm.

Kemal hocam Allah razı olsun. Elinize sağlık hocam. Programınızı 15 kişilik gruba from11 kullanarak denedim. Sıkıntısız çalıştı. Sonra 8 tane 5.sınıf öğrencilerime yazılı yaptım.(280 tane öğrenci) her sınıfı klasör oluşturarak (600x600) çözünürlükte taratıp JPEG olarak kaydettim. programı her sınıf için çalıştırdığımda 35 tane kağıttan 5-10 tane okudu sonra okuma hatası verdi. Çözünürlüğü 400x400 taratıp denedim hata aldım.Bu sefer her sınıfı 6 klasöre ayırdım. Yine okuma hataları aldım. Sonra hata veren kağıtlara baktım. Bir tanesi şerit kayma hatası varmış. Onu okumayınca diğerler kâğıtlarında okumadığını fark ettim. Hatalı kâğıtı çıkardım tekrar denedim oldu olmadı diye uğraştım. Hocam affına sığınarak bu programı daha pratik nasıl kullanabilirim. Bizim okul mevcudu kalabalık. İkinci dönem teog denemeleri, Ana dersler 3.yazılılarını test yapıyorlar ve en önemlisi bizim bilişim yazılıları yaptığımı düşünürsek yorucu olur. Bide hocam from11 A5 olursa da sevinirim. Eğer isterseniz Hocam bir tane sınıfımın yazılı kağıtlarını gönderebilirim.

Geri