tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
Kemal Hocam bir de bugün birkaç deneme yaptım. Düzeltme şansınız varsa birkaç öneri:
1- Cevap anahtarına manuel girişte yanlış işaretleme yapınca düzeltme yapılamıyor baştan giriş yapmak gerekiyor bunu çözebilirsiniz güzel olur.

2- Kutucuk güzelce doldurulup işaretlendiği halde bazı cevapları algılamıyor.. ölçü değerlerinden -100 den +100 birçok değeri denedim okumadı.. bahsettiğim 25 sorudan bir bazen iki soru... bu gibi durumlar için Manuel girip öğrenci cevabını ekleyebileceğimiz veya değiştirebileceğimiz bir giriş açılabilir. Veritabanına girip düzeltmeye çalıştım ama şifre koymuşsunuz giremedim. Şifreyi özelden gönderirseniz sevinirim.

3- Cevap okutma kısmı karışık olmuş. Ad soyad kodlatmadan sadece öğrenci numarası kodlattığımız formlar için Excel dosyası tanıtma girişi, cevap oku ve sonuçlar butonundan önce yani 1. Sıraya alınıp yanına gerekli açıklamalar (ad soyad kodlatanların bu adımı atlayyabileceği) yazılırsa daha kullanışlı olur.

Hocam programı daha kullanışlı hale getirip. Büyük firmalardan sponsor bulabilirsiniz. Büyük bir sponsor bulup reklam alırsanız ve ücretsiz dağıtım yaparsanız.. hem sevaba girersiniz hem fatih tarayıcı&yazıcıları daha verimli kullanılır hem de para kazanırsınız.. Hayırlısı...

Hocam manüel cevap anahtarı 5 sn de bir kendini yeniliyor. Yani düzeltme yapabiliyorsunuz. En son işaretlediğiniz cevap kalıyor, önceki siliniyor.

Hatalı okuyor dediğiniz kağıtlardan birkaçının taranmış halini ister buradan isterseniz özelden gönderirseniz incelerim. Hata varsa sebebini öğreneyim.

Veritabanı şifresini daha önceki yazılarda birkaç sefer paylaşmıştım. too2016?

Excel den isimleri aktarmak zorunlu olmadığı için aşağıya ekledim. Belki herkes kullanmak istemez. Yukarıya ekleseydim kullanmak zorunlu gibi algılanabilirdi. Cevaplar okunduktan sonra kullanılmalı. Kodlanan öğrenci numaralarına göre eşleştirme yapıyor.

Hocam program için öncelikle teşekkürler. Teog sınavı denemelerinde kullanılmak üzere 20şer soruluk 6 dersin bulunduğu optik form hazırlamanız ve bu formu da programa eklemeniz mümkün mü acaba? Tek seferde 6 dersi okuyalım,değerlendirelim istiyoruz da.Tekrar teşekkürler.

bilişimogrt' Alıntı:
Hocam program için öncelikle teşekkürler. Teog sınavı denemelerinde kullanılmak üzere 20şer soruluk 6 dersin bulunduğu optik form hazırlamanız ve bu formu da programa eklemeniz mümkün mü acaba? Tek seferde 6 dersi okuyalım,değerlendirelim istiyoruz da.Tekrar teşekkürler.
Hocam program tek seferde en fazla 4 derse göre hazırlandı. Sizin de bildiğiniz gibi TEOG 2 oturumda üçer dersten yapılıyor. Ben bunun için iki sınavı ortak raporlama ekledim.

Siz illa tek form dağıtalım derseniz şunu yapabilirim. 6 ders 20 şer soruluk ve 4 er şıklı bir form hazırlarım. Bunu programda iki ayrı form gibi tanıtırım. Birinci form ilk üç dersi okutmak için, ikinci form kalan üç dersi okutmak için olur. Siz de öğrencilere tek form dağıtırsınız ancak programda iki ayrı sınav oluşturursunuz. Oluştururken iki sınavın da formlarını ayrı ayrı gösterirsiniz. İlk oluşturduğunuz sınav üç dersi okur, ikincisi de diğer üç dersi okur. Raporlamasını ortak alırsınız.

