USB Multiboot Toolkit - AdemHoca2015

Kodla Büyü
volkan hocam siz bilgisayarınıza nereye indirdiyseniz oradan çalıştırın, elle kopyala yapıştır yapmanıza gerek yok, kendisi kopyalayacak dosyaları. diskten okuma hatası vermiş indirdiğiniz dosya hasarlı olabilir.
bi onarma yapın isterseniz, dosyayı winrar ile aç, araçlar menüsünden "arşivi onar" de kısayolu " Alt+R "

ademola' Alıntı:
volkan hocam siz bilgisayarınıza nereye indirdiyseniz oradan çalıştırın, elle kopyala yapıştır yapmanıza gerek yok, kendisi kopyalayacak dosyaları. diskten okuma hatası vermiş indirdiğiniz dosya hasarlı olabilir.
bi onarma yapın isterseniz, dosyayı winrar ile aç, araçlar menüsünden "arşivi onar" de kısayolu " Alt+R "

denedim ama yine aynı hata çıktı hocam

volkankey' Alıntı:
ademola' Alıntı:

hocam buradan lite olanı kurun, daha sonra isterseniz buyuk olandan dosyaları çıkart deyip elle kopyalarsınız.
https://cloud.mail.ru/public/652d4a9586bd/usbboot

ademola' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
ademola' Alıntı:

hocam buradan lite olanı kurun, daha sonra isterseniz buyuk olandan dosyaları çıkart deyip elle kopyalarsınız.
https://cloud.mail.ru/public/652d4a9586bd/usbboot
Denerim hocam sağol

sayın Adem Hocam,
ademhoca2015lite4 deki yeni menü bence daha şık olmuş.bu iki menüde 2 tane xp var .
1-Birincisi 2013 Ekim easy sysprep dosyası ana dizinde :XP_KUR.7Z (629MB) ,BOOT.gz (47.1MB)
2-İkincisi 7z Nisan easysy dosyası CD2014.iso (491 MB), BOOT.GZ (48.3MB) bu dosyaları ana dizine mi atmamız gerekiyor.
ana dizine atarsak BOOT.GZ dosyaları iki tane olacak.nasıl olacak.yoksa 7z nisan dosyaları bu menüye göre
STONEXP klasöründemi kalacak
iyi çalışmalar

hocam menüde bulunan komutlar usb ana dizine göre ayarlandı ama isterseniz değiştirebilirsiniz mesela aşağıdaki usbmenu.lst de bulunan kodda title önemli değil siz istediğinizi yazabilirsiniz önemli olan set GZFILE=/BOOT.GZ satırı, eğer siz bir klasör altına kopyalarsanız kodu da ona göre düzenlemelisiniz.
STONEXP klasörü altına kopyalarsanız kodu da değiştirin ve set GZFILE=STONEXP/BOOT.GZ olarak düzenleyin
bir diğer örnek xp1 kalsörü altına kopyalarsanız kod GZFILE=xp1/BOOT.GZ olmalı... buyuk kucuk harf önemli. buyukse buyuk, kucukse kucuk yazmaya dikkat edin

title Windows XP/7zNisan Easysysprep\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
set GZFILE=/BOOT.GZ
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN

sayın hocam
7z yi denedim ama çalışmadı.USBMENU ye 7z yi STONEXP yi klasör olarak tanımlayabilirmisiniz
iiy çalışmalar.

Ekli dosyalar

• USBMENU.rar
    2.7 KB · Görüntüleme: 77
stone xp yi indirdiğiniz yerde menu lst dosyası vardı oradan kopyalayabilirdiniz ya neyse,

usb ana dizinde STONEXP klasörü oluşturup BOOT.GZ ve CD2014.iso dosylarını bu klasör altına atın.
menüye de aşağıdaki satırları ekleyin hocam kolay gelsin

title StoneXp 2014 Kur
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
set GZFILE=/STONEXP/BOOT.GZ
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> Not found %GZFILE%
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional
if %EXIST%==1 && echo Please wait...
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Fail to boot! && echo && pause --wait=5 <<< Return to clasic menu...

7z li olanı da klasöre atmak isterseniz komutu guncelleyin mesela xp7z diye bir klasör altına atıınız diyelim

ilgili satırda komut aşağıdaki gibi olur sadece " set GZFILE=/xp7z/BOOT.GZ " satırı değişiyo

title Windows XP/7zNisan Easysysprep\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=173188
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set GZFILE=/xp7z/BOOT.GZ
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> %GZFILE% bulunamadi!
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional
if %EXIST%==1 && echo Please wait...
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

sadece menü oluşturmaya yarayan lite sürüm ekledim tasarımı biraz değiştirdim :)

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    61 KB · Görüntüleme: 1,153
takip...

hocam bu sisteme Acronis 2015 Boot diski de ekleyebilir miyiz?

