Teknik Öğretmenlere Teknolojisi Mühendisliği Ünvanı Verilmes

Kodla Büyü

mdeniz06

Üye
Bir teknik öğretmen arkadaşımız, Teknik Eğitim Fakültelerinin dönüşümünü öğrenmek ve unvan verilmesi hususunu danışmak için YÖK Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'ne telefon etmiş.

Telefona çıkan; YÖK müşavirine durumu sormuş.

Müşavir Bey de "Sizden başka hiçbir teknik öğretmen telefon etmedi. Demek ki sayıları 170.000'e ulaşan teknik öğretmen kitlesi durumdan memnun" demiş. Ayrıca "YÖK Başkanlığı zaten bu durumu merak ediyor. Lütfen talebiniz varsa e-posta ile veya faks ile bize yazın. Biz de rapor yazıp bu durumu YÖK Başkanlığına ileteceğiz" diye eklemiş.

Bu nedenle aşağıdaki metni, yine aşağıdaki mail adreslerine atarak talepte bulunmanız gerekmektedir.

BU E-POSTAYI TANIDIĞINIZ TEKNİK ÖĞRETMENLERE E-POSTA İLE DAĞITIN VE

ONLARINDA TALEPTE BULUNMASINI SAĞLAYIN…

( çok geç kalmadan…)
…………………………………………………………………

e-mail adresleri :

basin@yok.gov.tr

bilgiedinme@yok.gov.tr

hukuk@yok.gov.tr

strateji-gelistirme@yok.gov.tr

imi@yok.gov.tr

Not : Metnin altına mutlaka adınızı soyadınızı ve Tc. Kimlik Numaranızı yazın. Aksi taktirde resmi olarak işleme konulmuyor. Bilgiler lütfen doğru olsun.
…………………………………………………………………

Sn. Yetkili;

13 Kasım 2009 CUMA tarih ve 27405 sayılı resmi gazetede Sn. Cumhurbaşkanımızın onayı ile yayınlanan,

Bakanlar kurulunu 2009/15546 sayılı kararı gereği,

“Bazı yükseköğretim kurumları bünyesinde bulunan teknik eğitim fakülteleri, mesleki eğitim fakülteleri, mesleki ve teknik eğitim fakülteleri, ticaret ve turizm eğitim fakülteleri ile Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesinin kapatılması ve aynı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak yeni fakülteler kurulması hakkındaki kararın yürürlüğe konulması; Millî Eğitim Bakanlığının 28/09/2009 tarihli ve 25377 sayılı yazısı üzerine, 28/03/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 2/11/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.”
denilmektedir.

Aynı kararda yer alan ekli listesinde, yeni fakültelerin isimleri de belirlenmiştir.
Ancak; bu fakültelerden mezun olacak olan öğrencilerin ve daha önceki fakülte isimleri ile mezun olmuş öğrencilerin unvanları belirlenmemiştir.

Bu unvanların ve ilgili kararın uygulama esaslarını belirlemeye Yükseköğretim Kurulu yetkili kılınmıştır.

Bu maksatla;

Teknoloji Fakültesine dönüştürülen Teknik Eğitim Fakülteleri mezunlarına ve bundan sonraki süreçte mezun olacak Teknoloji Fakültesi mezunlarına, mezun oldukları branşla ilgili olarak “Teknoloji Mühendisliği” unvanı verilmesi, buna bağlı olarak yetki ve sorumluluklarının belirli bir statüye kavuşturulması talep ve beklentimi saygılarımla arz ederim.

İsim Soyisim

Teknik Öğretmen

(Tc.Kimlik No : ……………………………)

(Alıntıdır)

Müşavir Bey de "Sizden başka hiçbir teknik öğretmen telefon etmedi. Demek ki sayıları 170.000'e ulaşan teknik öğretmen kitlesi durumdan memnun" demiş. Ayrıca "YÖK Başkanlığı zaten bu durumu merak ediyor. Lütfen talebiniz varsa e-posta ile veya faks ile bize yazın. Biz de rapor yazıp bu durumu YÖK Başkanlığına ileteceğiz" diye eklemiş.

yok daha neler çok güldüm :D sayısını bile biliyomuş yani direk rakam vermiş :D :D

