Teknik Öğretmenlere Teknolojisi Mühendisliği Ünvanı Verilmes

Kodla Büyü
mcwebtasarim' Alıntı:
Arkadaşlar biz mühendisler TEF yada Teknoloji Mühendisliği Fakültelerine karşı falan değiliz bizim karşı olduğumuz durum bizim çok yüksek puanlarla girdiğimiz mühendislik fakültesinde aldığımız eğitim sonucu bize verilen MÜHENDİSLİK ünvanına armut piş ağzıma düş şeklinde sahip olunmasının istenmesidir. Teknik eğitim fakülteleri ile ilgili bir mağduriyet söz konusu değildir. Bu TEF lilerin kendilerini kolay yoldan ünvan verilmesi isteklerini yerine getirtmeleri için ortaya çıkarttıkları bir durumdur. Siz TEF e girerken bu fakülteleri tercih ederken öğretmen olacağınızı mühendislik ünvanınızın olmayacağını biliyordunuz. Buna rağmen seçtiniz bunun mağduriyet değil kabullenme olduğunu belirtmek isterim. İKinici Mesele eğer meslek lisesinden mezun olunca başka bölüm kazanamıyoruz diyecekseniz ozaman meslek lisesine gitmeseydiniz sizde, Ben çocuk yaşta başlamışım Anadolu lisesi kazanmışım sen gezmişsin tozmuşsun yada çalışmışsın ama yetmemiş kazanamamışsın ozaman düz liseye gitseydin, ama sen düz liseye gitmeyide göze alamamış meslek lisesine gitmişsin buda senin sorunun. Yaklaşık 10-15 yıldır meslek liselerine matematik fiziğe yeteneği olmayan kişiler gitmekte ŞUNU UNUTMAYINKİ MÜHENDİSLİK TORNA KULLANMAK DEVRE BASMAK LEHİM YAPMAK DEĞİLDİR BİLMEYENLER İÇİN:

MÜHENDİSLİK:maddeyi ekonomik biçiminde ele alıp, fiziksel olaylara dayanarak ve matematiksel modellerden de yardım alarak, insanlığa yararlı hizmetler sunabilmek sanatıdır.

Siz Teknik eğitim fakültesinde Diferansiyel denklem çalışırken rakamların birbirine girdiği oldu mu? Yada sayfalarca modül, mil göbek civata hesabı yaptığınız? Yada oturup ben bu makinayı nasıl daha verimli hale getiririm dediğiniz???? Peki modelleme nedir? Modelleme tekniği nedir? Bunun hakkında bir fikriniz var mı? Yada çekme dayanımı yorulma dayanımı nedir? Sertlik nasıl ölçülür? Gerilme nedir???

Size yapılan sözde haksızlığın giderilmesi için haksızlık yapılmasını istiyorsunuz, biz mühendisler sizin girdiğiniz fakültelere aldığımız ÖSS puanları ile defalarca girip bırakıp tekrar girebilecek puanlar alıyoruz siz ise 290 300 puanla 350 puanlık bölümlere denk bir ünvan istiyorsunuz.

Mühendislik tornayı kullanmakla, taşlama yapmakla bitmiyor sen o tornalama işlemini yaparken o malzemenin içinde ne olup bitiyor onu bilmessen tornayı yapan ilkokul mezunu torna ustasından ne farkın olacak!!!!!

Bizim karşı çıktığımız mesele tekrarlıyorum ki TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTELİLERE yani teknoloji mühendisliği fakültesi olmayan mezunlara Mühendis ünvanı verilmesidir. Çünkü bu bize yapılan haksızlık olacaktır! O zaman kasmaya hiç gerek yok biz mühendislik fakültesinin üzerine birde kapanmadan teknik eğitim fakültesi okuyalım mühendislikten sonra nasılsa lisans dersleri bizi zorlamaz, torna freze derslerini de tekrar alırız ne olacak bize dokunmaz ders çalışmaya bilimle uğraşmaya alışkın insanlarız biz. Bu arada gerçi atölye eğitimi derside aldık biz takım tezgahlarından eğesine zımparasına kadar parmaklarımız su toplayıp şişene kadar!