Olur derseniz formu hazırlayıp programa iki ayrı formmuş gibi tanıtıp buraya eklerim.

Program dosyalarını yeniden ekliyorum. İçerisine psd formatında A4 ve A5 Form şablonlarını da ekledim. Programın son halinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Program Linki:https://goo.gl/k1xP3P

bilişimogrt' Alıntı:
Zahmet olmazsa olur hocam.iki kağıtlà tarama işlemi baya uzun sürüyor.Teşekkür ederim.
En kısa zamanda hazırlayacağım. Hocam kullandığınız tarayıcı Fatih projesi kapsamında dağıtılan makinalar değil mi? Modelden modele değişiyorsa bilmiyorum ama onlar gayet hızlı tarıyorlar. Şahsen kendi uygulamalarımda 30 kağıt için flash diski takıp ayarlarını yapmak dahil yaklaşık bir - bir buçuk dakika sürüyor.

Evet hocam fatih yazıcı. Yukarıdaki belge işlemciden toplu taratamadik . Tek tek taradık kağıtları. Kyocera fs-3040mfp.topluca yerleştirip nasıl taraniyor hocam?

Aslında aramistim,forumda da bakmıştım ama denk gelmedi demekki.idare formları biz okuyalım deyince programınızi gordum.teog icin 6 ders tek kagitta olursa çok iyi olacak hocam. Link için de teşekkür ederim..

kemal_ari' Alıntı:
Özellikle istediğiniz bir form tasarımı varsa hazırlayıp programa ekleyebilirim.
Hocam elinize sağlık program gayet güzel. Yanlız benim istediğim 20 sorulu 4 şıklı bir form. Dikey şekilde aynı zamanda soruları da yazabileceğim bir form. Daha önce paylaştığınız 35 lik formun 20 lisi. Birde bu formları cep telefonu ile resimlerini çekip okutamıyor muyuz. Birkaç deneme yaptım fakat bir türlü okutamadım.

mehtun' Alıntı:
kemal_ari' Alıntı:
Özellikle istediğiniz bir form tasarımı varsa hazırlayıp programa ekleyebilirim.
Hocam elinize sağlık program gayet güzel. Yanlız benim istediğim 20 sorulu 4 şıklı bir form. Dikey şekilde aynı zamanda soruları da yazabileceğim bir form. Daha önce paylaştığınız 35 lik formun 20 lisi. Birde bu formları cep telefonu ile resimlerini çekip okutamıyor muyuz. Birkaç deneme yaptım fakat bir türlü okutamadım.
Hocam daha önce paylaştığım formu hatırlayamadım. A4 istiyorsunuz sanırım. 20 soru, 4er şık ve tek derslik mi? Ad-Soyad, Okul kodu, Öğrenci No, Grup, Sınıf bölümlerinden hangileri olmalı, hangileri olmamalı?

Taratmak yerine cep telefonu ile kullanmak çok zor. Bunu yapabilmeniz için kağıt tamamen düz durmalı, büyük kağıt olduğu için sağı solu tümsekleşebiliyor. Kamera açısı çok iyi ayarlanmalı, dikdörtgen olması lazım. Bu da okunacak mesafeyi değiştiriyor. Kamera açısı çok iyi ayarlanmalı, dikdörtgen olması lazım. Işık çok iyi olmalı, sayfanın beyaz bölümleri fazla kararmamış olmalı, bir de çekim yaptığınız alanın arka planı beyaz olmalı. Yani cep telefonu kamerası ile bu iş pek mümkün değil.

bilişimogrt' Alıntı:
Aslında aramistim,forumda da bakmıştım ama denk gelmedi demekki.idare formları biz okuyalım deyince programınızi gordum.teog icin 6 ders tek kagitta olursa çok iyi olacak hocam. Link için de teşekkür ederim..