YÖK Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nde telefonlara "Müşavir Bey" mi bakıyormuş.

tamam mevzu bir kitleyi ilgilendiriyor ve üzerine gidilmesi gerekiyor. ama haber mesaj ve içerik sanırım biraz üflenmiş... :)

ben bu konuyu 6-7 senedir biliyorum. daha doğrusu bu teknoloji mühendisliği tasarısı o zamanlarda yapılmıştı. hatta mühendislikle ilgili fark derslerinden bahsediliyordu o zamanlar. bugün de maili okuyunca hatırladım. hemen gerekli adreslere örnek maili yolladım. ilgilenen arkadaşımıza teşekkürler.

evet arkadaşlar doldurup gönderelim. çoğumuz öğretmenlik yapsakta mühendislik ünvanımızı alalım, ne olur ne olmaz...

yuci81' Alıntı:
YÖK Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nde telefonlara "Müşavir Bey" mi bakıyormuş.

müşavir direk bakmaz zaten, sekreter yönlendirmiştir. çok mu önemli bu ayrıntı?

gönderdim hocam teşekkürler inşallah bir sonuç alırız ayrıca şu konuda bir sorun teşkil ediyor
tef mezunlarınıda bilişm teknolojisi öğretmeni adı altında tüm bilgisayar öğretmenlerine aynı sıfatı verdiler bence bununda düzeltilmesi gerekli.

Üstteki yorum pek bir kıskanç olmuş :p

Gönderdim mailleri, bilgilendirme için teşekkürler...

Gönderdiğim postaya gelen cevap

13.11.2009 tarih ve 27405 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2009/15546 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bazı yükseköğretim kurumları bünyesinde bulunan teknik eğitim fakülteleri, mesleki ve teknik eğitim fakülteleri, ticaret ve turizm eğitim fakülteleri ile Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesinin kapatılmasına ve aynı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak yeni fakülteler kurulmasına karar verilmiştir.

24 Kasım 2009 tarih ve 27416 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2009/15612 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2009/15546 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapılmasına ilişkin ekli kararın yürürlüğe konulmasına karar verilmiş olup, söz konusu kararda;

“20/11/2009 tarihli ve 2009/15612 sayılı Kararnamenin Eki Karar”

Madde 1- 2/11/2009 tarihli ve 2009/15546 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 1 inci maddesinin ikinci fıkrasına aşağıdaki hüküm eklenmiştir.

“ Söz konusu fakülteler 2015-2016 öğretim yılı sonunu geçmemek üzere görevlerini ilgili mevzuatına göre yürütmeye devam eder. Kapatma işlemi, mevcut öğrencilerin mezuniyet işlemleri tamamlandıktan sonra ve en geç 2015-2016 öğretim yılı sonunda uygulamaya konulur.”

Madde 2- Bu Karar, 13/11/2009 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.”
hükümleri yer almıştır.

12 Mayıs 1992 tarih ve 21226 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında 3795 sayılı Kanun’un 3-d maddesinde Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına "Teknik Öğretmen" unvanı verilir" hükmü yer almaktadır.

Teknik Öğretmen okullarından mezun olup da öğretmenlik mesleği dışında teknik hizmetler de çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/II. maddesinde Teknik Hizmetler Sınıfında yer almaktadır.

Teknik Eğitim Fakültelerinin mezunları ve halen devam eden öğrenciler, mezun olduklarında Teknik Öğretmen unvanını kullanabilecektir.

Yeni kurulan Teknoloji Fakültelerinin ise akademik çalışmaları devam etmekte olup, Teknik Eğitim Fakültesi Teknoloji Fakültesine dönüştürülmemiştir.

Bana da yukardakşi cevabı verdiler. Öğretmen olarak mühendis ünvanım olsa ne olur olmasa ne olur. Mühendislik bitirip öğretmenlik yapan arkadaşlarım vardı daha önce çalıştığım okullarda neyse...

Ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan mesleki bilgisi olan insanlar ama gelin görün ki ülkemizde en çok magdur bırakılan meslek liseleri ve teknik egitim fakülteleri bunca zamandır sorunlarımızı görmeyen yetkililerin maillerle gözünün açılacağını hiç zannetmiyorum :cry:

bugun ankarada zümre başkanları toplantısına katıldıktan sonra ayhan hocayı ziyaret etmek için gaziye gittim.kendisine bu konuyu sorduğumda şuan için netlik kazanmadığını söyledi..eski mezunlarla ilgili çalışmalar olacaktır. hadi biz öğretmen olsakta diğer bölümlerden mezun teknik öğretmenlerin bu ünvana ihtiyaçları var.

Ben de mesaj gönderdim, az önce Bilgi (bilgiedinme@yok.gov.tr) den şöyle bir cevap geldi.
13.11.2009 tarih ve 27405 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2009/15546 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bazı yükseköğretim kurumları bünyesinde bulunan teknik eğitim fakülteleri, mesleki ve teknik eğitim fakülteleri, ticaret ve turizm eğitim fakülteleri ile Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesinin kapatılmasına ve aynı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak yeni fakülteler kurulmasına karar verilmiştir.

24 Kasım 2009 tarih ve 27416 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2009/15612 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2009/15546 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapılmasına ilişkin ekli kararın yürürlüğe konulmasına karar verilmiş olup, söz konusu kararda;

“20/11/2009 tarihli ve 2009/15612 sayılı Kararnamenin Eki Karar”

Madde 1- 2/11/2009 tarihli ve 2009/15546 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 1 inci maddesinin ikinci fıkrasına aşağıdaki hüküm eklenmiştir.
“ Söz konusu fakülteler 2015-2016 öğretim yılı sonunu geçmemek üzere görevlerini ilgili mevzuatına göre yürütmeye devam eder. Kapatma işlemi, mevcut öğrencilerin mezuniyet işlemleri tamamlandıktan sonra ve en geç 2015-2016 öğretim yılı sonunda uygulamaya konulur.”

Madde 2- Bu Karar, 13/11/2009 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.”

hükümleri yer almıştır.

12 Mayıs 1992 tarih ve 21226 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında 3795 sayılı Kanun’un 3-d maddesinde Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına "Teknik Öğretmen" unvanı verilir" hükmü yer almaktadır.

Teknik Öğretmen okullarından mezun olup da öğretmenlik mesleği dışında teknik hizmetler de çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/II. maddesinde Teknik Hizmetler Sınıfında yer almaktadır.

Teknik Eğitim Fakültelerinin mezunları ve halen devam eden öğrenciler, mezun olduklarında Teknik Öğretmen unvanını kullanabilecektir.

Yeni kurulan Teknoloji Fakültelerinin ise akademik çalışmaları devam etmekte olup, Teknik Eğitim Fakültesi Teknoloji Fakültesine dönüştürülmemiştir.

Bazı arkadaşlar olayı geyik haline getirmiş yok telefonlara müşavir mi bakıyormuş sayısını biliyormuş falan filan.

Arkadaşlar dersimizin önce notu kaldırıldı. Dersin adı kaldırıldı saati indirildi. Ben etüd olarak giriyorum dersime. Yakında bilg. dersleride kaldırılacak.
Saolsun arkadaş bir dilekçe örneği vermiş. Dolduralım bir kaç adres vermiş bizde dolduralım posta kutularını sade ce bu meselede değil diğer sıkıntılarıda atalım. Bu ders zorunlu ve öncelikli olması için elimizden geleni yapalım. Şube öğrt. kuruluna giriyorum ikinci sınıf bir ders muamelesi görmekten bıktım.

Ünvan meselesi önemli, ben teknik eğt. mezunuyum artı yüksek lisansım var. Ama ünvan yok. Bize teknoloji mühendisi ünvanı da gayet güzel yakışır.
Bu arada eski mezunlarda bu ünvanı alırsa tabiki.

yavuzkemal' Alıntı:
Bazı arkadaşlar olayı geyik haline getirmiş yok telefonlara müşavir mi bakıyormuş sayısını biliyormuş falan filan.