Şunu da belirteyim çok çirkin sataşmalar oluyor! Kimsenin TEFlilerden korktuğu çekintiği falan yok! Bugüne kadar teknik eğitim fakülteliler mühendis olarak çalışmadı bu ülkede, Evet teknoloji mühendislerine ihtiyacımız var çünkü yaptığımız tasarımları verdiğimiz direktifler konusunda işleyebilecek ustabaşından teknikerden daha bilgili kişilere, yardımcılara ihtiyacımız var!

öncelikle eski mezunlara teknoloji mühendisliği ünvanı verilmesinde bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu değildir. bu konuda eğer ünvan verilecekse zaten fark derslerinin verilmesi gerektiği zorunluluğunu zaten bizde belirttik böyle bir öngörünün olduğunu söyledik.

yaptığınız yorumda düştüğünüz diğer çelişki dikkatimi çekti, madem "teknoloji mühendislerine ihtiyacımız var" diyorsunuz peki neden devamında gelen cümlede " verdiğimiz direktifler...." şeklinde devam eden cümleyi kullandınız. yani olsalar bile bizim astımız olsunlar gibi bir anlam çıkarıyorum bu cümlenizden...

diğer konu kimse teften korksun demiyor , herkes mevzuat konusunda yorumlar yapıyor. tefe bu hakkın verilmesini hazmedemeyen arkadaşların hazımsızlık sorunu olarak yaptığı yorumlara binaen bizde sertleşiyoruz. onun dışında bişey yok korkmayınız yani :)

siz kendinizin sürekli çalıştığını, meslek liselilerin ise gezip tozduğunu iddia ediyorsunuz. 15 yıldır mazematiği fiziği iyi olmayanların meslek lisesine gitmesi ise yine sizin kafanızdaki 28 şubat post moderncilerin, kemal gürüzlerin eseridir. yoksa 2000 yılına kadar meslek lisesinden tıp, mühendislik kazananlar çıkıyordu bir araştırın isterseniz....

gazi, marmara gibi teknik eğitim fakültelerinin puanlarına bakarsanız sizden çok az bir farkı olduğunu göreceksiniz. ve de bu öğrenciler hemen hemen sizle yakın olan puanları sizin kadar matematik fizik görmeyerek aldılar. kültür derslerine ağırlık verildiğinde ortaya çıkacak farkı varın siz düşünün...diğer illerdeki teflerin puanlarıda aynı ünivin mühendislik fakülteleriyle yarışır..

mcwebtasarim' Alıntı:
Arkadaşlar biz mühendisler TEF yada Teknoloji Mühendisliği Fakültelerine karşı falan değiliz bizim karşı olduğumuz durum bizim çok yüksek puanlarla girdiğimiz mühendislik fakültesinde aldığımız eğitim sonucu bize verilen MÜHENDİSLİK ünvanına armut piş ağzıma düş şeklinde sahip olunmasının istenmesidir. Teknik eğitim fakülteleri ile ilgili bir mağduriyet söz konusu değildir. Bu TEF lilerin kendilerini kolay yoldan ünvan verilmesi isteklerini yerine getirtmeleri için ortaya çıkarttıkları bir durumdur. Siz TEF e girerken bu fakülteleri tercih ederken öğretmen olacağınızı mühendislik ünvanınızın olmayacağını biliyordunuz. Buna rağmen seçtiniz bunun mağduriyet değil kabullenme olduğunu belirtmek isterim. İKinici Mesele eğer meslek lisesinden mezun olunca başka bölüm kazanamıyoruz diyecekseniz ozaman meslek lisesine gitmeseydiniz sizde, Ben çocuk yaşta başlamışım Anadolu lisesi kazanmışım sen gezmişsin tozmuşsun yada çalışmışsın ama yetmemiş kazanamamışsın ozaman düz liseye gitseydin, ama sen düz liseye gitmeyide göze alamamış meslek lisesine gitmişsin buda senin sorunun. Yaklaşık 10-15 yıldır meslek liselerine matematik fiziğe yeteneği olmayan kişiler gitmekte ŞUNU UNUTMAYINKİ MÜHENDİSLİK TORNA KULLANMAK DEVRE BASMAK LEHİM YAPMAK DEĞİLDİR BİLMEYENLER İÇİN:

MÜHENDİSLİK:maddeyi ekonomik biçiminde ele alıp, fiziksel olaylara dayanarak ve matematiksel modellerden de yardım alarak, insanlığa yararlı hizmetler sunabilmek sanatıdır.

