Yardım etmeye talibim...

Kodla Büyü
hocam ben yılda 10-12 bin km yol yapan tek çalışan iki çocuklu bir öğretmenim.1.önceliğim sorunsuzluk,
2. si yakıt.corolla düşünüyorum.dizel mi önerirsiniz benzin mi? ya da başka bir araç mı?

Başlığa bak beeeeee:) Sonuna kadar okurum bu başlığı..Teşekkürler başlığı açan arkadaşım...
Müsade olursa SLYMNSMN hocama cevap vermek isterim...

Öncelikleriniz: Sorunsuzluk ve Yakıt ekonomisi ve yıllık gideceğiniz mesafe 10.000-12.000 km arası ise...
Kesinlikle Corolla(1.6) yani Benzinliyi öneririm...2.eli ve perfomansı benim için önemli değil derseniz 1.4 Lt lik modellerinede bakabilirsiniz...
Başka tercihler ise Civic veya Megan olabilir...Saygılar...

SLYMNSMN' Alıntı:
hocam ben yılda 10-12 bin km yol yapan tek çalışan iki çocuklu bir öğretmenim.1.önceliğim sorunsuzluk,
2. si yakıt.corolla düşünüyorum.dizel mi önerirsiniz benzin mi? ya da başka bir araç mı?

Hocam bütçenize göre Size 1998-2000 model Hyundai accent gls ve 1998-2000 renault megane 1997-2000 opel astra modellerine bakmanızı öneriyorum.Corolla da olur ama 12bin 95 model araçlara istiyorlar sonuçta çelik de olsa yaş büyüdükçe eskiyen parça sayısı artıyor.

bu arada @mefete hocam teşekkürler.

2005 model ford fiesta 1,4 turbo diesel arabam var, araba 90. 000 i geçti, triger kayışı bakımı var dediler, ustaya götürdüm daha bunlar çok uzun gider boşuna masraf etme dedi, benim de işime geldi çünkü masraflı bir bakım, servis 90.000 ve ya 5 yıl diyor, dışardaki ustalar 120.000 i geçer diyorlar, kafam karıştı, siz ne dersiniz?

acer50' Alıntı:
2005 model ford fiesta 1,4 turbo diesel arabam var, araba 90. 000 i geçti, triger kayışı bakımı var dediler, ustaya götürdüm daha bunlar çok uzun gider boşuna masraf etme dedi, benim de işime geldi çünkü masraflı bir bakım, servis 90.000 ve ya 5 yıl diyor, dışardaki ustalar 120.000 i geçer diyorlar, kafam karıştı, siz ne dersiniz?

Dışardaki ustalar ah o dışardaki ustalar.2binlira para aharcatıp aracın 100 metre ilerlemesini sağlayamayan o ustalar ya da usta diye insanların canını yakanlar. Hocam aracınız 100.000de kayış kopartsa size 3 binlira masraf çıkarsa o ustalar size böyle tavsiyede bulundukları için sizn masrafınızı karşılayacaklar mı?.Belki de dedikleri gibi 120.000e kadar hiç bir şey olmaz.Ama servis neden 90.000 diyor?Çünkü o kayış 90.000de veya 5 yıl sonra kopma olasılığı%80lere çıkıyor.Bu kadar büyük bir risk varken servisler de resmi kurumlar oldukları için size 120.000e kadar idare eder diyemez.Çünkü siz böyle bir öneri karşısında dediklerini yaparsanız ve araç 100.000de kayış kopartırsa sizin masraflarınızı karşılamak zorundalar.Ama dışardaki ustalar böyle bi durumda ben seni ömrümde ilk defa görüyorum kardeşim moduna girip sizi başlarından savarlar.Bilmem anlatabildim mi?Eğer aracınızın motoru ile ilgili bakımı geldiyse kesinlikle serviste garantili faturalı bir şekilde yaptırın.

Hocam 99 model 1.6 16v lpg'li bir siena araçım var.
İlk arabam ve ilk şoförlüğüm, türkçesi acemiyim.
Aracımı hangi viteste olursa olsun 2000-3000 devir aralığında kullanıyorum.
Doğrusu nedir? Hıza göre mi vites artıtılmalı yoksa motor devrine göre mi?
Birde her araçta aynı devirde mi kullanılır?