Arkadaşlar dersimizin önce notu kaldırıldı. Dersin adı kaldırıldı saati indirildi. Ben etüd olarak giriyorum dersime. Yakında bilg. dersleride kaldırılacak.
Saolsun arkadaş bir dilekçe örneği vermiş. Dolduralım bir kaç adres vermiş bizde dolduralım posta kutularını sade ce bu meselede değil diğer sıkıntılarıda atalım. Bu ders zorunlu ve öncelikli olması için elimizden geleni yapalım. Şube öğrt. kuruluna giriyorum ikinci sınıf bir ders muamelesi görmekten bıktım.

Ünvan meselesi önemli, ben teknik eğt. mezunuyum artı yüksek lisansım var. Ama ünvan yok. Bize teknoloji mühendisi ünvanı da gayet güzel yakışır.
Bu arada eski mezunlarda bu ünvanı alırsa tabiki.

hocam olayı geyik haline getirenlere takılmayın siz, onların hiçbiri tef mezunu değil çünkü. bu teknoloji fakültesi olayı gündeme geldiğinden beri onların tutumu zaten belli idi. ünvan olayına gelince eski mezunları kapsamaması mantıksız. çünkü her ne kadar biz bilgisayarcılar öğretmen olabilsekte tef mezunu diğer bölüm mezunu arkadaşlar gerek kamuda gerek özel sektörde çalışmaları için bu ünvana ihtiyaçları var. 100.000 üzerinde mezun tef li var. zaten dönüşümün amacıda budur...

Yıllardır TEF fakülterinden mezun olanlar atanamıyor. Bu sayı o kadar arttı ki bugün 170.000 leri bulmuş. Bu kişileri birçoğu mesleğinin dışında işlerde çalışıyor.
Bunlardan çoğu baba ocağında işsiz güçsüz, kimisi meslek dışı işlerde çalışıyor. Buralardan çıkanların özel sektörde, piyasada bir ünvanı olmadığı bir gerçek.

Gönderilen cevap yazısında teknik hizmetler sınıfında çalışıyorlar demişler. Ama öğle bir durum söz konusu değil. Çoğu kişinin bir imza yetkisi bir ünvanı yok. 2 yıllık teknikerin bile tekniker olarak yapılan işlerin altına imza atma yetkisi var, fakat 4 yıllık öğretmenlik mezunu olanlar teknik hizmetler sınıfında hiçbir ünvanı yok. Hiçbir imza yetkisi yok, lise mezunu düz işçi gibi çalışmak zorunda kalıyorlar.

yasakliescobar3232 isimli arkadaşın yukarıda bu şekilde yorum yapmasına bir anlam veremedim. İnşallah biz teknik öğretmenler hak ettiğimiz hakları alırız.

Sevgili Teknik Eğitim Fakültesi mezun arkadaşlarım. Duygusal davranmayı bir kenara bırakmalıyız. Çıkan kanunu iyi analiz etmek gerekir. Öncelikle henüz kimseye yeni bir ünvan verilmiyor. Ayrıca verileceği de belli değil. TEF lerin kapatılması ve yerine Teknoloji fakültelerinin kurulması ve buradan mezun olanlara da "Teknoloji Mühendisi" ünvanı verilmesi hedefleniyor. Eğer TEF mezunlarının da aynı haktan yararlandırılması düşünülseydi halen bu fakültelerde okuyanların mezun olması beklenmeden adı "Teknoloji Fakültesi" olur, mezunlarına da bahsedilen ünvan verilirdi. Görülen o ki yeni bir müfredatla eğitim verecek ve üniversite sınavından sonra tercih kriterleri değiştirilecek ( sayısal II puanıyla ) bir fakülte kuruluyor. Kısaca ben şahsen bu durumdan yararlanabileceğimizi sanmıyorum. Bunun yanında kamuda öğretmenler dışında çalışanların sorunları (Özel hizmet tazminatı, ek gösterge ve ünvan gibi) çözülmeli, Mühendis ünvanı olmuyorsa da iyileştirilmiş haklarla "Teknik Öğretmen" ünvanını kullanmak için mücadelemize devam etmeliyiz. Unutmayın ki hala ünvan olarak lise ya da yüksek okul mezunlarına verilen teknisyen ve tekniker ünvanlarıyla çalışmak zorunda bırakılıyoruz.

Geri