Siz Teknik eğitim fakültesinde Diferansiyel denklem çalışırken rakamların birbirine girdiği oldu mu? Yada sayfalarca modül, mil göbek civata hesabı yaptığınız? Yada oturup ben bu makinayı nasıl daha verimli hale getiririm dediğiniz???? Peki modelleme nedir? Modelleme tekniği nedir? Bunun hakkında bir fikriniz var mı? Yada çekme dayanımı yorulma dayanımı nedir? Sertlik nasıl ölçülür? Gerilme nedir???

Size yapılan sözde haksızlığın giderilmesi için haksızlık yapılmasını istiyorsunuz, biz mühendisler sizin girdiğiniz fakültelere aldığımız ÖSS puanları ile defalarca girip bırakıp tekrar girebilecek puanlar alıyoruz siz ise 290 300 puanla 350 puanlık bölümlere denk bir ünvan istiyorsunuz.

Mühendislik tornayı kullanmakla, taşlama yapmakla bitmiyor sen o tornalama işlemini yaparken o malzemenin içinde ne olup bitiyor onu bilmessen tornayı yapan ilkokul mezunu torna ustasından ne farkın olacak!!!!!

Bizim karşı çıktığımız mesele tekrarlıyorum ki TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTELİLERE yani teknoloji mühendisliği fakültesi olmayan mezunlara Mühendis ünvanı verilmesidir. Çünkü bu bize yapılan haksızlık olacaktır! O zaman kasmaya hiç gerek yok biz mühendislik fakültesinin üzerine birde kapanmadan teknik eğitim fakültesi okuyalım mühendislikten sonra nasılsa lisans dersleri bizi zorlamaz, torna freze derslerini de tekrar alırız ne olacak bize dokunmaz ders çalışmaya bilimle uğraşmaya alışkın insanlarız biz. Bu arada gerçi atölye eğitimi derside aldık biz takım tezgahlarından eğesine zımparasına kadar parmaklarımız su toplayıp şişene kadar!

Biz uygulama yapmıyormuşuz Arkadaşım benim üniversitede bitirme Projem CNC tezgah tasarımıdır! Tasarımı ve imalatı ha nasıl bir proje olduğunu merak eden varsa
Mekanik aksam tasarımı ve imalatı , elektronik devre kartlarının işlemcilerine kadar tasarlanıp basılması ve bilgisayar programının yazılması Ben tek başıma gerçekleştirdim tüm bunları demekki uygulayabilecek kapasiteye sahipmişim değilmi?

Şunu da belirteyim çok çirkin sataşmalar oluyor! Kimsenin TEFlilerden korktuğu çekintiği falan yok! Bugüne kadar teknik eğitim fakülteliler mühendis olarak çalışmadı bu ülkede, Evet teknoloji mühendislerine ihtiyacımız var çünkü yaptığımız tasarımları verdiğimiz direktifler konusunda işleyebilecek ustabaşından teknikerden daha bilgili kişilere, yardımcılara ihtiyacımız var!