rasim535' Alıntı:
Hocam 99 model 1.6 16v lpg'li bir siena araçım var.
İlk arabam ve ilk şoförlüğüm, türkçesi acemiyim.
Aracımı hangi viteste olursa olsun 2000-3000 devir aralığında kullanıyorum.
Doğrusu nedir? Hıza göre mi vites artıtılmalı yoksa motor devrine göre mi?
Birde her araçta aynı devirde mi kullanılır?
Yolun durumuna göre ve hızınızla bağlı olarak motor devrini 2000-3000 devir aralığında tutmaya çalışırken hangi vites size daha az gaza bastıracak ise o viteste gitmek en tasarruflu yöntemdir.Bir eğim çıkarken aracınzı belki o eğimi 5. viteste 80km/h ile çıkabilecektir ama siz o eğimi çıkarken 4.viteste 80 km/h ile çıkarken 5.vitestekinden daha az gaza basarsanız 4.viteste daha az yakıt yakarsınız bilmem anlatabildim mi?

hocam izninle bir cevap yazıyım,
pejo 206 çok satan bir araç, kullanması zevkli, bebekli ailer için biraz küçük (onun için sattım), asfalt arabasıdır bozuk yollara pek gelmez, kaskosu birazcık diğerlerine göre pahalıdır, önü ferahtir, işcilik kalitesi idare eder. 90km-100km hızla klima açık uzun yol (5.5 litre benzinli) yaptım benzin olarak üzmez.
araba alırken mutlaka servisten expertiz raporu alın her yerine baktırın 100 tl kaçmayın sonra milyarlar gidebilir.

fiat punto evo 1.3 multijet 75 hp hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim.
2. el önemli değil uzun süre kullanmayı düşünüyorum.
Donanım olarak DYNAMIC modeli benim için yeterli donanıma sahip.
Bakım ve yedek parça fiyatları benim için önemli.

ismailt hocam ben clio yu sattım ama şu an ne alacağıma kaar veremiyorum... Dizel mi Benzinlimi yılda 12000-15000 Km yaparım ama daha çok şehir içi olur... Evliyim birde bebek var malumunuz çocuk koltuğu bebek arabası falan... Alacağım araç donanımlı olsun istiyorum 2008 model ve üstü olsun istiyorum birde 45000Km geçmesin istiyorum... Sizce ne almam gerek...

merhabalar ismail hocam verdiğiniz bilgiler için öncelikler teşekkürler.Birkaç sorum olacaktı
1-lpg aracın moturunu kaç km veya kaç senede öldürür.
2-Ford fiesta hakkındaki görüşleriniz ve fiestanın hangi modelini önerirsiniz.Bazı arkadaşlar 2006 dan sonrasını almak gerekir diyorlar neden acaba
3-Honda civic 1.6 ies hakkındaki görüşleriniz.
4-En az kaç yaşında araç almam gerekir.Satarken zarar etmemek için ,Aldığım aracı 3-4 sene arasında kullanmayı düşünüyorum

Ford fiesta deyince ona benzeyen güzel tipli bir araç seat ibiza var....bu aracın konforu vs iyi ama 2.eli kötü diyorlar doğrumudur?

dervisahmet' Alıntı:
benzinli peugeot 206 lar için düşüncen ne hocam.

Hocam pejonun en çok satan aracıdır ülkemizde.Güzel bir araç ama pejo ülkemiz için kibar bir araç malum fransa yollarına göre üretilmiş bir araç ülkemizdeki vahim yollar karşısında erken arıza çıkarıyor.Ama bulunduğunuz bölgede yollar güzelse servis sıkıntınız yoksa ve aracı beğeniyorsanız neden olmasın.

bu arada wgolf hocamdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz kendisine teşekkür ediyorum.

arkast' Alıntı:
fiat punto evo 1.3 multijet 75 hp hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim.
2. el önemli değil uzun süre kullanmayı düşünüyorum.
Donanım olarak DYNAMIC modeli benim için yeterli donanıma sahip.
Bakım ve yedek parça fiyatları benim için önemli.

Hocam grand olmayan puntoyu kast ediyorsunuz sanırım.Hocam biraz dar olsa da güzel ve donanımlı bir model yakıt ve motor durumu ise malum multijet kendini kanıtlamış bir motordur.Beklentilerinizi karşılıyorsa neden olmasın kesenize göre temiz bir tane bulup binmenizi temenni ediyorum.

BurcuYILMAZ' Alıntı:
59 model chervoletimiz var dökülüyor ve yaptırmak istiyoruz ustası nerden bulunur?