Not: daha verdiklerinizi denemedim.

ercinc98' Alıntı:
takip...

hocam bu sisteme Acronis 2015 Boot diski de ekleyebilir miyiz?

Not: daha verdiklerinizi denemedim.
tabi ekleyebilirsiniz. benim kullandığım acronis iso su IMAGES kalörü altında ACTI14.ISO diye kayıtlı, bunu silip aydı adla yerine sizinkini koyarsanız, çalışır.
ekstradan ekleyeyim derseniz. USBMENU klasörü altındaki usbmenu.lst dosyasını not defteri ile açın orada acronis ile ilgili komutları görürsünüz, aynısını kopyala yapıştır yapın dosya adını değiştirin tabi :) acronis15.iso gibi büyük küçük harf uyumuna dikkat edin. aynı olsun acti.iso ile acti.ISO farklı dosyalardır.

Adem hocam bir sorum daha olacak. Win7 ve Win8.1 yüklemelerini harici Disk'ten nasıl yapmalıyım.

multiboot işlemini 1 TB Samsung HDD'de başardım.

Acronisler çalışıyor. Acronis 2015 yedekleme alma işleminin tam sonunda hata veriyor. o hariç.

Ancak win8.1, win7'leri iso'dan yüklemesini başaramadım. isolarını aldığım DVD'ler, DVD'lerinden yükleme yaptığımda DVD'ler sorunsuz yükleme yapıyor. Ancak multiboot ile harici diskten yükleme yaparken; Önyüklemeler oluyor. İsoları görüyor. Windows yükleme ekranlarında tam bilgisayarın sabit diskleri gösterip yüklenecek sürücüyü seçme ekranında Setup'ın olduğu DVD'yi yani isoyu istiyor. Galiba kurulum multiboot'u kapatıyor ve iso etkisiz oluyor. ilgili ekran aşağıda.

file.php

Multiboot'a win7 ve win8.1'i aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırarak yeni satırlar yapıp , acti14.iso dosya isimlerini win8_1.iso olarak değiştirmiştim. Yukarıdaki hatayı veriyor.

USBMENU.LST dosyasında Acronis isolarına verilen bağlantı satırlarını win7 ve win8.1'ler için çoğalttım.

Kod:
#8=========================================================================
title Acronis 2014 - ISO\n Kendini ispatlamis bir yedekleme programidir. \n Secersen ISO dosyasindan onyukleme yapilacak!
errorcheck off
ls /IMAGES/ACTI14.ISO || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/ACTI14.ISO
ls /IMAGES/ACTI14.ISO || pause --wait=5 USBMENU/IMAGES/ACTI14.ISO bulunamadi!
map /IMAGES/ACTI14.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/ACTI14.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

Ekli dosyalar

• q1f7b.png
    q1f7b.png
    39.8 KB · Görüntüleme: 1,093
Hocam Clonezilla ve acroniste sorun çıkmıyor.

win7 veya win8'i eğer usb ana dizinine iso'yu çıkarttıysam. O win yüklemesi kusursuz çalışıyor.

Ancak Win isolarından hiçbirisi NT6BOOT32.ISO ve NT6BOOT64.ISO usb ana dizininde olmasına rağmen çalışmıyor.

Multi boot menüsünden "Windows x86 32Bit kurulumu - ISO" tercih ettiğimde win8 yükleme ekranına benzer bir ekran geliyor sonra aşağıdaki resimdeki gibi soruyor. Doğru iso'lardan birisini seçiyorum. Win7 - Win 8 - WinVista veya winXP sonrasında incorrect boot*** . wim gibi bir hata veriyor. Nerde hata yapıyorum?

İsoları DVD'lerden UltraISO ile almıştım. DVD'den yükleyince kurulumlar hatasız çalışıyor.

file.php

WinXP için verdiğiniz tncTR sayfalarında ilk mesaj zor geldi. Şimdi grub4dos'u yapacağız bunun için şu sayfaya gidin diyor, sonra gittiğimiz sayfadan önceki sayfaya bağlantı veriyor.

[Bilgisayar bilişimde NT5 klasöründen bahsedilmiyor mesela.]