Senin haddine değil bizi aşşagışlamak yok fazla puan almıs felnamıs filanmıs düz liseye gitsemiş arkadaşım ben 95 yılında fen lisesisni kazanmısken anadolu teknik lisesine gittim gelelim 99 yılında bu katsayı meselesi cıktı 2000 yılında bak burayı iyi dinle turkiyede ilk 1000 e girdim malesef katsayı olayından tefe gitmek zorunda kaldım ha böle kıytırık unilerin muhendisliklerinide kazanıyodum.Yazmadım onuda..Öle puanınız dusuk felan diye asagılamak senin hadidine değil..Diferansiyel felan demişin elektronik haberleşme mezunuyum bua arada diferansiyelinide alırııs en kral sinyali modüle edip sana kadar göndeririz..sen galibe teflerde lehim havya felan yapılıyo zannediyosun.....teflilerin cogu özellikle 99-2002 arası üniye gidenlerin hakkı yenmese sen ve senin gibiler muhendis bile olmazdınız dua edin bizim puanları kestiler de siz o bölümlere girebildiniz...Şimdi zamanında bu haksızlıklar bize yapıldı....Birazda hakkımızı alalım..Ayrıca ne muhendiler gordum ne öğretmenler meslekten bi haber...Fazla gerinme muhendisim die...Bilmemne universitesinin bilmemne muhendisliği var artık...Kim salalr muhendisi kim sallar öğretmeni devir bilgi devri...Gerisi hikaye..Fazla sert olduysa özür dilerim yılların dolmuslugu ve hak yenilmişliği var.......Sen bunu anlaymasssın biz yasadık malesef..

Hocam her tef bir değil malum her muhendislik fakülteside bir değil.....marmaranın tefi özellikle elktronik ve bilgisayar cogu muhendisliği cebinden cıkarıır...Zaten bu sıfatta olmasa bile bu konumda calısana cok arkadasımız var...

Ayrıca yök baskanın ifadelerrinden ve sizin birliğin ifadelerinden teknoloji muhendisliğiniin çıkacagı anlasılıyor....Birazda bizim yüzüm gülsün..Hem ne çekiniyosunuz iyi olan kazansın sonucta piyasa belirlicek..Uygulama muhendisi avrupada tam teflere oturan bi kavram....Yakında burdada oturacak inşallah...

mcwebtasarim nickli arkadaş da 290-300 gibi puanlarla TEF kazandığımızı iddia etmiş.

Halkın çoğu gibi hala meslek lisesi-TEF denilince aklına metal, torna gibi bölümler geliyor olsa gerek .
Kendisine öcelikle Marmara TEF ve Gazi ESEF deki Elekronik-Bilgisayar bölümlerini gezmesini öneriyorum. öğretim üyeleri ile de görüşüp bitirme projelerini de bir incelesin sadece havya ve lehimden mi ibaretmiş görsün.

Bugün için meslek lisesine bilgisayar bölümüne de olsa 4 işlemi zor yapan öğrenciler geliyor.
Ben 1997 de kayıt oldum, katsayı yokken TIP kazanan abilerimiz vardı.
Biz haftada 44 saat ders görüp yazları da staja giderken düz liseli arkadaşlar yıl boyu sahillerde gezip tozardı.
...
..
.

şimdi şöyle bir durum söz konusu.insan neden korkar, neden çekinir? kendisine rakip olabileceklerden çekinir. sizin altınızda bmw araç varken kırmızı ışıkta yanınıza şahin(doğan görünümlü ama :) ) dursa ve kapışmaya başlayacak olsanız, hiç bir çekinceniz olur mu?

arkadaşım madem tef mezunu olacak mühendisler senin anlattığın gibi! hiç bişeyden anlamayan tipler, sen neden o halde çekiniyosun?boşver ya sen onları ne anlar onlar, senin kadar zeki değiller, sen dershanelerde okurken onlar yan gelip yattı zaten.Doğal olarak seni işe alırlar, onlar sana rakip olamaz.

ama gel gör ki gerçeği sende biliyorsun, zaten kuyruk acın da bundan dolayı...

Malesef sistem hocam..Makine görmeden muhendis yetiştiren sistem...Meslek liseli kökenli muhendisler her zaman daha önde başlar...Umarım sistem sanayi toplumlarındaki gibi işin mutfagındaki adamları muhendis yaparak gider.....

fatherboard' Alıntı:
Malesef sistem hocam..Makine görmeden muhendis yetiştiren sistem...Meslek liseli kökenli muhendisler her zaman daha önde başlar...Umarım sistem sanayi toplumlarındaki gibi işin mutfagındaki adamları muhendis yaparak gider.....

hocam yukarıda da anlattım zaten, onlarda biliyor gerçeği ve o yüzden bu tepkiler...