Hocam bu tür klasik araçlar için özel kurumlar var ama nerede bulabileceğiniz konusunda şunu önerebilirim internetten araştırabilirsiniz veyahut geçen senelerde NTV'de yayınlanan 0-100'e programında bunu yapıyorlardı onlara ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

BaRaNaY' Alıntı:
ismailt hocam ben clio yu sattım ama şu an ne alacağıma kaar veremiyorum... Dizel mi Benzinlimi yılda 12000-15000 Km yaparım ama daha çok şehir içi olur... Evliyim birde bebek var malumunuz çocuk koltuğu bebek arabası falan... Alacağım araç donanımlı olsun istiyorum 2008 model ve üstü olsun istiyorum birde 45000Km geçmesin istiyorum... Sizce ne almam gerek...
Hayırlı olsun hocam.Hocam fiyat belirtmemişsiniz.Size benzinli araç öneriyorum.Kasa olarak da Renault scenic- opel zafira-toyota versolara bakabilirsiniz.Bu araçlar çok büyük derseniz.Megane 2 - opel astra sedan tabi bütçenizi belirtmediğiniz için de zorlanıyorum acaba sınırlı mı diye?Eğer sınırlı ise Albealara bakabilirsiniz bagajı oldukça geniştir.

ganime25' Alıntı:
merhabalar ismail hocam verdiğiniz bilgiler için öncelikler teşekkürler.Birkaç sorum olacaktı
1-lpg aracın moturunu kaç km veya kaç senede öldürür.
2-Ford fiesta hakkındaki görüşleriniz ve fiestanın hangi modelini önerirsiniz.Bazı arkadaşlar 2006 dan sonrasını almak gerekir diyorlar neden acaba
3-Honda civic 1.6 ies hakkındaki görüşleriniz.
4-En az kaç yaşında araç almam gerekir.Satarken zarar etmemek için ,Aldığım aracı 3-4 sene arasında kullanmayı düşünüyorum

Hocam
1-Araçların motorları teknik bir aksaklık olmadıkça kolay kolay ölmez.Yani bugün sıfır aldığınız bir araca direk LPG takılsa ve sene de 20.000km yapsanız bu araç LPG olması sebebiyle motorun ömrü kısaldı desek 200.000kmde ömrü bitecek desek bu 10 yıl demektir.Bir aracın motoru bakımı yapıldığı sürece ve olumsuzluk yaşanmadığı sürece benzinle kullanıldığında 400.000km görür.LPG ise motorun ömrünü yarı yarıya düşürmez eğer sistemin çalışmasında bir sıkıntı yoksa.
2-Hocam fiesta kemikli bir araçtır ama plastik malzemesi biraz vasattır ama son çıkan kasayı daha incelemedim.
3-Honda civic 1.6 ies için tek eleştirim yol sesini çok alması başka bir eleştirim yok :)
4-Hocam araç modeline göre değişiklik gösterir ama bir modelin sıfırı çok tutuluyorsa bilin ki 2.eli de çok tutulacaktır.

ilon' Alıntı:
Ford fiesta deyince ona benzeyen güzel tipli bir araç seat ibiza var....bu aracın konforu vs iyi ama 2.eli kötü diyorlar doğrumudur?

Parça fiyatı tamamen ithal olması sebebiyle biraz yüksektir ve servis ağı az olduğu için 2.eli azdır.

ismailt' Alıntı:
BaRaNaY' Alıntı:
Hayırlı olsun hocam.Hocam fiyat belirtmemişsiniz.Size benzinli araç öneriyorum.Kasa olarak da Renault scenic- opel zafira-toyota versolara bakabilirsiniz.Bu araçlar çok büyük derseniz.Megane 2 - opel astra sedan tabi bütçenizi belirtmediğiniz için de zorlanıyorum acaba sınırlı mı diye?Eğer sınırlı ise Albealara bakabilirsiniz bagajı oldukça geniştir.
Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler... :alkis:
Bütçe en fazla kredi ile birlikte 33000TL olabilir... Ama düşünmeme rağmen megane2 artık üretilmiyor dediler... Astra sedan la - HB bagaj hacmi hariç bir fark varmı oturma genişlik ve diz mesafesi olarak. Birde aracı aldığımda satmayı düşündüğüm zaman çok fazla zarar etmeyeyim diyorum... Bu yazdığınız modellerden scenic, zafira, versolar pek piyasası yok...
Neden dizel önermiyorsunuz bakımları pahalı olduğu için mi? ben benzine vereceğim fazla parayla bu bakım işini fazlasıyla tolore edemem mi? Yani şehir içi benzin 100KM için hesap edersem 9Litre x 4,23TL= 38TL, dizel araçta 6.5Litre x 3,73TL= 24,243TL nerden baksanız arada en kötü ihtimalle 14TL oluyor... bu karda yıllık 10000 Km yapan biri için 1400TL tekabül eder... yıllık bir dizel aracın 10000km bakımıda 350-500TL arası değişmez mi?

mystreous' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
ismail hocam merhaba
toyota corolla 1.6 comfort extra almaya karar verdim gibi.
Bu araba hakkındaki yorumunuzu da alabilir miyim.
Sağlamlık, yakıt ekonomisi, parça fiyat ekonomisi önemli benim için.

