Ve yol ayrımına geldim...

Kodla Büyü
regulus11' Alıntı:
Anne ömür boyu annedir. Eş ise hayat şartlarının getirdikleri, küskünlükler, sonradan farkediler uyumsuzluklar vs vs bir çok nedenle değişebilecek olandır. Günümüzde boşanma oranı eskiye göre çok artmış durumda. Bunun sebebi kısaca kadın ve erkeğin fıtratında ve sosyal rollerindeki farklılaşmadır. Evlilikleri yürütmek günümüzde çok zor hale gelmiştir. Allah yardımcınız olsun.
Cennet annelerin ayakları altındadır. Gelin sevmese bile kayınvalideye saygı duymak ve sevmediğini belli etmemek zorundadır! Anneye kıymet vermek dobra olmaktan daha önemlidir kanaatimce.
Unutamam diye de birşey yoktur. Unutmak büyük bir nimettir. Hayatımızda yaşanan nice acılara zaman ilaç olmuştur.
Şuanki durumunuzda karar vermenizi etkileyen bir çok etken var. Ben kendi fikirlerimi yazdım. Gerçekten Allah yardımcınız olsun..

işin özeti budur. bırak ana kuzusu desinler. Ana gibi yar olmaz. gözünü karartıp gidersin sonra düğüne götürmedin diye yüzüğü atan başka bir sebep bulup yine atar. hele birde çocuk olursa kim verecek yalnızlığa itilen bu yavrunun hakkını. bize konuşması kolay bu yüzden mantıklı olanda bu :wink: . Allah kolaylık versin.

Şu anki bakış açınız farklı olabilir ama saplantılı bir aşık değilseniz bence bırakın. Görünen köy klavuz istemez. Evlenmeniz halinde çok sıkıntı yaşayacaksınız.

arkadaşım ananın sözünü dinle. Mutlaka bir bildiği vardır. Kadın kadını gözünden tanır.

Bana göre evliliğin %50'si ailelerin anlaşması ve kaynaşması %50'si de evlenecek kişilerin anlaşması ve kaynaşması ile olan birşeydir.. Bunların biri eksik olsa ne kadar seversen sev evlilikte hep yarım olur... ve yine bana göre sana çok büyük bir kötülük yapmadıkları sürece başka birisi için ailene asla ve asla sırtını dönme ileride çoooook pişman olursun.... (Tecrübeyle sabittir...)

Öncelikle olay çok kötü hocam, açıkcası kızcağız adına üzüldüm. 1.si anneniz kızı sevmemiş ondan elektrik almamış ve böylece önyargılı davranmış, kızın yerine kendinizi koyun, 2. si önce siz kıza başka yerde yaşarız demişsiniz sonra vazgeçmişsiniz elbette onu kandırmış gibi olmuşsunuz sözünüzden dönmüşsünüz hayır anlamadığım siz mi yaşicaksınız anneniz mi anneniizn mi elektrik alması gerekiyor sizin mi allahım ya ne günlere geldik. hocam hiç kusura bakmayın böle tiplere çok sinir oluyorum, öncelkikle kararınızı düzgün verin o zaman annneiz bulsun birini evlenin neden insanalrın hayalleriyle hayatıyla oynuyorsunuz naptı o kız size neymiş anneiz sevmemiş yani geçerli bir neden var mı yoksa egosunu mu tatmin ediyo, su içesin yok çeşmede ne geziyosun derler adama hocam anneizle yaşamak istiyosanız buyrun yaşayın ama başka hayatları mahvetmeyin, klasik ana kuzusu sendromu sizinkisi, bence o kızın nişanı atması en mantıklsı olmuş kurtulmuş ....

Kardeşim, annene ve sevdiğine karşı çok açık sözlü olma. Annenin yanında sevdiğini atma, attırma. Sevdiğinin yanında da anneni. bu konularla ilgili ne annenle ne de sevdiğinle konuş, sende kestirip at ve ileriye bakın. .zaman geçtikten sonra herkes rahatlayacak özellikle sen.
Aynı şehirde yaşamak ısrarından da vazgeç, beraber mutlu olacağınız yere gidin.
Başka yere gittiniz , evlendiniz olmadı mı. Biter en azından denedim dersin...

