tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
Hocam eğer orijinal halleri de bu şekilde ise şeritlerinizin bir kısmı silinmiş. Çok inceler. Ayrıca yüksek çözünürlükte çekmenize gerek yok. 150 dpi bile yeter. Ben 200 dpi yapıyorum. Ne kadar yüksek olursa o kadar okuması da yavaş olur.

mas1961' Alıntı:
tamam hocam bundan sonra 200 dpi da deneyeyim
Hocam özelden mesaj atmışsınız. Cevap vermiştim ama sanırım görmediniz. Okunamayan resmin orijinal taranmış halini gönderebilir misiniz?

Merhaba Kemal Hocam,
Elimizde ekteki formlardan çok miktarda bulunmakta ve denemelerimizi bunlarla yapmaktayız.
Programınıza uygun hale getirilebilirse çok işimizi görecek.
Yapabileceğimiz bir şey var mı?

Ekli dosyalar

• IMG_20161223_0009.rar
    3.3 MB · Görüntüleme: 73
Hocam aşağıda belirttiğim şekilde formunuzu okutabilirim.

Öğrenci no ları okuturum,
Kitapçık türünü okuturum,
Ad-Soyad bölümünü bütün bir şekilde okuturum. Aradaki boş kısım yerine 1 adet boşluk bırakır.
Cevapları okuturum.

Bunların dışında kalan yerleri okutamam.
Eğer olur derseniz önümüzdeki günlerde müsait zaman buldukça hazırlayayım.

Hocam çok teşekkür ederim. öğrenci no, kitapçık türü ve cevapların okutulması yeterli olur sanırım.

Teşekkürler Kemal hocam. Takibe devam , ellerine sağlık. Bana bu formlar yetiyor. Gerekirse kendim yapar eklerim.

defall' Alıntı:
Hocam çok teşekkür ederim. öğrenci no, kitapçık türü ve cevapların okutulması yeterli olur sanırım.
Hocam bu program sadece sizin formunuza özel. Başka formlarda çalışmaz. Daha önce kullanmadıysanız kullanma kılavuzunu okumanızda fayda var. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• TOO özel3.rar
    5.5 MB · Görüntüleme: 41
birey111' Alıntı:
Teşekkürler Kemal hocam. Takibe devam , ellerine sağlık. Bana bu formlar yetiyor. Gerekirse kendim yapar eklerim.
Sağol hocam. Daha önce bir arkadaşın isteği üzerine 6 ders için iki form gibi tanıtıp tek kağıtta form oluşturmuştum. Programda 9 ve 10 formlar. Tek kağıt üzerine 6 ders işaretleme yapılıyor. Ama programda 2 sınavmış gibi işlem yapılıp ortak raporlama yapılıyor. Sizin de 5 ders sınavları oluyordu sanırım. Böyle birşey uygulanabilir. Böylelikle tek formda 8 derse kadar ekleme yapılabilir.

Programda güncellemeler yaptım. Yeni linki biraz sonra ekleyeceğim.

Programda birkaç ufak güncelleme yaptım. Okuyucuyu test etme bölümünde satırların ve sütunların numaraları gözüküyor. Böylelikle yeni form oluştururken koordinatlarını elle saymak yerine buradan daha kolay sayılabilir. Programı kullananlar için eski kayıtların silinmesi istenmiyorsa eski program dosyalarındaki klasörleri ve veritabanı dosyasını(optikokuyucu.accdb) yeni dosyaların içine kopyalasınlar. Ancak programa sonradan eklediğim yeni halindeki formlar kaybolur.

Yeni program linki:https://goo.gl/k1xP3P

kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:
Sağol hocam. Daha önce bir arkadaşın isteği üzerine 6 ders için iki form gibi tanıtıp tek kağıtta form oluşturmuştum. Programda 9 ve 10 formlar. Tek kağıt üzerine 6 ders işaretleme yapılıyor. Ama programda 2 sınavmış gibi işlem yapılıp ortak raporlama yapılıyor. Sizin de 5 ders sınavları oluyordu sanırım. Böyle birşey uygulanabilir. Böylelikle tek formda 8 derse kadar ekleme yapılabilir.

Programda güncellemeler yaptım. Yeni linki biraz sonra ekleyeceğim.

Hocam ellerine sağlık. 3. 4. Sınıf için tam oldu. Bu sene bana 2 form yetiyordu, seneye kullanırım artık. Çok teşekkür ederim, ederiz ve edelim, büyük emek ve karşılıksız eyvallah...

Kağıt okuyamama sorunu için bir öneri nacizane, kağıdı bi tık yüksek ayarda ve tek okutun, 200 dpi ise mesala 300 yada 400 dpi sorun kalmıyor...

kemal_ari' Alıntı:
Programda birkaç ufak güncelleme yaptım. Okuyucuyu test etme bölümünde satırların ve sütunların numaraları gözüküyor. Böylelikle yeni form oluştururken koordinatlarını elle saymak yerine buradan daha kolay sayılabilir. Programı kullananlar için eski kayıtların silinmesi istenmiyorsa eski program dosyalarındaki klasörleri ve veritabanı dosyasını(optikokuyucu.accdb) yeni dosyaların içine kopyalasınlar. Ancak programa sonradan eklediğim yeni halindeki formlar kaybolur.