hocam corolla tabiki sağlamlığı ile bilinen bir model.Yakıt konusunda da sınıfının liderlerinden ama parça konusu tabiki de ithal ve japon araçların parçası pahalıdır.
hocam çok rahatsız ettim ama son bi görüşünüzü alayım. Karar vermek zor, kararsızlık kötü
Megane HB Expression 1.5 dCi 85 bg dizel .
İki haftadır arabaları araştırıyordum. Dün hiç aklıma gelmeyen başka bir araba aldım.
Honda City ES 1.4 Benzinli . İçinde bütün donanımlar var. Full bi araç. İnternette liste fiyatı 38.250 ama ben 33.500'e aldım. Araba henüz elime geçmedi işlemleri yapılıyor şu anda.

mystreous' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
ismail hocam merhaba

hocam corolla tabiki sağlamlığı ile bilinen bir model.Yakıt konusunda da sınıfının liderlerinden ama parça konusu tabiki de ithal ve japon araçların parçası pahalıdır.
hocam çok rahatsız ettim ama son bi görüşünüzü alayım. Karar vermek zor, kararsızlık kötü
İki haftadır arabaları araştırıyordum. Dün hiç aklıma gelmeyen başka bir araba aldım.
Honda City ES 1.4 Benzinli . İçinde bütün donanımlar var. Full bi araç. İnternette liste fiyatı 38.250 ama ben 33.500'e aldım. Araba henüz elime geçmedi işlemleri yapılıyor şu anda.
Hocam aracınız hayırlı olsun, allah kaza bela göstermesin... Sıfır aldınız heralde ama o indirimi nasıl yaptırdınız?

Önceliklerim;
1-Komfor
2-Donanım-Güvenlik-Dayanıklılık
3-Ekonomi

son üç yıldır 2006 golf comfortline kullanıyordum.Sömestri tatilinde buzlanmadan dolayı takla attım ve aracı kafamdan sildim. (Takla atmama rağmen omuzlarda herhangibir çökme olmadı)
Şimdi komforlu,donanımlı bir arabaya alışmışken tekrardan 2009-2011 model golf-passat tiptr. en dolu modellerini (comfortline-highline) almak istiyorum ama 50.000 üzerinde.
Aynı model ve benzer donanımlarda toyota corolla elegant fiyat olarak daha uygun ama acaba alsam volkswagendeki o rahatlığı bulabilirmiyim acaba.İçime sinmesse diye endişem var.Bu ara Toyota kullanmışlığım yok.Uzun yıllar kullanacak güvenli, dayanıklı,konforlu bir araç istiyorum.

bir de ismail hocam, gene üç yıl boyunca araba en ufak arıza çıkarark beni üzmedi.Balata dahi değiştirmedim.Beni üzmeyecek, uğraştırmayacak bir araç istiyorum.İlginiz için teşekkürler

ismail hocam merhaba, 15-17000 tl arasında 2003-2004 seat ibiza signo almayı düşünüyorum, seat ww gurup a aitmiş, genelde kaliteli diyorlar. araba donanım olarak gerçekten çok iyi.
size göre ibiza signolar (2003-2004) nasıldır?
araba yalıtım olarak nasıldır(ses)?
önerirmisiniz? hayır sa alternatif belirtebilirmisiniz?
teşekkürler.

Selamunaleyküm.
Arkadaşım bende Opel Astra enjoy HB var
Sıralı otogaz sistemlerinden hangisini önerirsiniz ve neden?

45000 üst sınırlı bir otomobil almak istiyorum.

bir birine zıt iki araç arasındayım.
1. honda sivic 2. dacia daster.
honda hayalimdeki araç. daster ise hem otomobil hem suv hemde ticari gibi geniş.

44-45 civarı fiyatalara alınabilecek 0 araç ve 30 civarı 2.el araç bakıyorum.
tavsiyeniz nelerdir

BaRaNaY' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
ismailt' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
ismail hocam merhaba

Hocam aracınız hayırlı olsun, allah kaza bela göstermesin... Sıfır aldınız heralde ama o indirimi nasıl yaptırdınız?
Kampanya var hocam. Nisanda bitiyormuş kampanya.
http://www.honda.com.tr/SeriesPrices.aspx?series=city 1.4ES modelinin fiyatına bakın hocam. 4750 lira indirim yaptılar.

ismailt hcm ii akşamlar benimde bikaç sorum olacak. ben 20bin tlye kadar bi araç arıyorum ne önerirsiniz.
bide 2005-2006 nissan primera lar hakkında bilginiz varmı?tşkkrler

Geri