herkesi mutlu edemezsin dostum sen süper bir insan değilsin bu anneleri mutlu etmek zaten mumkun degil :) senin halin gercekten icler acisi ama dedigim gibi herkesi mutlu edemezsin oyle bir derdin de olmamali insanlara cevrene seninde mutlu olmak istedigini anlatman gerekiyor 1yada 2 sene uyuyamazsin sonra herkes alisir ortalik süt liman olur...

fa_tu_ra' Alıntı:
Öncelikle olay çok kötü hocam, açıkcası kızcağız adına üzüldüm. 1.si anneniz kızı sevmemiş ondan elektrik almamış ve böylece önyargılı davranmış, kızın yerine kendinizi koyun, 2. si önce siz kıza başka yerde yaşarız demişsiniz sonra vazgeçmişsiniz elbette onu kandırmış gibi olmuşsunuz sözünüzden dönmüşsünüz hayır anlamadığım siz mi yaşicaksınız anneniz mi anneniizn mi elektrik alması gerekiyor sizin mi allahım ya ne günlere geldik. hocam hiç kusura bakmayın böle tiplere çok sinir oluyorum, öncelkikle kararınızı düzgün verin o zaman annneiz bulsun birini evlenin neden insanalrın hayalleriyle hayatıyla oynuyorsunuz naptı o kız size neymiş anneiz sevmemiş yani geçerli bir neden var mı yoksa egosunu mu tatmin ediyo, su içesin yok çeşmede ne geziyosun derler adama hocam anneizle yaşamak istiyosanız buyrun yaşayın ama başka hayatları mahvetmeyin, klasik ana kuzusu sendromu sizinkisi, bence o kızın nişanı atması en mantıklsı olmuş kurtulmuş ....
Sayin hocam su an o da sizin gibi dusundugu icin oyle davraniyo ve isinamiyo. Ben kizi sevdim asla da ona kötülük etmedim. Annem sevemedi ama ben arkasinda durdum annemi karsima aldim. Fakat sorun buyudu. Annemi dikkate alma alisir dediysem de olmadi. Ona da hak veriyorum. Fakat ben de dedim annemin begenmesi onemli degil anneler boyledir kiskanirlar gelini bu tur tepkiler verirler herkeste oluyo dediysem de olmadi. Kiz unutmadi kin guttu. Annem kesinlikle kotu bir soz etmedi fakat samimiyet de gosteremedi o da oyle davrandi. Annemin davranislarini nasil degistirebilirdim. Yasamak istedigim yer memleketimdi o istemiyodu ben de yasariz bi yerde dedim ama kendimi kandirdim. Tabii kiz hem kandirilmis hissetti hem de annemle ayni sehirde yasamamak icin annemi tavirlarini one surdu. Oysa ben sadece burda yasamak istemistim art niyetim yoktu. Velhasil hocam olay budur.

Evliik ciddi biriştir, belli bir yaştan sonrada insan işte bu diyemez. Bu kişi için demişssiniz vebırakırsanız hayat boyu aklınızda kalıcak. Ote yandan evlenir ve aynı şehirde yaşarsanız ikisi birbirini kabul edip aygı duymadıkça sürekli huzursuzluk ve arada kalırsınız..her durumda ilk önce sizin isteğiniz olmalı dunyaya bir kere geliyoruz..

hocam gerçekten sevmeseniz tekrar bir araya gelmezdiniz sevdiğinizin peşinden gidin derim, ama kız sizin kadar seviyormu, ailenize olan düşkünlüğünüzü biliyorsa fedakarlık gösterip aynı şehirde yaşarsa ailenizde zamanla ısınacaktır, kaçmak uzaklaşmak daha da soğutur ailenizi hep özlersiniz ne kadar mutlu olursanız olun

anam olaydı da istemiyorum o kızı deseydi keşke.. sen buna takma kafana olmuyosa olmuyodur. hem nası kız o ya gitsin sarılsın sevdirsin kendini.

nişan olayı olmamış olsa boşver derdim ailenin sözünü tut. sonuçta çıkma dediğimiz olay değil bu. evlilik olacağı için ailelerinde anlaşması lazım. karşına illaki başka hoşlanacağın kızlarda çıkar derdim. çünkü aşka inanıyorum fakat o kadar yoğun bir duygu olduğuna inanmıyorum.

ama nişan olayı olmuş. kızın adı nişan atmışa çıkmış. onun da adını temizlemek adına ve birbirinizi de çok sevdiğinizi varsayarak kızla bir anlaşma yapın. onun ailesi size ne derse desin hep iyi cevap verin. kız da sizin ailenize aynı şekilde davransın. eskiyi unutun ve devam edin. mutluluklar...