Zannettim ki BlueLife yaptığı herşeyi bir bağlantıda indirmek için paylaşacak. Ancak bir dropbox linkinde düzensiz dağılımlı dosyalar cümbüşü verilmiş.
Kod:
https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0

xp için
https://docviewer.yandex.com.tr/?url=ya-disk-public%3A%2F%2FtwmdqDOpKR6BmZZkj%2Fhhj6G6G1cW%2FDzxWi%2FNpDeFcOs%3D%3A%2FMULTIBOOTA%20KENDI%20XP%20ISONU%20EKLEME.rar&name=MULTIBOOTA%20KENDI%20XP%20ISONU%20EKLEME.rar&c=552a8ce0b464
bu program ı kullacaksınız hocam. özetle bu program elinizdeki xp isosuna uygun boot.gz dosyası oluşturacak. grub4dos bizim menünün teknik adı o adıma gerek yok.

windows kurulumunda bir hata yok usb ana dizininden çalıştığına göre...
nedense sizin isolarla bi uyumsuzluk yaşıyor nt6boot :(

sanal makinede deniyorsanız o yuzden de hata olabilir. gerçek makinede mümkünse bir başka bilgisayarda da deneyin.

bende bugün başka bir siteden benim çalışmama benzer bir çalışma indirdim denemek için oradaki arkadaşda ntbootiso kullanmış ve denediğimde sizin le aynı hatayı aldım windows yükleme ortamı bulunamıyor gibi bişey işte. benim sorunumu çözersem sizinkini de çözmüş olacağım :)

ademola' Alıntı:
....nedense sizin isolarla bi uyumsuzluk yaşıyor nt6boot :(

sanal makinede deniyorsanız o yuzden de hata olabilir. gerçek makinede mümkünse bir başka bilgisayarda da deneyin.

bende bugün başka bir siteden benim çalışmama benzer bir çalışma indirdim denemek için oradaki arkadaşda ntbootiso kullanmış ve denediğimde sizin le aynı hatayı aldım windows yükleme ortamı bulunamıyor gibi bişey işte. benim sorunumu çözersem sizinkini de çözmüş olacağım :)
İlginiz için teşekkür ederim.

Bilgisayarım çift çekirdek 3.20 Ghz 4 GB ram.

Deneme için bilgisayarımdaki 2 GB asıl diskin bağlantısnı çıkarıp, boş bir 500 GB Sata2 disk takıyorum.

Hocam sanırım çözdüm bizim multiboot orjinal MSDN dvd lerle sorunsuz çalışıyor ancak internet ten indirdiğimiz iso yada DVD'ler özel yöntemlerle oluşturulmuş olabiliyor. Kendi içlerinde sağlıklı çalışsa da başka bir sistem içinde sıkıntı çıkabiliyor herneyse çözüm basitmis başkaları da bu dertten muzdaripmiş :)
Multiboota eklemek için ekteki dosyayı yönetici olarak çalıştırın cmd ekranı beklemedeyken masaüstünde oluşan klasör içerisine iso dosyasını atın ve devam için bir tuşa basın

Ekli dosyalar

• convert.rar
    556.7 KB · Görüntüleme: 362
ademola' Alıntı:
Hocam sanırım çözdüm bizim multiboot orjinal MSDN dvd lerle sorunsuz çalışıyor ancak internet ten indirdiğimiz iso yada DVD'ler özel yöntemlerle oluşturulmuş olabiliyor. Kendi içlerinde sağlıklı çalışsa da başka bir sistem içinde sıkıntı çıkabiliyor herneyse çözüm basitmis başkaları da bu dertten muzdaripmiş :)
Multiboota eklemek için ekteki dosyayı yönetici olarak çalıştırın cmd ekranı beklemedeyken masaüstünde oluşan klasör içerisine iso dosyasını atın ve devam için bir tuşa basın
Akşam ivedilikle deneyeceğim. çok saolun. orjinal demişken elimde 20 adet orjinal Win7 Home basic var. onları da bir deneyeyim.

normal dvd ile internetten indirdiklerimiz arasında bunun gibi farklar olabilir kendi içinde hepsi sağlıklı çalışır ama başka sistemlerle uyumlu olmayabilir.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    113.3 KB · Görüntüleme: 1,037
Hocam öncelikle elinize emeğinize sağlık. Multiboot USB çalışmanız işlerimizi acaip kolaylaştırdı.

Ancak bir problemim var. Bütün özellikleri sorunsuz kullanmama rağmen. Hirens boot cd üzerinde bulunan Mini Windows XP yi çalıştırdığımda sorunsuz bi şekilde açılıyor ama klavye ve fare hiçbir bilgisayarda hiçbir şekilde çalışmıyor. Masaüstü ekranında kalıyorum. USB PS2 her türlü klavyeyi denedim. 10 çeşit bilgisayarda denedim ama çalışmıyor. Hirens boot cd son versiyonunu indirdim internetten HBCD klasörünü usb ye attım tekrar denedim aynı sorun var. Hirens boot cd yi normal cd ye yazıp başlattığımda sorun olmuyor. Ama multiboot usb nin içinde faydalanamıyorum.

Sebebi ne olabilir sizce?

Bu arada win 8.1 pe çalışıyor ama çok stabil değil. onda da bazı bilgisayarlarda mavi ekran hatası aldığım için arada mini xp ye ihtiyaç duyuyorum.

Geri