Zaten başarılı bir meslek liseli universitede kendi bransındaki ilk 2 seneyi çokda zorlanmadan gecer...

fatherboard' Alıntı:
Zaten başarılı bir meslek liseli universitede kendi bransındaki ilk 2 seneyi çokda zorlanmadan gecer...

hocama kesinlikle katılıyorum, biz okurken bile anadolu lisesinden gelen arkadaşlar hemen kendilerini belli ederdi. :D hiç unutmam and. lisesinden TEF'e gelen bir arkadaşın üniversitedeyken direnç de nedir sorusuna çok şaşırmıştım.

yasakliescobar3232' Alıntı:
eskiden böte tef cekismesi vardı. simd tefciler baktılar bi numara yok. muhendis olalım dediler. iyi numara

bu nasıl bir ifade hocam?

kimse sizin önünüzdeki yemeği almıyor birlerinin mühendis ya da tefçi olması sizi neden rahatsız etmiş anlamadım.

varsa size yapılan bir haksızlık onu ifade edin burada bizde bilişimciler olarak yanınızda olalım.

kendi içimizde birbirimizi yemektan bıkmadık ya... :verymad:

sevincaltunel' Alıntı:
yasakliescobar3232' Alıntı:
eskiden böte tef cekismesi vardı. simd tefciler baktılar bi numara yok. muhendis olalım dediler. iyi numara

bu nasıl bir ifade hocam?

kimse sizin önünüzdeki yemeği almıyor birlerinin mühendis ya da tefçi olması sizi neden rahatsız etmiş anlamadım.

varsa size yapılan bir haksızlık onu ifade edin burada bizde bilişimciler olarak yanınızda olalım.

kendi içimizde birbirimizi yemektan bıkmadık ya... :verymad:
Aynen katılıyorum hocam.. Bu tür görüşleri olan kişilerin niyetlerini anlamak mümkün değil. TEF mezunu aldığı eğitimin gereğini yapacak Meslek Lisesinde, BÖTE li de İlköğretimde. Kimsenin kimsenin ekmeğinde gözü yok..

fahrican' Alıntı:
mcwebtasarim nickli arkadaş da 290-300 gibi puanlarla TEF kazandığımızı iddia etmiş.

Halkın çoğu gibi hala meslek lisesi-TEF denilince aklına metal, torna gibi bölümler geliyor olsa gerek .
Kendisine öcelikle Marmara TEF ve Gazi ESEF deki Elekronik-Bilgisayar bölümlerini gezmesini öneriyorum. öğretim üyeleri ile de görüşüp bitirme projelerini de bir incelesin sadece havya ve lehimden mi ibaretmiş görsün.

Bugün için meslek lisesine bilgisayar bölümüne de olsa 4 işlemi zor yapan öğrenciler geliyor.
Ben 1997 de kayıt oldum, katsayı yokken TIP kazanan abilerimiz vardı.
Biz haftada 44 saat ders görüp yazları da staja giderken düz liseli arkadaşlar yıl boyu sahillerde gezip tozardı.
...
..
.

:+1: :+1: :+1:

bende elektrik tef mezunuyum
elektrik mühendisi arkadaşalar için işlediğimiz konulardan bazılarını yazayım
ENERJİ İLETİMİ
Enerji sistemlerinin tanımı, Enerji sistemlerinin gerilimlerine, yaptıkları işe, topolojide kullanıldıkları akım sistemlerine göre sınıflandırılması, doğru akım ve alternatif akım ile iletim ve karşılaştırılmaları, Alternatif akım ile enerji iletiminin ilkeleri, birim değerler ile hesap, Hatlar, Hat parametreleri, Hatların eşdeğeri, Kısa hatlar, Toplanmış parametreli hatlar, Uzun hatlar, İşletme koşullarının belirlenmesi, Hesap yolları, Hatlarda güç iletimi, Karakteristik empedans ve doğal güç
Arızalara uğrayan enerji sistemlerinin incelenmesi, çok hızlı geçici rejimler, orta hızlı geçici rejimler, yavaş geçici rejimler, kısa devreler, generatörlerde Park dönüşümleri, simetrili bileşenler metodu, simetrisiz yüklü bir senkron makinenin işletme denklemlerinden simetrili bileşenlere dönüşüm, generatörde bir faz toprak kısa devresi, senkron makinelerin empedans değerleri, trafoların empedans değerleri, asimetrik kısa devreler, kısa devre durumlarının karşılaştırılması
MAKİNALAR
Step motorlar ve bunların sürücü devreleri, DC ve AC servo motorlar, özellikleri, özel tip motorlar, Relüktans, histerisiz, lineer vb. motorlar. kısaca yazıyorum
YÜKSEK GERİLİM
Düzlemsel , küresel ve silindirik elektron sistemlerinin delinme bakımından incelenmesi, Schwardz dönüşümü, grafik ve deneysel metotlar, dielektrik kayıplar, yüksek gerilim izolatörleri, yüksek gerilim havai hat kabloları, topraklama sistemleri, yüksek gerilim üreteçleri, darbe gerilimleri ve izolasyon koordinasyonları.
OTOMATİK KONTROL
Otomatik kontrolün prensipleri ve tarihi gelişimi, kontrol sistemlerinin elektrik, mekanik, hidrolik, pnömatik bileşenleri ve karakteristikleri, açık ve kapalı çevirim kontrol sistemlerinde kullanılması, transfer fonksiyonu ve analizi, PID elemanlarının incelenmesi, kontrol sistemlerinin blok diyagramları ve blok diyagramlarının indirgenmesi, işaret akı diyagramları ve Mason kazanç formülü, uygulamaları, grafların tanımı ve graf matrislerinin kontrol sistemlerinde kullanılması.
Fiziksel sistemlerin matematik modelleri ve durum denklemlerinin modellemede kullanılması, sistem elemanlarının sürekli ve geçici rejim cevapları, kontrol organı tipleri ve kontrol organının ayarlanması, kontrol sisteminin kararlılığı, Rout kararlılık ölçütü, Bode diyagramları ile kazanç ve faz payı, kontrol sistemlerinde optimizasyon.

Teknik Öğretmene ; Uygulama Mühendisi Ünvanı Verilecek.Tüm Gelişmeler Bu Yönde.( TEKEV ; TEKOB ; METED Yakından Takip Edin)

Teknik Eğitim Fakültesi Eski Mezunları da Uygulama Mühendisi Ünvanı Alacak.Yeni Eğitim Öğretim yılı Başlasın.Teknoloji Fakültelerinin Ders İçerikleri Belli Olsun.Fark Derslere Göre Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları İçin Bir Uygulama Geliştirilecektir.Olumlu Gelişmeler Olacaktır.Bu Artık Kaçınılmaz.

Teknik eğitim mezunlarının mühendis olmak gibi bir hevesi yok ki. Yanlızca yaptığımız işin aldığımız sorumlulukların yada yaptığımız çalışmaların altına kendimiz imza koymak istiyoruz. Boş beleş nice insan gördüm imza atmaya yetkisi var ama konularla uzaktan yakından bilgisi yok ve Sürüne sürüne kazandığı yeteneklerle yaptığı çalışmaların altına imza atma yetkisi olmayan nice tefli gördüm. Adalati, insafı ve azıcık milliyetçilik duygusu olan birileri elbette bu işe birgün dur diyecektir. Demelidir...

sayın mcwebtasarım adlı arkadaşım bende tef mezunuyum ve 10 yıldır piyasada çalışıyorum çok mühendis tanıdım ama inan çoğunun bilgi ve beceri olarak tef lilerden fazlası yok . sendeki bu tafra nedir? kaçtane makinan piyasada çalışıyor?? ne ürettin bugüne kadar? Teflileri neden küçümsüyorsun? sen git önce ders içeriklerini karşılaştır bakalım sayın harika. Bu arada ben hiç türk üretimi CNC tezgahı görmedim elin korelisi, çinlisi, amerikalısı yapıyo bizim harikalar trene bakargibi bakıyo.