Kız arkadaşımında babası beni istemiyor. Aileler tamam anlaşacak bunlar önemli. Fakat ailede çocuğunun mürüvetine karşı çıkmamalı. İleride aile başına bela alır. He çocuk evlendi ayrıldı iş çocuktadır sorumluluk ondadır. Ama aile ayırır sonra çocukları mutsuz olursa aile resmi olarak düşman gözüyle bakılır. İki ucu bklu değnek...
( Bu arada kızın babası farklı ırklardan dolayı beni istemiyor. Daha kötü bir durum zannımca )

Hocam tekrar yazmadan edemedim kusura bakmayın. Burada aslında tutarsız davranan ve çuvallayan sizsiniz. Kız arkadaşınıza bir söz vermiş ve tutmamışsınız. Annenize başta karşı çıkıp daha sonra nişan atma olayıyla bir nevi onaylamış olmuşsunuz yani her iki taraf içinde kararlı davranamamışsınız. Sonuçta hangi kız olsa (ayrı şehirde yaşama isteğini normal karşıladığımdan değil) bir söz verip daha sonra ben bundan vazgeçtim durumunda güven problemi yaşar. Siz her iki durumdan da taviz vermek istemiyorsunuz ama bunları herkes yaşar. Hemen herkes çok normal ılımlı bir evlilik dahi yaşamış olsa ilk senelerde kendi ailesi ve yeni kurduğu aile arasında denge kurmaya çalışır. ve burda sizin kararınız her ne olursa olsun anneniz_babanız sizin arkanızda olmalıdır olacaktır onlar belki bugün üzülür ama hayat sizin hayatınız ve dilerlerse eşiniz olacak kişiyle ilişkilerini düzeltebilirler ve bunu sizin için yapmış olurlar, çünkü onlar büyük ve tecrübeliler oysa siz yolun başındasınız bu kadar arada kalmayı kimse kaldıramaz.

regulus11' Alıntı:
Anne ömür boyu annedir. Eş ise hayat şartlarının getirdikleri, küskünlükler, sonradan farkediler uyumsuzluklar vs vs bir çok nedenle değişebilecek olandır. Günümüzde boşanma oranı eskiye göre çok artmış durumda. Bunun sebebi kısaca kadın ve erkeğin fıtratında ve sosyal rollerindeki farklılaşmadır. Evlilikleri yürütmek günümüzde çok zor hale gelmiştir. Allah yardımcınız olsun.
Cennet annelerin ayakları altındadır. Gelin sevmese bile kayınvalideye saygı duymak ve sevmediğini belli etmemek zorundadır! Anneye kıymet vermek dobra olmaktan daha önemlidir kanaatimce.
Unutamam diye de birşey yoktur. Unutmak büyük bir nimettir. Hayatımızda yaşanan nice acılara zaman ilaç olmuştur.
Şuanki durumunuzda karar vermenizi etkileyen bir çok etken var. Ben kendi fikirlerimi yazdım. Gerçekten Allah yardımcınız olsun..

tecrübelerime dayanarak diyorumki bi kere maya tutmadımı tutmaz.napsan nafile..

sen tekrar birleşirsen yine ayrılıcan.bunu iyi belle... sizi bir araya getiren şey yoksuzluk.. yeni başka biri olsun bakim daha dönüp bakıyonmu..bunun adı aşk ya da sevgi değil ihtiyacın doğurduğu mecburiyet..

evet çok acımazsızca bi yorum ama evlenip ayrılmaktan yeğdir.

bu arada kızı kesinlikle haklı bulanlardanım..tuhaflık sizde..bu tarz bi yaklaşıma her hatun aynı tepkiyi verir