Programın içerisine istediğiniz formu ekledim. 2 form olarak gözüküyor. frm9 ve frm10. İkisini de bilgisayarınıza kaydettiğinizde 6 derslik form gelecek. Programda herhangi birinden indiriverin. Kaydedilecek olan word dosyasında ders isimlerinin olduğu yerlere boş metin kutuları bıraktım. Ders isimlerini doldurun. Formu çoğaltıp sınavınızı yapın. Formları taratın ve programda ilk üç ders için sınav oluştururken sınav türü TEOG ve Form türü FRM9 seçin. cevapları oluşturup kaydedin. İkinci üç ders için de sınav oluştururken yine sınav türü TEOG, Form türü FRM10 seçin. Bunun da cevaplarını oluşturup kaydedin. Oluşturduğunuz iki sınav için de okutma işleminde tarattığınız formların olduğu klasörü seçin, okutun. İlk oluşturduğunuz sınav üstteki 3 dersi, ikinci sınav ise alttaki 3 dersi okuyacak. Sınav sonuçlarını da iki sınavı ortak raporlayarak alabilirsiniz. Soruların analizlerini isterseniz iki sınavın ayrı ayrı sonuçlarına bakarak analizleri çıkartabilirsiniz. Kolay gelsin.

Program Linki: https://goo.gl/k1xP3P

kemal_ari' Alıntı:
mehtun' Alıntı:
kemal_ari' Alıntı:
Hocam daha önce paylaştığım formu hatırlayamadım. A4 istiyorsunuz sanırım. 20 soru, 4er şık ve tek derslik mi? Ad-Soyad, Okul kodu, Öğrenci No, Grup, Sınıf bölümlerinden hangileri olmalı, hangileri olmamalı?

Taratmak yerine cep telefonu ile kullanmak çok zor. Bunu yapabilmeniz için kağıt tamamen düz durmalı, büyük kağıt olduğu için sağı solu tümsekleşebiliyor. Kamera açısı çok iyi ayarlanmalı, dikdörtgen olması lazım. Bu da okunacak mesafeyi değiştiriyor. Kamera açısı çok iyi ayarlanmalı, dikdörtgen olması lazım. Işık çok iyi olmalı, sayfanın beyaz bölümleri fazla kararmamış olmalı, bir de çekim yaptığınız alanın arka planı beyaz olmalı. Yani cep telefonu kamerası ile bu iş pek mümkün değil.
gönderdiğim form a4 boyutunda 20 soru olarak değişecek.

Ekli dosyalar

• image001.png
    image001.png
    375.7 KB · Görüntüleme: 404
eğer bu form olmuyorsa sizin program içinde kullandığınız form8 a4 ve 20 soru 4 şık olacak şekilde olursa o da çok rahat işimizi görür. şimdiden teşekkürler.

mehtun' Alıntı:
eğer bu form olmuyorsa sizin program içinde kullandığınız form8 a4 ve 20 soru 4 şık olacak şekilde olursa o da çok rahat işimizi görür. şimdiden teşekkürler.
Programın kendi şablonunu kullanarak form8 benzeri a4 20 soru ve 4er şıklı hazırlayacağım. Dik bir A4 kağıda solda kalacak şekilde.

kemal_ari' Alıntı:
bilişimogrt' Alıntı:

Programın içerisine istediğiniz formu ekledim. 2 form olarak gözüküyor. frm9 ve frm10. İkisini de bilgisayarınıza kaydettiğinizde 6 derslik form gelecek. Programda herhangi birinden indiriverin. Kaydedilecek olan word dosyasında ders isimlerinin olduğu yerlere boş metin kutuları bıraktım. Ders isimlerini doldurun. Formu çoğaltıp sınavınızı yapın. Formları taratın ve programda ilk üç ders için sınav oluştururken sınav türü TEOG ve Form türü FRM9 seçin. cevapları oluşturup kaydedin. İkinci üç ders için de sınav oluştururken yine sınav türü TEOG, Form türü FRM10 seçin. Bunun da cevaplarını oluşturup kaydedin. Oluşturduğunuz iki sınav için de okutma işleminde tarattığınız formların olduğu klasörü seçin, okutun. İlk oluşturduğunuz sınav üstteki 3 dersi, ikinci sınav ise alttaki 3 dersi okuyacak. Sınav sonuçlarını da iki sınavı ortak raporlayarak alabilirsiniz. Soruların analizlerini isterseniz iki sınavın ayrı ayrı sonuçlarına bakarak analizleri çıkartabilirsiniz. Kolay gelsin.