Teknik eğitim mezunlarının sanayide yerleşkelerinin adı konulmuyor, Türkiye’de Mühendisliğe geçiş eğitimleri açılmıyor. Şu an yurt dışındaki üniversiteler bir yıllık ek eğitim ile tef diplomasını mühe çevirip gönderiyor. Yani memleketimin parasının sırf diplomayı çevirmek için yurt dışına gitmesine ben son derece karşıyım. Bu işin adı konulsun. Teflilerin imza yetkisine sahip olmasının yolunun açılması yönünde çalışmalar takdir ile karşılanmalı. Bu ülke bu kadar kalpazanı, hortumcuyu doyurdu, tefliye iş verirken mühendisi açmı bırakacak sanki. yada mühendise iş verirken tefli açmı kalacak.... Elinden iş gelen imza yetkisi verilmeden de para kazanıyor ancak yaptığı işe başkasına imza attırmak zorunda kalıyor. Olayın püf noktası da burası, yetkililerden bu konuya çözüm getirmelerini rica ediyorum...

Ben fazla internet te gezinmediğim için bu konuyu fark etmedim. forumda bir sürü kişi sallamış. yok ben mühendisim cnc tezgahı yaptım falan felan. yok yüksek puanlarla mühendis oldum felan yazmış.

iii o zaman bende 1-2 bişi deyim dedim.

ben 20 gün çalışıp Bilg. Sist. Öğrt. kazandım.ortaöğretimimde düşük tü bu arada
yata yata kırıksız bitirdim.

ha diceksinizki tef ler kolay. Aslında kolay felan değil. Problem tef lerde ki bölümlere fen liselerinden. anadolu liselerinden ve düz liselerden öğrenci alımı yapılması.
e bu öğrencileri alınca noluyo.
bu arkadaşlara göre bi eğitim programı hazırlanıyo.
bu kişiler yetişirken olan bize oluyor. armut un yetişmesini bekliyoz..
halbuki sadece meslek liselerinden öğrenci alınsa buralara o zaman işler değişir.

bilg temelleri ile programlama temelleri ile uğraşmayız. buda bize en az 2 yıl kazandırır. 6 yıl okumuş gibi oluruz.
örneğin mobil uygulama eğitimi verilmiyor. internet tabanlı uygulamalar sığ kalıyor. grafik yazılım konuları sığ geçiyor. armut ların yetişmesini bekliyoz yaaaa.

sonra buralardan meslek lisesi mezunu arkadaşlar mezun oluyor. koca bi sıfır olarak. gidiyorlar meslek liselerinde görev alıyorlar. zaten bu katsayı öğrenci kalitesini düşürdü. bide kalitesiz öğretmen kadrosu oluşuyor.
ülkenin geleceğini mahvediyorlar..

şimdi gelelim bizim kaliteli mühendis arkadaşlaraaa

size eğitim veren adamlar eğitimlerini bizden alıyor. Bizim hocalardan bazıları mühendislik fakültesinde derslere giriyordu. Bide müh. öğrencileri ya bu adamın dersleri zor diyolardı. kusura bakmayın o hocalar bizim sınav kağıtlarını okuyamıyordu. direk doğru diyordu. adam anlayacak düşeyde değildi. ve sizler bu adamların derslerine zor diyodunuz.

adam yazmış ben cnc tezgahı yaptım. geçen bi arkadaşın yanına gittim. arkadaş lise mezunu hemde elektronik. CNC tezgahı yapmış hemde çok küçük hata toleransı ile çalışıyor. her halde aldığınız eğitim anca o kadar.:D

96 end meslek lisesine girdim. Adanaya gidip sınava girdim meslek lisesini kazanabilmek için. osmaniye eml elektronik bölümünden okul birincisi olarak mezun oldum. Dersaneye gittim 2 yıl. soruların çalındığı sene girdim, ilk öss ye geçtiği yıldı. tabi kazanamadım hem okul hem dersaneye hem staj vardı 3. sınıftayken. mezun olduktan sonra ki sene sadece dersaneyle geçti 1 yılım ve o sene gazi elektronik öğretmenliğine 1. tercihim olarak 210 puanla girdim. gazi tıp 206, gazi elektronik elektrik müh. 204 puanla alıyordu.
demem o ki mcwebtasarim arkadaşım. nedir bu hazımsızlık?
gazi elektronik elektrik müh. okutulan derslerinin teknik içeriği %90 aynı.
aç bir bak.
makina müh. diyorsun. git bir gaziye bak bakalım. makina konst. öğrt. bölümüne neler yaılıyor orada.