Yeni program linki:https://goo.gl/k1xP3P

Hocam eski formlarla yeni formları göstermenin bi yolu yok mu? Eski veri tabanını yükleyince yeniler gidiyor. Ayrıca test bölümünde satır sütün numaralarını göremedim. Yeni formları yine tek tek mi gireceğiz?

Hocam yeni programda test kısmında herhangi bir resmi okuttuğun zaman numaralar şeritlerin yanında gözüküyor. Hem eski formlar kalsın, hem de yeni formlar dersen olabilir ancak durum biraz karışık. Çünkü iki ayrı program dosyalarında muhtemelen aynı numara ismiyle oluşturulmuş formlar vardır. Bunların dosyalarının isimlerini değiştirip veritabanından da elimizle değiştirmemiz gerek. İsterseniz eski programınızı kayıtlarıyla bana gönderin, ben yenilerini ekleyeyim.

hocam öncelikle elinize bilginize sağlık Allah razı olsun hemen bir deneme yapalım dedim form9 çıkardım işaretledim cevap anahtarı oluşturdum göz attan taranan klasörü ekledim cevapları oku dedim ve resimdeki uyarıyı aldım nerede yanlış yaptım

Ekli dosyalar

• Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    239.7 KB · Görüntüleme: 346
ybilgin' Alıntı:
hocam öncelikle elinize bilginize sağlık Allah razı olsun hemen bir deneme yapalım dedim form9 çıkardım işaretledim cevap anahtarı oluşturdum göz attan taranan klasörü ekledim cevapları oku dedim ve resimdeki uyarıyı aldım nerede yanlış yaptım
Teşekkür ederim hocam.

Taranmış formunuzu ve veritabanı dosyanızı(optikokuyucu.accdb) gönderir misiniz? Gerekli incelemeyi yapıp sebebini yazayım.

Programda birtakım kullanım hatalarını en aza indirmek adına ufak bir güncelleme daha yaptım. Bir arkadaşımızın aldığı hatayı inceledim. Sorun kağıt üzerindeki formu kaydırıp kağıdın kenarına fazla yaklaştırılmasıydı. Bu hatalara sebebiyet verebiliyordu. Bunu da hesaplatıp kodlarda güncelleme yaptım ve programı yeniden yükledim. Link aşağıda.

https://goo.gl/k1xP3P

kemal_ari' Alıntı:
defall' Alıntı:
Hocam bu program sadece sizin formunuza özel. Başka formlarda çalışmaz. Daha önce kullanmadıysanız kullanma kılavuzunu okumanızda fayda var. Kolay gelsin.

Hocam harikasın, ellerin dert görmesin. Allah razı olsun. Denedim harika çalışıyor :+1: :alkis: :alkis:

kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:
Yolunu öğrendim ben hallederim hocam sağol. Sana bi sürü zahmet verdim zaten....
Hocam sen bu işte gerçekten iyisin. Helal olsun.

Benim için sorun olmazdı. Kolay gelsin.

Hocam hallettim. Benim form7 idi,form 2 nin 3 şıklı hali, kendi veritabanımı ve form dosyaları falan yükledim. Senin formları kopyalayıp yapıştırdım yerlerine. Veri tabanı içinden form8, 9 ve 10 u elle giriş yaptım. Zaten bana yenisinde 9 ve 10 gerekli artık onlar da silinmez. Program için teşekkürler.

birey111' Alıntı:
kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:
Yolunu öğrendim ben hallederim hocam sağol. Sana bi sürü zahmet verdim zaten....
Hocam sen bu işte gerçekten iyisin. Helal olsun.

Benim için sorun olmazdı. Kolay gelsin.

Hocam hallettim. Benim form7 idi,form 2 nin 3 şıklı hali, kendi veritabanımı ve form dosyaları falan yükledim. Senin formları kopyalayıp yapıştırdım yerlerine. Veri tabanı içinden form8, 9 ve 10 u elle giriş yaptım. Zaten bana yenisinde 9 ve 10 gerekli artık onlar da silinmez. Program için teşekkürler.
:alkis: :+1:

merhaba hocam daha önce talebim üzerine form11 düzenlemiştiniz. bugün sınavda kullandım ve okutmaya çalıştığımda çok hatalı okumalar yaptı ve dört gruptan sadece a grubunu gördü. okuyucuyu test et kısmının resmini gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• 22.JPG
    22.JPG
    122.5 KB · Görüntüleme: 318
mehtun' Alıntı:
merhaba hocam daha önce talebim üzerine form11 düzenlemiştiniz. bugün sınavda kullandım ve okutmaya çalıştığımda çok hatalı okumalar yaptı ve dört gruptan sadece a grubunu gördü. okuyucuyu test et kısmının resmini gönderiyorum.
Hocam eğer siz özellikle formu koyu çıkartmadıysanız zannediyorum renkli tarama değil, siyah beyaz tarama yapmışsınız. Belki de tarayıcının ayarları otomatik ise kendisi siyah beyaz taramış olabilir. Böyle olduğunda formda işaretleme yapılan bölümler fazla koyu çıkabiliyor. Sizin formunuzda da fazla koyu gözüküyor. Program işaretlenmiş algılamış. Bir daha taratma yapıp renkli formatta taratmanızı öneririm.

Aslında ekonomik olması amacıyla formu siyah tasarladım ve işaretlenecek bölümleri silinik yaptım. Renkli olursa bu gibi sorunlar olmaz ancak herkes lekesiz bir renkli çıktı bulamaz.

Geri