akıl vermek elbet kolay senin durumunda olmak çok zor evli biri olarak bir kaç kelam edeyim dedim. eğer ki okursan bu yazdıklarımı ben hayırlısı ayrılıkmış diyorum. " Fakat kız aileme ısınamadı doğal olarak. Yapmacık olamadı, mert bi insandır kendisi çünkü" diyorsun belki hala sevdiğin için ama senin için ailenle iyi olmasa da kötü de olmamaya çalışamaz mıydı. evlilik iki çift arasında zannetmeyin siz onun o sizin ailenize entegre olmalı. sizi seven kişi sizin üzerinizde emeği olan herkese saygı göstermeli tabi siz için de aynısı geçerli. ayrıca kaç tane kaynana gelinine bayılır ki? "Arkadaşımın düğününe götürmeyişimden dolayı akrabamın düğününe de gelmedi. " ben bunu yapmazsan bende bunu yapmam gibi bir düşünce evlilikte yürümez hocam. senin arkadaşının düğününe götürmemen de ne gibi kötülük olabilir. tabi ki bu bardağı taşıran son damla olabilir ama böyle bir sebeple olmuş ise ucuz kurtulmuşunuz. sevmek, severek evlenmek değil maharet evliliğinizi yürütecek uyumlu bir insanla evlenmek. hiç kimse bir gün boşanırım niyetiyle evlenmiyor. tabiki annenizde sizin için daha geçimli olmalıydı ama annelere söz geçmiyor çok zaman. allah hayırlısını versin. mutlu bir evlilik nasip etsin. annenizi de suçlamazsınız inşallah. ayrıca ayrılma noktasına gelen bir birliktelik yine aynı noktaya gelir ben tekrar birleşmenizi mantıklı bulamıyorum. kadınlar hiçbir zaman unutmaz kendine olanı, konuştuğunuz bu meseleler ısıtılıp ısıtılıp önünüze gelir. gençliğine yazık olur kalbinin değil aklının peşinden git.

arkadaşım, bu yuva kurulmaz demiyorum, kur(u)lamaz diyorum.
tam olarak okumadım gelişmeleri yazmış olabilirsin, ancak ilk mesajındaki şekli ile sev ama sevdiğin her kızla evleneceksin anlamı yoktur.
düzenli bir aile olamazsın,
"Kiz unutmadi kin guttu" demişsin. bu büyük bir sorun.
eşin yapacağın kadın ömrün sonuna kadar bu olayları başına kalkacaktır. yol ayrımı sende bende herkesde var. erken davran. çok acı çekme.

herkes dogru soyluyor da sen niye yazdin simdi kafan daha da karisti degil mi bizi dinleyecek olsaydin basta anneni dinlerdin hoca bosver sen artik keyfine bak valla birak anayida kizida git bir sure kafa dinle kapat telefonu git uzak bi yere tatil yap bir sure kimse bilmesin nereye gittigini herkes kendi derdinde sende herkesi mutlu etmeye calisiyon.. sen deli ol millet senle ugrassin bazen akilli olmak zarar verir bujileri yaktirir adamim ya

Hocam hayattakı en onemlı sey bence aıledır aılene sırt cevırmen ilişkınızdekı çatlakları dahada buyutur zamanla Sevgı önemlı fakat sevgınızı besleyecek sadece ıkınız varsınız ama taşlayacak cok sayıda ınsan var bır kere denemısınız ama yenılmıssınız yenıden denemek taşları buyutur ılk kavganız(evlılıkte cok olur) olduktan sonra bırbırınıze sevgınız cok hızlı azalır ve ayrılık kararı alma ıhtımalınız yukselır
ıkıncı konu baska ıle gıtmek bu konuyuda cok uygun bulmuyorum Annenızın de sıze ıhtıyacı var kı zaten soylemıssınız uzerıme tıtrer dıye nasıl bırakıp gıtmeyı dusunebıldınız sız ıstermısınız en degerlınızın (canparcanızın) sızı bırakıp gıtmesını Uzakta olsanız sıkıntı etmez ama yanından gıtmenızı kendıne yedıremez bence

Bırde su var erkeklerın kızlarına verdıklerı ısımlerın %80 ı annelerının ısmı degılse eskı sevdıklerınındır yanı hayat devam eder yerınde durmaz

karacan81' Alıntı:
Hasanhoca' Alıntı:
Hocam hakkında hayırlısı olsun.

Evlilik 3 ayaklı sac gibidir,1 ayağı senin ailen, diğer ayağı eş adayının ailesi, 1 ayağıda sizsiniz. Sizde 2 ayak tuz buz olmuş,1 ayakla devam edemezsiniz.
Hocam aynen öyle bunun farkındayım ama neden o iki ayak bu kadar önemli. Veya o ayklardan birinin sağlam olmayışı neden birbirini seven iki kişinin severek ayrılmasına neden oluyo. Bunu sorguluyorum sürekli.