piyasada ki firmalara sor bakalım
meslek lisesi okuyan müh. mi istersin, düz lise mezunu müh. mi?
sen düz lisede okurken senin yaşıtların meslek lisesinde atölyenin tozunu yutmaya başlamıştı zaten.
Ben senin gibi müh . arkadaşlar adına üzülüyorum. Çünkü siz hiç bir zaman gerektiği gibi bir müh. olamayacaksınız.
Diplomayla müh. olunmuyor. Sen her ne kadar zeki olursan ol, zekanı başkalarını aşağılamak için kullandıkça mahrum kalırsın teknik eleman olabilmenin faziletinden.
bak mimar sinana, bak sani şenere... mühendis dediğin böyle olmalı. ben müh. diplomasıyla gidip işe girecek değilim. ben zaten piyasaya çalışıyorum. ha nedir hiç bi şirketin elemanı değilim. Türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi teknik elemanlarına bak, hayatlarını incele, bu işlere gönül vermiş, bu işlere çıraklıktan başlamış insanlar. Teknik öğretmenlerin işte bu güzelliği var. Teknik öğretmenin teknoloji müh. olmasına da gerek yok, verilirse gider fark derslerimi veri alırım diplomamı. Ama gidip duvara asıp görenlere hava atmak için değil. Öğretmenliği bırakıp kendi şirketimi açmak için alırım.

al bendende öle 2000 yılında 218 puanla marmara elektronik haberleşmeye gittik.....Bizim yerimize haketmeyenler muhendis oldu şimdide bize şöle böle cekiyolar...Yav arkadaşım katsayı olmasa oralarda biz olacaktık...Şimdi zamanı gelmiştir,zamanında türlü haksıksızlıklarla elimizden alınan haklar geri verilmelidir...

Şimdi sizlere üzüleceğiniz bi haberi vereyim. Eh bu kadar sevindiğiniz yeter değil mi:)

AKP'nin nasıl oyunlar oynadığını ve gerçekten mühendis olamayacağınızı ve gerçekten imza yetkisi alamayacağınızı sizlere söyliyeyim.

Bir çoğunuz bilmemekle beraber meslek odaları tüm ülke bazında sol kesimin elindedir ve AKP karşıtıdır. Meslek odalarının bu tutumu tabi iktidarın işine gelmemektedir. Bu nedenledir ki siz "azıcık da olsa ilerisini göremeyen" arkadaşlar olarak bu oyunun içinde heveslendirilen umutları çalınan kişilersiniz. Bu gerçekten yola çıkarak AKP hükümeti kendi yandaşlarını oluşturma dolayısıyla sahte bir mühendis kadrosu oluşturma çabasındadır.

Matematiğin M'sinden çakmayan siz sayın arkadaşlarımızın mühendis olamayacağı aşikar. Kaldı ki; Mühendis'in, sizin öğrendiğiniz bilgilerden daha fazlasını öğrenmiyor dayatmasıyla ne kadar yol alabildiğiniz de ortada.. e ülkeyi yöneten de sizden biri değil mi? Altı üstü bir yüksekokul mezunu.

Peki soruyorum.. hiç düşündünüz mü Türkiye'de imza yetkisinin meslek odalarınca düzenlendiğini? Peki hiç düşündünüz mü aynı kavrama hizmet eden meslek odalarının kuruluşunun mümkün olamayacağını!! (Elektrik-Elektronik Mühendisleri odası, Bilgisayar mühendisleri odası, biyomedikal mühendisliği odası bulunmamakta nedeni ise elektrik mühendisleri odasının var oluşundan)
Tabela değişmeyle mühendis olunmaz arkadaşlar. Mühendislik analatik düşünme sanatıdır ve bu sizlerde malesef mevcut değil.

Kızmayın bana sakın..
Ben gerçekleri söyledim

ve gerçekler asla değişmez, oynansa bile..

Geri