Program Linki: https://goo.gl/k1xP3P
Teşekkür ederim hocam.Elinize sağlık. .

kemal hocam 30 kişilik bir sınıfa 2 oturumlu teog denemesi yaptık.taratma işleminde ne kadar özenirsem özeneyim hafif oynamalar oluyor yazıcıda.dolayısıyla kağıtların okutma kısmında verim alamıyorum.kutucukların okutma esnasında tam olarak gelmesi için -100 ün üstüne çıkıyorum.bu sefer de bazıları oluyor bazıları olmuyor.bu problemi nasıl aşarız hocam?30 kağıdı tek seferde de tarattım 5-5 de tarattım malesef sonuç aynı.

mehtun' Alıntı:
hocam bu form tasarlama kısmını nereden hallediyorsunuz. Ayrıca bir programa ihtiyaç var mı?
Photoshop ile şablonlar üzerinde düzenleme yapıyorsunuz, programda formlar kısmında yeni form yükle diyerek gerekli ayarları giriyorsunuz.

pcreis' Alıntı:
kemal hocam 30 kişilik bir sınıfa 2 oturumlu teog denemesi yaptık.taratma işleminde ne kadar özenirsem özeneyim hafif oynamalar oluyor yazıcıda.dolayısıyla kağıtların okutma kısmında verim alamıyorum.kutucukların okutma esnasında tam olarak gelmesi için -100 ün üstüne çıkıyorum.bu sefer de bazıları oluyor bazıları olmuyor.bu problemi nasıl aşarız hocam?30 kağıdı tek seferde de tarattım 5-5 de tarattım malesef sonuç aynı.
Hocam tarattığınız kağıtlardan bir kısmını gönderme şansınız var mı? Mümkünse cevap anahtarınızı da gönderiverin, ben de bir inceleyeyim. Özelden gönderirseniz daha sağlıklı olur.

ArFGLR' Alıntı:
Merhaba hocam,
80 soruluk tek dersli (lys 5) bir form oluşturabilir miyiz acaba?
Kolay gelsin.
Hocam en fazla 60 soru olabilir. Ama isterseniz 40 ar dan iki derslik yapabilirim. İkinci dersin form üstündeki numarası 41 den başlıyormuş gibi gözükür. Raporlamada 2 ders olur.

Aslında LYS sınavında

50+30 , 30+30+30 , 56+24 , 44+14+32 soruluk Optik formlar gerekli.

Ya da tek standart bir form tasarlanabilir 56+30+40 veya (60+60+60)

Pardon İngilizce dersi için 80 soruluk form gerekiyormuş.

Kemal Hocam programınız gerçekten işe yarıyor tekrar teşekkürler....

Hocam 23 kağıt okuttum sadece aşağıdaki 2 kağıtta problem çıkartıyor okumuyor.. ektekilerin boyutu %75 küçültülmüş. normalde 300 dpi ile tartıyorum. paintte boyutunu küçülttükten sonra sonu 011 ile biten formu okudu ancak sonu 016 ile biteni okumadı bilginize...

NOT: Hocam sorulara göre analiz tablosunda en sağdaki alanlarda doğru yanlış boş tan sonra öğrencinin sınavdan aldığı puan da yazılırsa çok güzel olur...

Ekli dosyalar

• doc00403320161222111607_011.jpg
    doc00403320161222111607_011.jpg
    55.8 KB · Görüntüleme: 329
  • doc00403320161222111607_016.jpg
    doc00403320161222111607_016.jpg
    56.6 KB · Görüntüleme: 324
Geri