Hocam aranızdaki sevgi mi yoksa başka bir şey mi oda tartışılır, ben uzmanı değilim, ancak görüşüm sevgi değil, takıntı. Kusura bakmayın ama ikinizde birbirinize takmışsınız, sevgi olsa o yüzük atılmazdı.

Hasanhoca' Alıntı:
karacan81' Alıntı:
Hasanhoca' Alıntı:
Hocam hakkında hayırlısı olsun.

Evlilik 3 ayaklı sac gibidir,1 ayağı senin ailen, diğer ayağı eş adayının ailesi, 1 ayağıda sizsiniz. Sizde 2 ayak tuz buz olmuş,1 ayakla devam edemezsiniz.
Hocam aynen öyle bunun farkındayım ama neden o iki ayak bu kadar önemli. Veya o ayklardan birinin sağlam olmayışı neden birbirini seven iki kişinin severek ayrılmasına neden oluyo. Bunu sorguluyorum sürekli.

Hocam aranızdaki sevgi mi yoksa başka bir şey mi oda tartışılır, ben uzmanı değilim, ancak görüşüm sevgi değil, takıntı. Kusura bakmayın ama ikinizde birbirinize takmışsınız, sevgi olsa o yüzük atılmazdı.

velev ki aranızda sevgi var ergen de değilsiniz. senin değerlerine çıktığın mahalleye yetiştiğin çevreye ve çevrendekilere söz edene, hiç durma bas tekmeyi. her sevdiğimizle evlenecek olsak, ben şimdi kardeşim gibi sevdiğim daha ötesi olmayan 10 yıllık çocukluk aşkım ile evlenirdim.

Saldırılar bazen olmayacak birleşmeleri kenetlendirir.
Şöyle samimi ve dürüst şekilde düşün.
Herkes olumlu bakıp onayladaydı ben bu kızla evliliğe kadar gidermiydim?
Not: bazı olmazsa olmazların vardır kız uymuyordur ama sende evlenince değişir dusuncesi var mesela... O düşünce asla gerceklesmez bilesin. Onun için durust ol

Ne şanslı adamsın sen evlilikten dönmüşsün. hemen koş sayısal falan oyna.

aynı bu olayın kopyası bir durum amcamda mevcuttu, 10 yıl oldu,
neredeyse öz annesi (babaannem) ne yakınlığı bitmek üzereydi yengeden dolayı.
10 sene sonrasında şimdi 6 aydan beri boşanma davası devam ediyor. 9 ve 4 yaşında iki çocuk. ne yani amcam kadına taviz verdi sürdü mü? hayır.
kadın asil değilse ilk çıkaracağı nizah karşı tarafla bu tür durumlardır. erkeğe zindan hayat.
ayrıca ben de boşanma sürecindeyim, :(
seni anlıyorum diyemem,

Arkadaşlar tüm yazılanları okuyorum hepinize teşekkür ediyorum. Beni suçlu bulan arkadaşlara da saygı duyuyorum fakat olayı açıklamak istiyorum. Annem kızı sevemedi ve bunu belli etti. Ben bu durum ortaya çıkınca kıza anneler böyledir sakin ol hangi kaynana gelinini öz kızı gibi bağrına basabilir bence takılma gibi cümleler kurdum. Anneler çocukları için gelecek kaygısı yaşar her zaman elin kızına güven duymazlar benim gibi bakabilir mi gibi evhamlara kapılırlar şeklinde telkin etmeye çalıştım. Kız bu cümlelerimden tiksindi ve beni ipotekli kişilik sahibi olmakla suçladı. Annemi kayıtsız şartsız onunla birlikte olup sürekli suçlamamı istedi. Ne de olsa annemizdir işte ne olursa olsun anneye ne kadar yüklenebilirsin bu ipotekli kişilik midir, ana kuzusu olmak mıdır? Annem seni istemedi ben de onu istemiyorum o zaman anne de neymiş bugün var yarın yok gibi bi cümle nasıl kurulabillir? Anneme de suçlarını söylediğim de annem tarafından hayırsız evlat olmakla büyütüp yetiştirip el için satmakla suçlandım. İki taraf da beni en uç noktalarda suçladı. Kız bir evladın annesinden kesin çizgilerle ayrılamayacağını düşünemedi annem de artık evlilik çağına gelmiş bi evladın üzerinde çok fazla hükmünün olmayacağını ve kararlarına ne olursa olsun saygı duymak geektiğini kavrayamadı.

Geri